Reklama
Testy

Test BMW 118i: Nejezdí jako čistokrevný bavorák, ale jako rodinný hatchback obstál dobře

Otestovali jsme jedno z nejlevnějších BMW na trhu, které přišlo o pohon zadních kol
Zdroj: Robin Běhal

Třetí generace BMW řady 1 se poprvé ukázala v létě roku 2019 a okamžitě strhla obrovské diskuze. Mnoho skalních fanoušků bavorské značky si stěžovalo na zvláštní design a na použitou techniku, kterou nová jednička skrývala pod kapotou. Méně výkonné verze nejmenšího bavoráku už totiž nemají pohon zadní nápravy, jak tomu bylo u BMW zvykem, ale Němci vsadili na mnohem běžnější předokolku. Také se pozměnilo uložení motoru. Agregát je oproti minulé generaci uložený napříč. Všechny tyto změny ale mají svůj pádný důvod. V BMW se rozhodli novou jedničku postavit na platformě UKL2, a tím získat více místa v kabině. BMW řady 1 tak sice přišlo o svůj legendární pohon, ale na druhou stranu získalo praktičtější interiér a větší zavazadlový prostor. No, prostě něco za něco. 

I hůře vybavená verze stojí raketu

Nám se do redakčního testu dostalo BMW řady 1 s označením 118i. Jedná se o druhou nejslabší a nejlevnější verzi, která má pod kapotou benzínový tříválec s objemem 1,5 litru a výkonem 136 koní. V našem případě byla síla na přední kola posílána přes 7 stupňovou dvouspojkovou automatickou převodovku Steptronic. Základní cenovka auta s manuálem startuje na ceně 702 tisíc (za automat se připlácí 54 184 Kč). My jsme v naší "jedničce" měli ještě navíc příplatkovou výbavu Advantage, za kterou se připlácí 37 700 Kč. Ta v sobě zahrnuje užitečný odkládací paket, přední a zadní parkovací asistent či tempomat. Další příplatky, jako LED světla a větší kola, zvedly hodnotu testovaného BMW až na částku přes 850 tisíc korun. To je na nic moc vybavený kompaktní hatchback hodně peněz, i když přímí konkurenti prémiových značek na tom nejsou o mnoho lépe. 

Přesvědčit se můžete při porovnání s konkurencí, které naleznete v našem katalogu ZDE

Ve městě a na dálnici se cítí sebevědomě

V čem je nová generace jedničkového BMW unikátní a kolik stojí už víme, ale jak vlastně jezdí? To je otázka, na kterou jsme sami dlouho hledali odpověď. Chování auta je totiž dost rozmanité a je celkem složité mu stoprocentně porozumět. Začneme například jízdou ve městě, kde nás BMW mile překvapilo. Podvozek je totiž vyladěný tak akorát do komfortu, aby zvládl žehlit veškeré nerovnosti číhající v městském prostředí a zároveň nepostrádá potřebnou tuhost, což pomáhá k eliminaci nestability na silnici. V podstatě jediné, s čím jsme v metropoli bojovali, byla vysoká spotřeba tříválcové benzínové jednapětky. Ta se po většinu času pohybovala kolem hodnoty 9 až 9,5 litru na sto kilometrů, což je na kompaktní hatchback opravdu hodně. 

Další věc, která nové "jedničce" nedělá problém, je dálniční jízda. Nejmenší BMW je příkladně odhlučněné. Motor není slyšet ani při vyšších rychlostech a aerodynamický hluk o sobě dává vědět až při opravdu rychlé jízdě. Znovu musíme pochválit tužší podvozek, který autu při vysokém tempu na dálnici dodává skvělou stabilitu. Když už jsme nakousli spotřebu motoru ve městě, měli bychom zmínit i tu při rychlosti 130 km/h. Po více než 40 kilometrech ujetých na dálnici D11 v obou směrech nám palubní počítač ukázal průměrnou hodnotu 6,7 l/100 km. Není to sice žádný zázrak, ale ani tragédie. 

Předokolka o sobě dává vědět a často je nedotáčivá

Teď se konečně dostáváme k tomu, proč nám přišlo složité novou "jedničku" jízdně pochopit. Ve městě a na dálnici se BMW chová vyrovnaně, a to kvůli tomu, že se nedostává na limit svých možností. Problém nastává až při ostřejší jízdě na okreskách. Námi testované BMW 118i má pohon pouze přední nápravy, což může být výhoda například ve zmiňované metropoli, ale rozhodně ne v zatáčkách mimo město. Nedá se říct, že by malému bavoráku zatáčky vyloženě nevyhovovaly, ale při jejich průjezdu se "jednička" chovala dost nevypočítavě. Jednou drží jako přibitá a podruhé se klouže ven z vrcholu zatáčky. Slovo nedotáčivost jsme při testování vozů BMW doteď snad nepoužili, ale u nové řady 1 je tento výraz na denním pořádku. Vůbec nejhorší to je při zhoršených adhezních podmínkách. 

Na druhou stranu musíme brát v potaz to, že BMW řady 1 není primárně určené na svižnou a sportovní jízdu. Od toho tu jsou jiné modely. Jedničková řada je hlavně pro lidi, kteří chtějí luxus a status prémiové značky, kompaktní rozměry, praktický interiér a všestranný motor s nízkými provozními náklady. To všechno BMW 118i dokonale splňuje, a to, že nejezdí v zatáčkách tak dobře jako její sourozenci s pohonem 4x4 či zadní nápravy, jí prostě musíme odpustit. A pokud byste přesto chtěli kompaktní vůz, který serpentiny doslova požírá, stačí si připlatit za vrcholnou verzi M135i, která má pohon všech čtyř kol, sportovní podvozek a nadupaný motor. 

