Reklama
Testy

Test prvního elektromobilu, který je výrazně levnější než spalovací varianta. Potěší i dojezdem

Základní BMW i4 eDrive35 patří mezi nejlépe jezdící elektromobily na trhu. Neklidné je při brzdění

Čistě elektrickému BMW se za poměrně krátkou dobu povedlo ovládnout hned několik prestižních anket včetně Auta roku 2022 v Česku. Do srdcí odborníků i veřejnosti se zapsalo nejen vytříbenými jízdními vlastnostmi, ale také dojezdem a cenou, která je dokonce nižší než u srovnatelných spalovacích modelů. Nejnovější provedení i4 eDrive35 pak tyto hranice posunulo ještě o úroveň dál. S cenou 1 352 000 Kč je o 108 tisíc levnější než benzinové 430i Gran Coupé! Navrch má i jinde.

Stejný design i velikost kufru

Nejdřív začneme designem, který je u elektrického i spalovacího modelu takřka srovnatelný, což mnoho uživatelů ocení. Kvůli lepší aerodynamice dostala i4 z části zaslepené přední ledvinky a aktivní lamely ukryté za předním nárazníkem regulující přívod vzduchu. Na zadní části elektrické „čtyřky“ se pak nachází přepracovaný difuzor, jehož úkolem je lépe usměrňovat protékající vzduch a zabraňovat nežádoucím aerodynamickým vírům za vozidlem. Oba deriváty pak standardně vyjíždí na 17palcových kolech a s nemetalickým lakem karoserie. A když už jsme u karoserie, BMW i4 je dostupné výhradně jako Gran Coupé, zatímco spalovací 430i také jako kabriolet nebo klasické kupé.

Úplně identická je základní výbava interiéru. Zákazníci elektrického provedení se však mohou těšit na nejmodernější infotainment s prohnutým displejem, který benzinové dvojče ještě nedostalo. Obě auta se pak pyšní prvotřídními materiály. Ať už si koupíte vyšperkovanou nebo úplně základní verzi, vždy si můžete být jistí, že vše bude navoněné tradiční „bavoráckou" prémiovostí. Už v základu navíc najdete všechno, co ke každodennímu životu potřebujete. Připlácí se de facto jen za atraktivnější vzhled.

Elektromobil drží se spalovací "čtyřistatřicítkou" krok i v prostornosti. V zavazadelníku uveze srovnatelných 470 litrů a při sklopení zadních sedadel se pak dá dostat až na 1290 litrů. Vnější rozměry se liší jen ve výšce, kde má i4 o pár milimetrů vyšší stavbu karoserie a o patnáct milimetrů nižší světlou výšku. Odlišná je také pohotovostní hmotnost, 2065 versus 1720 kilogramů ve prospěch lehčího "spalováku". 

Nejezdí jako elektromobil

Nejzřetelnější rozdíly samozřejmě najdeme v útrobách obou modelů. Zatímco BMW 430i žene kupředu benzinový čtyřválec o objemu dva litry s výkonem 245 koní, „bezemisní" i4 pohání elektromotor o výkonu 286 koni. V obou případech pak hnací síla putuje skrze automatickou převodovku na zadní nápravu. A totožný je rovněž nejvyšší točivý moment 400 N.m. Není asi překvapením, že elektromobil je ve skutečnosti výrazně hbitější, byť ve zrychlení z nuly na stovku překonává „benzíňák" jen o dvě desetiny (6 vs. 6,2 sekundy). V maximální rychlosti už však i4 za 430i zaostává, a to dokonce o 60 km/h. Porovnání všech technických parametrů naleznete zde.

Mimo porovnání musíme dodat, že BMW i4 Gran Coupé patří v rámci elektromobility mezi absolutní špičku. Už základní testované provedení eDrive35 s baterií o kapacitě 70 kilowatthodin by podle výrobce mělo ujet na jedno nabití až 490 kilometrů, což není nereálné. Nám se během chladnějších podzimních dní a bez větších ústupků podařilo zdolat okolo 350 kilometrů. Jsme si tedy jistí, že za ideálních podmínek je hodnota udávaná automobilkou v klidu dosažitelná. Perfektní je mimo jiné i rychlost nabíjení. Z 10 na 80 % se i4 zvládne nabít už za 30 minut, pochopitelně při využití rychlé dobíjecí stanice (hypercharger).

