Reklama
Testy

V8, podvozek mnoha tváří, všestrannost. Našli jsme důvody, proč je Audi RS6 nejlepší auto na světě

Vyzkoušeli jsme si, jaké to je žít s nejrychlejším kombíkem na trhu. Dokonce jsme v něm i spali
Zdroj: Robin Běhal

Na světě existuje spousta brutálně výkonných aut, která dokáží řidiči vykouzlit úsměv na tváři. Většinou se jedná o supersporty, které váží méně než Volkswagen Golf a zvládnou severní smyčku Nürburgringu zdolat pod sedm minut. Takovéhle nadupané stroje jsou sice fajn, ale jakmile s nimi opustíte areál závodního okruhu a budete s nimi chtít každý den dojíždět do práce, zjistíte, že to není to pravé ořechové. Pak tu máme opačný pól této problematiky, a tím jsou překoňovaná SUVčka. S nimi je každodenní soužití vskutku příjemné, ale kvůli své nadměrné váze a vysokému těžišti nedokáží nabídnout tak vytříbené jízdní vlastnosti.

Propojuje dva póly

Naštěstí na trhu existují i sportovní auta, která tyto dva póly umí propojit. Krásným příkladem je námi testované Audi RS6 Avant. Ta zvládá jak pohodlné cesty do práce, tak rychlá kola na závodním okruhu. Právě univerzálnost suerrychlého kombíku nás naprosto ohromila a nebojíme se tvrdit, že se jedná o jedno z nejlepších a nejpraktičtějších aut dnešní doby.

Jelikož je Audi RS6 opravdu výjimečné auto, rozhodli jsme se její recenzi udělat krapet jinak. V pěti bodech se vám pokusíme odhalit největší přednosti tohoto unikátního kombíku.

Přímým konkurentem Audi RS6 je pouze Mercedes-AMG E63 4Matic+, který ve své nové generaci přijede na trh teprve za několik měsíců. Nejbližším aktuálním sokem je tak model M5 ze stáje BMW, který se však prodává pouze jako sedan. Porovnání BMW a audi naleznete ZDE.

Okénko do historie

Myšlenka stvořit sportovní a zároveň praktický vůz se v automobilce Audi objevila již v devadesátých letech minulého století. Prvním nadupaným kombíkem značky byl model RS2 Avant, který měl pod kapotou techniku od Porsche. Později se na trhu objevily i větší modely s označením RS4 a RS6.
Zdroj: Tiskový servis Audi

Bod číslo jedna: Nikdo vás nepřehlédne

Audi RS6 vždy bývalo nenápadné auto, které svou sílu skrývalo pod nevýraznou kapotáží. To se o nejnovějším modelu rozhodně říci nedá. Současný kombík v námi testovaném celočerném provedení vypadá jako zjevení na silnicích a poutá obrovskou pozornost kolemjdoucích. Výrazně rozšířené blatníky, 22palcová kola a agresivně vyhlížející maska chladiče s úzkými laserovými světlomety dělají z Audi RS6 jedno z nejbrutálněji vypadajících aut na trhu. No, posuďte sami, není to nádhera? 

Bod číslo dvě: Podvozek mnoha tváří

Audi RS6 má jednu neuvěřitelnou superschopnost. Jedním zmáčknutím tlačítka umí naprosto změnit svojí povahu. Jak je to možné? To hned vysvětlíme.

Mají v tom prsty němečtí inženýři, kteří dokázali stvořit naprosto bravurní sportovní podvozek s natáčecí zadní nápravou, díky které dokáže kombík bleskově měnit směr jízdy. Natáčení zadních kol ale charakter auta nemění. V čem to tedy spočívá? Audi RS6 umí být vůz mnoha tváří kvůli svým adaptivním tlumičům. Ty zvládají v komfortním režimu žehlit veškeré nerovnosti a tím řidiči nabídnout pohodlnou jízdu. V opačném případě, po přepnutí do režimu Dynamic, odpružení ztvrdne a eresšestka tak dokonale kopíruje povrch vozovky. V reálu to vypadá tak, že v módu Comfort nebo ECO se z RS6 stane klasická Audi A6. Naopak v nejostřejším nastavení Audi ožije a začne se chovat jako plnokrevný sporťák, který po okreskách dokáže lítat nehoráznou rychlostí a zatáčky hltat jako hladový vlk. 

