Reklama
Nová auta

Mezi nejvíce aerodynamická sériová auta patří i dva české výrobky. Jeden soudobý a jeden historický

Ladné obtékání vzduchu se vždy sledovalo kvůli spotřeba a hluku. Teď k tomu přibyly ještě emise

Jedoucí auto neustále naráží na neviditelnou zeď v podobě vzduchových mas, jejíž proražení stojí pohonnou jednotku s rostoucí rychlostí čím dál větší úsilí. Eliminaci veškerých možných jízdních odporů se konstruktéři věnují prakticky od počátků automobilismu. Dobrá aerodynamika snižuje spotřebu a změnšuje hluk, nyní se k těmto pozitivům přidala i velká motivace v podobě emisních limitů. Samozřejmě totiž platí - čím lepší aerodynamika, tém menší spotřeba a nižší emise.
Reklama

Jde to ztuha

U pohyblivých součástí vozidel jako jsou především různá ložiska, ozubená kola nebo pneumatiky se daří dosahovat čím dál nižších jízdních odporů. Zato hodnota koeficientu (součinitele) aerodynamického odporu Cx, který vyjadřuje aerodynamické charakteristiky vozu, jež mají vliv na proudění vzduchu kolem jeho karosérie, naráží na přirozený strop daný konstrukčními danostmi a potřebami. Každé sériové vozidlo totiž musí uvézt posádku a veškerou techniku. Přesto se i hodnotu Cx daří v rámci možností průběžně snižovat.  

Vládnou velké sedany a eko auta

Z výsledků našeho průzkumu jasně vyplývá, že nejpříhodnějším tvarem karoserie pro dosažení nízkých hodnot aerodynamického koeficientu je klasický sedan - přední místa žebříčku okupují takřka bez výjimky právě limuzíny velké německé trojky. Tuto tezi potvrzují i levnější sedany jako je Mazda 3 nebo Ford Focus. Když se chce, jde kouzlit i s hatchbacky, jak dokládají výborné hodnoty Opelu Astra a Mercedesu třídy A.

Přímo skvěle si s hodnotou Cx = 0,24 vede také nová generace Octavie liftback, která tak v českém kontextu přebrala pomyslné žezlo od legendární proudnicové Tatry 77a z roku 1934, která je dnes autem nedozírné hodnoty.

Další odporově velmi efektivní skupinu představují aerodynamicky optimalizované vozy na elektřinu nebo hybridy. Patří sem celá rodina vozů Tesla a také některé klasiky z hybridního rodu v čele s Toyotou Prius.

Pětadvacet aktuálních nových aut s nejnižší hodnotou Cx se nachází v galerii, do níž lze vstoupit na začátku tohoto článku.

Esúvéčka a sporťáky na chvostě

Dvě velké entity nejméně aerodynamických aut mají velký odpor vzduchu z rozdílných důvodů. Zatímco u dnes tolik rozšířených vozů kategorie SUV je to jednoduše jejich rozměry a vysokou stavbou, sportovní a supersportovní vozy jsou "postiženy" svým zájmem na generování co největšího přítlaku k vozovce ve jménu dokonalých jízdních vlastností. 

U esúvéček jsou tedy běžné hodnoty nad Cx = 0,35, výjimkou ale nejsou ani ty nad 0,40, typicky u pick-upů, jejichž hluboká uzavřená korba proudění vzduchu nesvědčí. Extrémem je ale například uzavřený Mercedes-Benz třídy G s koeficientem 0,54, podobně je na tom někdejší Hummer H2.

Supersporty mívají obvykle odpor mezi 0,30 a 0,35. Úplně mimo jsou vozy formule 1, které jsou celým svým designem navrženy pro maximální přítlak, Cx zde tedy běžně dosahuje hodnot 0,7 až 1,1.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 28.04.2020 20:02:39
VSECHNO JE OTAZKA PSYCHIKY !!!!! SPORTRIDICE !!!!! JDE HLAVNE O TO JAK SE K TE HRANE STAVITE !!!!! KDYZ MATE TREBA 1203 S HORNÍM KSILTEM !!!! JE POTREBA MIT PORADNY SOUND SYSTEM VZADU !!!!! A PUSTIT TAM OD JEANA MICHELA JARREHO !!!! AERO !!!!
PICHAV - 28.04.2020 20:04:25
A JEDETE NA VITR !!!! BEZ DALSI ENERGIE !!!!! JAKO NA JEHO KONCERTE V DANSKU !!!!! AEROLOGY

Testovali jsme spotřebu nové Škody Octavia 2.0 TDI. Jezdí za 3,2 l, ale i za 12,7 l nafty na 100 km

Pět různých řidičů zkoušelo Octavii Combi 2.0 TDI 110 kW s převodovkou DSG na různých trasách
29.03.2020 20:25
|
45
Reklama

Benzinovému turbomotoru v Suzuki Vitara a S-Cross nově pomáhá elektřina. Snižuje spotřebu o 20 %

Nová generace pohonné jednotky 1.4 BoosterJet sází na mild-hybrid
21.02.2020 09:54
|
4
Reklama

Testovali jsme revoluční motor Skyactiv-X v Mazdě CX-30. Učaroval kultivovaností, zklamal spotřebou

Pohonnou jednotku kombinující zážehové a vznětové spalování jsme zkoušeli ve dvou verzích
20.02.2020 16:20
|
3

Precizní aerodynamika zvyšuje hospodárnost a navyšuje dojezd

Špičkově zpracovaná aerodynamika hraje významnou roli také u elektromobilů. Například Audi e-tron se řadí s hodnotou součinitele aerodynamického odporu vzduchu 0,28 na vrchol segmentu SUV. Propracovaná aerodynamika významně přispívá k prodloužení dojezdu a týká se téměř všech oblastí konstrukce automobilu.
31.05.2018 20:40
|
0

Před 25 lety vyjela Felicia Fun. Pickup se čtyřmi sedadly už dnes stojí téměř stejně jako kdysi nový

V rozjásaných devadesátkách Škoda sériově vyráběla auto, které by dnes ve Wolfsburgu neprošlo
29.05.2020 17:42
|
2

Splátky s nulovým navýšením a možností odkladu. Prodejci nových aut chtějí přilákat kupce zpět

Připravili jsme přehled nabídek týkajících se financování nových vozů u šesti velkých značek
28.05.2020 20:03
|
0
Reklama

Koronavirus krutě zasáhl nejen výrobu aut, ale i veletrhy. E-Salon je zatím naplánován na listopad

V prvním pololetí je s masovými akcemi utrum, stavidla se snad pozvolna otevřou v průběhu léta
28.05.2020 15:05
|
0

Virtuální realita ve stylu kupé. Takové je motto nového Autosalonu. Je libo sporťák, nebo SUV?

Máte chuť na ojetá kupé Lexus LC a Subaru BRZ? Nebo raději nový Mercedes CLA za cenu Škody Octavia?
28.05.2020 12:42
|
0
Reklama
Autosalon TV