Reklama
Bonusy k TV pořadu

Na první pohled vypadá jako malé SUV. Ve skutečnosti je Mercedes GLB konkurentem Škody Kodiaq

Chválím fantastický motor. Štval mě asistent hlídání jízdního pruhu

Mercedes-Benz GLB možná na první pohled působí jako malé auto odvozené od třídy B a jeho velikost mu pomáhá maskovat i design, ale stačí se podívat na rozvor a zjišťuji, že jde o přímého konkurenta největšího mladoboleslavského SUV. Takže tohle není žádný prcek. Vždyť se nabízí i jako sedmimístná verze!

Nafta, nebo benzín?

Nabídka motorů pro GLB je více než pestrá - 5x diesel a 5x benzín. Výkonové spektrum se pohybuje od 116 až po 306 koní a ceny od  911 130 Kč (vč. DPH) až po vrcholnou motorizaci AMG, za kterou si Mercedes řekne 1 324 950 Kč. Už jen tyto dvě cifry musí oslovit každého motoristu. Kde jsou časy, kdy byl Mercedes nedostupný a domácí Škodovka lidové auto? Vždyť se podívejte na naše srovnání GLB a Kodiaqu s turbodiesely o výkonu 110 kW a pohonem všech kol. V ceně opravdu moc velký rozdíl není.

Nevím proč, ale osobně pod kapotou SUV raději vídám naftu, než benzín. Pokud bych si měl vybrat benzinovou motorizaci, zvolil bych v tomto případě verzi AMG GLB 35 4MATIC, protože mi vůbec nepřipadá předražená.

Velkým překvapením pro mně byla souhra motoru a převodovky. V jízdním režimu ECO se mi totiž podařilo téměř nemožné. Dle palubního počítače jsem měl o 0,2 l/100 km nižší spotřebu, než udává výrobce! Kromě toho je můj výsledek 4,8 l/100 km na poslední cestě, když jsem auto vracel, jasným důkazem kvalit motoru...a samozřejmě i řidiče :-)

Také jsem si všiml jedné zajímavosti - u stejné motorizace s poháněnou přední nápravou je objem nádrže 52 litrů a u čtyřkolky rovných 60. Jinými slovy to znamená, že mám po dlouhé době v rukou auto, které na jedno natankování zdolá i 1000 kilometrů, a to se mi moc líbí!

Vysoká bezpečnost znamená souboj s asistentem

Mercedes již tradičně hodně tlačí na bezpečnost, což je samozřejmě jedině dobře. Mnoho z nás si ani neumí představit, kolikrát za cestu do práce, či z práce nám do řízení zasáhne nějaký jízdní asistent. Celkovou bezpečnost aut to samozřejmě zvyšuje, ale občas je to i k vzteku. U testovaného mercedesu byl pro mě nejhorší asistent hlídání jízdního pruhu. Ten si každá automobilka řeší a programuje po svém a Mercedes podle mě nezvolil šťastnou cestu.

Pokud totiž nedám blinkr a kola najíždí na vodorovné dopravní značení, nepříjemně přibrzdí kola na protější straně auta a GLB mě doslova “hází” zpět do jízdního pruhu. Jako řidiče mě to nejednou vylekalo. A co teprve během častých uzavírek, kdy je jízdní pruh vyznačen lepenými žlutými čárami, které ty bílé křižuji? Tam se peru s volantem zejména ve chvílích, kdy se uzavírka vrací z protisměru zpět přes středový pás na původní stranu dálnice. Blinkr tam při přejíždění nedává přece nikdo a ani mě se nechce, když jedu stále v jednom jízdním pruhu.

Bohužel EU je nekompromisní a podobné nesmysly u aut vyžaduje. A vyžaduje také to, aby byly po nastartování vždy aktivní, což pro mě znamenalo, po každém nastartování vlézt do menu a asistent vypnout!

Závěrem

Současné Mercedesy podle mě nabízí nejkrásnější palubní desky - levitující dva tablety jsou prostě COOL. Každý nový Mercedes nabízí také osobitý design, širokou škálu individualizace a u GLB i přijatelnou cenu s vynikající spotřebou u dieselových agregátů!

Další podrobnosti k tomuto zajímavému SUV uvidíte už zítra, tedy ve středu, od 20:15 na Prima COOL v premiérovém Autosalonu.
Reklama

Diskuze

Petr - 21.10.2020 16:53:10
Moc hezký automobil už jsem o něm četl a opravdu mě uchvátil Už jenom dat dohromady milion a jdu si ho objednat
Haha - 21.10.2020 18:54:53
Srovnávat Škodovku a Mercedes je dost hraniční a zbožné přání v Boleslavi, ale jinak úplně mimo..

Renomovaný test 13 zimních pneu na SUV přinesl zklamání. Uspěla jediná, ostatní jsou pod průměrem

Vítěz testu ADAC je jasný. Zbytek testovaných pneumatik ale vykazoval jednu či více nedokonalostí
16.10.2020 19:51
|
11
Reklama

Nová generace Mercedesu GLA se představila světu, a to i ve verzi 35 AMG

Kompaktní crossover má i pokročilé hlasové ovládání, které umí česky
12.12.2019 11:00
|
0

Kodiaq od Mercedesu. Nové prostorné rodinné SUV s označením GLB nabídne tři řady sedadel

Velké SUV postavené na podvozku pro kompaktní auta. Taková má být novinka s hvězdou ve znaku.
12.06.2019 17:27
|
0

Škoda Scala G-TEC na plyn je mi sympatičtější než protlačovaná elektřina. Dojezd má ale také malý

Auta na stlačený zemní plyn (CNG) opakovaně vyhrávají testy o nejeekologičtější pohon
11.12.2020 15:06
|
2

Nejmenší z rodu stuttgartských SUV je šikovným vykonavatelem mnoha denních úkolů

Mercedes svými esúvéčky doslova zahltil trh. Nejskromnější v řadě je kompaktní model GLA
30.11.2020 10:16
|
3
Reklama

Testovali jsme Škodu Superb z roku 1939. Při každém výjezdu se pojišťuje na astronomickou částku

Limuzína z první poloviny minulého století strčí v některých ohledech současného Superba do kapsy
25.11.2020 10:44
|
11

Španělé na svět přivedli auto plné emocí. Cupra Formentor bojuje proti ekošílenství

Nové SUV není jen přiostřený seat. Vyniká hlavně designem a vyladěnou technikou.
11.11.2020 13:00
|
7
Reklama
Autosalon TV