Reklama
Testy

Test BMW i4 M50: Vůz kombinující ty nejlepší vlastnosti z elektrického i spalovacího světa

Vyzkoušeli jsme nejrychlejší elektromobil z Mnichova s výkonem 544 koní
Zdroj: Robin Běhal

Automobilka BMW se bezpochyby řadí mezi průkopníky elektromobility. Celý příběh se začal psát v roce 2013, kdy mnichovská značka světu představila revoluční, elektřinou nadopované modely i3 a i8. Čistě elektrický hatchback a plug-in hybridní kupé ve své době patřily k nejsofistikovanějším elektrifikovaným vozům na trhu. Uplynulo několik let a postavení BMW na trhu s elektromobily začalo výrazně klesat. Teprve nedávno gigant z Mnichova opět začal chrlit nová auta na baterky. Jako první se ukázalo elektrické SUV iX3, následovalo mastodontní iX a jen chvíli po něm přijelo na trh dlouho očekávané BMW i4, které mělo jednou pro vždy utnout tipec modelu Tesla S. No a jak se to vlastně čtyřdveřové kupé povedlo? 

K nerozeznání od auta se spalovacím motorem

Nové BMW i4 má jedu úžasnou vlastnost, ze všech aktuálně nabízených elektromobilů se nejvíce připodobnilo spalovacím derivátům, a to nejen designem a jízdními vlastnostmi, ale také cenou. Rozdíl mezi elektrickou verzí i4 eDrive40 a srovnatelnou benzinovou 430i činí pouhých 56 tisíc korun. Přitom výkonově je na tom dokonce o dost lépe - 340 vs. 245 koní. Také dojezd je u výchozího elektrického provedení velmi slušný. Elektromotor na zadní nápravě spolu s velkým akumulátorem (83,9 kWh) zajišťují dojezd na jedno nabití až 590 kilometrů (WLTP). To podle našich zkušeností není o moc méně, než kolik na jedno natankování ujede 430i.

Dlouhý dojezd modelu i4 lze přičíst také specifické hustotě energie vysokonapěťové baterie, která se oproti BMW i3 zvýšila o 20 procent. Pak je tu ještě rychlost dobíjení, i v té patří nové BMW i4 mezi absolutní špičku. Z 10 na 80 % se zvládne nabít už za 30 minut, pochopitelně při využití rychlé dobíjecí stanice (například Ionity). Deset minut tedy znamená zvýšení dojezdu až o 164 kilometrů. 

Design a interiér

Elektrické Gran Coupé vypadá na první pohled v podstatě stejně, jako jeho benzínový sourozenec - model řady 4. Přesto jsou mezi nimi jisté rozdíly. Elektromobil kvůli lepší aerodynamice dostal z části zaslepené přední ledvinky, aktivní lamely regulující přívod vzduchu ukryté za předním nárazníkem a na žádost zákazníka může mít speciální kola s deseti paprsky, které snižují odpor vzduchu (námi testovaný model byl postaven na příplatkových 20palcových M ráfcích). Na zadní části modelu i4 se pak nachází zcela přepracovaný difuzor, jehož úkolem je lépe usměrňovat protékající vzduch a zabraňovat nežádoucím aerodynamickým vírům za vozidlem.

Co se týče interiéru, tak ten je až na velký zahnutý zobrazovač a pár drobných detailů v prostoru přístrojové desky shodný s běžnou "čtyřkou". To znamená, že posádku obklopují kvalitní materiály a nadstandardní dílenské zpracování. I prostornost kabiny je více než přijatelná, díky karoserii Gran Coupé a rozměrům 4 783 mm na délku a 1 852 mm na šířku se na zadní sedadla bez problému vměstnají dvě dospělé osoby vyššího vzrůstu. Prostřední místo k sezení je pak spíše taková nouzovka. České řidiče také potěší objem zavazadlového prostoru 470 litrů (po sklopení zadních sedadel je možné dosáhnout až 1290 litrů). 

K dispozici jsou dvě výkonové verze

Na trhu se aktuálně nachází dvě verze BMW i4. Základ tvoří "motorizace" eDrive40, která je osazena jedním elektromotorem na zadní nápravě s výkonem 340 koní a silou 430 N.m. Díky tomu slabší i4 zrychlí z nuly na 100 km/h za 5,7 sekundy a může dosáhnout maximální rychlost 190 km/h. Spotřeba se pak podle výrobce pohybuje kolem 16,1 - 19,1 kWh/100 km. 

