Reklama
Testy

Oblíbený konkurent Škody Superb přišel o spalovací motory. Jezdí skvěle, ale ne moc daleko

Peugeot 508 patří mezi nejkrásnější a nejlépe jezdící manažerské vozy střední třídy. Má to ale háček
Zdroj: Robin Běhal, Autosalon.tv

Při příchodu druhé generace Peugeotu 508 v roce 2018 spadla všem automobilovým příznivcům brada. Z ošklivého káčátka s podprůměrnými jízdními vlastnostmi a téměř žádnými přednostmi se vyklubal manažerský liftback/kombík, který nejen designem, moderní architekturou, ale i schopnostmi na silnici mohl směle konkurovat německému trojlístku. Zároveň nabízel klasické spalovací motory v čele s naftovým dvoulitrem, což bylo pro tento segment klíčové. Ani po necelých šesti letech na trhu Peugeot 508 prakticky nezestárnul a i nadále si drží post jednoho z nejkrásnějších a nejlépe jezdících neprémiových vozů střední třídy. Ovšem už ne jinak než hybrid do zásuvky, což se podepsalo také na prodejích i našem celkovém hodnocení.

Design, který nestárne

Najít v dnešní době design, který za pár let nezestárne, je opravdu oříšek. Peugeotu se to však v případě 508 rozhodně povedlo. Specifická a hodně členitá maska chladiče v kombinaci se světlomety ve tvaru lvích drápů funguje i po těch necelých šesti letech dobře. I to je pochopitelně důvod, proč se designéři v rámci nedávné modernizace do větších změn nepouštěli. Na mírně přepracovanou masku chladiče teď akorát navazují užší světlomety s LED Matrix technologií. Denní svícení už není ve tvaru jednoho lvího drápu, ale hned tří a narazit můžete také na nová loga značky Peugeot. Tím ale úpravy na karoserii končí.

Peugeot 508 si i nadále drží elegantní karoserii propojující prvky kupé a liftbacku, respektive kupé a kombíku. Jsou jimi například bezrámové dveře nebo pozvolněji se svažující střecha. Vzadu pak najdeme světlomety opět s grafikou lvích drápů, na které ladně navazuje černá lesklá lišta s nápisem Peugeot. Sportovní siluetu pak dokresluje ještě mohutný difuzor se dvěma koncovkami výfuku a v případě námi zkoušeného vrcholného provedení GT i několik dalších agresivněji vyhlížejících prvků, včetně fešných 18palcových litých kol. V základu jsou obyčejnější sedmnáctky.

A pokud jsme řekli, že exteriér prakticky nezestárnul, tak pro interiér to platí dvojnásob. Přitom v rámci faceliftu se ho inženýři prakticky nedotkli. Do „pětsetosmičky“ bychom tak nahnali i některé prémiové výrobce, aby se něčemu přiučili, protože tahle si představujeme ideální zázemí pro řidiče a jeho posádku. Na kvalitních materiálech, zejména pak na kůži se u testované verze GT rozhodně nešetřilo. Najdeme ji tu opravdu všude. Nejvíc nás však zaujala na sedadlech, která byly navíc čalouněná zajímavým dekorem. Nutno ale dodat, že se povedla nejen po stránce designu, ale také komfortu a funkčnosti držení těla v zatáčkách. Kaskádovitě poskládané palubní desce pak v námi zkoušené variantě dominoval desetipalcový multimediální displej, 12,3palcový digitální štít a tradiční kožený volant s menším průměrem a výrazným tvarováním v místě úchopu.

Z vrcholné výbavy GT bychom určitě dál vypíchli ambientní osvětlení, hliníkové pedály, vyhřívaná přední sedadla, adaptivní tempomat a několik dalších asistenčních systémů. Nutno však dodat, že už základní verze Allure (nabízí se pouze Allure a GT) má opravdu všechno, na co si jen vzpomenete. Kompletní souhrn všech výbavových prvků včetně jejich cen najdete zde. Ještě před tím než se vrhneme k samotným motorizacím a jízdním vlastnostem, by bylo dobré zmínit také něco z prostornosti. Zavazadelník pobere 487 litrů nákladu a po sklopení zadních sedadel až 1537. Kolik pobere konkurence? To zjistíte pod tímto odkazem.

