Reklama
Testy

Nová elektrická dodávka od Mercedesu je u českých firem k roztrhání. Řídili jsme ji

V okolí Frankfurtu jsme mezi prvními otestovali modernizované elektrické dodávky eVito a eSprinter
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Zatímco osobních elektromobilů v Česku rychle přibývá, skříňových dodávek na elektřinu je stále jako šafránu. Firmy jednoduše nemají z čeho vybírat, protože když už se nějaké takové auto najde, prakticky nic neuveze, nikam nedojede a pomalu se nabíjí. Změnit by to však nyní měl příchod modernizovaných Mercedesů eVito a eSprinter, jejichž parametry či ceny by mohly u spousty společností konečně obstát. Dokazuje to už mimo jiné i hromada prvních poptávek, které značka není schopna odbavovat. Neodradí je jízdní vlastnosti? To jsme zjišťovali v okolí německého Frankfurtu.

Velký displej i digitální zrcátko

Divize užitkových vozů značky Mercedes čítá hned několik, ať už osobních či ryze užitkových modelů. Těmi stěžejními jsou však stále Vito a největší z nabídky Sprinter. Není tedy divu, že právě tato dvě auta se teď dočkala omlazovací kúry. Vedle drobných změn v designu a v interiéru se nejvíce zapracovalo na elektrických provedeních, které se nejen dojezdem, ale i cenou opět přiblížily spalovacím derivátům.

Od pohledu zaznamenáme více změn na Vitu. To totiž dostalo novou masku chladiče i světlomety MULTIBEAM LED s asistentem dálkových světel (za příplatek). Sprinter je navenek prakticky netknutý. Modernizovanými prvky navazuje na menší Vito až uvnitř, kde mají obě dodávky větší 10,25 palcový multimediální displej i nový volant převzatý z  „mercedesích“ osobáků.

Potěší také instalace hlasového asistenta či navigace, která v elektrických variantách umí plánovat trasu s ohledem na dojezd a nabíjení. U nabíjecích stanic pak vždy znázorňuje jejich aktuální obsazenost. Centrální obrazovka v sobě dále ukrývá i jakýsi management elektrického pohonu, skrze nějž může řidič pracovat s nabíjením nebo akumulátorem.

Jak Vito, tak Sprinter mohou být nově za příplatek dovybaveny digitálním zpětným zrcátkem s překrásnou grafikou, které ocení především majitelé skříňových verzí, v nichž není vidět přes plechové přepážky. Vito pak může mít ještě elektricky ovládané víko kufru nebo bezdrátovou nabíječku pro mobilní telefon. Oba vozy pak samozřejmě dostaly i armádu nejmodernějších asistenčních systémů. Tím ale většina povrchových úprav končí, jelikož všechno ostatní už se odehrávalo pod kapotou.

„Spalovací motorizace byly jen lehce optimalizované, aby lépe plnily emisní normy, zatímco elektrický pohon je v případě eVita z velké části přepracovaný a u eSprinteru dokonce zcela nový," prozradil nám vedoucí prodeje užitkových vozů značky Mercedes František Mühlfei. Omlazené eVito tak ve skříňové variantě nabídne maximální výkon 84 kW v kombinaci s 60kilowatthodinovou baterií a dojezdem až 319 kilometrů. eVito Tourer má nejvyšší výkon 150 kW a na výběr jsou jako obvykle dvě velikosti baterie s využitelnou kapacitou 60 kWh nebo 90 kWh. S větší baterií je dojezd WLTP až 381 kilometrů.

Oba modely eVito standardně podporují nabíjení střídavým proudem (AC) na wallboxu nebo na veřejných nabíjecích stanicích výkonem až 11 kW a také nabíjení stejnosměrným proudem (DC) na rychlonabíjecích stanicích výkonem až 110 kW v případě eVito Tourer s 90 kWh baterií a 80 kW v případě skříňové dodávky eVito a eVito Tourer s 60 kWh baterií. Ve výsledku to tedy znamená, že eVito Tourer lze nabít z deseti na osmdesát procent za přibližně 40 minut na stejnosměrné nabíjecí stanici s výkonem 110 kW, ostatní dostupná provedení s výkonem 80 kW za přibližně 35 minut.