Vrchol nabídky tvoří varianta s označením M50, která byla konstruovaná pod dohledem specialistů z mnichovské sportovní divize. O pohon prvního elektromobilu s označením "M" na kapotě se starají dva elektromotory (každý na jedné nápravě) s celkovým systémovým výkonem až 544 koní a točivým momentem 795 N.m. Díky paralelnímu pohonu všech čtyř a početnému stádu lichokopytníků dokáže elektrické "eMko" pokořit hranici 100 km/h za 3,9 sekundy a může pokračovat až do rychlosti 225 kilometrů za hodinu. 

Právě tuto vrcholnou verzi jsme si měli možnost otestovat. K dispozici nám byl pořádně vymazlený vůz s kupou příplatkové výbavy. Z tohoto důvodu se finální cenovka testovaného modelu vyhoupla na částku 2 306 698 korun. 

Elektoromobil s duší benzínového auta

I když se ještě před několika lety mohlo zdát zcela nemožné, že by se elektrická auta mohla jízdními vlastnostmi vyrovnat svým spalovacím protějškům, BMW ukázalo, že to aspoň trošku možné je. V průběhu redakčního testu jsme nového vítěze české ankety Auto roku vyzkoušeli ve městě, na dálnicích i klikatých okresních cestách a musíme před ním smeknout, jelikož se mu povedlo zkombinovat ty nejlepší vlastnosti z elektrického i spalovacího světa. 

Model i4 se při jízdě choval dost podobně, jako M440i s benzínovým šestiválcem. Jediný rozdíl byl v tom tichu, jinak charakter podvozku a řízení byly opravdu srovnatelné. Tuhá karoserie se žádným způsobem nekroutila a tlumiče i přes sportovní naladění obstojně zvládaly žehlit nerovnosti. Dokonce ani samotná vyšší hmotnost 2 290 kilogramů způsobená rozměrnou baterií nebyla při normální jízdě znát. Tu jsme začali pociťovat až při ostřejším tempu na klikatých okreskách a především pak při ostrém brždění. Rozhodně se ale nedá tvrdit, že elektrickému BMW zatáčky nešly, ba naopak na poměry elektromobilů předváděla nejvýkonnější bezemisní "čtyřka" nadstandardní výkony. Díky skvěle nastavenému sportovnímu podvozku, přesnému řízení a širokým pneumatikám vůz doslova jezdil jako po kolejích. Na suchém povrchu neměl problém s nedotáčivostí a dokonce se spíše uchylovat k čitelné přetáčivosti.  

Jediné, s čím jsme při sportovnější jízdě v zatáčkách s elektrickým BMW bojovali, bylo odhadnout jeho limity. Na první pohled se totiž zdálo, že skoro neexistují, jelikož auto drželo jako přibité k silnici, stačilo ale lehce přestřelit nájezdovou rychlost nebo o fous dříve přidat plyn při výjezdu ze zatáčky a v tu ránu bez jakéhokoliv varování ztratil elektromobil grip. S naprosto stejným problémem jsme se už dříve setkali u nadupané Audi e-tron GT RS.

Skvělý parťák na každodenní používání

BMW i4 nebylo dobré jen na okreskách, ale také ve městě a na dálnici. Nejvíce nás uchvátil samotný klid na palubě. Kombinace skvěle odhlučněné kabiny a tichého pohonu nám za volantem vždy navodila pocit klidu a pohody. Nejvíce jsme to ocenili při dlouhých dálničních úsecích, při kterých jsme mohli relaxovat a naplno si vychutnávat parádního ozvučení v podání příplatkových reproduktorů Harman Kardon. Díky tomuto a dalším věcem jako příjemnému dávkování plynu, příkladně odladěnému brzdovému pedálu a několika úrovní rekuperace se luxusní elektromobil ukázal jako ideální parťák na každodenní používání.

