Reklama
Testy

První test nového levného SUV. MG ZS má velký kufr a hodně výbavy, pro rychlé řidiče ale není

Inženýrům se velmi povedl podvozek, který dobře filtruje české silnice. Spotřeba by mohla být nižší
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Znovuzrozená britská značka MG přijela před pár dny i do Česka. Na přesycený trh malých SUV posílá model ZS, který má jako jednu z hlavních zbraní nízkou cenu. Není nutné dodávat, že nás opravdu silně zajímalo, jak novinka jezdí a co svému řidiči nabízí. Za týden jsme s ní proto ujeli téměř 800 kilometrů po městě, dálnici, okreskách i s připojeným vozíkem. Ukázalo se, že MG ZS přichází s určitými kompromisy, ale celkově jde o velmi zajímavou volbu.

Design? Něco nám připomíná

Nové MG ZS se s délkou 4323 mm řadí někam mezi malá a kompaktní SUV. Je delší než Škoda Kamiq a jen o něco kratší než Dacia Duster. S tou se také bude nejčastěji srovnávat a ještě se přidá SsangYong Tivoli, který je opět o něco kratší. MG svým designem rozhodně neodkazuje na minulost, spíš na první pohled připomíná takové to auto, co se dává na architektonické výkresy, aby mělo podobné rysy známých vozů, přitom však ani jedním z nich nebylo. To ale nemusí být nutně problém. Příď je sice jako od Fordu, ale celkově oblé tvary autu sluší. Nevyčnívá, dokud si kolemjdoucí neuvědomí, že má na přídi jiný znak, než na jaký je zvyklý. I my jsme občas zaznamenali pozornost, která asi opadne s tím, jak se vozy MG na českých silnicích rozšíří.

Dobrou zprávou je, že už v základní výbavě vypadá MG ZS dobře, což u laciných aut nebývalo a dodnes ještě někdy nebývá zvykem. Už za nejnižší cenu dostanete třeba 17“ kola, nebo Bi-LED světlomety. V ceně jsou i střešní ližiny nebo lemy karoserie a dveří. Jedinou bizarností je abnormálně vysoká anténa rádia, kterou nesmíte do myčky zapomenout odšroubovat, tak jak se to dělalo dříve. Mlhovky dostanete od druhé výbavy Emotion a bezklíčový systém od třetí Elegance. To pak stačí mít klíček v kapse a auto odemykat a zamykat stiskem tlačítka na klice, která má mimochodem už od základní výbavy chromový dekor. A rozhodně se za ni bere lépe než za vzhůru výklopnou kliku u Dacie.

Vždy ale nicméně platí, že design je otázkou osobního vkusu. Nám sice MG ZS nevyrazilo svým vzhledem dech, ale rozhodně oceňujeme i fakt, že se na rozdíl od některých nesnaží vymýšlet nové nesmyslné kudrlinky, které by mohly někoho odrazovat. Tohle je prostě slušné oblé SUV. Podívejte se na něj v následující fotogalerii, kde si můžete prohlédnout zevnějšek a jeho detaily:

Takhle levné auto nevypadá!

MG ZS ale vypadá velmi dobře i uvnitř. Zejména pokud sáhnete alespoň po druhé výbavě Emotion, od které je k dispozici čalounění sedadel umělou kůží plus jejich vyhřívání. Ta jsou pohodlná i na delší cestu, až na malý problém. Za letního počasí jsme se v nich docela potili, hodila by se perforace. Sedadlo řidiče je přitom elektricky ovládané a to už od druhé výbavy. Co by za to dali majitelé Dacie! MG si dovolilo i pěkné detaily, ať už jde o kontrastní prošívání nebo logo značky na hlavové opěrce. Takhle dobře moc levných aut nevypadá. A to se k tomu ještě přidává měkký dekor palubní desky ve stylu uhlíkového vlákna. Plasty jsou ale z horších, i u téměř nového auta jsme na některých místech zaznamenali škrábance.

Kůží obšitý volant je k dispozici v základní výbavě. Kdyby na něm vyměnili logo MG za VW, identifikovali bychom starší Volkswagen Golf. Věnec má stejný tvar, stejná jsou i tlačítka na ramenech. Ale co, velmi snadno se díky nim ovládá zábavní systém i displej, který nahrazuje v přístrojovém štítu klasické ručičkové budíky. Ty dostane jen úplně základní výbava. Displeji dominuje velká plocha palubního počítače, na níž si můžete během jízdy prohlížet model svého auta (barva ale neodpovídá), který je obklopený nejrůznějšími informacemi. Moc položek systém nemá a ani nevyužívá plochy displeje třeba k navigaci. Panel je ale efektní.

Středová obrazovka o velikosti menšího tabletu je k mání také v základu, jen o výbavu výš se do jejich funkcí přidává i navigace. Popravdě, není o co stát. Spouštění je velmi pomalé, ze začátku se zasekává a ovládání je poněkud zmatečné. Funkce moderních systémů nečekejte, tohle je nízkorozpočtový systém, který by nás uspokojil tak před 10 lety. Naštěstí si lze přes kabel připojit chytrý mobil a pomocí Apple Car Play nebo Android Auto navigovat přes Waze nebo Google Maps. Za pozornost ale v případě multimediálního systému stojí ještě fakt, že nekomunikuje česky. To je škoda, zejména s ohledem na to, jakou klientelu by mohlo toto SUV na českém trhu oslovit. Podle vyjádření mluvčího MG Marka Vodičky se ale na češtině pracuje a měla by být k dispozici v řádu několika měsíců.

Stejně tak je škoda i absence automatické klimatizace. MG sice hovoří o „digitální“, tím má ale na mysli manuální s tím, že některé funkce se ovládají přes displej. Tlačítky se nastavuje intenzita proudícího vzduchu a jeho teplota. Absentuje i další dnes obvyklá výbava. Jde třeba o to, že volant lze seřídit jen výškově a k dispozici je jen běžný tempomat (adaptivní neexistuje). I ten je ale v ceně. Zajímavostí je pak to, že k elektrickou parkovací brzdu dostanete jen k automatu, jinak je klasická mechanická.
Reklama

Větší kufr, menší kabina

Stejně tak je to i u kufru, který se otvírá pouze ručně. Pod pátými dveřmi se ale ukrývá poměrně rozměrný prostor s hodnotou 448 litrů, což je o 50 litrů víc než u Škody Kamiq a SsangYongu Tivoli. Všechny tři vozy jsme spolu srovnali zde. Žádné praktické prvky nečekejte, je tu jen nastavitelná mezipodlaha a dvě kapsy. Ocenili bychom alespoň 12V zásuvku.

Sedadla jsou dělená standardním způsobem 60:40 a sklápí se do mírně šikmé roviny. Větší důraz na kufr se projevil v místě na nohy pro zadní cestující, kde jsme naměřili 149 cm, tedy o tři cm méně než u menší Škody Kamiq. Podrobné měření MG ZS najdete v jeho katalogovém listu (ZDE). Záběry z kabiny s dalším komentářem k jednotlivým detailům si pak projděte v přiložené fotogalerii:

Podivný ceník

MG ZS se prodává se dvěma motory, ale jde o bizarní kombinaci. Větší 1.5 DVVT je atmosférický čtyřválec o výkonu 78 kW a auto s ním je rychlejší, přesto jde o základní volbu. Vyšší volbou je pak přeplňovaný tříválec 1.0 TGI, který dosahuje 82 kW, tedy o zanedbatelné 4 kW navíc. Nabízí se ale se šestistupňovou převodovkou proti pětistupňové a má o něco vyšší točivý moment. Přesto je s ním auto pomalejší. Je u něj možná také volba automatu.

Ještě divnější je fakt, že jsou výbavové stupně určené přesně pro daný typ motorizace, takže výbavu Exclusive dostanete jen s litrovým motorem a automatem, výbavu Elegance, kterou jsme testovali, pak jen s litrem a manuální převodovkou. A ještě jeden paradox: Třetí výbava Elegance je vlastně vyšší než top výbava Exclusive, protože má na rozdíl od ní panoramatické střešní okno. Exclusive je prostě automat plus elektrická parkovací brzda. Ano, i my jsme z ceníku MG ZS mírně zmatení. Ceník MG ZS je zde.

Jede, a to je hlavní

Testovaný přeplňovaný tříválec je sám o sobě také zvláštní motor. Musíme pochválit jeho velmi tichý provoz a to jak po nastartování, tak v otáčkách. Opravdu je na palubě příjemné ticho. Stejně tak se neobjevují nežádoucí vibrace. Jednotka je to výkonově ale velmi slabá a působí tak i přesto, že rozhýbává velmi lehké SUV (1259 kg). Použité turbo je totiž poměrně malé, což je cítit v nízkých otáčkách, kdy motor na plyn reaguje velmi vlažně. Jen pro srovnání, stejně výkonná jednotka 1.0 TSI má točivý moment 200 Nm, MG disponuje jen 160 Nm. Motor naplno ožívá až kolem 2000 otáček. Lépe je tedy zacházet s řazením rychlostí, jako by šlo o atmosférickou jednotku. Moc se nám nelíbil také zátah jednotky. Nebyl totiž rovnoměrný a pod plynem bylo cítit mírné škubání. Není to nic, co by nás vyloženě rozčilovalo, ale u moderních evropských aut už něco takového obvykle není.

Spotřeba se může při klidné jízdě a s prázdným vozem pohybovat okolo 7 litrů benzinu na 100 km, i pár deci níž a tak se dostat na tovární hodnoty (6,6 l/100 km). Při dálničním cestování a po městě se už ale začínají objevovat hodnoty nad 8 litrů benzinu na 100 km. MG ZS 1.0 TGI není na rychlých cestách úplně spokojené, dálniční limit je vlastně i jeho limitem a dál se mu už moc nechce, a to i přesto, že na šestku točí při 130 km/h něco málo přes 2700 otáček. Boj s odporem vzduchu mu už mnoho navíc nedovoluje. Pak samozřejmě roste i spotřeba. Nejdráž jsme jeli s připojeným vozíkem, na kterém jsme převáželi kuchyňskou myčku zabalenou do plachty proti dešti. To nebyl právě aerodynamická náklad a tak jsme jeli za 10,9 litru. To byla ale anomálie. Nakonec jsme test zavřeli za 7,9 litru benzinu na 100 km. Vzhledem k tomu, že motor příliš mnoho nepředvádí, byli bychom spokojenější s nižším hodnotou. Věříme ale, že klidnější řidiči MG ZS na ni dosáhnou. Bude je v tom motivovat i malá nádrž na 48 litrů, palubní počítač se nedpočítá ani 500 km dojezdu.

Musíme pochválit řazení, to totiž chodí přímo ukázkově. V námi testovaném voze běhala páka kulisou hladce, bez zadrhávání a velmi přesně. To dělá z jízdy radostný zážitek, i když nějaký ten kůň navíc chybí. Spojka byla lehká, ale při couvání nás počastovala typickým zápachem spáleniny. Možná to bylo tím, že šlo o úplně nový vůz, který měl najeto pod 1000 km. Řízení je poměrně lehké, posilovač si řidiči může nastavit ve třech úrovních. Škoda, že je tato volba skrytá hluboko menu a tak ho zřejmě nastavíte na střední a už se k tomu vracet nebudete. Beztak jde jen o změnu síly, citlivost se nezlepší. Řízení je sice nekontaktní, ale má dobře nastavený převod a působí proto přirozeně.

Takový podvozek jsme nečekali

MG ZS má samozřejmě jednoduchý podvozek bez jakýchkoliv možností nastavení tuhosti tlumičů. To ale rozhodně není potřeba. Byli jsme velmi mile překvapeni tím, jak MG ZS po českých silnicích jede. Čekali jsme poskakující plechovku, dostali jsme dospělé a sebejisté auto, které by jezdilo výborně i s výkonnějším motorem pod kapotou.

Podvozek je dobře odhlučněný, neozývají se z něj plechové zvuky, šustění kamínků, ani bouchání. Tlumiče jsou tužší, ale dobře utlumené v dorazech, takže rovněž nebouchají na horším povrchu. Výsledkem je pohodlná jízda i po rozbitých okreskách, kdy auto neztrácí na jistotě a neodskakuje. V zatáčkách už se ale objevuje větší vůle, karoserie se víc naklání, což ale v kombinaci se slabým agregátem nevadí. Pospíchat se tady nebude. Nakonec je ale možné se sžít i s pomalejším vozem, víc motor vytáčet, častěji řadit a můžete jet dynamicky. Jen na té dálnici... Ne, tohle není úplně ideální auto na cestu do Chorvatska, na chalupu a víkendové výlety ale ano.

Ano, MG ZS je SUV, které má při srovnání s moderní evropskou produkcí určité kompromisy. Nejsou ale v žádném případě tak velké, aby se staly výraznou překážkou pro ty, na které míří. Lákavá cena, bohatá základní výbava a prostornost kufru mnohdy u českých zákazníků přebijí slabší výkon motoru. Škoda té vyšší spotřeby. Jinak jde o dobré auto. A nejen pro důchodce!
Reklama

Diskuze

Jenda - 13.12.2023 18:31:27
MG ZS je moje dvanácté auta (služební nepočítám) a jsem s ním velmi spokojen. Největší poznatek je ticho. Další je držení stopy. Malinko tvrdší je pérování - předchůdce - Duster - ro je kočár. Spotřeba 6,5 - po 10tis. Výborná klimatizace.
Rado - 27.12.2022 19:54:33
Tony : Napriklad : https://www.mg-rover.org/threads/mg-uk-zs-cylinder-head-failure.872473/ https://www.mg-rover.org/threads/mg-zs-known-issues.867533/ Treba preluskat toto klubove forum, je tam toho docela dost, aby to odradilo od kupy.

Retro: MG není v Česku žádná novinka. Britské sporťáky se tu prodávaly už před válkou

Projeli jsme vzácný roadster MG PB koupený jako nový v Československu. Svezení je i dnes radost
02.07.2022 09:13
|
1
Reklama

Značka MG zveřejnila ceny svých SUV. Menší model se pohodlně vejde pod půl milionu

Na český trh míří modely MG ZS a MG EHS. Větší SUV se nabízí jen jako plug-in hybrid
28.06.2022 21:00
|
5
Reklama

Nové SUV se vyrábí v Česku a je levnější než Dacia Duster. Čeká se na něj devět měsíců

Toyota Aygo X je mnohem dražší než předchozí generace minivozu. Vypadá ale jako auto do terénu
14.04.2022 13:23
|
19

Dacia Duster znovu zdražila. S pohonem všech kol stojí skoro půl milionu, s automatem víc

V tomto roce se již potřetí mění ceník oblíbeného SUV. Ani ostatní modely ale nepřišly zkrátka
13.04.2022 13:32
|
8

S jarem se na české silnice vrátili podvodníci. Řidiče zastaví typickým gestem, pak ho okradou

Sami jsme narazili na jednoho na okraji Prahy. Policie na něj ale byla krátká. Než přijela, zmizel
23.04.2024 08:02
|
15

Voyah Dream už jezdí po českých silnicích. Posádku hýčká luxusem a šokuje rychlostí

Podle výrobce jde o nejrychlejší elektrické MPV na světě. Na palubu se vejde až sedm lidí
22.04.2024 10:00
|
0
Reklama

Sveze sedm lidí, přitom je stejně dlouhý jako Škoda Karoq. Citroën představil nový C3 Aircross

Auto dostane pod kapotu elektrický pohon i benzinové motory. Výkon ale velký nebude
19.04.2024 09:50
|
0

Elektrické BMW iX2 umí na silnici bavit. Kvůli pomalému nabíjení je ale jen pro trpělivé řidiče

Luxusní materiály dělají skvělou atmosféru, překvapí velký kufr. Už chybí jen lepší nabíječka
19.04.2024 08:10
|
1
Reklama
Autosalon TV