Tříválec bohatě stačí, ale trhač asfaltu to není

Od jízdních vlastností plynule přejdeme k benzínovému motoru. Ten má pouze tři válce a objem 1,5 litru. Hodnoty to nejsou nijak závratné a výkon 136 také nevyrazí dech, ale na běžné ježdění po městě to bohatě stačí. Na druhou stranu na rychlé předjíždění a trhání asfaltu to není. Motor při vyšších rychlostech brzy ztrácí dech a už nemá silu na to zrychlovat. Když to shrneme, agregát s označením 18i není vůbec špatný, je poměrně pružný a sílu ve většině případech nepostrádá. Akorát spotřeba nás poměrně zklamala. 

Co nesmíme zapomenout pochválit je fungování sedmistupňové dvouspojkové automatické převodovky Steptronic, která řadí naprosto brilantně a nemáme k ní jedinou výtku. Převodové stupně tam sází jedna báseň a zbytečně nežene motor do vysokých otáček. Tohle se BMW prostě povedlo. 

Test spotřeby

Prostředí BMW 118i
Město 9 až 9,5 l/100 km
Mimo město 4,4 l/100 km
Dálnice 6,7 l/100 km
Kombinovaná spotřeba (udávaná výrobcem) 5,7 l/100 km
Zdroj: Autosalon.TV

Mezigenerační posun je znát

V neposlední řadě si posvítíme na interiér BMW 118i, který, jak je u bavoráků zvykem, nemá skoro žádnou výraznou chybu. Přístrojová deska sice není v námi testované méně vybavené variantě nijak vyšperkovaná, ale na druhou stranu její zpracování je naprosto příkladné a vše je tam, kde by mělo být. V kabině těžko najdeme nějaký ohyzdný tvrdý plast. Vše je měkčené a vyrobené z kvalitních materiálů. Sedačky sice na první pohled nevypadají jako z muzea umění a připomínají spíše sedadla z mnohem levnějších aut, ale jejich používání je velmi příjemné a skvěle drží tělo. Vypíchnout musíme kožený volant, který má tlustý věnec a na stisk působí kvalitně a robustně. 

Co se týče velikosti interiéru, tak oproti minulé generaci se podélná délka prodloužila , což přispělo k pohodlnějšímu pobytu na zadních sedačkách. Zavazadlový prostor narostl o 20 litrů na celkových 380 litrů. Po sklopení zadních sedadel se může objem kufru vyšplhat až na 1200 litrů. Veškeré rozměry BMW řady 1 naleznete v našem katalogu ZDE.

Shrnutí a závěr

Sečteno, podtrženo. Nové BMW řady 1 s označením 118i se celkem povedlo. Má solidní jízdní vlastnosti, a to především ve městě. Na okreskách se sice jako čistokrevné BMW nechová, ale to jsme očekávali. Na druhou stranu díky nové koncepci je "jednička" mnohem praktičtější a má větší zavazadlový prostor, což je u rodinných hatchbacků pro většinu řidičů důležitější než adrenalinové řádění v zatáčkách. Tříválcová jednapětka na každodenní ježdění bohatě stačí a výkon jí chybí pouze ve vyšších rychlostech. Naladění podvozku se dokonale povedlo. Skvěle kombinuje komfort s potřebnou tuhostí. A teď ty hlavní mínusy. Pořizovací cena auta je podle nás přestřelená a příplatková výbava zbytečně drahá. Spotřeba benzínového agregátu by mohla být rozhodně nižší. Námi naměřená hodnota 9,5 litrů na sto kilometrů po městě není zrovna reprezentativní. Na dálnici a mimo město to sice bylo lepší, ale stejně žádná sláva.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Z většiny BMW zmizelo tlačítko na vypnutí systému stop-start. Postrádá smysl, říká automobilka

Zrušení vypínání motoru při čekání na semaforech se dá vynutit pomocí sportovního režimu
27.03.2021 08:06
|
8
Reklama

Aby měl na nové BMW, vykradl s ním během testovací jízdy banku. Teď ho čeká luxus vězeňské cely

S pytlíkem na hlavě, maketou pistole a papírkem s výhružným nápisem si zašel pro akontaci
15.03.2021 18:24
|
0

Řidiči BMW začalo auto za jízdy hořet. Před požárem utekl na poslední chvíli

Už ve chvíli, kdy šofér ucítí zápach spáleniny, měl by raději zastavit a auto zkontrolovat
08.12.2020 14:21
|
0

Bude na co koukat: Legendy ukáží Ferrari 488 GT3, koncept od Mercedesu a novou Octavii

Automobilová slavnost se koná od 31. května do 2. června v prostorách výstaviště Holešovice
24.05.2024 08:15
|
0

CFMOTO zlevnilo své oblíbené cestovní enduro. Český bestseller se dostal pod hranici 200 tisíc korun

Čínský výrobce přišel s jarními slevami. Ty snížili ceny modelu 800MT Sport a motocyklu 700CL-X
23.05.2024 10:00
|
0
Reklama

Audi Q8 je nejprodávanější model značky. Po faceliftu stále jezdí báječně a takřka nemá chybu

Otestovali jsem luxusní SUV kupé s oblíbenou naftovou motorizací 50 TDI
20.05.2024 08:24
|
1

Legendy jsou zpět. Návštěvníci v Praze uvidí formuli 1, nový Mercedes třídy G či supersport od KTM

Tradiční automobilová slavnost se koná od 31. května do 2. června v prostorách výstaviště Holešovice
16.05.2024 10:01
|
0
Reklama
Autosalon TV