Reklama
Nová auta

Testovali jsme revoluční motor Skyactiv-X v Mazdě CX-30. Učaroval kultivovaností, zklamal spotřebou

Pohonnou jednotku kombinující zážehové a vznětové spalování jsme zkoušeli ve dvou verzích
Zdroj: Mazda

Vyzkoušeli jsme revoluční motor Mazdy Skyactiv-X v novém rodinném SUV s označení CX-30. V hospodských debatách se tato pohonná jednotka označuje jako "ten motor na benzín, co by měl žrát stejně málo jako nafťák".
Reklama

Je přeplňovaný?

Objevily se informace, že jde o motor přeplňovaný. Není to pravda. Malý kompresor pouze pomáhá  stlačit vzduch v motoru.

Tajemstvím je spalování extrémně chudé směsi

Nechceme zůstat u hospodského popisu, ale ani nechceme zdlouhavě popisovat princip a technická řešení motoru Skyactiv-X. Základem je, že spaluje benzín účinněji než tradiční motory díky technologii označované zkratkou SPCCI (Spark Controlled Compression Ignition) - kompresní zapalování řízené svíčkou.

Mimořádně chudá směs paliva a vzduchu (cca 1:40, běžně je u benzinových motorů 1:14,7) je stlačena na vysoký tlak. Jiskra následně zapálí velmi malé množství paliva, které zvýší teplotu a tlak ve válci, a tím se zapálí i zbývající palivo (jako u vznětového motoru). Palivo se spálí rychleji a důkladněji, takže následný výkon by měl být vyšší a emise nižší než u tradičního motoru.
Reklama

Skvělá reakce na plyn, ale osm litrů

Ale dost bylo teorie, pojďme za volant. Máme před sebou asi patnáctikilometrový okruh zahrnující zejména jízdu okrajovými částmi Prahy a několik úseků s maximální rychlostí 90 km/h.

Sedáme do Mazdy CX-30 Skyactiv-X AT AWD, to znamená se šestistupňovým automatem a pohonem všech kol. Jde o tu nejhorší možnou variantu z hlediska spotřeby. Podle výrobce by měla činit 5,6 l benzinu na 100 km.

Jen vyjedeme na hlavní, musíme naplno sešlápnout plyn, protože se za námi vyřítilo auto. Šestistupňová automatická převodovka bleskově podřadí a motor ve vyšších otáčkách vyvine slušnou dynamiku doprovázenou typickým řevem vytočeného atmosférického čtyřválce. Chování motoru je typické pro benzinovou atmosféru - to znamená rychlá reakce na pokyn plynu a výkonová špička v nejvyšších otáčkách. Pochopitelně ale hned na začátku vylétne spotřeba do výšin.

Cestou zkoušíme akcelerovat ještě jednou, abychom si ověřili, že motor zrychluje velmi plynule. Deklarovaných 132 kW výkonu ale vnímáme skutečně až v těch nejvyšších otáčkách. Zbytek cesty jedeme klidně. Naftový motor připomíná pouze využívání velmi nízkých otáček. Při lechtání plynového pedálu automat pracuje s rozmezím 1000-1500/min. Motor je velmi tichý, něco "jinak" je tam jen v podobě tichého šelestění.

Pohled na palubní počítač je zklamáním. Hlásí rovných osm litrů. Omluvou může být, že byl motor úplně syrový a teprve po ujetí přibližně deseti tisíc kilometrů spotřeba prudce klesá - údajně o více než litr na sto kilometrů. Kosa, zimní gumy, mrholení, zapnuté vytápění - to vše samozřejmě jízdě na spotřebu nepřispívá. Přesto jsme to čekali lepší.

Mazda s tímto vozem uspořádala v okolí brněnského autodromu i závody v jízdě na co nejnižší spotřebu. Na členité trati byla průměrná konzumace totožného vozu 6,2 l benzinu na 100 km. To už je podstatně lepší než naše zkušenost, přesto nedosahuje laboratorních a výrobcem udávaných 5,6 l.
Zdroj: Ondřej Běhal
Zdroj: Ondřej Běhal

Fascinující pružnost a mega příjemné svezení

Sedáme do verze s manuálním řazením a pohonem přední nápravy. Hned při rozjezdu nám sice chcípne motor, ale pak už jsou dojmy ve všech ohledech pozitivnější. Automat sice nefunguje špatně, ale technicisní, krátké, tiché a přesně vymezené pohyby klasické páky v "háčku", to je prostě tantrická masáž ega každého zapáleného řidiče.

