Reklama
Řidičův chleba

Německý soud zasadil direkt dotykovým displejům ovládajícím běžné funkce. Pozor si musí dát i Škoda

Nastavování teploty nebo navigace přes obrazovku může být klasifikováno jako nevěnování se řízení
Zdroj: Tesla

S přibývajícími funkcemi a technologiemi vyvstal pro automobilové konstruktéry logický problém, jak zajistit jejich nastavování. Doba se změnila, zákazníci si chtějí hrát, a tak je jasné, že třeba 256 barev ambientního osvětlení interiéru tlačítkem prostě nenastavíte. Pod skleněnou dotykovou obrazovku se tedy postupně přesouvá stále více funkcionalit, vznikají obsáhlá menu a nejrůznější koncepty, většinou blízké způsobu, jakým se ovládá mobilní telefon. Jak ale ukázal hojně diskutovaný případ z Německa, může soud v jistých situacích vyhodnotit řidičovu aktivitu na dotykové obrazovce stejně, jako by měl v ruce mobil. A tudíž se nevyhne pokutě. Budou výrobci nuceni se vracet ke klasice v podobě tlačítek?

O co šlo?

Celý případ začal 15. března 2019, kdy se řidič vozu Tesla snažil při jízdě v dešti nastavit pomocí dotykového displeje interval stěračů, přičemž ztratil kontrolu nad autem a havaroval. Nikomu se nic nestalo, vznikla materiální škoda a nehodu samozřejmě vyšetřovala policie. Výsledkem šetření bylo udělení pokuty 200 eur a zákaz řízení na jeden měsíc. To vše s odůvodněním, že se řidič dostatečně nevěnoval řízení. S tím však řidič nesouhlasil a vše se dostalo k soudu, čímž celý případ nabral na obrátkách a dostalo se mu poměrně velké mediální pozornosti. Soud v Karlsruhe totiž rozhodl, že i ovládání napevno instalovaných displejů v autě, může být v určitých situacích bráno dle německé jurisdikce jako používání elektronického zařízení sloužícího ke komunikaci, informování či organizaci, což je zakázáno.

Definice okamžiku, aneb není funkce jako funkce

Důležité je zmínit, že německý soud svým verdiktem plošně nezakázal používání dotykových displejů v autě, ale hodnotil tuto konkrétní situaci. V Tesle lze ovládat stěrače na volantu, pokud však chcete změnit jejich interval, musíte se zanořit poměrně hluboko do příslušných nabídek, a to už netrvá "okamžik", ale vyžaduje to delší pozornost, kterou byste ale měli upínat k řízení. 

Soudní rozhodnutí říká, že veškerá nastavení, jež jsou nutná pro provozování automobilu, musí být řidiči dostupná intuitivně a srovnatelně s klasickým ovládáním. Logika ovládání musí být přizpůsobena tomu, aby se řidič mohl věnovat řízení a koncentraci ztratil jen na nezbytně dlouhý "okamžik". Jaká je definice okamžiku, je však nejasné.

Pravdou však je, že každý, kdo řídil nějaké auto, jehož většina funkcí byla ovládána prostřednictvím dotykového displeje, potvrdí, že někdy i nastavení klimatizace či přepnutí předvolby rádia okamžik opravdu netrvá a vyžaduje poměrně dost přesnosti a soustředění. Jako příklad může posloužit třeba i zoomování v navigační mapě pomocí dvou prstů podobně, jako na mobilu. 
Reklama

Zodpovědnost řidiče i výrobce

Je rozhodnutí německého soudu precedens, který ovlivní i další automobilové výrobce? V danou chvíli je brzo vynášet radikálnější závěry. Jedno je však jasné, je primární zodpovědností řidiče, aby se neustále věnoval řízení a zároveň je nutné, aby výrobci umožnili ovládání těch nejdůležitějších či nejčastějších funkcí vozu co nejjednodušeji. Byť někteří stále razí plnou digitalizaci kokpitu, lze předpokládat, že se postupně některé funkce zase vrátí ke starým dobrým a osvědčeným ovladačům. Proč by měl třeba řidič při nastavování hlasitosti rádia ve Volkswagenu Golf 8 posouvat prst po nějakém displeji? Proč by se mělo přesně ťukat na displeje peugeotů a citroënů, pokud chcete jen o půl stupně změnit teplotu klimatizace?

