Reklama
Testy

Z Fordu Ranger Raptor tryská testosteron. I když to tak nevypadá, je králem pohodlí

Testovali jsme vrcholnou verzi amerického pick-upu. Není to nic pro upjaté ekology
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Všude kolem to bzučí, nabíječky rostou jako houby po dešti a jeden by se tak mohl domnívat, že mít auto, které si řekne o víc než sedm litrů benzinu na 100 km, je považováno za neslušné. Jenže jak to tak u na sílu vynucených věcí bývá, v řadě lidí vyvolají odpor. A to tak velký, že mají potřebu se proti nim vymezit. Pokud patříte mezi ty, kteří hledají ideální auto, na jehož víko nádrže si nalepit rozzuřený obličej Grety s výkřikem „How dare you!“, máme pro vás zajímavý tip. Ford Ranger Raptor s dvojitě přeplňovaným benzinovým šestiválcem je nejen tím jasným vymezením (a s dvojnásobně neslušnou spotřebou!), ale také nesmírně zábavným autem, které navíc něco umí. Otestovali jsme ho.

Nemusí se snažit

Označení Raptor používá modrý ovál pro své nejostřejší modely v kategorii terénních aut a pick-upů, najdeme ho na Broncu nebo obřím F-150. Evropané ho znají z minulé generace menšího Rangeru, který před časem přijel v novém vydání. A i když je v USA považován za kompaktní auto, jeho rozměry nejsou pro našince vůbec malé. Vždyť s délkou dosahuje na téměř 5,4 metru, široký je přes dva metry a od oka mu naměříte také 3,3 metru rozvoru. Z běžného evropského parkovacího místa bude tedy náležitě přečnívat a to i výškově – světlost je 233 mm, na výšku má díky tomu přes 1,9 metru. Dejte si tedy pořádný pozor na nízké garáže.

Vyloženě hranatou masku chladiče zvýrazňuje obrovský černý nápis FORD, standardní model tam má příčku a tradiční logo. Rohy zdobí velké světlomety z poloviny ohraničené diodovým páskem. Zvolit si můžete jednu z osmi barev, polovina jsou příplatkové metalízy včetně naší oranžové Sedony. Pozoruhodná jsou i 17palcová litá kola obutá do obřích all-terrain pneumatik s rozměrěm 285/70. Jediné, co se nám na zevnějšku vozu nelíbilo, byly zbytečné polepy na kapotě, víku kufru a bocích s nápisem Raptor. Raptor přece vypadá sám o sobě zajímavě, nemusí se ještě takto okatě snažit. Asi bychom tak spíš 23 tisíc korun ušetřili na palivo nebo jinou výbavu.

Určitě raději investujte do elektricky ovládané rolety, která kryje korbu (stojí 57 tisíc korun). Sice zabírá část prostoru u stěny kabiny, na druhou stranu dělá vůz skvěle využitelným. Prostor je dlouhý přes 1,5 metru, široký skoro 1,6. Pod kryt se vejde 0,53 metru vysoký předmět. Navíc tu jsou zásuvky nebo bizarní návod jak tankovat palivo do kanystru. My jsme Raptora mimo jiné využili k nákupu několika balíků zahradnického substrátu. S jejich manipulací pomohlo i víko, které po sklopení unese 150 kg. Takže i obtloustlý redaktor mohl pohodlně vyšplhat nahoru.

Zapomeňte na práci

I když se logicky musí na palubu Raptora šplhat stejně vysoko jako do každého jiného pick-upu, garantuji vám, že velmi rychle zapomenete na práci. Kabina je totiž zaměřena hlavně na luxus. Uvelebíte se do pohodlných kožených sedadel, která mají vyztužené bočnice a obligátní nápis Raptor na opěradle. V dlaních si pak blahobytně pomačkáte krásný volant s tučným věncem, do kterého se pěkně zaboří vaše prsty. Výhled ven je vynikající a samozřejmě nechybí pocit z velkého auta. Na to se rychle zvyká.

Raptor má digitální přístrojový štít o úhlopříčce 12,3 palce, který vás uvítá hezkou grafikou. Nabízí různé možnosti zobrazení a jde opravdu do hloubky. Odečítat tak můžete spoustu zajímavých provozních údajů. Některé jsou docela důležité, třeba s přihlédnutím k faktu, že lze nastavit několik režimů samostatně pro tlumiče, výfuk nebo řízení, k tomu se ale ještě dostaneme.

