Reklama
Testy

Test Audi RS 7 Sportback: Dynamika supersportu a luxus limuzíny v jednom zatraceně sexy balení

Ingolstadtská střela nabídne výkon 600 koní a rozjede se přes 300 km/h. Cenou odpovídá bytu v Praze

Audi RS 7 spadá do specifického segmentu, na jehož začátcích stálo Porsche Panamera. Tato auta vznikla jako reakce na zvláštní poptávku zbohatlických nadšenců, kteří chtěli pod jednou kapotou skloubit luxus limuzíny s výkonem a dynamikou supersportů. V současnosti však podobný trend zastávají i opulentní SUV, jenž se rovněž těší velkému zájmu. Udržet si tak na trhu status predátora není v této neobyčejné kategorii vůbec jednoduché, přesto se to ale pár jedincům daří. Výjimkou není právě ani Audi RS 7, které patří mezi průkopníky a zároveň nejoblíbenější sportovně-luxusní automobily na trhu. Nám se poštěstilo testovat vůbec nejdražší a nejvymazlenější verzi za skoro 5 milionů korun!

Slušně vybavený pokojíček

Na úvod ještě přidáme jedno varování: Z níže zmíněných cifer se může zamotat hlava! Přeci jen šlo o Audi RS 7 doplněné o příplatkovou výbavu v hodnotě více něž 1,5 milionu korun. Už na první pohled jsou ze zkoušeného exempláře cítit svazky tisícových bankovek. Modrý lak karoserie, z něhož vyloženě sála agrese, přijde náročného zákazníka na 105 tisíc. Nutno podotknout, že spolu s ostře řezanou karoserií, drzým čumákem, buclatým zadečkem a obřími černými koly dělá z auta zatraceně sexy stroj, na který bychom se vydrželi dívat celé hodiny. Když už jsme u těch kol, i ta jsou za pořádně tučný příplatek. Dvaadvacetipalcové disky obuté do pneumatik Hankook s rozměrem 285/30 ZR 22 přijdou na 66 400 Kč.

To ale zdaleka není ani zlomek toho, co na zvědavého novináře, jako jsme my, čekalo uvnitř. Překrásné šedé čalounění dozdobené modrými doplňky stojí dle uvedené specifikace... a teď se držte, neuvěřitelných 222 500 Kč. Přesněji se jedná o designový paket z programu Audi exclusive, v němž si ten nejvybíravější zákazník může nakonfigurovat buď barvu karoserie, nebo třeba čalounění interiéru podle odstínu jeho šály, nábytku a tak podobně. Jen si musí hodně připlatit. Zajímavé, co říkáte?

I přesto všechno jsme si však uvnitř testované RS 7 připadali jako v kdejaké lépe vybavené Audi A6 nebo A7. Na přítomnost vrcholného provedení upozorňovala pouze sportovní sedadla, která jsou součástí výše zmíněného paketu interiéru, karbonové detaily a řada plaketek „RS", jinak nic víc. To je trochu škoda. Tady designéři mohli ještě trochu té sportovnosti přidat, na náš vkus zde až moc převládá luxusní ztvárnění. Na druhou stranu, tímto způsobem Audi RS 7 dokonale plní své poslaní. Zvenčí sportovní až bestiální, zatímco uvnitř přepychové a uklidňující. Zvláštní, ale opravdu působivé.

Celkově tedy ingolstadtská střela vypadá prostě úchvatně. Co se týče vzhledu, rozhodně patří k těm nejatraktivnějším strojům na trhu. Auto si navíc může každý nakonfigurovat podle svého gusta. Jednoduše platí, že čím více do něj investujete, tím více se přizpůsobí vašim smyslům a požadavkům.

Harley-Davidson se čtyřmi koly

Samotným srdcem vozu pak Audi RS 7 silně koketuje právě se supersporty. Pod přední kapotou bije dvakrát přeplňovaný zážehový osmiválec 4.0 TFSI o výkonu rovných 600 koní. Díky němu zvládne pět metrů dlouhý a přes dvě tuny těžký sportback zrychlit z nuly na stovku již za 3,6 sekundy. Za dalších pár sekund se zastaví až na maximální hodnotě 305 km/h. Stejně hrozivě jako na papíře působí tato čísla i v reálu. Při plné akceleraci s aktivovaným sportovním režimem a funkcí Launch Control se posádce může udělat dosti nevolno. Bestiální Audi vystřelí z místa bez sebemenší ztráty adheze a rychlostí teleportu pokračuje až za hranici 200 km/h. Pokud to člověk nečeká, může prvotní vykopnutí opravdu bolet.