Konec konců, možná to v konečném důsledku ani nebudou soudy, ale samotní zákazníci, kteří přinutí výrobce to s tím digitálním ovládáním zase tak nepřehánět. Z vlastní zkušenosti víme, že je to v některých případech nejen nebezpečné, ale i iritující. Můžete namítnout, že budoucnost má hlasové ovládání. To by samozřejmě mohlo být pro určité funkce řešením, ale i v této oblasti čeká výrobce poměrně dlouhý vývoj, aby hlasové ovládání skutečně fungovalo za všech okolností tak, jak má.

Nejen Tesla. Displeje přibývají i u ostatních

Z popisu skutkové podstaty by pro laika mohlo vyplývat, že problém se týká čistě displejově přebujelé tesly - u jiných značek skutečně charakteristiku stírání nastavujeme ještě naštěstí klasicky na páčce pod volantem.

Ve skutečnosti je ale toto průlomové soudní rozhodnutí jen krůčkem k velkému problému velkých automobilek - zatím alespoň v Německu. Podobný princip, podle kterého soud rozhodl, lze bez problémů aplikovat třeba i na dotykové ovládání topení nebo navigace, které se u nových aut stále hojněji vyskytuje.

Donedávna se to týkalo jen vozů koncernu PSA, v poslední době ale na všeobjímající digitální rozhrání masově přechází i u koncernu Volkswagen a tedy i u nových škodovek. Není se čemu divit, pro uživatele jsou sice funkce hůře dostupné, zato pro výrobce je "dotýkání" mnohem levnější než klasická mechanika.

Pokud však jde o vliv na bezpečnost provozu, je na bíle dni, že dotykové displeje s rozbujelými menu na soustředění na jízdu rozhodně nepřidají. Na vysvětlenou stačí malý příměr: zatímco u klasického tlačítkového mobilu jste byli schopni napsat sms zprávu bez chyb prakticky po slepu, u chytrého telefonu je něco podobného nemyslitelné. Stejné je to i s displeji v autech.   

Diskuze

Jarek - 24.09.2020 13:55:44
Že by výrobci přestali dělat auta, jaká zákazníci nechtějí, a začali dělat auta, jaká zákazníci chtějí, je pěkná a, obávám se, současně naivní představa. Jak byl/bude potrestán ten, kdo takovému autu povolil přidělit homologaci?
Zdenda - 24.09.2020 15:02:39
Přijde mi to naprosto logické. A to už od první Tesly. Zakážou se mobily v autě, ale obří tablet na středovém panelu ne? Navíc mechanická ovládání jsou mnohem bezpečnější, protože člověk s nimi může manipulovat po hmatu, aniž by odvracel zrak od vozovky.

Tohle je nový Volkswagen Tiguan. Má až 320 koní a je celý dotykový

Tiguan prošel podobným faceliftem jako Arteon. Přibyla mu ostrá verze R, i řada těch rozumnějších
02.07.2020 07:14
|
0
Reklama

Tesla Cybertruck už vznikla i z Lega. Známá stavebnice si z ní ale spíš utahuje

Autor modelu postavil z Lega i Elona Muska. Dánská firma mezitím představila vlastní „auto“
27.11.2019 09:15
|
0

Elektroauta musejí být slyšet. Tesla bude proto mečet a prdět. Samozřejmě za příplatek

Konec tichého provozu u elektroaut prodaných v USA a EU je tady, Tesla na to jde po svém
11.10.2019 09:29
|
2

Kovidová pandemie zásadně prodloužila dopravní zácpy. Výsledné číslo jejich délky je k neuvěření

Německý autoklub ADAC má k dispozici velmi přesné statistiky dopravních zácp na letních dálnicích
20.09.2021 13:30
|
0

Vozila se tam vajíčka i pokyvující se pes, ale původní účel zadního plata v autě je úplně jiný

Při pohledu do historie se můžete pozastavit klidně i nad úplnou banalitou a zjistit zajímavé věci
19.09.2021 08:18
|
42
Reklama

Srovnání dne: Citroën C3 vs. Škoda Fabia. Francouzský šarm proti optimalizované racionalitě

Škoda Fabia se ve čtvrtek začala prodávat na českém trhu. Jak si stojí proti konkurenci z Francie?
17.09.2021 19:56
|
5

Dobrodružně laděná Toyota RAV4 Adventure přichází na český trh. Svým lakem oslavuje legendu

Funkční prvky zvyšují odolnost v terénu, hybridní pohon zůstal zachován a dosahuje výkonu 222 k
14.09.2021 17:09
|
0
Reklama
Autosalon TV