Reklama
Testy

Test: Ford Focus Active je vymazlený univerzální rodinný kombík. Zasloužil by si však lepší motor

Litrový tříválec EcoBoost nabízí buď solidní dynamiku, nebo nízkou spotřebu. Obojí najednou neumí
Zdroj: Robin Běhal - Autosalon.tv

Otestovali jsme modernizovaný Ford Focus čtvrté generace s karoserií kombi, aktuálně nejsilnějším možným motorem 1.0 EcoBoost Hybrid MHEV 114 kW, se sedmistupňovou automatickou převodovkou Powershift, v "dobrodružné" specifikaci Active a luxusním interiérem Vignale. A dospěli k tomu, že suverénně největší pochvalu v porovnání s konkurencí zaslouží podvozek Fordu Focus kombi. Potěší však i kvality infotainmentu, praktický a variabilní interiér včetně zavazadlového prostoru a v porovnání s většinou konkurentů i poměr ceny a výbavy. Největší kritika směřuje ke spolupráci motoru se sedmistupňovou automatickou převodovkou. Samotný motor není vůbec špatný, ale spoustu zákazníků odradí u rodinného kombíku už jeho litrový objem a tři válce.

Dobrý poměr ceny a výbavy, výběr jen ze skladovek

Ford Focus se aktuálně vyrábí už ve čtvrté generaci, která navíc koncem loňského roku prošla docela velkou modernizací. Kdo má o tento v Česku velmi oblíbený kombík zájem, měl by si pospíšit. Výrobce to sice ještě oficiálně nepotvrdil, ale výroba Fordu Focus v roce 2025 velmi pravděpodobně skončí. Buď zcela bez náhrady, nebo jeho místo v modelové paletě značky zaujme čistokrevný elektromobil.

Hlavní body modernizace čtvrté generace Focusu naleznete v článku, na který odkazujeme nad tímto textem. Design auta i nadále zůstává poměrně konzervativní, ale docela prokoukl a podařilo se výrazněji odlišit jednotlivé stupně výbav. Námi testovaná výbava Active se inspirovala vozy SUV, s čímž souvisí i vyšší světlá výška (vzdálenost podvozku od země) a upravená charakteristika tlumičů. Bohužel na rozdíl od Škody Octavia Scout či VW Golf Alltrack nelze mít Focus Active s pohonem všech kol, což jeho terénní schopnosti dost omezuje.

Na druhou stranu jde ve srovnání s terénními kombíky koncernu VW o cenově relativně dostupný vůz, o čemž svědčí i porovnání námi testované verze Active 1.0 EcoBoost 114 kW MHEV Powershift s Fiatem Tipo Cross 1.5 MHEV a Toyotou Corolla TS Trek 1.8 Hybrid ZDE. Ford Focus Active překvapivě vychází výhodněji i než italský kombík. Byť musíme dodat, že cena konkrétního námi testovaného auta se kvůli luxusnímu interiéru Vignale a řadě prvků příplatkové výbavy vyšplhala na 841 300 korun.

Základní cena Fordu Focus kombi začíná na 515 900 korunách. I to je docela příznivá hodnota, i když některé nové kombíky lze pořídit za ještě nižší ceny. Přehled všech šesti, které jsou aktuálně k dostání za cenu pod půl miliónu korun, naleznete seřazený od nejnižší ceny ZDE.

Ford Focus kombi ale nabízí dobrý poměr ceny a výbavy, takže je zajímavé si porovnat Ford Focus kombi 1.0 EcoBoost 92 kW ve druhé výbavě Titanium Style za 525 900 Kč s podobně motorizovanými a vybavenými vozy Dacia Jogger 1.0 TCE 110 Extreme a Škoda Octavia Combi 1.0 TSI 81 kW Ambition ZDE. Možná budete překvapeni, jak malý cenový rozdíl je mezi Dacií a Fordem.