Audi RS6 ale není dobré jen díky samotnému podvozku. Velkou roli v tom hraje i pohon všech kol quattro se samosvorným středovým a zadním sportovním diferenciálem. Tahle na první pohled složitá technika má jeden jednoduchý účel. Zajistit, aby byl nadupaný kombík stabilní a ovladatelný v jakékoliv situaci. Co když si ale budu chtít trošku zablbnout? I to lze. Pohon quattro totiž dokáže posílat velký poměr síly na zadní kola a tím vůz uvést do takzvaného driftu. Ne vždy to ale jde. Na čistém/suchém asfaltu Audi RS6 do jízdy bokem zkrátka nepřemluvíte. Není tedy tak zábavná, jako například konkurenční BMW M5, u kterého jde zapnout pouze pohon zadních kol. Audi je tak výrazně bezpečnější a vhodnější i pro méně zkušené řidiče. 

Bod číslo tři: Výkonný motor s moderní technologií

Chytré monstrum, to je asi nejvýstižnější pojmenování šesti set koňového čtyřlitrového motoru V8 pod kapotou Audi RS6, díky kterému dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za 3,5 sekundy a pokračovat až do rychlosti 305 kilometrů za hodinu. Proč jsme nazvali agregát monstrem, je pochopitelné, ale proč jsme použili slovo "chytré"? Motor ukrývající se v útrobách Audi RS6 totiž skrývá velmi sofistikované technologie, které dokáži zvýšit výkon a naopak snížit spotřebu. Motor je tedy opravdu chytrý. Mezi zmiňované technologie patří například mild-hybridní systém, který dokáže recyklovat kinetickou energii vzniklou při brzdění a ukládat jí do baterií. Ta je následně využívána k plachtění nebo k aktivaci start-stop systému při zastavování. Díky elektrifikaci je benzínový agregát při běžném ježdění schopen ušetřit až 0,8 litrů paliva na každých 100 km. 

Dalším užitečným systémem šetřícím pohonné hmoty je deaktivace čtyř válců. Zjednodušeně to funguje tak, že Audi při nízké zátěži motoru vypne polovinu válců (válce 2,3,5,8) a tím ušetří spoustu benzínu. Eresšestka tak umí být nejen pekelně rychlá, ale na poměry osmiválců poměrně úsporná. V průměru jsme s ní jezdili za 10 až 12 litrů na sto kilometrů. 

Bod číslo čtyři: Luxus na palubě

Jak jsme již zmiňovali v úvodu článku, Audi RS6 se snaží být co nejvšestrannějším vozidlem. Tomu odpovídá i samotný interiér, který kombinuje sportovní doplňky s luxusní výbavou (vyhřívané a ventilované sedačky, head-up displej, výkonné reproduktory Bang & Olufsen, obrovská škála jízdních asistentů, ambientní osvětlení). Řidič tak má k dispozici přepychovou kabinu oplývající prémiovými materiály a moderními technologiemi, ale zároveň se díky karbonovým dekoracím, sedačkám s integrovanou opěrkou hlavy či perforovanému volantu cítí jako ve sporťáku. 

Když už jsme zmínili ty moderní technologie v interiéru, musíme vypíchnout speciální aplikaci "RS" která dokáže zobrazovat teploty všech důležitých součástí a kapalin auta (pneumatik, převodovky, motoru, diferenciálu atd.). Za zmínku také stojí ovládání funkcí auta přes dva hlavní displeje, i když se to může zdát na první pohled nepraktické a složité. Po pár hodinách strávených za volantem RS6 si na klikání na obrazovku zvyknete a už nebudete chtít staromódní fyzické ovladače ani vidět. 

