Reklama
Bonusy k TV pořadu

Sporťáky, SUV i rodinné kombíky, ale vždy bestie s osmiválcovým motorem. Tahle auta stojí za to

Vybírali jsme nejlepší motory V8, které si v dnešní době můžete koupit. Berte je rychle, nebudou

Motor 5.0 V8 z Fordu Mustang

Zdroj: Ford

Tento motor si rozhodně zaslouží příčku číslo jedna. Sice nemá převratnou techniku ani super výkon, ale dá se stále pořídit za rozumnou cenu. Nachází se totiž v jednom z nejprodávanějších sportovních aut na světě, které se dá na českém trhu koupit už od 1 349 900 korun. Tipujete správě, je to motor z Fordu Mustang GT, který se zapsal do srdcí nejednoho milovníka aut. 

Obrovské charisma

Pětilitrový osmiválec se v Evropě prodává s výkonem buď 449 nebo 460 koní.Vrcholnou specifikaci má pod kapotou nový Mustang Mach 1. Obrovskou předností tohoto motoru V8 není počet hřebců, ale jeho charismatický projev. Jedná se totiž o atmosféru s krásně plynulým nástupem výkonu, který vrcholí až ve vysokých otáčkách. Další výhodou pohonné jednoty z Mustangu je překrásný a hluboký zvuk, který není narušován žádným syčením turba. 
Reklama

Japonský osmiválcový drahokam ze stáje Lexus

Zdroj: Lexus

Podle některých členů naší redakce je osmiválcový motor od automobilky Lexus vůbec nejlepším na trhu. Má něco, co většina konkurenčních motoru nemá, a to duši. Podobně jako u Fordu Mustang se jedná o atmosférický pětilitr. Zde ale veškerá podobnost končí. Pohonná jednotka z Japonska je oproti té hrubé americké dotažená do posledního detailu. 

Bohužel bravurní zpracování se odrazilo na ceně. Tento motor si pořídíte pouze u vozů Lexus RC F či Lexus LC, a u obou aut začíná cena kolem 2,8 milionu korun.

Osmiválec s výjimečnou duší

Atmosférický osmiválec s objemem pěti litrů disponuje výkonem 464 koní a nachází se v již zmiňovaných vozech Lexus LC a RC-F. My jsem měli možnost usednout za volant úplně nového modelu LC Convertible. A tohle jsou naše dojmy:

"Kombinace skvěle vypadajícího a jezdícího auta s takto oduševnělým motorem nám doslova vyrazila dech. Něco tak vzrušujícího a božského se dá přirovnat málo k čemu. Krom toho zvuk motoru skvěle maskuje jeho relativně nižší výkon v srovnání s německými turbo V8. Skvěle funguje i komunikace mezi agregátem a automatickou desetistupňovou převodovkou, která jednotlivé kvalty neřadila, nýbrž střílela".

Další zkušenosti s osmiválcovým motorem od Lexusu naleznete v testu modelu RC-F Track Edition, který se nachází pod tímto textem.
Reklama

Motor 4.4 V8 od BMW

Zdroj: BMW

Prvním zástupcem z německé motorové stáje je 4,4litrový osmiválec od značky BMW. Disponuje přeplňováním, a to rovnou dvěma turby. Díky tomu má podstatně větší výkon, než například motory V8 od Fordu nebo Lexusu. Na druhou stranu není projev pohonné jednotky s turbem tak lineární, jako spíš brutální. Jde také o požírače benzinu. 

Tenhle motor je prostě bestie

Motor 4.4 V8 se nachází hned v několika modelech BMW a to ve velkém výkonovém rozpětí. Nejslabší osmiválec s označením M50i je naladěný na 530 koní a nachází se například u BMW řady 5, řady 7, řady 8 a dokonce i u SUV X5, X6 a X7. Stejně koncipovaný motor, akorát s vyšším výkonem 600 nebo 625 koní mají auta z divize M. (M5, M8, X5M, X6M). Naprostý vrchol představuje osmiválec s 635 sudokopytníky, který se nachází pod kapotou BMW M5 CS. 

Nejtypičtějším znakem osmiválce od BMW je jeho agresivita a obrovská síla. Jezdit s ním je vždy adrenalin, ale také ohromná zábava. Výkonu má doslova na rozdávání a je úplně jedno, jestli máte motor ve velkém SUV nebo v menším sedanu. 
Reklama

Legendární německá V8 s označením 63 ze stáje Mercedes-AMG

Zdroj: Mercedes-Benz

Dalším německým výrobcem osmiválcových motorů je automobilka Mercedes-Benz. V mercedesech s přídomkem AMG má výkon buď, 476, 510, 585, 612 nebo 639 koní. Paradoxem je, že i když se agregát označuje zkratkou 63, nemá objem 6,3 litru. Je to pouze památka na starší motor V8, který dřív v Mercedesu dávali do nejsilnějších modelů. V dnešní době má tento motor pouze čtyři litry, tedy stejně jako u VW. 

4 litry a osm válců úplně stačí

Zmiňovaný přeplňovaný čtyřlitrový osmiválec 63 a 63 S najdeme například v modelech Mercedes-AMG GT kupé, GT 4Door kupé, Třídy S, Třídy E, Třídy C a dokonce i u SUVček GLC, GLE a GLS. Všechna tato auta jsou díky tomuto motoru naprosté bestie a je jedno, jakou výkonovou variantu máte zrovna pod kapotou. Vždy to bude obrovský zážitek doprovázený hlubokým a řezavým zvukem. Motor 63 a 63 S je navíc vždy spojen se skvěle fungující 9stupňovou automatickou převodovkou a chytrým pohonem všech čtyř kol 4Matic+. 
Reklama

Nejpoužívanější osmiválec z koncernu Volkswagen

Zdroj: Audi

Na osmiválec z koncernu Volkswagen jsem samozřejmě nemohli zapomenout. Je to totiž jeden z nejprodávanějších agregátů s osmi hrnky v Evropě. Jedná se o čtyřlitrový motor V8 dopovaný dvěma turby, který na rozdíl od konkurentů disponuje mild-hybridním technologií a chytrou funkcí vypínání poloviny válců. Díky těmto vychytávkám dokáže vypouštět méně emisí a také šetřit palivo. 

Jelikož se jedná o pohonnou jednotku ze stáje VW Group, používá jí hned několik výrobců automobilů. Její výkon se pohybuje cca od 510 koní až po 640 koní. Je až překvapující, kolik automobilek tento motor využívá. Jsou to například značky Audi, Bentley, Porsche a dokonce Lamborghini. Nejlevněji tento osmiválec seženete ve vozech Audi SQ7, S8, RS6 a RS7. 

Ale nenechte se zmást. Neznamená to, že v Audi je naprosto stejný motor V8 jako v Bentley a Lamborghini. Každá jednotlivá automobilka si svůj agregát přizpůsobuje a jinak vylaďuje. Takže shrnout chování koncernového osmiválce pár větami prostě není možné. Ale můžeme vás odkázat na reportáž o nové Audi RS6, kde se Expert Pepa s tímto agregátem svezl. Najdete jí pod tímto textem. 
Reklama
Reklama
Autosalon TV