Reklama
Bonusy k TV pořadu

Jeli jsme do Chorvatska elektromobilem, dieselem i oklikou. Cesta dopadla jinak, než jsme čekali

Tesla Model Y, BWM Z4 a Škoda Superb míří k moři. Kdo má rychlejší cestu a kdo zaplatí nejméně?
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Tak se to stalo zase, Autosalon po loňském úspěchu vyrazil do Chorvatska. Tentokrát jsme si ale naordinovali bližší cílovou destinaci. Z Prahy jsme jeli do městečka Senj, to je od oka nějakých 850 kilometrů. Asi není divu, že jsme zase chtěli tak trochu soutěžit. A tak si Hrubis vzal elektrickou Teslu Model Y, Pepa šestiválcový roadster BMW Z4 a Honza rodinný sen v podobě nové Škody Superb Combi s naftovým motorem. Jaká byla cesta uvidíte v televizním Autosalonu, na tomto místě si ale rozebereme náklady a také zjistíme, kdo vyhrál. Tedy jestli vůbec někdo.

Delší, ale rychlejší?

Hrubis s elektrickou Teslou Model Y to má vlastně oproti spalovacím autům lehké. Stačí mu zadat cílovou destinaci, auto samo vybere zastávky, spočítá dobu na nabíjení a může vyrazit. Ostatní se poradí s navigací. Honza ji vzal za slovo a vydal se klasickou cestou přes Vídeň a Maribor, Pepu ale odrazovala zbytečná cesta přes Slovinsko a chtěl proto zkusit netradiční trasu přes Maďarsko. Je sice o něco delší, ale zase by nemusela být tak přecpaná jako klikatá dálnice přes města hory.

Pozor ale, měli jsme ještě jedno pravidlo. Abychom nepropagovali nebezpečné cestování, musí si každý udělat při cestě hodinovou přestávku. Je jedno jestli v kuse, ale prostě tam musí být. To nahrálo do karet Hrubisovi, který vyjížděl z Prahy plně nabitý, a aby dojel do cíle, stačilo se mu dvakrát zastavit na nabíjení a to na zhruba půl hodiny. Honza mezitím hodinu obědval a tak se na posledním úseku v Chorvatsku potkali a dojeli vlastně společně do cíle. Pepa si dával pauzy průběžně. A ejhle, zatímco on dorazil na místo, Hrubis s Honzou se ještě trmáceli po klikaté okresce za kamionem. Takhle to vypadalo v cíli:
Zdroj: Autosalon

Jenže vyhrál opravdu Pepa? To záleží na úhlu pohledu. Byl sice nejdříve v cíli, ale zároveň jeho cesta byla nejdražší, a ani mu nepomohlo, že se vyhnul Slovinsku, protože za kombinaci Slovenska a Maďarska dal o něco navíc. Výhodou ovšem je, že maďarská známka vydrží na 10 dní, kdežto slovinská jen na týden, takže si Češi musí kupovat spíš měsíční, když chtějí delší dovolenou. Pepa měl ale také nejdražší náklady na palivo.

Pokud by se jelo na náklady, pak by vyhrál Hrubis, protože cesta s Teslou Model Y díky nízké spotřebě i relativně přijatelné ceně elektrické energie na Muskových superchargerech stála v podstatě pakatel. Honza byl ale s úspornou naftovou škodovkou velmi blízko. A protože jsme hodní a chceme mu také nějaké to vítězství přiřknout, řekněme, že to měl nejpohodlnější. Natankoval totiž v Praze a dojel bez nutnosti brát další palivo. Mohl si tedy zastavit, kde chtěl a kdy chtěl, což ocení rodiny s dětmi. Podrobné náklady prozradí tabulka. Jde o náklady na jeden směr, tedy tam:

Cesta do Chorvatska v číslech

Hrubis Pepa Honza
Auto Tesla Model Y BMW Z4 M40i Škoda Superb 2.0 TDI
Ujetá vzdálenost 847 km 863 km 828 km
Doba jízdy 9 h 13 min 8 h 52 min 9 h 12 min
Naměřená spotřeba 18,9 kWh 7,3 l 5,6 l
Náklady na palivo 1 761 Kč 2 520 Kč 1 855 Kč
Dálniční známka A 284 Kč - 284 Kč
Dálniční známka SLO 396 Kč - 396 Kč
Dálniční známka SK - 297 Kč -
Dálniční známka HU - 408 Kč -
Mýto v Chorvatsku 247 Kč 240 Kč 247 Kč
Náklady na cestu celkem: 2 688 Kč 3 465 Kč 2 782 Kč
Zdroj: Autosalon

Jaké jsou letošní ceny v Chorvatsku?

Jali jsme se to zjistit za vás, na druhou stranu je nutné předem přiznat, že jsme na místě byli 1. května. Logicky, jinak bychom totiž speciál o cestě do Chorvatska nemohli vysílat nyní, chvíli před sezonou. I proto jsou ceny, na které jsme narazili my, jiné, než za jaké pak služby bude nakupovat někdo v červenci a srpnu.

Každopádně vězte, že jsme si udělali hezký večer v jedné z mnoha restaurací na promenádě městečka Senj. Hlásíme jedno vychlazené točené pivo za čtyři eura, tedy skoro 100 korun. Klasické pokrmy v podobě pleskavice a čevapů vyšly na 12 eur, tedy v přepočtu 300 korun. Číšníci ale nabízí ještě omáčky a další věci na stůl, aby zvýšili tržbu. To zase smaže panák po zaplacení na čet podniku. Bohužel, stále se nedá počítat s tím, že byste v Chorvatsku jako v jiných zemích EU pohodlně zaplatili kartou. Buď ji rovnou neberou, nebo tvrdí, že to aktuálně nejde, ale jindy ano. Ach jo...

