Reklama
Nová auta

Testovali jsme revoluční motor Skyactiv-X v Mazdě CX-30. Učaroval kultivovaností, zklamal spotřebou

Pohonnou jednotku kombinující zážehové a vznětové spalování jsme zkoušeli ve dvou verzích
Zdroj: Mazda

Vyzkoušeli jsme revoluční motor Mazdy Skyactiv-X v novém rodinném SUV s označení CX-30. V hospodských debatách se tato pohonná jednotka označuje jako "ten motor na benzín, co by měl žrát stejně málo jako nafťák".
Reklama

Je přeplňovaný?

Objevily se informace, že jde o motor přeplňovaný. Není to pravda. Malý kompresor pouze pomáhá  stlačit vzduch v motoru.

Tajemstvím je spalování extrémně chudé směsi

Nechceme zůstat u hospodského popisu, ale ani nechceme zdlouhavě popisovat princip a technická řešení motoru Skyactiv-X. Základem je, že spaluje benzín účinněji než tradiční motory díky technologii označované zkratkou SPCCI (Spark Controlled Compression Ignition) - kompresní zapalování řízené svíčkou.

Mimořádně chudá směs paliva a vzduchu (cca 1:40, běžně je u benzinových motorů 1:14,7) je stlačena na vysoký tlak. Jiskra následně zapálí velmi malé množství paliva, které zvýší teplotu a tlak ve válci, a tím se zapálí i zbývající palivo (jako u vznětového motoru). Palivo se spálí rychleji a důkladněji, takže následný výkon by měl být vyšší a emise nižší než u tradičního motoru.
Reklama

Skvělá reakce na plyn, ale osm litrů

Ale dost bylo teorie, pojďme za volant. Máme před sebou asi patnáctikilometrový okruh zahrnující zejména jízdu okrajovými částmi Prahy a několik úseků s maximální rychlostí 90 km/h.

Sedáme do Mazdy CX-30 Skyactiv-X AT AWD, to znamená se šestistupňovým automatem a pohonem všech kol. Jde o tu nejhorší možnou variantu z hlediska spotřeby. Podle výrobce by měla činit 5,6 l benzinu na 100 km.

Jen vyjedeme na hlavní, musíme naplno sešlápnout plyn, protože se za námi vyřítilo auto. Šestistupňová automatická převodovka bleskově podřadí a motor ve vyšších otáčkách vyvine slušnou dynamiku doprovázenou typickým řevem vytočeného atmosférického čtyřválce. Chování motoru je typické pro benzinovou atmosféru - to znamená rychlá reakce na pokyn plynu a výkonová špička v nejvyšších otáčkách. Pochopitelně ale hned na začátku vylétne spotřeba do výšin.

Cestou zkoušíme akcelerovat ještě jednou, abychom si ověřili, že motor zrychluje velmi plynule. Deklarovaných 132 kW výkonu ale vnímáme skutečně až v těch nejvyšších otáčkách. Zbytek cesty jedeme klidně. Naftový motor připomíná pouze využívání velmi nízkých otáček. Při lechtání plynového pedálu automat pracuje s rozmezím 1000-1500/min. Motor je velmi tichý, něco "jinak" je tam jen v podobě tichého šelestění.

Pohled na palubní počítač je zklamáním. Hlásí rovných osm litrů. Omluvou může být, že byl motor úplně syrový a teprve po ujetí přibližně deseti tisíc kilometrů spotřeba prudce klesá - údajně o více než litr na sto kilometrů. Kosa, zimní gumy, mrholení, zapnuté vytápění - to vše samozřejmě jízdě na spotřebu nepřispívá. Přesto jsme to čekali lepší.

Mazda s tímto vozem uspořádala v okolí brněnského autodromu i závody v jízdě na co nejnižší spotřebu. Na členité trati byla průměrná konzumace totožného vozu 6,2 l benzinu na 100 km. To už je podstatně lepší než naše zkušenost, přesto nedosahuje laboratorních a výrobcem udávaných 5,6 l.
Zdroj: Ondřej Běhal
Zdroj: Ondřej Běhal

Fascinující pružnost a mega příjemné svezení

Sedáme do verze s manuálním řazením a pohonem přední nápravy. Hned při rozjezdu nám sice chcípne motor, ale pak už jsou dojmy ve všech ohledech pozitivnější. Automat sice nefunguje špatně, ale technicisní, krátké, tiché a přesně vymezené pohyby klasické páky v "háčku", to je prostě tantrická masáž ega každého zapáleného řidiče.

