Reklama
Nová auta

Blíží se další vlna zdražování nových aut? Měla by hlídat, aby se v nich neupekly malé děti

Nová auta jsou čím dál bezpečnější. Ale sofistikovaná povinná výbava znamená vyšší výrobní náklady
Zdroj: GMC

Auta jsou stále bezpečnější. Třeba plán Volva je, aby v jeho vozech od roku 2020 neumřel ani jeden člověk. Celá věc má ale i odvrácenou stranu – auta kvůli prvkům aktivní i pasivní bezpečnosti zdražují. Smysluplnost třeba airbagů by asi zpochybňoval jen málokdo, poslední aktivita v tomto směru ale může budit rozpaky. Uvažuje se totiž, že by auta měla mít povinně systém detekce přítomnosti dětí v odstaveném vozidle.

Prevence úmrtí dětí v rozpáleném autě

Důvodem je, aby rodiče nezapomněli svoje ratolesti v autě na rozpáleném parkovišti, když jsou nakupovat. Trochu to evokuje americký přístup ke zdánlivě samozřejmým věcem. Jako třeba dávat na mikrovlnou troubu upozornění, že se v něm nesuší kočky. Podobně by mělo každému rodiči dojít, že nechat dítě či zvíře v rozpáleném autě není normální.

Takové případy se ale nestávají jen v USA. Například loni vzbudil pozornost případ ze slovenského města Trstená, kdy matka nechala spící 2,5letou holčičku v autě před nemocnicí a odešla na vyšetření, kde byla zřejmě několik hodin. Po návratu našla dítě v bezvědomí, následně umřelo. Zdravotníci mu naměřili teplotu 40,6 stupně. Přestože jde o výjimečné nezodpovědné chování, existuje nyní plán, zavést povinnost detekce přítomnosti dětí či osob a zvířat obecně v odstaveném autě. S takovou iniciativou přišli v červenci letošního roku kongresmani Jan Schakowsky, demokrat z Illinois, Tim Ryan, demokrat z Ohia, a Peter King, republikán z New Yorku.
Reklama

Nejdál je v USA Hyundai

Někteří výrobci aut už podobné systémy v USA mají. Například koncern General Motors nabízí od roku 2016 asistent zvaný Rear Seat Reminder. Ten sleduje, jestli se zadní dveře otevřou a zavřou v době chvíli před nebo během nastartování motoru. Když se pak motor vypne, objeví se na displeji zpráva "Připomenutí zadního sedadla / Zkontrolujte zadní sedadlo".

Nissan zavedl loni něco podobného v modelu Pathfinder. Nejaktivnější je americký Hyundai, který dokonce dobrovolně slíbil, že zavede systém Rear Occupant Alert (ROA) do většiny svých modelů od roku 2022. Aktuálně má systém ROA dvě verze. Jedna sleduje otevírání a zavírání dveří podobně jako u GM, druhý pracuje s ultrazvukovým detektorem pohybu uvnitř kabiny. Pokud ten zaznamená pohyb v autě poté, co se zamkly dveře, spustí zvukový alarm a pošle majiteli správu přes aplikaci na chytrý telefon.

Do Evropy díky Euro NCAP?

Nemusí jít ale jen o Ameriku. Většina podobných věcí se s menším či větším zpožděním obvykle dostane i do evropské legislativy. Konkrétní plán sice zatím neexistuje, ale podle serveru Automotive News Europe se společnost Euro NCAP chystá od roku 2022 do svých testů, které hodnotí bezpečnost vozů, zavést hodnotící body za systémy, "které mohou detekovat dítě ponechané bez dozoru v autě a upozorní majitele nebo pohotovostní službu, aby se předešlo úmrtí způsobenému úpalem".

Absence takového systému by sice s největší pravděpodobností neznamenala, že vůz nezíská plný počet pěti hvězdiček, ale ztratil by v procentuálním hodnocení.

Budoucí systémy by měly být ještě dokonalejší než dnes. Nebudou se spoléhat na sledování otevření a zavření dveří, ale pomocí čipů v sedadlech mají monitorovat dokonce třeba srdeční tep pasažérů, aby byly schopné detekovat třeba i dítě spící v sedačce proti směru jízdy. To samozřejmě nebude zadarmo a výrobci to promítnou do ceny vozů. Už loni auta v Evropě zdražila v průměru o 3,1 %, z čehož část jde na vrub právě rozšiřování bezpečnostních systémů.
Reklama

Diskuze

Miloslav - 16.06.2021 08:10:22
Už stačí zabudovat povinně do automobilů zabezpečení proti zásahu meteoritem napojené na celosvětovou hlásnou síť či zařízení které by vyloučilo zakládání ohně v automobilu a grilování za jízdy.

Kolenní airbagy v autech pomáhají méně, než se čekalo. V některých případech jsou dokonce nebezpečné

Americká organizace IIHS zkoumala přínos airbagů v oblasti nohou. Podle výsledků je zanedbatelný
09.08.2019 08:55
|
0
Reklama

Kruhové objezdy s dvěma pruhy jsou bezpečnější, zjistila studie. Češi na nich ale neumějí jezdit

Řidiči často chybují. Třeba tím, že se v levém pruhu zastaví a vytvoří krizovou situaci
31.07.2019 10:35
|
4

Našli jsme nejbezpečnější i nejméně bezpečná nová auta

Bratr Škody Kodiaq Seat Tarraco se zařadil mezi nejúspěšnější auta v testech Euro NCAP z hlediska bezpečnosti dospělé posádky. Naopak pozor si dejte zejména na některé italské vozy.
07.03.2019 19:15
|
0

Šílená není jen Tesla. Hummer se vrátí jako elektrický pick-up

Kdysi slavná americká značka by se měla vrátit na trh s překvapivým produktem
05.02.2020 11:15
|
0

Našli jsme zřejmě ta nejlepší auta. Vynikají tím, že si je jeden majitel drží patnáct i více let

V americké statistice věrnosti jednoznačně boduje Toyota a další japonské značky
21.01.2020 10:00
|
0
Reklama

Subaru BRZ končí, do Česka míří poslední třicítka vozů. Technicky podobná Toyota GT86 pokračuje

Kultovní sportovní vůz se rozloučí lépe vybavenou verzí Final Edition
20.01.2020 10:30
|
0

Mazda CX-3 zmizí z trhu, ale není to navždy

Nejprodávanější model značky Mazda v ČR se doprodává, zjišťovali jsme, co s ním bude dál.
17.01.2020 14:28
|
1
Reklama
Autosalon TV