V ubytování platí sezónnost dvojnásobně. Nám se díky tomu podařilo sehnat nádherný apartmán se třemi ložnicemi, obývacím pokojem, kuchyní a gigantickou terasou s částečným výhledem na moře a protilehlý ostrov krk za 79,50 eur na noc, tedy 1966 korun. To je neskutečná částka, kterou ale v sezoně neseženete. Ostatně, posádka s motorkou získala apartmán se třemi pokoji za 82,80 eur na noc, což je v přepočtu 2048 Kč. Na léto jsou ceny obvykle dvojnásobné.

Jak to v našem apartmánu vypadalo, na to se můžete podívat na následujícím videu:
Zdroj: Autosalon

Když nespěcháte

Do Chorvatska jsme nejeli jen auty, která jsou sice pohodlná, ale na druhou stranu je to cesta poměrně nudná. A tak jsme přesvědčili našeho kolegu Michala, aby dobrovolně usedl za řídítka endura Aprilia Touareg a vydal se do stejného cíle po okreskách. Doprovod mu dělal Lukáš, šéfredaktor partnerského webu Fotrnatripu.tv. A tak spolu projeli několik zajímavých destinací. To může být dobrý návod pro ty, kteří nechtějí jen jet přímo do cíle, ale po cestě také něco zažít. V pořadu uvidíte několik zajímavých míst, jedno se ale do vysílání nevešlo, a tak ho jako bonus přinášíme v následujícím videu:
Zdroj: Autosalon

Dívejte se!

Chorvatský speciál vysíláme v televizní premiéře dnes od 20:15 na Prima COOL. Připraveny jsou samozřejmě také víkendové reprízy. V sobotu 25. května vysíláme od 8:35 na Primě, v neděli 26. května pak od 11:00 znovu na Prima COOL

Pokud byste se měli do té doby nudit, tak se můžete podívat i na loňský díl. To jsme na cestu vytáhli nejen starší Teslu Model 3, ale i Saab 9-5 za cenu elektrokola nebo Hyundai Santa Fe. Navíc jsme jeli mnohem dál na jih, takže to měl elektromobilista trochu těžší. Speciál Autosalonu najdete pod následujícím odkazem:
Reklama

Diskuze

Petr - 29.05.2024 09:43:43
Zatím nemá nikdo "koule" porovnávat elektrické auto s autem na lpg!Vždy jen benzín nebo nafta.Přitom elektřina bude stále zdražovat.Jedině lpg dává smysl.Mám auto na lpg už 20 let a budu kupovat na lpg ještě jedno menší na cesty po městě a okolí.
Milan - 28.05.2024 04:44:59
U většiny novějších aut nejsou náklady na palivo při cestě to nejdražší. Je potřeba rozpočítat i amortizaci, servis, pojištění, případně zpáteční jízdenky na vlak, pokud jedu Fordem :D

Nový Superb, elektrická Tesla, sportovní BMW a motorka. V dalším Autosalonu jedeme do Chorvatska

Vyzkoušeli jsme různé dopravní prostředky i různé trasy. Jeli jsme tradičně i hodně netradičně
20.05.2024 12:13
|
0
Reklama

Chorvatsko je jednou z nejnebezpečnějších zemí pro jízdu autem. Dobře si nevede ani Česko

Studie odhalila evropské státy s nejmenším a naopak i největším počtem úmrtí na silnicích
11.03.2024 16:07
|
3
Reklama

Dacia Duster už rozhodně není autem, za které byste se měli stydět. Chorvatsko ujede na jeden zátah

Vyzkoušeli jsme jedno z nejlevnějších SUV s motorem spalujícím jak benzin, tak zkapalněný ropný plyn
14.10.2023 19:08
|
9

MG4 přichází v nové verzi s výkonem Octavie RS a schopností dojet do Chorvatska na jedno nabíjení

MG4 v provedení Extended Range má 77kWh baterii a podle WLTP zvládne ujet až 520 km
14.08.2023 07:32
|
5

Pepa je nadšený. Naftový Mercedes GLB je to správné auto do časů zeleného fanatismu

Má dvakrát delší dojezd než jeho elektrická verze a za rozdíl ceny koupíte ještě jedno malé auto
25.06.2024 10:28
|
1

Stojící auto trpí, řekneme proč. Prověříme CBR500R a dáme souboj kaskadérů. Nový Autosalon připraven

V premiérovém dílu otestujeme Mercedes GLB, bazarové Porsche Boxster i 70 let starý Fiat 600
24.06.2024 12:45
|
0
Reklama

Cesta z města. Sršeň otestoval nového naháče, který vás naučí milovat vesnické okresky

Sršeň si sedl za řídítka stroje jménem CFMOTO 450 NK. Jaký je? To vám prozradí na videu
19.06.2024 10:10
|
3

I japonský skútr může vypadat jako Ital. Honza se svezl na novém Suzuki Adress 125

Pokud sháníte skútr na rychlé přesuny ve městě, má pro vás Honza zajímavý tip od známé značky
18.06.2024 16:21
|
0
Reklama
Autosalon TV