Zdálo se, že jízdními schopnostmi se elektromobily svým spalovacím sokům jen tak nevyrovnají, jenže BMW i4 eDrive35 to dokázalo. Jakoby vůbec nemělo ty těžké baterie. Na nerovnostech se lehkonoze pohupuje, kdežto v ostrých zatáčkách si drží sportovnost a agilitu vozů značky BMW. Řidiče hlavně baví, ladně driftuje, je hravé a jednoduše ovladatelné. Nenudí jako většina elektrifikovaných modelů. Zároveň má pod kůží stále vryté ty pozitivní vlastnosti elektrického pohonu, jako je dokonalé odhlučnění, fantastická akcelerace či bezstarostný provoz. Hmotnostní rozdíl mezi oběma deriváty řidič pozná jen při prudkém brzdění, kdy sebou záď elektromobilu dost hází a tlačí se na předek.

Závěr a cena

A na závěr to nejlepší, a to je cena. Jak už jsme nakousli v úvodu, BMW i4 eDrive35 se na českém trhu prodává od 1 352 000 Kč, což je o 107 900 korun méně než srovnatelný benzinový model 430i. Za svým spalovacím dvojčetem navíc nezaostává ani výbavou, kvalitou jízdních vlastností a v neposlední řadě ani dojezdem. BMW tedy opět ukázalo, že nic není nemožné a posouvá hranice elektromobility tam, kam se jiní zatím nedostali. Srovnání BMW i4 eDrive35 s konkurenty najdete pod tímto odkazem.
Reklama

Diskuze

Josef - 26.04.2023 16:58:39
podotýkám,že rychlodobíjení je např.u koncernového E-tronu možné maximálně 3x týdně (viz.návod k obsluze),pokud to nerespektuje,kapacita baterie po dvou letech 70%,což u spalováku asi neplatí,nebo jo?
Bohuslav Sacher - 25.04.2023 11:36:53
Automatická převodovka ? Zřejmě nějaký nový terminus technicus pro jednostupňovou převodovku....

Z Fordu Ranger Raptor tryská testosteron. I když to tak nevypadá, je králem pohodlí

Testovali jsme vrcholnou verzi amerického pick-upu. Není to nic pro upjaté ekology
16.04.2023 18:21
|
2
Reklama

Test nejvýkonnější a nejrychlejší sériové Dacie všech dob. Na dálnici ji musí krotit omezovač

Na českých silnicích jsme prověřili vrcholnou motorizaci levného SUV Duster s označením TCE 150 EDC
09.04.2023 18:36
|
26
Reklama

Test modernizovaného BMW X7 M60i: Auto, na kterém je skoro nemožné najít chybu

Vyzkoušeli jsme největší SUV mnichovské automobilky s osmiválcovým motorem a pohonem všech kol
07.04.2023 09:26
|
2

Test nového BMW X1 xDrive23i: Máma a táta konečně našli auto, na kterém se shodnou

Boduje nejen jízdními vlastnostmi, ale i prostorností a variabilitou. Vyrostlo do rodinného vozu
02.04.2023 19:05
|
0

Evropská unie zařízla už i nejlevnější auto s pohonem všech kol. Příznivci značky smutní

Úspěšný mini crossover Suzuki Ignis se nyní doprodává i za ceny hluboko pod 400 tisíc korun
23.05.2024 16:30
|
5

Tesla Model Y jezdí jako nejlevnější auta na trhu. Zato si ale umí pořádně nahlas pšouknout

Málokdo tuší, že crossover Elona Muska je tím nejprodávanějším autem na světě. Otestovali jsme ho
18.05.2024 18:13
|
3
Reklama

Až 100 tisíc korun na nové auto nebo jeho opravu. Někteří řidiči mají nárok na speciální příspěvek

Stát proplatí 70 procent z celkové pořizovací ceny vozu. Žádat o příspěvek je možné opakovaně
17.05.2024 07:50
|
2

Policie už rychlým řidičům zabavuje a draží auta. Mladík kvůli tomu přisel o vzácný vůz

O vůz přijdete, pokud překročíte povolenou rychlost v obci o 80 km/h a mimo obec o 90 km/h a více
15.05.2024 13:58
|
12
Reklama
Autosalon TV