Pro úplnost je třeba dodat, že aktuálně se Ford Focus v Česku dá pořídit pouze s testovanou karoserií kombi a výhradně ze skladových zásob. Kvůli problémům ve výrobě si nelze objednat auto podle vlastních požadavků na konfigurátoru. "Do koce roku by se však měla situace stabilizovat," uvedl pro Autosalon.tv tiskový mluvčí Fordu na českém trhu Petr Burián. Do nabídky by se měla vrátit i kratší karoserie hatchback.

Skvělý v zatáčkách i na nerovnostech

Ale teď už pojďme k týdennímu soužití s testovaným vozem, které vyústilo ve více než 1200 ujetých kilometrů. Čím více jsem s Focusem kombi jezdil, tím více mě to bavilo a tím víc jsem si s ním dovoloval. Jeho podvozek se standardně montovanou víceprvkovou zadní nápravou jízdními kvalitami jen těžko hledá mezi rodinnými kombíky konkurenci. Auto umožňuje projíždět zatáčky velmi rychle a zároveň velmi pohodlně. Ačkoli jde o dlouhé vozidlo s pohonem pouze přední nápravy, konstruktérům se podařilo eliminovat nedotáčivost na minimum. Kombík se ochotně vrhá do zatáček všech poloměrů a umožňuje i s litrovým motorem až nečekaně sportovní jízdu.

Radost z jízdy ale nespočívá pouze v tom, že si ji může užít sportovně založený řidič. Naladění tlumičů je totiž zároveň velmi komfortní a podvozek skvěle filtruje všechny typy nerovností. Testované auto bylo obuté do pneumatik 215/50 R18, které mi připadaly jako ideální rozměr. Nejlevnější verze však vyjíždí na mnohem menších šestnáctkách (205/60 R16) a standardem terénní verze Active jsou sedmnáctky (215/50 R17).

Testované auto vykazovalo skvělý komfort i na nezpevněných cestách. Tlumiče jsou totiž na rozdíl od některých konkurentů naladěné tak, že houpání auta tlumí, nikoli podporují, takže poskytují posádce pohodlí a řidič má nad vozem kontrolu i při rychlé jízdě. Auto je za všech okolností čitelné a předvídatelné.

Skvělému podvozku zdárně sekunduje i řízení. Není sice naladěné tak plynule jako u kombíků z koncernu Volkswagen, ale jeho charakteristika s drobnou vůlí kolem středové polohy a vyšší strmostí při větším zatočení podporuje sportovní choutky. A nejlepší na tom všem je, že řidič nepotřebuje u Focusu k dosažení skvělého dojmu z jízdních vlastností přepínat mezi jízdními režimy. Už ten standardní je naprosto vyhovující pro všechny typy jízd.

Buď svižný, nebo úsporný

Pokud nepočítáme sportovní verzi ST, měli jsme pod kapotou aktuálně nejsilnější možný motor pro Ford Focus. A je trochu smutné, že jde o litrový benzinový tříválec. V našem případě s maximálním výkonem 114 kW, s drobnou podporou elektřiny prostřednictvím mild-hybridního ústrojí a v kombinaci se sedmistupňovou dvouspojkovou automatickou převodovkou Powershift. Ten samý motor lze mít i s manuálním řazením. Ford pro Focus nabízí ještě slabší verzi motoru 1.0 EcoBoost s 92 kW výkonu, u níž si lze vybrat, zda půjde o mild-hybrid, nebo ne. U testované verze 114 kW je mild-hybrid vždy.

Už to v testu zaznělo jednou - z hlediska parametrů i jízdních dojmů nejde vůbec o špatný motor. Pozoruhodná je jeho dynamika měřená sprintem z místa na 100 km/h za 8,6 sekundy! I v praxi působí tříválec velmi svižným dojmem. Ochotně se nechává vytáčet do otáček a velmi dobře se s ním předjíždí. 

Rovněž normovaná spotřeba 5,6 litrů vypadá na papíře velmi příznivě a dá se jí v praxi dosáhnout. Více než u jiných motorů tady ale záleží na stylu jízdy. Při ustálené rychlosti 90 km/h jsme dosáhli dokonce neuvěřitelně nízké průměrné spotřeby lehce nad čtyři litry benzinu na 100 km! Dálničních 130 km/h odebere při ustálené jízdě z nádrže průměrně kolem 6,5 l benzinu na 100 km, což je stále pěkné číslo.

