Reklama
Nová auta

Nové SUV se vyrábí v Česku a je levnější než Dacia Duster. Čeká se na něj devět měsíců

Toyota Aygo X je mnohem dražší než předchozí generace minivozu. Vypadá ale jako auto do terénu
Zdroj: Tiskový servis Toyoty

Toyota slavnostně zahájila výrobu nového minivozu Aygo X v Kolíně. Auto se už také prodává na českém trhu a první čísla svědčí o větším zájmu než u minulé generace, která segment nejmenších aut na českém trhu ovládla. Novinka už se netváří jako kapesní hatchback, jde o malé SUV. Jeho cena začíná na 319 tisících korunách a podle ředitele českého zastoupení poroste.

Staronový vládce mezi minivozy?

Toyota v Kolíně slavnostně zahájila výrobu nového modelu Aygo X. Jde o miniaturního křížence hatchbacku a SUV, který ale proti předchozí generaci minivozu Aygo zřetelně vyrostl, zdražil a vylepšil standardní výbavu. A zákazníkům se tyto změny zatím velice líbí. 

"Předchozí Aygo se ke konci svého životního cyklu postaralo o fantastický úspěch. Za loňský rok se stalo se 766 prodanými vozy lídrem segmentu minivozů v Česku, obsadilo 28 procent trhu s nejmenšími auty. A novinka má našlápnuto k ještě lepším číslům. Začátkem března jsme zahájili online registrace a objednávky a už teď jich máme více než tři stovky, takže čekáme, že za letošní rok budeme nad tisícovkou," uvedl pro Autosalon.tv ředitel českého zastoupení Martin Peleška.

V úterý si z továrny v Ovčárech u Kolína odvezli při slavnostní akci Toyotu Aygo X první čeští zákazníci. Kdo by je chtěl nyní napodobit, má smůlu. V současnosti se totiž na novinku čeká přibližně devět měsíců, a to i přesto, že továrna u Kolína jede naplno a aktuálně se nerýsují žádná omezení výroby kvůli nedostatku součástek. "Zájem o nové autíčko je enormní. Nejen v Česku, ale zejména ve státech na jihu Evropy. Zatím tedy bohužel nechystáme ani skladové vozy. Jsou ale modely, u nichž se situace s dostupností vylepšuje a skladovky budou k dispozici. Jde například o benzinové yarisy, hybridní C-HR nebo o corolly sedan," prohlásil Peleška.

Bude se ještě zdražovat

Toyota Aygo X je aktuálně druhým nejlevnějším SUV na českém trhu po dalším mini SUV Suzuki Ignis a před Dacií Duster. Přehled všech SUV, která se aktuálně dají na českém trhu pořídit za méně než 400 tisíc korun, naleznete ZDE. Jsou seřazené od nejlevnějšího.

Toyota v poslední době ceny svých modelů několikrát zvyšovala a stropu podle Martina Pelešky zatím bohužel zřejmě nebylo dosaženo. "Letos očekávám zdražování nových aut v průměru o deset procent. A tím nemyslím jen naši značku. Ve prospěch zdražování hovoří nejen dlouhé dodací lhůty na nová auta, ale také inflační tlaky," vysvětlil.

Cenotvorba u nových aut záleží na mnoha faktorech. U Toyoty se odvíjí zejména podle cen konkurence. "Vždy si určíme konkurenty, kteří jsou na trhu dominantní a podle nich ceny stanovujeme. V případě Corolly je to například Škoda Octavia. Vždy se snažíme být o něco výhodnější než lídr trhu. Pokud ale nějaké kategorii sami dominujeme, jak je tomu třeba u pickupu Hilux, můžeme si dovolit ceny sami určovat a být o něco dražší než slabší hráčí," odkrývá Peleška cenovou strategii značky na českém trhu.

Tato taktika Toyotě zjevně funguje, protože se letos vyšvihla už na čtvrté místo mezi značkami v žebříčku prodejců nových aut za Škodou, Hyundaiem a Volkswagenem. Přitom ještě v roce 2015 patřilo japonskému výrobci na českém trhu až 16. místo. "Absolutně spokojený budu s třetí příčkou," komentuje to Peleška.

Toyota stále ještě těží z toho, že před lety vsadila na hybridy, které jí teď pomáhají plnit čím dál přísnější emisní limity. Na rozdíl od jiných značek nemusí Toyota omezovat prodej aut s vyšší spotřebou a tedy i emisemi. A to je na českém trhu velká výhoda. Například osobní verzi malé dodávky Proace City Verso i nadále nabízí s benzinovými a naftovými motory, zatímco její sourozence Berlingo, Rifter a Combo Life lze mít pouze v elektrické verzi, o kterou je v Česku zanedbatelný zájem. "Minimálně do roku 2025 jsme v tomto ohledu v pohodě," tvrdí Peleška.
Reklama

Diskuze

Roman. H - 06.03.2023 06:59:02
Tak to nemá chybu autíčko jak nákupní taška a říkají se SUV a ještě taká dlouha čekací doba. Jeto k smíchu.
Mirek - 19.05.2022 06:06:19
Teď už jen chybí oživit Trabant verze Q601 turbo a hned se zapisu do poradniku

Citroën C3 Aircross si brousí zuby na Toyotu Yaris Cross. Srovnání ukazuje, koho má šanci zaujmout

Malá SUV najdou uplatnění hlavně ve městě, kde majitelé ocení jejich zvýšenou robustnost
22.03.2022 16:32
|
4
Reklama

Malá SUV s pohonem všech kol jsou vzácný úkaz. Kromě Toyoty Yaris Cross jsme našli jen tři další

Kvůli vysoké ceně jsou sice určena pro specifickou klientelu, ale místo na trhu si najdou
19.01.2022 11:14
|
18

Toyota přijede s novou generací minivozu Aygo. Spolupráce s Francouzi pokračovat nebude

Oblíbený model bude jezdit výhradně na benzin, vyrábět by se měl s Yarisem v Kolíně
17.03.2021 10:13
|
2

Ač šlo jen o facelift, některé změny udělaly z nového Audi Q8 světový unikát. Navíc skvěle jezdí

V okolí Kapského města jsme testovali hned tři různé varianty obřího kupé-SUV
22.11.2023 09:33
|
2

Dojeli jsme elektromobilem do Albánie a zpět. Vše ale dopadlo úplně jinak, než jsme si plánovali

Chtěli jsme na fotbal do Tirany. Kvůli srbským celníkům jsme český debakl sledovali v albánské krčmě
18.11.2023 09:35
|
9
Reklama

Nový Peugeot 3008 se ukázal v Praze. Ujede až 700 km na elektřinu, ale nevzdává se ani benzinu

V Česku se francouzská novinka začne prodávat na jaře příštího roku
15.11.2023 10:02
|
2

Nový elektromobil z Nošovic je velký jako Karoq. Podobá se mu i jízdně, stojí jen o 150 tisíc víc

Druhou generaci modelu Hyundai Kona Electric jsme testovali v okolí Nošovic, kde se vyrábí
21.10.2023 19:24
|
1
Reklama
Autosalon TV