Bez zapnutého Launch Controlu je už akcelerace o něco slabší. Turbodmychadlům totiž hodně dlouho trvá, než se nafouknou a auto katapultují vpřed. Každopádně ten zvukový doprovod v podání příplatkové výfukové soustavy s aktivními klapkami (42 400 Kč) je prostě boží! Bubláním trochu připomíná motorky Harley-Davidson. Doporučujeme ale otevřít okénka. Interiér auta totiž posádku od venkovního světa doslova izoluje. Uvnitř neslyšíte téměř nic. Skoro jako v elektromobilu. Důvodem jsou hromady odhlučňovacích materiálu i dvojitá skla.

Menší prodlevu při plné akceleraci má také automatická převodovka Tiptronic od ZF. Jakmile se ale Audi RS 7 rozpohybuje, už pracuje naprosto hladce, rychle a logicky. Perfektně funguje i během klidné, úsporné jízdy. Přeřazení mezi jednotlivými kvalty sází bez povšimnutí a zároveň motor zbytečně nevytáčí ani nepodtáčí. Opět se dokáže dokonale přizpůsobit oběma světům. Stejně tak zmiňovaný osmiválec. Zatím jsme psali jen o jeho dynamické stránce, ale musíme zmínit i jeho opačné dovednosti.

Motor v útrobách Audi RS 7 totiž skrývá velmi sofistikované technologie, které dokáží zvýšit výkon, ale rovněž snížit spotřebu paliva. Mezi takové patří například mild-hybridní systém, jenž umí při brzdění recyklovat kinetickou energii a ukládat ji do baterií. Ta je následně využívána k plachtění nebo k aktivaci start-stop systému při zastavování. Díky elektrifikaci je benzínový agregát při běžném ježdění schopen ušetřit až 0,8 litrů paliva na každých 100 km. Dalším užitečným systémem šetřícím pohonné hmoty je deaktivace čtyř válců. Zjednodušeně to funguje tak, že Audi při nízké zátěži motoru vypne polovinu válců (válce 2,3,5,8) a tím ušetří spoustu benzínu. RS 7 tak umí být nejen pekelně rychlé, ale na poměry osmiválců dosti úsporné. V průměru jsme s ním jezdili za 10 až 12 litrů na sto kilometrů.

Brzdy za 270 tisíc korun!?

Několik důvodů, proč je Audi RS 7 jedním z nejlepších aut propojujících sportovnost s luxusem a pohodlím, už jsme vám dali, ačkoli ten nejdůležitější ještě stále zbývá. Až jízdní vlastnosti totiž doopravdy ukáží, jaké vlastně auto ve skutečnosti je. Zatímco konvenční provedení vyjíždí na vzduchovém podvozku, testovaný exemplář vsadil na ostřejší jízdní schopnosti volitelným adaptivním podvozkem Dynamic Ride Control s ocelovými pružinami a nastavitelnou charakteristikou tlumičů s olejovým vedením (37 700 Kč). S ním je „RS-sedmička“ sice tvrdší na nekvalitních cestách, ale zase lépe připravená na zběsilou sportovní jízdu na okreskách či okruhu.

Adaptivní tlumiče zvládají v komfortním režimu žehlit veškeré nerovnosti a tím řidiči nabídnout pohodlnou jízdu. V opačném případě, po přepnutí do režimu Dynamic, odpružení ztvrdne a vůz tak dokonale kopíruje povrch vozovky. V reálu to vypadá tak, že v módu Comfort nebo Eco se z RS 7 stane vysoce komfortní A8. Naopak v nejostřejším nastavení Audi ožije a začne se chovat jako plnokrevný sporťák R8, který po okreskách dokáže lítat nehoráznou rychlostí a zatáčky hltat jako hladový vlk.

Audi RS 7 ale není dobré jen díky samotnému podvozku. Velkou roli v tom hraje i pohon všech kol Quattro se samosvorným středovým a zadním sportovním diferenciálem. Tahle na první pohled složitá technika má jeden jednoduchý účel. Zajistit, aby byl nadupaný sportback stabilní a ovladatelný v jakékoliv situaci.