Bod číslo pět: Dá se v něm i přespat

Už jste se dozvěděli, že Audi RS6 se nám líbí kvůli špičkovým jízdním vlastnostem, výkonnému motoru, fantastickému designu a luxusnímu interiéru. To ale umí nabídnout i spousta jiných aut ve stejné cenové relaci. Proč nám tedy RS6 přijde ze všech nejlepší? Je to kvůli jedné příhodě, která se nám při redakčním testu stala. S nadupaným německým kombíkem jsme na víkend vyrazili na závodní okruh v Bělé pod Bezdězem, kde jsme si s ním užili trošku té zábavy. Jenže po vydatné projížďce jsme si uvědomili, že jsme doma zapomněli stan. Naštěstí jsme na okruhu byli s Audi RS6 a ne s žádným placatým supersportem. Takže jsme sklopili zadní sedačky, do kufru hodili matraci a vytvořili tak luxusní jednolůžkový pokoj za více než čtyři a půl milionu korun. Proč to vlastně vyprávíme? Protože jsme tím chtěli poukázat na největší výhodu Audi RS6, a to na její bezkonkurenční praktičnost v segmentu sportovních automobilů. I když se jedná o mašinu se šesti set koňmi pod kapotou, stále dokáže pohodlně převézt pětičlennou rodinu s bagáží. A když je náhodou potřeba, dá se v ní i krásně přespat. Což v takovém BMW M5 zvládnete mnohem hůř. 

Shrnutí a závěr

Sečteno, podtrženo. Audi RS6 nás naprosto uchvátila. Je to vlastně takový vůz "tři v jednom", se kterým lze ve všední dny jezdit do práce, o víkendu na závodní okruhy a o prázdninách na dovolenou s rodinou. I když se na německém sportovním kombíku chyby hledají těžko, jednu velkou přeci jen má. Málokdo si jej totiž může dovolit. Základní cena startuje na 3 298 900 korunách. Bohužel standardní výbava je spíše chudá, takže za vybavený kousek podobný tomu námi testovanému vysolíte přes 4,7 milionu korun. A to už je astronomická částka i na poměry Audi. 

Kompletní ceník Audi RS6 naleznete ZDE
Reklama

Diskuze

Filip - 14.08.2021 21:49:09
no ... uprimne mb cla shootingbrake, bmw b10 alpine nissan stage r34 ... rs6 je ... no dost velkej mainstream vlastne v porovnani cena/vykon/styl, tak jsi s naprosto ledovim klidem tvrdit ze je ze sve kategorie sporotovni kombi na chovstu !
Mirek - 07.08.2021 10:02:32
Za tu cenu je to zcela průměrné auto.

Audi RS3 je jako auto z jiného světa: benzinový pětiválec emisím navzdory a režim pro driftování

Jeden se až diví, že něco takového dnes vůbec vzniklo - po tomhle modelu se jen zapráší.
20.07.2021 10:13
|
0
Reklama

První svezení: Audi Q4 e-tron není jen Enyaq v nóbl balení. Má hranatý volant a dost dobrých funkcí

SUV do zásuvky se rovnou nabízí ve dvou karosářských variantách. Cena začíná na 1 159 900 korunách
16.07.2021 11:27
|
3

Jízdní dojmy: Špičkové Audi RS e-tron GT má výkon jako F1 před 30 lety. Místy nahání strach

Čtyřmístné kupé je vlastně Porsche Taycan v dostupnějším balení. Jede ale skoro stejně!
12.04.2021 09:33
|
1

Dlouhá tovární záruka je lákadlo na zákazníky. Nejvíce let nabízí automobilky z Asie a Francie

Podívejte se, jaké značky nabízejí nejdelší tovární záruky na svá auta
24.04.2024 16:05
|
0

Simulátor za miliony korun. Tohle není hračka pro děti, ale nezbytná součást motorsportu

Vyzkoušel jsem si profesionální závodní simulátor českého týmu I.S.R. racing. Trénoval mě Salaquarda
23.04.2024 17:47
|
0
Reklama

Kvíz: Poznat auta jen podle koncovek výfuků není nic snadného. Troufnete si?

Vyzkoušejte si, kolik automobilů dokážete poznat. Většinou na sebe výfuky upozorňují sportovní vozy
21.04.2024 08:52
|
0

Lásku k autům přenáší na malířské plátno. Mladá umělkyně otevřela novou výstavu v pražské kavárně

Nelly Pacourková vyobrazila na malířská plátna automobilové ikony. Teď je vystavuje v Praze
17.04.2024 08:06
|
0
Reklama
Autosalon TV