Jenže jakmile se řidič nechá strhnout točivou charakteristikou motoru a fenomenálním podvozkem a začne s autem trochu řádit ve stylu brzda-plyn, spotřeba raketově letí nahoru a výjimkou nejsou ani hodnoty přes 10 l na 100 km. Můj průměr na konci testu činil při hodně svižné jízdě s polovičním obsazením auta 7,5 l. Řidič si zkrátka musí vybrat, jestli chce s motorem 1.0 EcoBoost jezdit úsporně, nebo svižně. A motor mu může splnit pouze jedno z těchto dvou přání, nikdy obě najednou.

Nevýhodou maloobjemového motoru je jeho citlivost nejen na styl jízdy, ale také na naložení auta. S vyšší hmotností se jeho dynamika hodně otupí a spotřeba roste. Ideální není ani projev litrového tříválce. Už na volnoběh řidič slyší nepříliš libý zvuk a vnímá vibrace. V běžných otáčkách se projev motoru uklidní, v těch nejvyšších hlasitě drnčí, což ale působí docela sportovně.

Nejméně spokojen jsem byl ze spolupráce s převodovkou Powershift. Elektřina v mild-hybridním systému se sice snaží její neplynulost trochu vyhladit, ale úplně se jí to nedaří. Zejména při šlápnutí na plyn před předjížděním jsem měl pocit poměrně dlouhé prodlevy. Naopak start z místa z křižovatek byl velmi svižný a bezpečný.

Chytřejší digitalizace než u konkurentů

Na místě řidiče se modernizace čtvrté generace Fordu Focus projevila zejména v podobě obřího displeje s úhlopříčkou 13,2 palců uprostřed přístrojové desky. Ten vyvolal u spousty kolegů lkaní nad ztrátou oblíbených tlačítek a nutností patlat po displeji i v případě, že řidič chce třeba zvýšit teplotu klimatizace, ale týdenní soužití s autem ukázalo, že to s digitalizací u Focusu není zdaleka tak zlé.

Pro úkony spojené s klimatizací a ventilací sice posádka opravdu musí na obří displej, ale tyto funkce na něm svítí neustále v jeho dolní polovině, takže není potřeba k jejich aktivaci více kroků nebo třeba nějaké "mezitlačítko" jako u konkurence. Funguje to rychle.

Ford je navíc podle našich zkušeností lídrem v oblasti hlasového ovládání. Jeho dlouho vyvíjený systém SYNC, který dostal v modernizovaném Focusu už čtvrtou generaci, totiž funguje skvěle. Zatímco u některých konkurentů je utrpení a "mission impossible" se v češtině dožadovat volání na určitá jména, SYNC 4 v této disciplíně v průběhu celého testu neudělal jedinou chybu. Spousta funkcí se tak dá ovládat hlasem, aniž by musel řidič zavítat na dotekový displej.

Další oblastí, ve které patří Ford na špičku, jsou asistenční systémy. Ty totiž fungují pouze v případech, kdy to řidič opravdu potřebuje, nebo když hrozí nebezpečí. Neotravují šoféra věčným nesmyslným pípáním, nebo nečekanými zásahy do volantu. I tady je vidět dlouholetý vývoj a náskok Fordu.

Pobyt na palubě nám zpříjemňoval prémiový interiér Vignale, jehož snímky najdete spolu s dalšími informace o výbavě vozu ve fotogalerii. Kabina Fordu Focus je prostorná a promyšlená, škoda jen, že reálně pouze čtyřmístná, protože místo uprostřed ve druhé řadě lze považovat výhradně za nouzovku. Zavazadlový prostor čtvrté generace Focusu kombi už není na rozdíl od předchozích generací jeho slabinou, ale naopak silnou stránkou. A to nejen co do objemu, ale zejména do praktičnosti. Z chytrých řešení bych vyzdvihl třeba plastový "lavor" v části kufru na odkládání mokrých a špinavých věcí, nebo velmi snadné vyjmutí rolety kufru z jejího uložení pomocí poutka. Na vše se můžete podívat v již zmíněné galerii.

