Reklama
Nová auta

Čtvrtá generace Škody Fabia dorazí už na jaře a nevypadá vůbec zle. Osud kombíku je stále nejasný

Novinka má jít po krku Korejcům či Peugeotu. Šéf automobilky Schäfer odmítá zaměření na Dacie
Zdroj: Tomáš Nezdara

Nezdá se to, ale současná generace Fabie je na trhu už sedmým rokem a je nejstarším modelem značky. Její základy, konkrétně platforma PQ26, dokonce sahají ještě ke staré generaci Pola. To současné ale stejně jako Seat Ibiza a Audi A1 už dávno jezdí na modernějším šasi MQB. A dostane ho i nová Fabia. Jestliže letošní rok byl ve znamení Enyaqu, ten příští bude patřit právě Fabii. Potvrdil to šéf automobilky Thomas Schäfer pro škodovácký mediální portál.

Žádná Dacia. Na mušce jsou Korejci či Francouzi

V srpnu instalovaný německý šéf představenstva také znovu dementuje zvěsti o lowcostovém zaměření nových modelů: "Určitě nesměřujeme k tomu, aby se Škoda stala levnou značkou. Soustředíme se na korejské, japonské a francouzské výrobce, to jsou naši hlavní konkurenti, s nimi budeme soupeřit," vysvětlil Schäfer. Obavy Škody o její budoucí osud by tedy měly být, alespoň na čas, zažehnáno.

Zatímco na tuzemském nebo třeba slovenském trhu patří Fabia k absolutním bestsellerům, v Německu nebo Francii to rozhodně neplatí. Fabia proto chce posílit své postavení v celoevropském měřítku. Jednou z nových zbraní má být atraktivnější design, tentokrát již kompletně navržený Oliverem Stefanim, a také nové technologie, které dostane právě díky modernější platformě. Očekávat tak můžeme například mild-hybridní 3-válec 1,0 TSI Evo, lepší konektivitu a více asistenčních systémů. Dosud si Fabia totiž nemohla dovolit třeba ani elektrickou parkovací brzdu.
Reklama

Bez dieselu, i bez elektriky. A co kombík?

Není žádným překvpaením, že pod kapotu čtvrté generace se už nedostane naftový motor - ten už ostatně v nabídce chybí od faceliftu současné generace v roce 2018. Motor 1,6 TDI už vypadl i z nabídky Scaly či Kamiqu a není tajemstvím, že koncern VW s ním definitivně končí. V Octavii ho sice nahradila nejslabší verze nového 4-válce 2,0 TDI Evo (85 kW) s dvojitou katalytickou redukcí Twin Dosing, ale pro Fabii by byl příliš drahý a nesmyslně velký.

Na druhé straně může být absence naftového pohonu teoreticky jistou nevýhodou v evropském souboji s francouzskými značkami - ano, oprostěme se od ryze českého pohledu, v němž dnes diesel v malém autě nedává smysl.

Takový Peugeot 208, Renault Clio, ale i Opel Corsa nafťáky stále mají, a navíc nabízejí čistě elektrické nebo hybridní verze. Hybridní Fabia je však spíše ve hvězdách a o elektrické nemůžeme ani snít. "Elektrifikaci momentálně zvažujeme," řekl na toto téma diplomaticky Schäfer. Otevřenou otázkou je i budoucnost kombi.

Nejprve neoficiální informace tvrdily, že čtvrtá generace s ním kvůli přítomnosti Kamiqu, který se mimochodem mimořádně chytil, nepřijde, ale nyní prosakují zprávy, že jisté šance kombi má. Mluvilo se o něm mimo jiné jako o "výkupném" pro domácí trh za možný přesun výroby některých modelů do zahraničí, o němž se rozhodně v listopadu. Fabia Combi je totiž v současnosti jediným představitelem nižší třídy s tímto typem karoserie a přijít o tuto výhodu by nemuselo být správným rozhodnutím.

Diskuze

Miki - 10.03.2021 10:45:13
Jezdil jsem Škodovky od 1000BM, 120, Favorit, Fabia, Octavia l. Il. i lll. Generaci. Možná cca 800tisíc km. Nikdy, opravdu nikdy jsem nezůstal někde viset, aby pro mne jela odtahovka. Pouze Š120 která se přehřívala, 4. termostat a OK,jinak spolehlivost!
Jiří - 16.12.2020 11:44:48
Fabia a celkově Škoda není levná a proč protože může být dražší a lidi to budou stejně kupovat.Jen by mě zajímalo který auta jsou daleko levnější,kvalitnější než Škoda.Řekl bych,že u nepremiových výrobců se Škoda cenově nijak nevymyká,kvalitou je nadprůmě

Nejlepší cestovatelský koráb? Škoda Superb Scout jezdí za hubičku, zdolá lehčí terén a přikryje vás

S obrněnou škodovkou do Chorvatska a zase zpět. Jen stěží bychom hledali více multifunkční auto
09.10.2020 16:11
|
15
Reklama

Škoda začne od října vyrábět octavii, která může mít zápornou spotřebu

Kuriózní situaci se nám podařilo vyfotit při prvních testovacích jízdách Škody Octavia RS iV
26.09.2020 17:57
|
50

Německý soud zasadil direkt dotykovým displejům ovládajícím běžné funkce. Pozor si musí dát i Škoda

Nastavování teploty nebo navigace přes obrazovku může být klasifikováno jako nevěnování se řízení
23.09.2020 11:38
|
11

Jak se vyznáte v dobrodružstvích cestovatelů Hanzelky a Zikmunda? Otestujte se v kvízu

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
04.12.2022 09:21
|
0

Retro: Reklama na sovětskou dodávku Latvija je totální bizár. Jezdila i u nás a uměla být elektrická

Větší a silnější obdoba Škody 1203 bývala k vidění jako sanitka. RAF 2203 ale zaujal i jinak
03.12.2022 08:55
|
6
Reklama

Retro: Tatra 613 Speciál měla tempomat i minibar. Nedávno se vydražila za 1,5 milionu korun

Vzácná luxusnější verze tradiční kopřivnické limuzíny bývala vyhrazena jen nejváženějším soudruhům
26.11.2022 08:54
|
2

Retro: Originální Chrysler PT Cruiser nevěděl jestli je MPV nebo crossover. Dnes stojí drobné

Chrysler PT Cruiser začal tam, kde skončil Fiat Multipla. Odkazoval na předválečné americké koráby
19.11.2022 08:15
|
11
Reklama
Autosalon TV