Velké palubní desce dominuje nepřehlédnutelný na výšku situovaný displej zábavního systému Sync 4A, který má poměrně snadno zapamatovatelné menu, povedenou grafiku a zcela samozřejmě nabízí propojení pomocí Apple CarPlay a Android Auto. Telefon pak můžete dát odpočívat do přihrádky s bezdrátovým dobíjením pod ním. Má ale i dvě nepraktické vady na kráse. Prvním je jeho lesklost, kvůli které se na něj okamžitě nachytají otisky prstů. Druhou obtíží je ovládání klimatizace, které je řešené přes obrazovku i tlačítka, což není právě příjemné. Budete si muset zvyknout.

Celkově je ale v kabině příjemně, jakkoliv mají cestující vzadu trochu méně komfortu kvůli vzpřímenějším opěradlům, která nelze polohovat. Za nimi totiž kabina končí. Jak se žije na palubě Fordu Ranger Raptor a další detaily najdete v následující komentované fotogalerii:

Lahůdka k jízdě i poslechu

I když si můžete pořídit Ford Ranger Raptor s naftovým motorem pod kapotou, je bez debaty, že se k jeho pohonu hodí něco víc voňavého a znělého. Řeč je o benzinovém šestiválci 3.0 EcoBoost Twin-Turbo, který dosahuje výkonu 215 kW a 292 koní. Ano, je to verze motoru určena pro Evropu, která je poněkud přiškrcená, stále ale nabízí nejen přebytek síly, ale i charakteru. Už po nastartování radostně probublá do výfuku, aby se následně uklidnila. Nadšený řidič si ale na volantu může stisknout tlačítko a naladit výfuk do jedné z možností, nejlepší je sport či baja. Pak může v bublání pokračovat.

Je až překvapivé, kolik charakteru se v přeplňované jednotce skrývá. Motor je díky točivému momentu 491 Nm nesmírně pružný. Opravdu hbitě reaguje na plynový pedál a vytváří tak dojem rychlejšího auta, než jakým Raptor ve skutečnosti je. Auto na stovku potřebuje 7,9 sekundy, což je kvůli jeho hmotnosti 2,5 tuny pochopitelné. I tak ale u toho umí předvést pořádné divadlo. Akceleraci doprovodí hrou na výfuk, v nízkých otáčkách s hlubokým duněním, ve vysokých s řevem, který se rozléhá pěkně daleko. To se pak předjíždí samo.

Samozřejmě nemůžete počítat s tím, že bude tohle auto jezdit byť „za deset“. Spojení výkonné jednotky s vysokou hmotností a aerodynamikou splašené cihly mělo v našem případě za následek průměrnou konzumaci 14 litrů benzinu na 100 km. O moc víc se vám zřejmě nepodaří klesnout, protože vás bude lákat občas pěkně šlápnout na plyn. Po městě se spotřeba pohybuje ještě výš, řekněme kolem 17 až 18 litrů, na dálnici záleží silně na vás. Do legálních rychlostí se přiblížíte našemu průměru, pak to ale začne znovu stoupat. Naštěstí má Raptor 80litrovou nádrž, takže je dojezd poměrně rozumný a může překročit i 500 kilometrů.

Nečekané svezení

Je pravda, že jsme před usednutím za volant čekali jízdní vlastnosti, které budou impozantní v přímce, ale v první zatáčce se rozsypou jako domeček z karet. Raptor se nám ale vysmál. Zejména díky využití aktivních tlumičů Fox Live Valve, které jsou dokonce vybaveny speciálním módem pro skoky – když zaznamenají plný odraz, ztuhnou, aby pak auto dobře přistálo. Ne, to jsme nezkoušeli. Na dálnici jsme si ale všimli vynikající stability, na okreskách pak chování vozu, které spíš připomínalo nabroušené SUV než pick-upy. Ty totiž obvykle jezdí tak, že máte pocit, jako byste řídili splašený posed na kolech. Tady ale vůz sedí, poslouchá, neodskakuje na rovnostech, nekymácí se a jede předvídatelně.

To jde ruku v ruce s vynikajícím komfortem. Díky Raptoru můžete třeba zapomenout na retardéry, které tlumiče pohodlně absorbují, aniž by třeba vaši záď poslaly do vzduchu. Je pravda, že Raptor je velký a těžký, ale nepůsobí tak těžkopádně, jak by mohl. Řízení je v jeho případě také ostřejší než u běžného Rangeru a dokáže přinést potěšení z jízdy. Pak už si stačí jen hrát s tlačítky na volantu, kde si budete nastavovat jeho tuhost, stejně jako tuhost tlumičů a zvuk výfuku. Svou nejoblíbenější kombinaci si pak můžete uložit pod tlačítko R a spustit peklo, kdykoliv se vám zamane.

