Reklama
Nová auta

Místo halogenů LED. Češi si je od ledna mohou legálně instalovat do starších aut

Homologace je schválena pro žárovky H4. Starší vozy tak mohou získat účinnější svícení
Zdroj: Michaela Rubešová, Autosalon.tv

Halogenová světla, která mají většinou vozy staršího data výroby, se od poloviny ledna dají vyměnit za modernější LED žárovky. Navíc nebude nutný ani zápis do velkého techničáku. Novinka se týká hlavních světlometů původně využívajících dvouvláknové žárovky H4.

Je nutné ověření shody

Dvouvláknové halogenovými žárovky H4 lze nahradit 1:1 technologií LED. Jediné, co musí auta splňovat, je technická způsobilost č. 3811 podle Ministerstva dopravy. Zda váš automobil opravdu splňuje homologaci, si můžete ověřit na webových stránkách led-legalne.cz. V seznamu stačí rozkliknout vybranou automobilku a objeví se jednotlivé modely. U nich pak lze nalézt, zda odpovídají homologaci LED světel H7, nebo H4. 

Nutno podotknout, že v seznamu nejsou všechna auta. Stále se však pracuje na schvalování a rozšiřování pro další modely. Vždy proto dbejte na to, aby se před nákupem a samotnou instalací shodovalo číslo světlometu se seznamem schválených vozidel. Jinak by mohl být problém.

Úspora a viditelnost na první místě

Nespornou výhodou LED žárovek je vyšší jas a větší dosvit, což v překladu znamená dobrou bezpečnost na vozovce, píše o svých „diodách“ společnost Osram. Nejedná se tedy pouze o kosmetickou úpravu. V porovnání s běžnými halogenovými žárovkami má navíc tato žárovka mnohem delší životnost, což pro majitele ve výsledku znamená nemalé úspory.

Instalace LED žárovek H4 nevyžaduje další speciální elektrické příslušenství, jako například dodatečné odpory nebo řídící jednotky. Výměna je tak opravdu jednoduchá, stačí vyměnit kus za kus. Pokud si na to netroufnete, můžete využít služeb odborníků, kteří zároveň zkontrolují seřízení světel, aby nedocházelo k oslňování. Stejně jako u LED H7 je však důležité mít na světlometech vylepený štítek s uvedeným číslem schválení, jinak by to mohlo znamenat velký problém při technické kontrole. Tento štítek je vždy součástí balení spolu s LED žárovkami.

Reklama

Diskuze

Max - 26.01.2023 05:12:51
Bohužel, pokud porovnám cenu xenonu v mém autě a cenu ledek. Tak xenonová výbojka mne vyjde na čtvrtinu. Nehledě na to že by to bylo, alespoň než někdo udělá homologaci i na mé auto, nelegální.
Mertu - 25.01.2023 11:09:15
Přesně, ty homologované nejsou žádné terno, bílé světlo mi dost vadí za deště a sněhu a z tohoto důvodu nedám dopustit na stará "žlutá" ale chápu nevypadá to tak "in"..

Starší auta mohou nově v Česku využít účinnější LED žárovky ve světlech. Týká se to jen některých

Homologací prošly první LED autožárovky H7. Použitelné jsou pro osobní i užitkové vozy
07.11.2022 16:43
|
35
Reklama

Opel Corsa dostane inteligentní LED světlomety

Opel letos uvede na trh už šestou generaci modelové řady Corsa. Nově vyvinutá Corsa bude poprvé vybavena adaptivními neoslňujícími světlomety full-LED.
12.02.2019 07:56
|
0

Modernizovaná Fabia nabídne nový design, LED světla i nové asistenční systémy

Přepracovaná Škoda Fabia chystá svou premiéru na autosalon do Ženevy. Nabídne nový design přední i zadní části, LED světla vpředu i vzadu, vylepšený interiér, nové asistenční systémy i novinky mezi pohonnými jednotkami.
08.02.2018 09:45
|
1

Nezávislé testy a QR kód na štítku. Při výběru pneumatik se nevyplatí koukat jen na cenu

Důležitými parametry pneumatik jsou hlučnost, spotřeba paliva a především jejich rozměr
27.03.2023 15:27
|
0

Jízda důchodce v protisměru mohla skončit tragédií. Řidič, který ho pomohl zastavit, dostal cenu

Titul Gentleman silnic získal Robin Komárek. Za pomoci policie zastavil nebezpečného seniora
24.03.2023 10:37
|
3
Reklama

Naděje pro majitele aut na LPG. V Česku přibývají garáže, do kterých mohou vjet

V drtivé většině případů to zatím možné není. Nově postavené garáže v Praze už auta na plyn vpustí
23.03.2023 13:36
|
1

Aplikace Waze přináší usnadnění pro majitele elektromobilů. Nově dokáže plánovat dobíjení

Stačí zadat údaje o svém autě, aby aplikace mohla najít správné konektory pro elektromobil
21.03.2023 19:15
|
1
Reklama
Autosalon TV