Reklama
Bonusy k TV pořadu

Čeští řidiči se stopařů bojí, v zahraničí je přitom sveze i pohřebák

Stopování v Česku je náročnější než třeba v zemích třetího světa, na oblibě stoupá spolujízda
Zdroj: Volné užití ze snappygoat.com

Schválně, kdy jste naposledy u silnice v Česku viděli stopaře? A kdy jste nějakého vzali? Cestující se vztyčeným palcem nebo cedulkou se zkratkou cílového města jsou v tuzemsku stále méně častým jevem. A to nejen v zimě, ale už i v létě. Autosalon oslovil nadšené stopaře, aby přišel na to, proč už lidé tolik nestopují.

Dlouhé čekání v Česku

„Je to pár dní, co jsem se vrátil z Jordánska. A to jsem celé projezdil stopem. Tady v Česku jsem ale už dlouho takto nejel. Hlavně proto, že na to není čas. V Jordánsku vás vezme každý druhý řidič, tady se čeká třeba půl hodiny nebo hodinu,“ popisuje situaci cestovatel, fotograf a publicista Topi Pigula.

Podle něj je za úbytkem stopařů v Česku nárůst popularity jiných služeb. Jde například o internetové aplikace nebo facebookové skupiny, které nabízejí spolujízdu. „To pak člověk přesně ví, v kolik hodin a kam pojede. Je to jistější, než marně čekat u silnice,“ vysvětluje Pigula.

Sám za roky stopování neměl jedinou špatnou zkušenost. Domnívá se, že nyní se bojí víc řidiči než stopaři. „Násobí se to teď kvůli koronavirové pandemii. Řidiči nevědí, zda je stopař očkovaný, zda si v autě vezme respirátor a jestli není nemocný. A tak se bojí zastavit. Celá koronavirová hysterie tenhle způsob cestování hodně zkomplikovala,“ smutní český dobrodruh.

Konec stopování? Určitě ne!

Stavař Tomáš Kozler si ale myslí, že pandemie nebude znamenat konec stopařů. „Myslím si, že koronavirus poškodil stop v době hysterie, v době vrcholících vln a opatření. Nikoliv ale dlouhodobě. Určitě se najde pár řidičů, kteří by dříve zastavili a dnes ne. Ale těch bude podle mě málo,“ míní nadšený stopař.

„Jsou tu ale další, kteří covid popírají a nebo tací, kteří si řeknou, že je potřeba soudržnost a pomoc stopaři, jemuž nemusí právě kvůli obavám nikdo zastavit. A tak ho vezmou. Dlouhodobé poškození stopování tedy snad nehrozí,“ myslí si Kozler. Sám během lockdownu nestopoval, ale mezi vlnami, tedy hlavně v létě, šlo podle něj v Česku stopovat poměrně normálně.

Jak správně stopovat

A jaké zásady by měl stopař dodržovat? „Vyplatí se nestát v zatáčce nebo u několikaproudé silnice. Naopak je dobré si najít místo třeba u přechodu, retardéru, terénní vlny nebo kdekoliv jinde, kde řidič musí zpomalit. Pak se mu bude lépe zastavovat, pokud vás chce nabrat,“ vysvětluje Topi Pigula s tím, že se rozhodně nevyplatí stát na dálnici, kde je to zakázané a do problémů se dostane stopař i případně řidič, který by mu zastavil.

Pigula tvrdí, že nikdy neodmítnul nikoho, kdo ho chtěl vzít. „A to už mě vezli vojáci, policisté, sanitka, pohřebák, plukovník libanonské armády nebo teď jordánská vojanda,“ směje se. Podobnou zkušenost má i Tomáš Kozler: „Je to hodně nepředvídatelné a vždycky nakonec zastaví někdo, koho by člověk vůbec nečekal.“ Podle obou stopařů se tak vyplatí dávat palec nahoru opravdu každému.
Reklama

Diskuze

Pandrhola - 12.01.2022 18:51:26
Když jsem byl ještě jako voják základní služby se podívat doma a peníze na vlak jsem propil, vždycky mi zastavil někdo.Vetsinou náklaďák ale nikdy mě nenechali dlouho čekat.ale to bylo v osmdesátých letech.
PICHAV - 12.01.2022 22:43:10
ALE VZDYT JE V CR VEZME PRAVE JEN POHREBAK !!!! VSICHNI JEZDI ANI NEVI JAK !!!! JSOU TO VESMES VRAZI AT UZ LEVNI CI NAJEMNI A DRAZI !!!! A PAK JSOU TU SOUDRUZI SEBEVRAZI KTERY TO SCHVALNE NEKAM VRAZI !!!! A I SE STOPORENYM STOPAREM SE STANOU V KREMU SAZI

Takto vypadá nová Škoda Enyaq Coupé iV. Mladá Boleslav ji odhalila na první skice

Elektromobil bude mít lepší dojezd než standardní SUV díky svažující se zádi
11.01.2022 08:00
|
4
Reklama

Elektrický Ford Mustang byl zahanben. Při testu maximální rychlosti ho předjela obyčejná škodovka

Americké auto do zásuvky uhánělo rychlostí 200 km/h. To ale pro české kombi nebyl problém
28.12.2021 13:35
|
15

Plány EU získávají trhliny: Itálie chce "Lex Ferrari", remcají také Francouzi. Porsche je naopak pro

Po oznámení ambiciózních emisních cílů se od unijních zemí objevuje čím dál víc požadavků na výjimky
10.09.2021 20:48
|
8

Elektrický karavan ujede skoro 500 kilometrů. Ovládá se přes mobil a má palivový článek

Americká společnost Thor představila obytný vůz, který má zatím nejdelší dojezd na světě
24.01.2022 10:46
|
1

Autobusy Karosa dobyly české silnice i svět. Vyznáte se v jejich historii? Zkuste kvíz

Kdy vznikla slavná karosárna? Kam se její autobusy vyvážely? A jak se jmenovaly? I na to se ptáme
23.01.2022 09:12
|
19
Reklama

Škoda loni prodala méně aut, přesto hlásí rekordy. Na objednávku se ale může čekat i přes rok

Mladá Boleslav uvedla v roce 2021 na trh čtyři nové modely. Odstavné plochy se pomalu vyprazdňují
21.01.2022 14:19
|
9

Na světě je první plnohodnotný karavan na elektřinu. Moc daleko ale nedojde

Winnebago e-RV má baterii o kapacitě 86 kWh. Na palubě si veze postel i kuchyň
20.01.2022 16:38
|
8
Reklama
Autosalon TV