Ještě více tady vyzní neuvěřitelná pružnost motoru. Skoro celý okruh bychom mohli jet na šestku. Ve vesnicích sice motor točí jen tisíc otáček, ale nemá s tím sebemenší problém. Nevibruje, nemění zvuk, nečekaně ochotně zrychluje po povelu plynového pedálu. A to i do kopce.

Mnohem více také vnímáme výkonovou špičku v nejvyšších otáčkách, když si opět dáme dvě dynamické vložky. 

Také měření spotřeby tentokrát dopadne mnohem lépe. Výsledných 6,8 l je sice pořád na hony vzdálené údajům výrobce (4,6 l), ale když vezmeme v potaz styl jízdy, profil trati, počasí a syrovost motoru, už to rozhodně není průšvih. 

Když to shrneme, tak nás úplně nejvíce zaujala neskutečná pružnost motoru Skyactiv-X, tedy schopnost rozjíždět se bez protestů i z úplně nejnižších otáček. Dynamiku bychom hodnotili dvojkou a spotřebu - no, upřímně, čekali jsme mnohem více.
Reklama

Týdenní test dojmy nezměnil

Rozhodli jsme se Mazdě CX-30 Skyactiv-X s pohonem předních kol a manuálním řazením dát ještě šanci při týdenním testu, ale ten nepřinesl nic zásadně nového.

Ještě víc jsme si užívali neuvěřitelnou pružnost motoru, se kterým se skoro nemusí řadit, což je ale obrovská škoda, protože řazení je asi nejlepší, co jsme kdy mezi rodinnými SUV zkoušeli. Dvoulitrový čtyřválec je tak tichý, že jízda v něm v nízkých otáčkách připomíná svezení v elektromobilu.

Výkonem nás ale auto nepřesvědčilo. Měli jsme pocit, že pod kapotou tlumeně cválá 184 poníků. Ani spotřeba se nelišila od krátkodobého testu. Nejnižší hodnoty 5,2 l jsme dosáhli při ustálené rychlosti 90 km/h. Na dálnici při 130 km/h to bylo 7,5 l a ve městě 8,0 až 8,2 l. Celkově se spotřeba ustálila na sedmi litrech. A to umí i levnější konkurenti bez revolučních řešení.

Možná s tím autem neumíme jezdit, takže jsme se s Mazdou dohodli, že si ho vezmeme na tříměsíční test. Zkusíme, co udělá důkladnější zajetí, teplejší počasí a letní obutí.

Diskuze

Ivo - 21.02.2020 23:34:56
Mám 4000 km s timto motorem AWD a automatem. Spotřeba závisí na stylu jízdy. Dá se v kombinovaném cyklu jezdit 5,1-5,7 l za současného únorového počasí s lehčí nohou. Po záběhu a v léte to muže být i pod 5 l. Ale co je to za jízda...
Fr H - 22.02.2020 10:10:56
Poměrně dlouhý článek, hodnotíte vůz, jeho vlastnosti, ale ani zmínka o motoru- obsah,výkon,kroutící moment- takže pro mě vypovídací hodnota nulová

Test nové Mazdy 3. Jaké jsou klady a zápory tohoto odvážného a sexy hatchbacku?

Auto jsme zkoušeli s benzinovým dvoulitrem, který oproti trendu stále nemá turbo
17.07.2019 13:40
|
0
Reklama

Benzin, ale funguje jako diesel. Mazda začala v Česku prodávat svůj unikátní motor

Pohonná jednotka Skyactiv-X se nabízí pod kapotou modelu Mazda 3
07.06.2019 17:04
|
0

Duster 4x4 bude jen na naftu a minimálně od 443 900 Kč. Nechtěli jsme to, lamentuje šéf české Dacie

Lidové SUV? Už pouze s pohonem předních kol, nejlevnější Dacia Duster stojí stále 269 900 korun
05.07.2020 21:05
|
0

Škoda zveřejnila platy typických zákazníků pro novou Octavii RS a Scout. Kdo z vás na to má?

Předrezervace prvních derivátů Octavie čtvrté generace se spustí od 29. kalendářního týdne
03.07.2020 10:00
|
12
Reklama

První test Mazdy MX-30: Japonská automobilka jede opět svou cestou. Její elektroauto je zkrátka jiné

Nejde jen o protisměrně otvírané dveře. Tenhle SUV elektromobil se řídí podobně jako klasický vůz na benzin
01.07.2020 20:08
|
4

Modernizované Audi Q5 si umí nastavit na semaforech zelenou vlnu. Zatím bude s jediným motorem

Světovou novinkou je použití technologie OLED na zadních světlech. Díky ní se mění jako chameleon
29.06.2020 15:23
|
0
Reklama
Autosalon TV