Pokud si řidič bude chtít naopak zablbnou někde na okruhu, dokáže pohon Quattro posílat velký poměr síly na zadní kola a tím vůz uvést do driftu. Ne vždy to ale jde. Na čistém/suchém asfaltu Audi RS 7 do jízdy bokem zkrátka nepřemluvíte. Není tedy tak zábavné, jako například konkurenční BMW M5, u kterého jde zapnout pouze pohon zadních kol. Audi je však výrazně bezpečnější a vhodnější i pro méně zkušené řidiče.

I když Audi RS 7 standardně opouští výrobní pás na ocelových brzdách, výkonnější karbon-keramická alternativa je pro co nejjistější zkrocení bestie pod kapotou skoro nutností. Obrovské brzdiče se zakusují do velkých kotoučů s vervou a umí posádku doslova pověsit do bezpečnostních pásů. Ovšem ani zdaleka nejsou zadarmo, stojí totiž neuvěřitelných 271 300 Kč. Za podobný peníz si v bazaru koupíte slušnou ojetinu. 

Závěr a cena

Tak to bychom měli. Redakční garáž právě opustil další fenomenální stroj propojující dva zcela odlišné světy - luxus a sportovnost. Jen stěží byste hledali vůz, který to zvládá tak skvěle jako právě Audi RS 7.  Dost možná se také jedná o poslední osmiválec z dílny Audi, a proto apelujeme na všechny: Kupujte, dokud ještě je! Nutno ale podotknout, že ne každý si ji může dovolit. Vždyť základní cena činí 3 410 900 Kč a může se vyšplhat až k astronomickým 4 930 600 Kč, což je hodnota zkoušeného modelu.
Reklama

Diskuze

Marcel74 - 14.07.2022 12:16:44
Vážená redakce Autosalon.tv. Je mi moc líto, že se z našich životů vytrácí sarkasmus a podporován je jen jeden unifikovaný náhled, většinou nadiktovaný. Já jsem tuhle bídu už zažil, a vážně nebylo o co stát. Také Vám přeju krásný den a hodně úspěchů!
Štěpán - 14.07.2022 10:54:52
Na začátku segmentu stál Mercedes CLS....

První test nového levného SUV. MG ZS má velký kufr a hodně výbavy, pro rychlé řidiče ale není

Inženýrům se velmi povedl podvozek, který dobře filtruje české silnice. Spotřeba by mohla být nižší
11.07.2022 19:18
|
9
Reklama

Test: Volkswagen T-Roc jezdí i po modernizaci skvěle. Levný není, ale dokáže si to obhájit

Řídili jsme německý crossover se středně silným benzinovým motorem doplněným o automat
08.07.2022 18:15
|
2
Reklama

Test omlazeného Citroënu C5 Aircross Hybrid: Designově se povedl, ale jízda není žádná hitparáda

Vyzkoušeli jsme vlajkovou loď francouzské automobilky s plug-in hybridním pohonem
07.07.2022 11:15
|
3

Test Kia Sportage 1.6 T-GDI HEV: V Mladé Boleslavi třeste se, tohle je téměř dokonalé kompaktní SUV

Je tu nová generace populárního korejského SUV, v redakčním testu s hybridním pohonem a čtyřkolkou
01.07.2022 18:35
|
8

Až 3500 korun měsíčně na pohonné hmoty. Spousta řidičů má nárok na příspěvek, o kterém neví

Úřad práce uděluje příspěvek na dojížďku do zaměstnání. Nejste mezi těmi, kteří na něj mají nárok?
18.04.2024 08:04
|
0

Nová dopravní značka je pro řidiče záhadou. Přitom jim může urychlit čekání na semaforu

Značka s rychlostí a symbolem zelené vlny je jednou z nejvzácnějších, které můžete na silnici potkat
16.04.2024 14:06
|
11
Reklama

Nová elektrická dodávka od Mercedesu je u českých firem k roztrhání. Řídili jsme ji

V okolí Frankfurtu jsme mezi prvními otestovali modernizované elektrické dodávky eVito a eSprinter
16.04.2024 09:58
|
3

Řidiči často využívají ostřikovače k jinému účelu, než by měli. Hrozí jim přitom postih

Opravdový problém nastává, když je zlomyslné ostříkávaní použito proti motorkářům nebo cyklistům
11.04.2024 14:07
|
5
Reklama
Autosalon TV