Reklama
Testy

Po Divokém západě v pick-upu RAM 2500: Texaský masakr šesti litry aneb trochu jiné Gran Turismo

V jeho přirozeném prostředí jsme otestovali auto, které by se k nám nevešlo prakticky ani mentálně
Zdroj: Michal Borský, Autosalon.tv

Americký stát Texas patří k těm nejkonzervativnějším prostorům, jaké na Zemi vůbec můžete najdít. Chlapi v baseballových kšiltovkách tam pečou ty nejlepší steaky na světě, v neděle ráno chodí s rodinou do kostela a kdykoliv se chtějí hnout někam dál než k domácí střelnici za rančem, je jejich nerozlučným pomocníkem pořádný „truck“, viděno naší evropskou optikou užitkové auto s karosérií pick-up. Jeden takový jsem vyzkoušel při cestě jižanským venkovem, kde se tak trochu zastavil čas.

Jiné pořádky

Elektromobil nebo aspoň hybrid? Zapomeňte. To by v řídce obydlených končinách na západ od Rio Pecos, tedy v historickém území Divokého západu mezi touto řekou a mexickou hranicí, bylo nesmyslně riskantní. Vzdálenosti jsou zde velké, osídlení řídké a mezi živými tvory dominují chřestýši a supi.

Takže to chce pořádné auto, což za mořem znamená přinejhorším šestiválec pod kapotou. No a na americkém venkově se prakticky ničím jiným než  „truckem“, po evropsku pick-upem, nejezdí. Ostatně je tato kategorie jediným odvětvím, ve kterém ještě ve velkém dominují američtí výrobci, kterým v USA v zaznamenáníhodném měřítku konkuruje jen Toyota s modely Tundra a Tacoma. Jinak jsou to ale samé klasiky v čele s Ford F-series, Chevrolety Silverado, Jeepy Gladiator a samozřejmě stroji značky RAM (česky beran), té, která se v roce 2010 vyčlenila z legendy jménem Dodge.

Nejvtipnější na tom je, že RAM je součástí globálního koncernu Stellantis, tedy toho, který náš trh ve velkém zásobuje tříválci v Opelech a Peugeotech. V USA se jeho působení projevuje třeba tím, že notoricky známé dodávky Fiat Ducato/Peugeot Boxer a spol. se tam s úspěchem prodávají právě pod označením RAM.

Střední tonáž

Výrobní program  „trucků“ firmy RAM je americky nekomplikovaný a tudíž velmi přehledný. Na výběr máte tři velikostní kategorie značené podle tonáže součíslími 1500, 2500 a 3500. Jestliže model 1500 je na naše poměry něčím na způsob Fordu Ranger Raptor, 2500 už se evropským měřítkům svojí velikostí vymyká a 3500 je monstrum s dvojmontáží na zadní náprav schopné tahat nákladní návěsy nebo gigantické karavany.

Proč ty nadměrné velikosti? Jednoduše proto, že do USA se vejdou. Velká parkovací místa, široké silnice a laciné palivo, to všechno jsou důvody proč si dopřát trochu pohodlí - navíc za směšné ceny. Testovaný RAM 2500 bratrance Brenta  našlapaný výbavou stojí v přepočtu lehce přes milion korun. Pod kapotou mu přitom duní řadový šestiválcový diesel Cummins o objemu 6,7 litru, který je úspornější alternativou základní motorizace, kterou představuje tradiční benzinový osmiválec HEMI 6,4 litru.

Jiné dimenze

RAM 2500 s dieselem o výkonu 410 koní váží lehce přes tři tuny, uveze 1400 kilo na korbě a hlavně za něj můžete zapřáhnout až 6,5 tuny! Tahání přívěsů případně návěsů je u těchto vozidel vůbec věnována velká pozornost.
Velké dvou až tříosé karavany na vysokém terénním podvozku rodiny často využívají k cestám na dovolenou, na kempování při lovu nebo rybaření nebo prostě pro bydlení v jiném místě.

Běžně se také tahají velké motorové čluny nebo přepravníky na živá zvířata. K tomu má RAM 2500 k dispozici elektricky výsuvná vnější zpětná zrcátka, regulaci výšky zadní části auta, přesný couvací systém pro snadné spojení přívěsu s autem nebo třeba odlehčovací motorovou brzdu, věc v Evropě vídanou u těžkých tahačů a autobusů.

Abyste nemuseli příliš často k pumpě, kterou beztak občas nepotkáte dříve než po 100 kilometrech, nabízí RAM nádrž o velikosti až 190 litrů, což při průměrné spotřebě 11 - 13 litrů nafty (bez přívěsu) slibuje už celkem pěkný dojezd.

Výbava na pohodu

Zlí evropští jazykové tvrdí, že interiéry amerických aut mají do sofistikovanosti těch evropských či japonských daleko nejmíň jako z Prahy do Brna. Něco na tom možná je, v poslední době se ale tato vlastnost začíná překlápět spíše ve výhodu. RAM totiž stále nabízí velké množství funkčních a přehledných tlačítek na všechno možné, přitom nechybí ani 12" multimediální displej  a vůbec všechny elektronické a digitální „fíčury“, na které jsme zvyklí i v Evropě s tím rozdílem, že v Americe si kovboje nedovolí tak agresívně otravovat a narušovat jeho vyklidněný jízdní styl. Nechybí tedy plná konektivita, hlasové ovládání apod.

