Reklama
Archiv - Zprávy

Euro NCAP oceňuje přínos asistenčních systémů u nového Focusu

Euro NCAP, nezávislá organizace hodnotící bezpečnost osobních vozů, vyzdvihla přínos nových technologií, které zvyšují komfort a bezpečnost jízdy v novém Fordu Focus. Stalo se tak v souvislosti s historicky první akcí Euro NCAP, zaměřenou na posuzování systémů automatizované jízdy. Akce se konala za podpory německého autoklubu ADAC v německém Penzingu.
Zdroj: FORD

Nový Ford Focus, který letos již získal od Euro NCAP pětihvězdičkové hodnocení bezpečnosti, se dočkal uznání jako součást nové iniciativy, jejímž cílem je zvýšit mezi spotřebiteli povědomí o přednostech pokročilých asistenčních technologií. Focus nabízí širší paletu pokročilých asistenčních technologií než jakýkoliv dosavadní model značky Ford. Má tři radary, dvě kamery a dvanáct ultrazvukových senzorů. Technologie Ford Co-Pilot360 zvyšují ochranu cestujících a pomáhají při jízdě i při parkování. Organizace Euro NCAP posuzovala adaptivní tempomat funkcí Stop & Go, rozpoznávání dopravních značek a systém vedení v jízdním pruhu.

„Hlavním problémem je vyvinout systémy tak, aby byl řidič stále informován o všech situacích a aby cítil, že má vůz plně pod kontrolou. Nový Focus má ,ko-pilota‘, který vám jistí záda, ale nikdy nesvádí k tomu, abyste se přestali věnovat řízení,“ říkáThomas Lukaszewicz, vedoucí vývoje automatizované jízdy ve Ford of Europe, který se během akce zúčastnil i panelové diskuze.

Při zkouškách se posuzovaly reakce vozu při přiblížení k pomaleji jedoucím, stojícím či brzdícím vozidlům, stejně jako reakce na vozidla, která se připojují do jízdního pruhu nebo z něj vyjedou. Dále se hodnotila podpora řízení a opětovné navrácení do jízdního pruhu při vyhýbacím manévru a při projíždění navazujících zatáček opačného směru („esíčka“). Technici dospěli k zjištění, že Focus dosahuje vhodného kompromisu dvou vzájemně protichůdných požadavků – podpory řidiče a ponechání pocitu plné kontroly nad vozem. Přitom nehrozí velké riziko, že by se řidič začal na asistenční technologie spoléhat přespříliš.

Euro NCAP se zabýval i tím, jak srozumitelně vysvětluje schopnosti asistenčních systémů a roli řidiče návod k obsluze vozu. Ovládání asistenčních systémů v novém Focusu organizace označila za jednoduché a intuitivní. „Ford Focus nabízí velmi vyvážený soubor asistenčních systémů. Dokážou zvýšit bezpečnost jízdy, ale přitom zajišťují, že řidič musí zůstat bdělý a být připraven v kritické situaci patřičně zasáhnout,“ řekl generální sekretář Euro NCAP Michiel van Ratingen.

Řidičům nového Focusu pomáhají i další vyspělé systémy: asistent vyhýbacího manévru, předkolizní asistent s detekcí chodců a cyklistů nebo adaptivní světlomety Ford s prediktivním svícením do zatáček a svícením podle dopravního značení. Nový Ford Focus se v České republice prodává jako pětidveřový hatchback a jako kombi. Zákazníci se mohou rozhodovat mezi stylovými modely Trend a Titanium, sportovním Focusem ST-Line a luxusním Focusem Vignale. V dohledné době se nabídka rozroste ještě o crossover Focus Active.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV