Reklama
Nová auta

Enyaq kupé, facelift Kodiaqu i nová fabia. To jsou plány Škodovky, která v Česku loni posílila

I přes pokles v absolutních číslech získala Škoda v roce 2020 větší tržní podíl
Zdroj: Škoda Auto

Píše se rok 2007 a škodovka má na domácím trhu dominantní podíl 37 %. V následujících letech sama prohlašuje, že spíše, než tržní podíl jí zajímá profitabilita a za procenty z koláče se tolik nežene. Kdo by to byl čekal, že to bude právě turbulentní rok 2020, kdy se domácí automobilka na tuzemském trhu opět takhle rozmáchne a díky meziročnímu nárůstu podílu o 2,5 % zakončí loňský rok s hodnotou 36,9 %. Jakkoliv v absolutních číslech Škoda na našem trhu logicky klesla, celkově může být s ohledem na situaci velmi spokojena.

I divný rok přináší zajímavá čísla

Vloni klesl český automobilový trh o 19 %, Škodovce se i tak podařilo zaregistrovat celkem 74 786 vozů, což je sice meziroční pokles, ale přesto ji to zajistilo silnější pozici v řadě segmentů. O celých 5 % například posílila u soukromých osob, a tak byla škodovka jejich volbou hned v každém čtvrtém případě. Značka nadále dominuje také v nabídce operativního leasingu, kde drží dokonce 3/4 trhu.

Mladoboleslavské modely jsou na prvních pozicích ve všech segmentech, v nichž je značka aktivní a 7 z 10 nejprodávanějších aut u nás má logo Škoda na kapotě. Přesněji řečeno je mezi prvními osmi modely sedm škodovek.

Nové modely v roce 2021 pomohou držet pozici

Škodovce se dominantní pozice logicky líbí a k jejímu dalšímu udržení by měly přispět i nové modely. Důležitou novinkou, která se představí na jaře, ale v prodeji bude až od podzimu, bude nová Škoda Fabia s karoserií hatchback (na nový kombík si zájemci budou muset počkat až do roku 2023). Na podobný termín má naplánované tržní uvedení i modernizovaný kodiaq. 

Posilou v elektrosegmentu pak bude koncem roku karosářská verze kupé modelu Enyaq iV. Kromě nových aut sází Škodovka také na certifikované ojetiny programu Škoda Plus. Ten loni poklesl jen o 2 %, což není vzhledem k okolnostem nikterak dramatické a letos by značka chtěla prodat asi 57 tisíc ojetých vozů. Netají se ani dlouhodobou vizí prodávat v rámci svého programu 100 000 ojetých aut ročně.

Alfou a omegou však bude epidemická situace, neboť aktuálně jsou showroomy jak nových tak ojetých aut zavřené a fungují pouze servisy. Riziko nákazy je přitom v těchto prostorách dle šéfa české Škodovky Jiřího Maláčka minimální a ani pohyb osob není v prodejnách aut kdovíjak intenzivní. 
Reklama

Elektromobilita skloňovaná ve všech pádech

Stejně jako ostatní značky, vidí i Škodovka v elektromobilitě růstový potenciál. Čistě elektrické vozy u nás meziročně rostly o 331 %, plug-iny pak o 318 %. Samozřejmě, že se jedná o růst z nízkého základu, ale i tak mají obě zmíněné elektrifikované kategorie zhruba 2,5 % našeho trhu, což jinými slovy znamená, že zhruba každé čtyřicáté prodané auto využívá jeden ze zmíněných typů pohonu. Nutno podotknout, že se tak děje bez nějakých zásadních dotací či podpory.

To, že určité skupině zákazníků, a to i z řad soukromých osob, dává elektromobil smysl, dokazuje mimo jiné to, jak rychle se vypařily elektrické minivozy Citigo iV, které se už nevyrábějí a v nabídce jsou v republice už jen poslední jednotky kusů, přičemž dealeři je "patrioticky" odmítají prodat do zahraničí, kde je po nich obrovská poptávka. Škoda má jak v elektro-, tak v plug-in segmentu více než 50% podíl trhu a všech 177 prodejců i 226 servisních míst umí elektromobil prodat či servisovat. Výjimkou jsou pouze opravy specifických trakčních baterií, jež umí dělat dvacítka servisů Škoda rozprostřených pro republice.

Diskuze

Swen - 21.01.2021 06:59:40
Určitě honem všichni pro ně.:(
Pavel - 21.01.2021 10:28:46
Navoněná bída.

Škoda začíná odhalovat nové SUV Kushaq. Následovat mohou Kliq, Karmiq, Konarq a Kosmiq

Premiéra modelu určeného výhradně pro Indii se uskuteční v březnu letošního roku
07.01.2021 07:30
|
8
Reklama

Nejžádanější SUV v Česku? Škoda Enyaq! Překonala Kamiq, Karoq i Kodiaq

Škoda v prosinci zaregistrovala 741 elektrických modelů Enyaq. Výsledek předčil i Scalu a Superb
06.01.2021 13:51
|
23

Policie měla na jedno nové auto připraveno až 847 tisíc korun. Škoda nabídla Scalu levněji a vyhrála

Auta budou s benzinovým turbomotorem 1.5 TSI a automatem. Scala v tendru porazila Hyundai i30
05.01.2021 18:27
|
29

Mimo firmy se prodalo jen 12,7 procent nových škodovek. I to ale stačí v privátní sféře k vítězství

Firemní auta vládnou českému trhu. Některé značky jdou ale proti proudu a kupují je soukromé osoby
22.06.2021 08:08
|
0

Středeční Autosalon má recept proti ztrátě koncentrace a vyzkouší zcela nový Rolls-Royce Ghost

Kromě toho otestujeme také cafe racer a projedeme náročnou veteránskou rallye v nádherné škodovce
21.06.2021 13:58
|
0
Reklama

Řidiči proti horku v autě zkoušejí tradiční trik se škvírami v oknech. Dělat by ale měli něco jiného

Úmorná vedra a žhnoucí sluneční paprsky dokáží proměnit stojící auto v pekelnou výheň
21.06.2021 07:25
|
26

Obytný UAZ Bajkal je k dostání i v Česku. Klimatizace stojí skoro pětinu celé Buchanky

Pořizovací cena je na první pohled lákavá, přesto je tohle auto pro hodně zvláštní cílovou skupinu
20.06.2021 19:58
|
0
Reklama
Autosalon TV