Testované provedení Rebel, které je novinkou modelového roku 2023, se vyznačuje černou maskou i dalšími exteriérovými prvky, které bývají jinak tradičně v chromu. Svým sportovním stylingem se notně blíží v Evropě prodávanému Fordu Ranger Raptor, který je však o poznání menší. Uvnitř jsou proto k dispozici velmi pohodlná sportovní sedadla nebo špičkové ozvučení Harmann/Kardon. Nejdůležitější je na dlouhých štrekách ale stejně velká lednička mezi sedadly a sofistikovaný systém klimatizace, který vám v početných horkých dnech nežene studený vzduch do obličeje jako laciný fén.

Výkon 410 koní, 1400 kg na korbě, 6,5 tuny přívěs vysouvací zrcátka, speciální pozornost věnovaná vybavení pro tažení těžkých přívěsů - lodě, terénní karavany. Pak 20" kola s pneumatikami typu A/T, 12" displej, ozvučení Harmann/Kardon, sofistikovaný systém klimatizace, který nevane studený vzduch do obličeje jako uragán ani při velkém rozdílu teplot uvnitř a venku, výsuvné nášlapy, pořádná páka řazení pod volantem, hlasové ovládání a vůbec všechny elektronické a digitálbí „fíčury“, na které jsme zvyklí i v Evropě s tím rozdílem, že tady si kovboje nedovolí tak agresívně otravovat a narušovat jeho vyklidněný jízdní styl
Reklama
Zdroj: Michal Borský

Trochu jiné svezení

Když se přes automaticky vysouvaný nášlap vyšplháte na místo řidiče, ocitnete se ve výšce sedadla rozvážkové dodávky, za jejichž volanty v Evropě sedávají ti největší piráti silnic. Tady ale žádný spěch nehrozí. Vzdor obrovské síle motoru je jízda se středním RAMem nanejvýš rozvážná a pohodová. Stačí masívní pákou pod volantem zařadit  „D“ a celá ta železná masa se zvolna pohne vpřed. Ano, můžete plyn pořádně prošlápnout k podlaze a pick-up vyrazí vpřed o poznání energičtěji, ale kdo by se s tím trápil. Moderní osmistupňový automat drží otáčky krásně dunícího ale příjemně tlumeného motoru zpravidla okolo 1200/min a maximum tohoto dieselu leží zhruba na hranici 3600 - to hovoří za vše.

Se šestimetrovým drobečkem to ale stejně na žádné závodění není. Jezdí pochopitelně nejraději rovně a v zatáčce vám dá svoji hmotu setsakramentsky pocítit i v nenaloženém stavu, řízení je navíc pěkně  „dlouhé“, byť díky hydraulickému servu docela citlivé.

Málem bych zapomněl, že RAM 2500 je také dobrý off-road, na blbnutí to ale chce dost místa, na houby do lesa to s ním jako se Suzuki Jimny opravdu není. Verze Rebel má vzadu navíc sportovní tlumiče Bilstein, takže je jako stvořená pro rychlou jízdu volným terénem ve stylu dálkových soutěží  typu „baja“. Samozřejmě nechybí volitelný pohon všech kol s redukcemi a uzávěrkou mezinápravového diferenciálu. Jakkoliv auto vypadá navenek pohodlně, ve skutečnosti to je  klasický nákladná „rumpál“, což je dáno ortodoxní rámovou konstrukcí a zadní tuhou nápravou s listovými pery. S rostoucí zátěží pohodlí samozřejmě přibývá stejně jako víru v nádrži.

Závěr

Za volantem RAMu jsem strávil hezký týden a nabyl do středoevropských poměrů poněkud nepřenositelné zkušenosti, které však dokonale zapadají do amerického způsobu života, zejména toho venkovského. V končinách, o kterých jsem psal v úvodu článku, plyne čas tak nějak pomaleji, lidé neřeší hlouposti a tomu odpovídá i nevystresovaný způsob života včetně dopravních prostředků. Takové zvolnění tempa by možná nebylo špatné nejen na našich silnicích.
Reklama

Diskuze

Pracující mládenec - 09.08.2023 09:46:01
Místo zmiňovaných listových per jsou na fotografiích vidět vinuté pružiny. Tedy vzadu. Jak mám pak věřit tomu ostatnímu, když si autor nedal práci ani pod to auto vlézt.
Pichav - 01.06.2023 07:16:55
Americe si kovboje nedovolí tak agresívně otravovat a narušovat jeho vyklidněný jízdní styl - ?? - proč je tato pasáž v článku dvakrát ??

Test: Skvěle fungující automat v Opelu Corsa stojí hluboko pod půl milionu. Spotřebu zvýší minimálně

Díky akčnímu zvýhodnění ho teď pořídíte za stejnou cenu v základnější i nejvyšší výbavě
22.05.2023 07:30
|
0
Reklama

Test Audi Q8 e-tron Sportback: Modernizované SUV je sportovnější a ujede přes 550 kilometrů

Rozsáhlý facelift přinesl větší baterii a rychlejší nabíjení. Také vylepšil chování motorů a ESP
20.05.2023 09:23
|
0

Test BMW X3 M40d: Skvělé auto, které bych si nekoupil. Za ty peníze raději X5 se stejným motorem

Zkoušená varianta středně velkého SUV přišla na astronomických 2,7 milionu korun
18.05.2023 18:48
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4
Reklama

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2

Retro: Havířovská Gazela byla v 70. letech postrachem domácích závodů. Vypadala jako Porsche

Závodník Zdeněk Válek se nechtěl smířit se škodovkami a žigulíky. Tak se zařídil po svém
09.12.2023 09:45
|
7
Reklama
Autosalon TV