Ještě více tady vyzní neuvěřitelná pružnost motoru. Skoro celý okruh bychom mohli jet na šestku. Ve vesnicích sice motor točí jen tisíc otáček, ale nemá s tím sebemenší problém. Nevibruje, nemění zvuk, nečekaně ochotně zrychluje po povelu plynového pedálu. A to i do kopce.

Mnohem více také vnímáme výkonovou špičku v nejvyšších otáčkách, když si opět dáme dvě dynamické vložky. 

Také měření spotřeby tentokrát dopadne mnohem lépe. Výsledných 6,8 l je sice pořád na hony vzdálené údajům výrobce (4,6 l), ale když vezmeme v potaz styl jízdy, profil trati, počasí a syrovost motoru, už to rozhodně není průšvih. 

Když to shrneme, tak nás úplně nejvíce zaujala neskutečná pružnost motoru Skyactiv-X, tedy schopnost rozjíždět se bez protestů i z úplně nejnižších otáček. Dynamiku bychom hodnotili dvojkou a spotřebu - no, upřímně, čekali jsme mnohem více.
Reklama

Týdenní test dojmy nezměnil

Rozhodli jsme se Mazdě CX-30 Skyactiv-X s pohonem předních kol a manuálním řazením dát ještě šanci při týdenním testu, ale ten nepřinesl nic zásadně nového.

Ještě víc jsme si užívali neuvěřitelnou pružnost motoru, se kterým se skoro nemusí řadit, což je ale obrovská škoda, protože řazení je asi nejlepší, co jsme kdy mezi rodinnými SUV zkoušeli. Dvoulitrový čtyřválec je tak tichý, že jízda v něm v nízkých otáčkách připomíná svezení v elektromobilu.

Výkonem nás ale auto nepřesvědčilo. Měli jsme pocit, že pod kapotou tlumeně cválá 184 poníků. Ani spotřeba se nelišila od krátkodobého testu. Nejnižší hodnoty 5,2 l jsme dosáhli při ustálené rychlosti 90 km/h. Na dálnici při 130 km/h to bylo 7,5 l a ve městě 8,0 až 8,2 l. Celkově se spotřeba ustálila na sedmi litrech. A to umí i levnější konkurenti bez revolučních řešení.

Možná s tím autem neumíme jezdit, takže jsme se s Mazdou dohodli, že si ho vezmeme na tříměsíční test. Zkusíme, co udělá důkladnější zajetí, teplejší počasí a letní obutí.

Diskuze

Jaroslav - 02.08.2020 17:37:42
Já mám mazdu 3 diesel najeto 10500 km udavána spotřeba = 3,7 l a já teď jezdím za 3,5 l
Adam - 23.02.2020 19:45:55
Proc se porad resi spotreba? Jde o to, ze za soucasnych emisnich norem, lze prodavat dvoulitrovou benz. atmosferu s vysokym vykonem a bez turba. Jestli to zere 6 nebo 7 je u skvele vybaveneho auta za cenu cca 800t nepodstatne. To neni auto pro setrilky.

Test nové Mazdy 3. Jaké jsou klady a zápory tohoto odvážného a sexy hatchbacku?

Auto jsme zkoušeli s benzinovým dvoulitrem, který oproti trendu stále nemá turbo
17.07.2019 13:40
|
0
Reklama

Benzin, ale funguje jako diesel. Mazda začala v Česku prodávat svůj unikátní motor

Pohonná jednotka Skyactiv-X se nabízí pod kapotou modelu Mazda 3
07.06.2019 17:04
|
0

Renault zase leze do zelí BMW a Mercedesu. Jeho Rafale vypadá skvěle, ale jízda není bez chyb

Velké SUV kupé má sportovně naladěný podvozek, hybridní pohon se však při sportovní jízdě trápí
30.05.2024 08:00
|
0

Jezdili jsme s většinou verzí modernizované Škody Octavia. Facelift odstranil její největší problém

Nový základní motor v podobě čtyřválce 1.5 TSI 85 kW předčí litrový tříválec se stejným výkonem
14.05.2024 10:00
|
3
Reklama

Lexus sbírá munici na útok proti německé trojce a Volvu. Vyšvihnout ho má cenově dostupné SUV

Rekordní kvartální prodeje zaznamenala luxusní značka koncernu Toyota i bez kapesní novinky
25.04.2024 18:00
|
1

Mercedes vyrobil skvělý lék pro muže trpící krizí středního věku. Minimálně u pumpy neleze do peněz

Jízdní vlastnosti Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé pohladí, spotřeba šokuje. Moucha sedí na volantu
17.04.2024 19:45
|
0
Reklama
Autosalon TV