Čerpací stanice druhým domovem

Zatímco ještě před nedávnem se Peugeot 508 nabízel s naftovými i benzinovými motory, dnes ho koupíte už jen jako plug-in hybrid. Nově je k dispozici i jeho nejslabší provedení o výkonu 180 koní, které se ještě před modernizací v Česku vůbec neprodávalo. To se stejně jako všechny ostatní v nabídce skládá z benzinového motoru 1.6 PureTech o výkonu 110 kW, elektromotoru, který přidává dalších 81 kW a osmistupňové automatické převodovky. Elektromotor pak čerpá energii z lithium-iontové baterie s kapacitou 12,4 kWh, což by mělo vystačit až na 64 kilometrů „bezemisní“ jízdy.

Námi zkoušenou variantu definuje číslice 225. To znamená, že benzinový motor dává výkon 132 kW, přičemž elektromotor opět přidává ještě 81 kW. Společně se tak dostávají na 225 koní. Akumulátor i dojezd je prakticky shodný se slabší verzí. Na vrcholu pak stojí podpultovka PSE (Peugeot Sport Engineered), tedy nejvýkonnější a nejdražší Peugeot v historii. Chlubí se výkonem 360 koní a stojí ke dvěma milionům korun. Koupit si ho můžete pouze tak, že přijdete k dealerovi a osobně o něj požádáte. V ceníku byste ho hledali marně. Ve všech případech je potom hnací síla přenášena výhradně na přední kola. Čtyřkolka v nabídce úplně chybí, stejně jako ony klasické spalovací motory.

Pokud se detailně ponoříme do fungování testovaného plug-in hybridu 225, zjistíme, že nefunguje úplně nejlépe. Při přepínání mezi jednotlivými pohony dochází k častému škubnutí i výraznému zvukovému doprovodu. To když elektřině začne dopomáhat benzinový motor, který je už sám o sobě ve vyšších otáčkách dost hlučný. Při tvrdším sešlápnutí plynu zase trvá, než převodovka podřadí na nižší stupeň, což je navíc znovu doprovázeno nepříjemným cuknutím. Jednoduše řečeno, aby jel hybridní Peugeot 508 opravdu hladce, je potřeba ho přepnout do čistě elektrického režimu a moc na něj netlačit.

Problém je ale v tom, že výrobcem udávaný dojezd na elektřinu v reálnem provozu příliš neodpovídá. Ve skutečnosti jsme ujeli nějakých 30 až 35 kilometrů. Prázdnou baterii pak lze dobít několika způsoby. Buď ze standardní zásuvky, což zabere zhruba osm hodin, z výkonnější nabíječky či wallboxu (6,6 kW, 32 A) za necelé dvě hodiny nebo pomocí rekuperace (proces přeměny kinetické energie zpět na využitelnou elektrickou energii při brzdění). V hybridním režimu je možné se při rychlosti 90 km/h dostat na spotřebu 3,5 l/100 km a při dálniční „stotřicítce" na 6,7 l/100 km. Ve městě a v čistě elektrickém módu pak elektromotor potřeboval 27,6 kWh/100 km, což není vůbec málo.

Sám sobě pánem

Další problém ovšem nastává ve chvíli, kdy se akumulátor vybije. I přesto, že neaktivujete jeho dobíjení pomocí spalovacího motoru, v menší míře to stejně dělat bude. A to se samozřejmě negativně podepíše na spotřebě. Při úplně běžné jízdě si Peugeot 508 řekne o osm i devět litrů na 100 kilometrů. Když k tomu vezmete v potaz, že nádrž má objem 43 litrů, tak ve výsledku moc daleko nedojedete a čerpací stanice bude vaším druhým domovem. A to přitom máte dva pohony!

Někomu to sice vadit nemusí, ale pro jiného to může být dost otravné. Teď už ale konec negativ, Plug-in hybrid 225 musíme rozhodně pochválit za jeho dynamiku, která je prakticky ve všech případech zcela dostačující. Jak při zrychlování z místa, tak i z vysokých dálničních rychlostí. To je ale bohužel z jeho předností vše.

Úplně naopak tomu je u jízdních vlastností. Tam jsme totiž chyby hledali jen stěží. I po těch letech totiž Peugeot 508 patří mezi ty nejlépe jezdící manažerské vozy střední třídy. Začněme řízením, které je nevídaně lehké a přesné, což řidič ocení především v městské džungli. U plug-in hybridů pak bývá často problém s  „rekuperační" brzdou, která nejdřív téměř nebrzdí, a jakmile ji sešlápnete víc, brzdí až příliš. U Peugeotu 508 je však její dávkování příkladné. Jak moc pedál sešlápnete, tak moc brzdí. Paráda!

