Reklama
Řidičův chleba

Kolenní airbagy v autech pomáhají méně, než se čekalo. V některých případech jsou dokonce nebezpečné

Americká organizace IIHS zkoumala přínos airbagů v oblasti nohou. Podle výsledků je zanedbatelný
Zdroj: IIHS

Americká organizace IIHS, tedy obdoba evropské instituce Euro NCAP, podrobila náročných testům kolenní airbag. Zjišťovala, jak moc je pro posádku přínosem a jestli vůbec. IIHS v rámci testů provedla 400 čelních nárazových testů, ze kterých dostala překvapující výsledky.

Ze všech provedených crash testů vyšel najevo fakt, že airbagy jako celek samozřejmě životy zachraňují. Ovšem přímo ty kolenní zas tak moc ne. Často ani nezabrání zranění. Dokonce mohou v některých specifických případech zranění zhoršit. Například v případě nárazu s malým přesazením, tedy v situaci, kdy auto do překážky narazí jen čtvrtinou své celkové šířky, zvyšují kolenní airbagy možnost poranění pravého stehna řidiče. U čelního nárazu s větším přesazením už airbagy u nohou fungují mnohem lépe.
Zdroj: Insurance Institute for Highway Safety
Ukázka crash testu s malým přesazením na Lexusu ES 350.

Stručná historie airbagů

První airbag vynalezl a John Hetrick už v roce 1952. První sériové použití v automobilech se ale odehrálo až v roce 1971 u automobilky Ford. Velmi rychle se k ní následně přidaly další značky jako Cadillac, Buick nebo Chevrolet. V Americe ale byly airbagy nejprve brány jako alternativa k bezpečnostním pásům a velký úspěch nezaznamenaly. Průlom nastal až v roce 1981, kdy o něco modernější airbag do modelu W123 instalovala značka Mercedes-Benz. Právě tato značka je začala používat společně s bezpečnostními pásy s předpínačem a dala tak vzniknout bezpečnostnímu prvku, bez kterého se dnes žádný nový model neobejde.

Čísla z reálných nehod

Navíc si IIHS k testům přibrala informace z reálných dopravních nehod. Zkoumala jak nehody s auty, která kolenní airbag měla, tak vozidel bez něj. Základem bylo zjistit, jestli při nehodě kolenní airbag opravdu nějakým způsobem může eliminovat případná zranění nohou.

Z výsledků vyplývá, že kolenní airbagy snižují riziko poranění jen minimálně. Konkrétně IIHS tvrdí, že u aut bez airbagu na kolena je riziko poranění nohou 7,9 % a u aut s airbagem 7,4 %.

"Kolenní airbagy jsou v některých případech sice dobré, ale dnes už existují jiná bezpečnostní řešení, která mohou mít stejný, v určitých případech dokonce lepší efekt co se ochrany dolních končetin posádky týče," tvrdí Becky Mueller, vedoucí výzkumu IIHS.

Testy IIHS probíhaly s připoutanými figurínami. Podle IIHS je možné, že kolenní airbagy budou lépe fungovat v těch chvílích, kdy osoba v autě není připoutaná.

Airbag je už hezkých pár let (viz vložený článek o historii) součástí všech nových aut ve vyspělých zemích. Jde o jeden ze základních prvků ochrany posádky vozu. Je jisté, že airbagy zachránily tisíce lidských životů a není se co divit, že jejich počet v automobilech neustále roste.

Dokonce jsou firmy, které v současné době vyvíjí externí airbag, který neexploduje uvnitř auta, ale vně jeho karoserie.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Kruhové objezdy s dvěma pruhy jsou bezpečnější, zjistila studie. Češi na nich ale neumějí jezdit

Řidiči často chybují. Třeba tím, že se v levém pruhu zastaví a vytvoří krizovou situaci
31.07.2019 10:35
|
1
Reklama

Zdolali jsme jednu z deseti nejnebezpečnějších silnic světa

Skály, srázy, vraky aut a pomníčky. To je cesta přes průsmyk Abano. Výš na Kavkaze autem nevyjedete
16.07.2019 10:39
|
3
Reklama

Institut IIHS otestoval asistenty jízdy v jízdních pruzích

Nízká obliba asistentů jízdy v jízdních pruzích a to, že je řidiči často vypínají, by se mohla změnit, pokud by asistenty zasahovaly dříve a dělaly v řízení menší změny, tvrdí americký institut pro bezpečnost silniční dopravy IIHS. Z jeho nové studie totiž vyplývá, že u vozů s takovými asistenty zůstávají podpůrné systémy zapnuté častěji.
04.01.2019 07:46
|
0

Hyundai získal další ocenění IIHS Top Safety Pick+ a Top Safety Pick

Celkem deset nových modelů Hyundai, vybavených na přání dodávaným asistentem pro ochranu před čelní kolizí a specifickými světlomety, má hodnocení TOP SAFETY PICK+ (TSP+) nebo TOP SAFETY PICK (TSP).
08.10.2018 17:37
|
0

Odmrazení oken s nastartovaným motorem nebo průjezd louží? Pozor, za obojí hrozí pokuta

Řidič ostatní nesmí obtěžovat zbytečným hlukem, výpary a nesmí je ani ohodit vodou z louže
20.09.2021 07:51
|
10

Záběry, ze kterých mrazí: Řidič srazil tři mladé ženy na přechodu, když jim jiný dával přednost

Chodkyně počkaly, až jim auto v levém pruhu zastaví a pustí je. S dalším ale už vůbec nepočítaly
18.09.2021 18:05
|
4
Reklama

Bizár ze Zlínska. Koupil si v bazaru auto a po pár metrech ho přetočil na střechu

Řidič ujel jen asi 200 metrů. Podle policie byl pod vlivem alkoholu
17.09.2021 17:53
|
1

Poslanci schválili výši pokuty při povinném objíždění cyklistů. Platit bude od ledna

Poslanecká sněmovna původně navrhovala postih podobný jako u alkoholu. Senátu se to nelíbilo
16.09.2021 13:01
|
52
Reklama
Autosalon TV