Reklama
Nová auta

Škodovky jdou na dračku. Továrny nestíhají, dodací lhůty jsou dlouhé. Značka uvedla na trh novinky

V rámci modernizace roku 2021 se dostala ke slovu chytřejší Laura i s vyšší stupeň asistované jízdy
Zdroj: Škoda Auto

I když není současná situace na automobilovém trhu nikterak příznivá, Škodovka z ní těží maximum možného. Vzhledem k tomu, že pokles jejích prodejů je jak v Česku tak v Evropě pod celkovým průměrem, získává na tržním podílu. Ten jí v Česku meziročně stoupl za prvních devět měsíců o téměř 5 %, což je opravdu výrazný růst, a aktuálně činí 38,19 %.

Co je pro značku ještě pozitivnější, jsou její zisky v rámci evropských trhů. Registrace nových aut v rámci EU totiž za období leden-září klesly o 29 %, přičemž Škodovky zaznamenala pokles pouze 19 procent. To se samozřejmě rovněž odrazilo na jejím tržním podílu, který v rámci unijních trhů vzrostl o 0,6 % na 5,5 %. A v září dokonce česká značka meziročně rostla o 17 procent, skončila v rámci EU na pátém místě a porazila Ford, Audi či BMW.

Příchozí objednávky zahlcují výrobu

Příchozí objednávky zahlcují výrobu, což se odráží i na dodacích lhůtách. Podle našich informací z tuzemské prodejní sítě se nyní na vůz zadaný do výroby čeká minimálně dva měsíce, v případě modelu Kamiq dokonce až 5 měsíců.

To potvrzují i informace z již citovaného Škodováckého odboráře: „Co se týče dodávek zákazníkům, tak i přesto, jak jsme byli skeptičtí, tak máme stále více objednávek, více než jsme schopni ihned vyrábět,“ uvedl předseda odborářské Podnikové rady Jaroslav Povšík.

Velmi dobře se podle něj z hlediska příchozích objednávek rozjela Scala a Karoq, očekávání předčil také Kamiq a například na Fabii Combi jsou objednávky i 13 týdnů dopředu, tedy zhruba tři měsíce. Zvýšený zájem o toto karosářské provedení může také souviset s tím, že zatím není jasné, zdali i příští generace Fabie bude dostupná s karoserií kombi.
Reklama

Modernizace v rámci modelového roku 2021

Po příjezdu nové Octavie se začaly v Mladé Boleslavi implementovat nové prvky i do služebně starších modelů značky. Fabia, Kamiq či Karoq tedy v modelovém roce 2021 dostaly balíček technologických novinek.

Konektivita na novém levelu

Modely Karoq, Kodiaq a Superb dostaly novou generaci infotainmentu MIB3 s digitální asistentkou Laurou - v praxi jde o pokročilé hlasové ovládání, fungující v šesti jazycích včetně češtiny. Funkce Personalizace 2.0 potom umožní uživatelům komfortní přesednutí z jednoho auta do druhého.

Stačí se v novém autě přihlásit prostřednictvím účtu Škoda Connect a vozidlo automaticky přizpůsobí všechna uživatelská nastavení. Touto funkcí se nově chlubí Superb, Kodiaq, Karoq, Kamiq a Scala. Panoramatický kamerový systém modelu Kodiaq se pro změnu dostal do Superbu a Karoqu.

Snazší přístup

Fabia, Scala, Kamiq a Karoq dostaly aktualizovaný software bezklíčového systému Kessy s cílem zvýšit jeho bezpečnost. Po pěti minutách bez pohybu klíče se bezklíčový přístup deaktivuje. Scala a Kamiq dostaly i příplatkový systém rozpoznávání dopravních značek.

Nové modely poznáme na první pohled zřejmě jen zevnitř. Jedinou ohlášenou designovou změnou je totiž nasazení nového dvouramenný volantu z Octavie. Multifunkční verze volantu má nové uspořádání tlačítek, jimž dokáže ovládat až 14 různých funkcí. Objevil se v interiérech Fabie, Scaly, Karoqu, Superbu a Kodiaqu.
Reklama

Automat pro Fabii

V příštím roce by se podle všeho měla objevit zcela nová generace oblíbeného malého auta. Zatímco nad verzí kombi visí otazník, hatchback už existuje a údajně se jedná o velmi líbivý model, který pracuje se současnými trendy škodováckého designu.

Ale zpět k současné generaci. Ta v rámci modernizace portfolia získala do nabídky zpět automatickou DSG převodovku v kombinaci s malým tříválcovým agregátem 1.0 TSI s výkonem 70 kW (95 k). Dosud byla totiž Fabia k dispozici výhradně s manuálem, což část zájemců o komfortní městské přesouvání bez nutnosti manuálního řazení od tohoto modelu zbytečně odrazovalo.

Poslední zásadní změna se týká nabídky motorů. Modely Kamiq, Scala, Karoq, Kodiaq a Superb získají po Octavii nejnovější generace motorů TSI a TDI s označením "EVO".

Všechny novinky automobilka integruje do jednotlivých modelů v průběhu tohoto roku.
Reklama

Diskuze

Jezdec - 17.10.2020 19:49:44
Já bych chtěl auto i bez vnucených fičůr. Taková scala junior 1.5 by šla na dračku, 50℅ lidí zavazející asitenty, opatlaný tablet a jakousi konektivitu vůbec nepotřebuje.
Jaca - 17.10.2020 20:19:08
Bohužel většinu fifičůr vyžaduje EU a bude hůř.

SsangYong Rexton vs. Škoda Kodiaq. Porovnali jsme ceny, výbavy i technické parametry

Korejský obřík začíná s cenou sto tisíc nad českým medvědem. U srovnatelných verzí se karta obrací
18.06.2020 18:33
|
0
Reklama

Nová Škoda Octavia Scout oficiálně: Dostala zatím nejsilnější dieselový motor s výkonem až 147 kW

Třetí generace kombíku s výbavou na výpravy mimo asfalt bude mít světovou premiéru začátkem července
10.06.2020 08:00
|
1

Poklady českých stodol a garáží: Škoda 110 R byla sportovní jen naoko, ale dnes stojí i půl milionu

Pohlednému kupé nechyběl styl. Koní ale moc nebylo a podvozek by větší stádo stejně nezvládl
23.05.2020 18:55
|
24

ADAC simuloval srážku auta s cyklistou, který veze různými způsoby děti. Výsledky jsou děsivé

Riziko zranění cyklisty při nehodě je vždycky vysoké. Pro malé pasažéry několikanásobně vysoké
05.08.2021 09:29
|
0

Řidiči Audi, BMW a spol. se na silnici skutečně chovají arogantněji, ukázal průzkum

Na každém šprochu pravdy trochu, říká známé úsloví. O této legendě to skutečně platí
04.08.2021 16:28
|
2
Reklama

Vědět, jak správně vytvořit záchranářskou uličku, není důležité jen pro bezpečnost

Za neumožnění plynulého průjezdu složek IZS kolonou hrozí mastná pokuta
04.08.2021 13:40
|
1

Komentář: Kupovat auta pro zábavu ztrácí smysl. Jdi do motorky

V jedné stopě jsem znovu nalezl to, co jsem ve dvou dávno ztratil
23.07.2021 07:51
|
0
Reklama
Autosalon TV