Desetistupňová automatická převodovka řadí svižně, takže si jí vlastně ani všímat nebudete. K dispozici je sice manuální řazení páčkami na volantu, to ale nemá příliš cenu. Systém je dostatečně chytrý na to, aby vše zvládl sám. Navíc, kdo by se pak v tolika rychlostech měl orientovat. Výhrady ale směřují k voliči automatu, který nás dost mátl. Jednak mu stačí velmi malý pohyb k tomu, aby okamžitě začal přeskakovat mezi polohami PRND (takže jsme se párkrát netrefili do kýžené volby), jednak má tlačítko pro manuální řazení tam, kde mají ostatní ovladače pojistku. Proč?

A jak je na tom Ford Ranger Rapotr v terénu? My jsme se během testu na českých silnicích do bláta a šotoliny nedostali, což byla opravdu škoda, protože tenhle stroj toho slibuje hodně. Nášemu televiznímu kolegovi Pepovi Vrtalovi se to ale podařilo. Jak s vozem řádil, to si můžete pustit na následujícím videu. Stačí kliknout na odkaz níž:

Pro radost

Asi si nebudeme namlouvat, že Ford Ranger Raptor je pro ty, kteří od něj očekávají nějaké pracovní nasazení, jakkoliv je toho plně schopen. Tohle je auto pro radost, třeba když si nechcete koupit sporťák, ale raději si užijete svezení v něčem pořádně velkém a plném testosteronu. Ten z tohoto vozu přímo tryská. Odpovídá tomu ale i cena, připravte se na 1 927 530 korun včetně daně. I tak věříme, že si svou fanouškovskou základu v době hrozící elektrifikace najde.

Raptor přes svůj střih patří mezi užitkové vozy, které v našem katalogu nemáme. Přesto jsme vám ale připravili srovnání jiného zajímavého vozu s americkým původem, který před nedávnem dorazil na český trh. Je to Ford Bronco (ceník zde). Jak asi obstojí proti hlavní konkurenci, kterou je Jeep Wrangler a Land Rover Defender. Výsledek najdete v našem porovnávači pod tímto odkazem. Ostatně, berte to jako tip na další zajímavé vozy s cenovkou okolo dvou milionů korun.
Reklama

Diskuze

Milan - 16.04.2023 21:06:39
Ranger a Bronco jistě nejen v ČR vyplní díru po Fiestě a Mondeu.
PICHAV - 16.04.2023 19:13:53
NOJO FAKT !!!! VYPADA JAK VYMOL !!!! A KDE JE TA JEHO ??!! NEBO UZ TLELA ??!! ABY TERMINATOR NEHONIL KARLOSE SAM !!!! Z TOHO BY MOHL BYT I KVIZ !!!! KOHO VAM TA KARA PRIPOMINA ??!! ANEB JAKY PAN TAKY PES !!!! A JAKY VUZ TAKY VU

První elektrický pick-up značky RAM ujede až 800 kilometrů. Může si totiž dovolit extrémní baterii

Nový model RAM 1500 REV se poprvé předvedl na světové premiéře na autosalonu v New Yorku
11.04.2023 13:36
|
3
Reklama

Kdo je lepší v terénu, ostrá motorka nebo pick-up? Tuhle bitku nabídne premiérový Autosalon

Uvidíte také test Multivanu T7 i starší verze 6.1. Honza se stane osobním řidičem v Mercedesu
06.02.2023 15:55
|
0
Reklama

Mitsubishi chystá s pomocí Renaultu velký návrat na evropský i český trh. Pickup L200 však končí

Nový Colt dorazí v říjnu, půjde o přebrandované Clio. ASX alias Captur se začne prodávat v březnu
31.01.2023 09:54
|
1

Lada Niva navzdory sankcím žije. Rusové se pochlubili pick-upem za 360 tisíc korun

Ruská auta jsou pověstná svou nosností i zdoláváním obtížného terénu, což platí i pro novinku
26.01.2023 13:59
|
9

Rodinný Peugeot Rifter vrací na trh oblíbené verze. S naftou pod kapotou je nejlevnější

Vznětový motor je už k mání ve standardní osobní verzi, varianta N1 zůstává a má i benzin
29.04.2024 10:00
|
0

Poprvé za volantem nové Dacie Duster: Nejlépe jezdí, když si můžete řadit sami

Nové SUV je o poznání tišší a komfortnější. Budete si ale muset zvyknout na šišatý volant
25.04.2024 14:00
|
0
Reklama

Až 400 předjížděcích manévrů a pokaždé jiný vítěz. Byli jsme v zákulisí závodů formule E

Tým DS nás pozval do boxů v italském Misanu. Je to drama, které by mohla formule 1 závidět
25.04.2024 08:00
|
0

S jarem se na české silnice vrátili podvodníci. Řidiče zastaví typickým gestem, pak ho okradou

Sami jsme narazili na jednoho na okraji Prahy. Policie na něj ale byla krátká. Než přijela, zmizel
23.04.2024 08:02
|
16
Reklama
Autosalon TV