Reklama
Řidičův chleba

Motoristé ignorují blokové čištění ulic. Pak se diví, kde mají auto a proč platí pokutu

O konkrétním dni úklidu informují značky sedm dní dopředu. V Praze skončí údržba na konci června
Zdroj: Tiskový servis TSK Praha

Jarní úklid silnic je v plném proudu. Pro řidiče to znamená jediné – v předem daném dni odparkovat své vozidlo z ulice, jinak jim hrozí pokuta. Ta se v některých případech může vyšplhat až na několik tisíc korun. I přes tuto hrozbu na blokové čištění mnoho řidičů zapomíná, zbytečně tak přicházejí o peníze. Informace o úklidu silnic poskytla mluvčí TSK Praha Barbora Lišková.

Stačilo by ráno přeparkovat do jiné ulice

Každý rok se na jaře a na podzim objevují v ulicích Prahy a dalších velkých městech dočasné dopravní značky. Ty informují motoristy o blokovém čištění komunikací. Silničáři je osazují vždy týden dopředu, aby měli lidé dostatek času se na přeparkování aut připravit. Stále však existují tací, kteří dopravní značení ignorují a pak se diví, proč musí platit.

Nechat auto na svém místě se nemusí vyplatit. „V Praze přistupujeme nejčastěji k technickému úkonu, to znamená, že se auto naloží na odtahové vozidlo, a pak se po vyčištění ulice vrátí zpět,“ uvedla Barbora Lišková. „Není výjimkou, kdy máme na jedné ulici hned několik odtahových vozů,“ dodala Lišková. Například při čištění ulic Karlína TSK využila hned čtyři takové vozy. 

Na první pohled to tedy pro majitele aut vypadá, že blokové čištění přežili bez ztráty věnečku, jenže to není tak docela pravda. Radost jim zkazí úřední oznámení s pokyny k zaplacení faktury. „K ceně technického úkonu za 1300 korun se musí připočíst ještě pokuta za neoprávněné stání. Výše se liší podle městských částí,“ upřesnila mluvčí TSK Praha. Městská policie však nemusí být vždy přítomni u blokového čištění, a tak se stane, že nakonec zaplatíte jen technický úkon. Záleží tedy na okolnostech a vytíženosti strážníků.

V případě pokuty za špatné parkování a tedy blokování ulice počítejte s částkou do výše až 1500 korun. Pokud se sankcí nesouhlasíte a nezaplatíte ji, pak se pokuta ve správním řízení může zvýšit až na pět tisíc korun. Některé radnice, jako je třeba ta děčínská nebo blanská, se navíc spoléhají pouze na pokuty, v těchto městech tak nehrozí žádný odtah.

V Praze nejlevnější, v Brně nejdražší odtah

Ve výjimečných případech nebo pokud o tom informuje město na svých oficiálních webových stránkách, může být vozidlo zcela odtaženo na záchytné parkoviště. Například teplická radnice o odtazích během blokového čistění výslovně informuje. V Praze přistupují spíš k technickému úkonu, odtah by vás ale přišel na 1900 korun, ten zpětný na 3800. Jiná česká města mohou mít podmínky a poplatky jiné. Například v Brně za nucený odtah zaplatíte 3500 korun (loni to bylo ještě 1800), v Olomouc 2900, v Karlových Varech 2300 a ve Zlíně 3530 korun. 

Jestliže tedy nenajde auto na svém místě, ani v blízkém okolí - ne vždy jde totiž vůz vrátit na totožné stání, pak se obraťte na policii. Operátor vám na lince sdělí, na jakém odtahovém parkovišti vůz najdete. Částka za odtah nemusí být vždy konečná, pokud si auto nevyzvednete ještě ten den, pak se k ní připočítává parkovné. Ve finále vás tedy jeden den blokového čištění může vyjít jako prodloužený víkend v zahraničí.
Reklama

Diskuze

Pavel Rakovec - 23.04.2024 17:32:58
Bohatě by stačilo, kdyby to čištění ve všech ulicích nebylo v tak dlouhém rozmezí 8-15hod ale fakt přesnější a kratší časové rozmezí, reálně tu ulici dělají tak 30-60min
Fr_von_Dr - 23.04.2024 12:35:35
Petr S.@ Proč bych nemohl projíždět jednosměrky opačně, když tam proti nikdo nejede?! Proč je zrovna ta moje ulice vedlejší?! Strašná to doba - každý musí zdůvodňovat cokoli... Prostě to tak je.

Takto vypadá Škoda Felicia za 150 tisíc. Voní novotou, jezdí dobře a provoz vyjde na pár korun

Jde o kombi z doby před faceliftem, které pohání výkonná jedna-šestka. Navíc má dobrou výbavu
12.12.2023 11:57
|
8
Reklama

Alfa Romeo Stelvio jde v bazaru pořídit levněji než Škoda Kodiaq. Cena jde i hluboko pod 650 tisíc

Muldix se věnova italské ojetině. Dá se sehnat za dobré peníze a s nízkým nájezdem kilometrů
06.12.2023 18:45
|
4

Škoda chce na českém trhu prodávat novou Octavii Active. Mělo by jít o cenově dostupnou verzi

Octavia RS bude jak čistě benzinová tak jako plug-in hybrid. Se stejným výkonem
23.02.2020 18:55
|
61

Kia představila nový elektromobil EV3. Dojede až 600 km a používá asistenta s umělou inteligenci

Model pro pět cestujících disponuje vyspělými technologiemi z úspěšného většího sourozence EV9
23.05.2024 14:30
|
0

Suzuki se svou Vitarou zdaleka nekončí. Oblíbené SUV prošlo omlazením, je mírně dražší

Razantní proměna se nekonala. Kabina i motorizace zůstaly stejné, elektronika je teď ale vyspělejší
23.05.2024 08:14
|
0
Reklama

Oprava Barrandovského mostu se nakonec nestihne v termínu. Stavaři musí vyřešit nečekaný problém

Otevření dopravního uzlu se posune o několik týdnů. Za zdržení mohou původní nekvalitní práce
21.05.2024 13:57
|
4

Inzertních podvodníků s ojetými auty přibývá. Máme pro vás 5 tipů, jak jim nenaletět

Koupit ojetinu na internetu může být rizikové. Je potřeba si pohlídat nejen solidnost prodávajícího
20.05.2024 14:34
|
1
Reklama
Autosalon TV