Vůz dvojí osobnosti

To je o mírumilovné povaze elektrického BMW vše. Ve svých útrobách ale schovává i svou ďábelskou tvář. Je to jako kdyby na jednom blatníku mělo hodného andílka a na druhém zlobivého čertíka, jejichž nadvláda se přepíná pomocí voliče jízdních režimů. Stačilo pouze zmáčknout Sport Boost a z hodného elektromobilu se stala asfalt trhající nestvůra. Ta dynamika, kterou se po sešlápnutí plynového pedálu na podlahu drala i4 M50 kupředu byla až tělo drásající. Horizontální přetížení zarazilo tělo i hlavu hluboko do sedadla a několik dalších sekund nepřestávalo polevovat, a to ani po překročení rychlosti 100 km/h. Elektromobil měl chuť zrychlovat i z vysokých dálničních rychlostí a omezovačem daných 225 km/h slupl jako malinu. Paradoxem bylo, že jsme rychlost za volantem vůbec necítili, vůz jí totiž dokázal až nebezpečně dobře maskoval. Doporučujeme si proto hlídat ukazatel rychlosti, jinak po pořízení elektrického "eMka" budete jednou nohou ve špitále. A tou druhou v kriminále!

Dynamiku nejvýkonnějšího modelu i4 opravdu nelze srovnávat se spalovacími sporťáky, tohle auto totiž neřadí, není tu žádná prodleva turbodmychadla a točivý moment je k dispozici ihned bez jakéhokoliv čekání. Řidič prostě jen šlápne na plyn a teleportuje se o několik stovek metrů vpřed. 

Test spotřeby

Prostředí Spotřeba
Město cca 25 kWh/100km
Mimo město (90 km/h) 19,2 kWh/100km
Dálnice (130 km/h) 28,1 kWh/100km (špatné počasí)
Kombinovaná spotřeba (udávaná výrobcem) 25,6 kWh/100km
Zdroj: Autosalon.TV

Shrnutí a závěr

Podtrženo, sečteno. Mnichovští to opět dokázali a přišli s vozem, který odpovídá dnešní době, ale přitom si stále drží to nejlepší z DNA značky BMW. Baví nás, je v několika ohledech pokrokové a hlavně je téměř shodné se svým spalovacím sourozencem. Pokud tedy má být budoucnost automobilismu elektrická, tak prosím alespoň z části tak, jako v podání nového BMW i4 M50. Kompletní ceník tohoto nového modelu naleznete zde. Jeho porovnání s konkurenty s oficiálním zastoupením v České republice pak tady.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 22.07.2022 17:46:54
HADA SE HRANA A LINIE !!!! CI HNUS A NA CELKU KUS VINY JE !!!! DIZAJNER SE S TIM NEPARA !!!! KLIDNE AT SE HRANA S LINII POHADA !!!! VSAK ON TO KDEJAKY MLADAS ROZPARA !!!! NEJAKY ON !!!! JACK VON PICROZPAROVIC !!!! ROZENY V BRAVO RAKU

Vyhřívání volantu za 200 korun měsíčně, sedadel za 450. BMW spustilo předplatné na běžné funkce

Funkci si lze předplatit i na delší dobu, třeba na rok. K mání je i předplatné falešného zvuku motor
12.07.2022 09:29
|
6
Reklama

Nová generace BMW X1 se poprvé ukázala v Česku. Bude stát pod 900 tisíc korun

Zúčastnili jsem se české premiéry nového SUV z Mnichova. Elektrická verze je na cestě
04.07.2022 20:05
|
1

Test: BMW iX téměř nepotřebuje řidiče. Vyfotí mu ale selfie a před manželkou ukryje psaní od milenky

Auto z budoucnosti přijelo do současného světa. Posádku uhrane luxusem i bizarními funkcemi
30.10.2021 08:16
|
0

Dlouhá tovární záruka je lákadlo na zákazníky. Nejvíce let nabízí automobilky z Asie a Francie

Podívejte se, jaké značky nabízejí nejdelší tovární záruky na svá auta
24.04.2024 16:05
|
0

Simulátor za miliony korun. Tohle není hračka pro děti, ale nezbytná součást motorsportu

Vyzkoušel jsem si profesionální závodní simulátor českého týmu I.S.R. racing. Trénoval mě Salaquarda
23.04.2024 17:47
|
0
Reklama

Kvíz: Poznat auta jen podle koncovek výfuků není nic snadného. Troufnete si?

Vyzkoušejte si, kolik automobilů dokážete poznat. Většinou na sebe výfuky upozorňují sportovní vozy
21.04.2024 08:52
|
0

Lásku k autům přenáší na malířské plátno. Mladá umělkyně otevřela novou výstavu v pražské kavárně

Nelly Pacourková vyobrazila na malířská plátna automobilové ikony. Teď je vystavuje v Praze
17.04.2024 08:06
|
0
Reklama
Autosalon TV