Skvělému podvozku by slušel větší motor

Fordu Focus kombi patří v řadě ohledů mezi nejlepší rodinné kombíky na českém trhu. Nabízí skvělé jízdní vlastnosti, prostorný a promyšlený interiér i velmi dobrý poměr ceny a výbavy. Verze Active navíc díky oplastování ve stylu SUV umožňuje bezpečnější zdolání lehčího terénu.

Největší slabina vozu spočívá v úzké nabídce motorů. Když nepočítáme sportovní verzi ST, tak jedinou možnost představuje benzinový litrový tříválec 1.0 EcoBoost, který sice vůbec není špatný, ale pro spoustu českých řidičů principiálně nepřijatelný. V ceníku ještě zůstává čtyřválcová naftová patnáctistovka, ale ta je drahá a zřejmě z nabídky brzy vypadne. Z dalších negativ bych zmínil zvlášť u verze Active chybějící pohon všech kol a nepříliš plynulou spolupráci motoru 1.0 EcoBoost s automatickou převodovkou Powershift.

Diskuze

David - 18.07.2023 13:06:15
ještě dodám, mám manuál...a celková spotřeba je teď na budíkách 5.9 litru při 14000 najetých km. Ale mimo dovolenou s ním jezdí(a řadí :) po městě i žena a ta na to moc nedbá...:)
David - 18.07.2023 12:47:00
1.0 EcoBoost Hybrid (mHEV) (114 kW/155k), dovolená Itálie, po dálnicích/ucpaných městech režim ECO, okrsky NORMAL, stoupáky nebo točenky v Toskánsku režim SPORT. Ujeto 4000 km, 2dospělí, 2 děti - cca plné auto. konečná spotřeba na budíkách 5.3 litru

Ford Focus skončil u Jihlavy slisovaný mezi dvěma kamióny. Zbyl z něj šrot, ale dopadlo to dobře

Hasiči ženu z trosek vystříhali jen s lehkými oděrkami. Příčiny nehody vyšetřuje policie
15.01.2021 12:03
|
1
Reklama

Ford Focus – Počtvrté Autem roku!

Nový Ford Focus čtvrté generace už není globální automobil, ale v Evropě se těší velké pozornosti, každá generace byla vyhlášena Autem roku v České republice, takže letos kraluje ten nejnovější!
10.04.2019 13:00
|
0

Euro NCAP oceňuje přínos asistenčních systémů u nového Focusu

Euro NCAP, nezávislá organizace hodnotící bezpečnost osobních vozů, vyzdvihla přínos nových technologií, které zvyšují komfort a bezpečnost jízdy v novém Fordu Focus. Stalo se tak v souvislosti s historicky první akcí Euro NCAP, zaměřenou na posuzování systémů automatizované jízdy. Akce se konala za podpory německého autoklubu ADAC v německém Penzingu.
24.10.2018 06:23
|
0

Názor: Nulová tolerance vůči alkoholu u řidičů je falešná anomálie, kterou nedodržují ani policisté

Komu naměří při dechové zkoušce do 0,3 promile, ten se trestu vyhne. Pokud neřekne, že požil
13.03.2024 19:26
|
21

Nový hybrid od Citroënu označují za zabijáka dieselu. Platí to jen částečně, zjistili jsme

Otestovali jsme rodinné SUV Citroën C5 Aircross Hybrid 136 ë-DCS6 Ë-SERIES
09.03.2024 18:53
|
3
Reklama

Není allroad jako allroad. Otestovali jsme lepšoaudi s plnohodnotným quattrem a sametovým automatem

Test Audi A6 allroad 50 TDI quattro: Největším plusem je všestrannost, minusem chudá základní výbava
18.02.2024 08:34
|
0

Vylepšená Tesla Model 3 vyšlapává cestu do budoucna i slepé uličky. Řidiče neposlouchá a šikanuje ho

Z hlediska poměru ceny, výkonu a výbavy jde ale o skvělou nabídku
24.01.2024 19:44
|
7
Reklama
Autosalon TV