A co podvozek? Nejvíce nás fascinovalo jeho komfortní nastavení, kdy krásně vyhladil všechny nerovnosti. Sice jsme o nich slyšeli, ale v zádech je vůbec necítili. V zatáčkách se občas dostavila typická nedotáčivost, náklony a pískání gum, ale jen pokud jsme se rozhodli projet pravoúhlou zatáčku trochu „ignorantsky" pod plynem a po škubnutím volantu. Při trochu citlivější práci se naopak podvozek ukázal jako zábavný, neutrální a co je hlavní, dobře držící stopu. Ani nerovnosti uprostřed zatáčky ho nedokázaly rozhodit. Stabilizace funguje nenápadně a nechává řidiči možnost si užít sportovnější jízdu.

Za milion slušný

Peugeot 508 s plug-in hybridním pohonem o výkonu 225 koní a výbavou GT je designově nestárnoucím autem, které je radost řídit. Potěší i náročnější manažery, z nichž hned několik si určitě najde cestu i k ne úplně povedenému elektrifikovanému pohonu. Snížení flotilových emisí ve firmě, parkování i dálniční známka zdarma a k tomu několik těch elektrických kiláčků může být pro někoho klíčovými argumenty.

Každopádně s přihlédnutím na prodeje to vypadá, že spalovací verze byly u Peugeotu přeci jen oblíbenější. Jakmile totiž z nabídky zmizely, nových zákazníků ubylo. Tak uvidíme, jestli se tento trend ještě zlomí, například teď s příchodem nejdostupnější verze 180 za cenu lehce přes milion korun. Kompletní ceník najdete zde.
Reklama

Diskuze

Martin - 07.01.2024 19:44:29
Mám tuto verzi 1,6 gt hybrid, nejlepší auto co jsem kdy měl, ticho pohodlí, výkon, spotřeba 6,5 l, ročně najedu přes 60000 km, absolutně bez problémů, vřele doporučuji,
.... - 07.01.2024 19:13:29
Blacku, vyzkoušej RAV4 2.5 hybrid. Ono korejci auta neumí ,jen kopírují od ostatních. A bohužel nechápou ,jak to má vlastně fungovat,proto jejich hybrid je absolutně nefunkční.

Honda dál šokuje Evropu, na trh chrlí jedno auto roku za druhým. Nové kompaktní SUV má minimum chyb

Honda je jednou z mála automobilek, které elektrifikace prospěla. Zbrusu nové ZR-V je toho důkazem
08.12.2023 13:15
|
9
Reklama

Umí tohle váš elektromobil? Základní Renault Clio jede 180 km/h, dojezd má 700 km a stojí 360 tisíc

Clio dokazuje, že v jednoduchosti je krása. Jezdí slušně a stojí na dnešní poměry rozumné peníze
29.11.2023 08:00
|
11
Reklama

Volkswagen T-Roc Cabriolet je nejstylovější SUV do milionu. Svým stylem zastiňuje nedostatky

Vyzkoušeli jsme estrogenovou injekci po modernizaci. Velká revoluce se nekonala
26.11.2023 19:13
|
0

BMW M4 Competition je zřejmě nejlepší kabriolet na naší planetě. Chyby jsme na něm nenašli

Vyzkoušeli jsme nejsportovnější Cabrio od BMW s chytrým pohonem všech čtyř kol M xDrive
23.11.2023 19:55
|
2

Zámečník ani kámen nejsou potřeba. Na zabouchnutý klíček v autě někdy funguje jednoduchý trik

Nezaplatíte ani korunu a nepoškodíte přitom ani samotný vůz. Ne u každého auta to však jde
26.04.2024 08:01
|
4

Téměř všechny automobilky lžou o spotřebě paliva. Plug-in hybridy jsou na tom nejhůř

Evropská agentura pro životní prostředí zveřejnila reálné hodnoty spotřeby u spalováků i hybridů
24.04.2024 14:00
|
2
Reklama

Nový Peugeot 408 je teď k mání za 8600 korun měsíčně. Včetně pojištění a povinného ručení

Francouzská automobilka spustila mimořádně výhodný operativní leasing na svůj stylový fastback
18.04.2024 10:06
|
0

Až 3500 korun měsíčně na pohonné hmoty. Spousta řidičů má nárok na příspěvek, o kterém neví

Úřad práce uděluje příspěvek na dojížďku do zaměstnání. Nejste mezi těmi, kteří na něj mají nárok?
18.04.2024 08:04
|
23
Reklama
Autosalon TV