eSprinter pak těží z elektromotoru na zadní nápravě, na rozdíl od Vita, které ho má vpředu. Na výběr má zákazník mezi slabším o výkonu 100 kW nebo silnějším o výkonu 150 kW. V nabídce jsou navíc hned tři velikosti baterie - 56 kWh, 81 kWh a 113 kWh. Podle toho, jaký akumulátor zvolíte, se pak odvíjí také dojezd eSprinteru. Každopádně podle výrobce by se měl pohybovat od 233 až do 478 kilometrů na jedno nabití. Nabíjet je u eSprinteru možné výkonem dokonce až 115 kW. Díky tomu se nejmenší baterie dobije z nuly na osmdesát procent za pouhých 28 minut.

Navrátit elektrickou energii zpět do akumulátoru lze nejen kabelem, ale také rekuperací, která má nyní hned několik úrovní. K dispozici jsou čtyři manuální stupně rekuperace (D-, D, D+, D++) a jeden automatický DAUTO. V tomto režimu obě auta automaticky upravují intenzitu rekuperace v závislosti na situaci a v reálném čase, a to za pomoci radarových senzorů, kamer nebo dokonce navigace.

Komfortnější než kdejaký osobák

Jak jsme se však mohli na vlastní kůži přesvědčit, to, co odlišuje dodávky od Mercedesu od těch ostatních, jsou bezpochyby jízdní vlastnosti. Obě elektrické dodávky jsme testovali v ryze užitkových skříňových variantách a musíme přiznat, že za podobné odhlučnění by se nemusely stydět ani mezi osobáky. V kabině není slyšet hluk od kol, podvozku ani karoserie. Jen u většího eSprinteru je pochopitelně ve vyšších rychlostech slyšet obtékání vzduchu. To je ale spolu s pískáním elektromotoru to jediné, co za volantem slyšíte.

Ani jedno ze zkoušených aut pak nerezonovalo při jízdě na rozbitých silnicích nebo dlažebních kostkách, což je u skříňových dodávek opravdu rarita. Výraznější otřesy a rány od tlumičů jsou citelné až při průjezdu velkou nerovností. Mile nás překvapilo také řízení, které je na dodávky velmi citlivé, přesně a lehké, díky čemuž máte pocit, že řídíte běžný osobák. A platí to i u velkého eSprinteru! Spolu s agilním a stabilním podvozkem se nemusíte bát ani rychlejších průjezdů zatáčkou. eSprinter se zadním pohonem pak vyniká ještě malým poloměrem otáčení. Jak se říká, otočí se doslova na pětníku, což je u takového typu auta nesmírnou výhodou.

U skříňového eVita nás naopak trochu zklamala dynamika. Výkon 85 kW s ohledem na hmotnost a velikost auta je přeci jen dost málo a projevuje se to pochopitelně i na silnici. Zejména pak při potřebě akcelerovat z vyšších rychlostí. Dá se ale samozřejmě očekávat, že většinu času bude eVito trávit ve městě, kde se poněkud línější odezva na plyn lépe ztratí, než kdybyste s ním vyrazili na okresní silnice či dálnice a potřebovali předjíždět. To eSprinter ve zkoušeném provedení s výkonem 150 kW už měl dynamiky dostatek. U obou aut musíte však počítat s omezenou maximální rychlostí okolo 125 km/h.

V rámci dojezdu a rychlosti nabíjení si zatím budeme muset vystačit s údaji od výrobce, protože tolik času jsme k dispozici bohužel neměli. Každopádně jsme se soustředili na spotřebu, která u eVita činila 24 kWh a u eSprinteru 26 kWh na sto kilometrů. Obě auta přitom byla zatížena a absolvovala s námi totožný okruh vedoucí po dálnicích, okresních silnicích i skrze menší vesničky. Vyzdvihnout musíme v neposlední řadě také funkci plachtění, díky které nemusíte většinu času ani šlapat na plyn. V opačném případě funguje skvěle rekuperace. S aktivovanou navigací umí opravdu přibržďovat i před zatáčkou.

Potěší i cenou

Skříňová dodávka eVito nabízí maximální užitečné zatížení až 950 kilogramů a nákladovou plochu o objemu až 6,6 metrů krychlových. Baterie je umístěna ve spodku vozidla, takže nijak neomezuje vnitřní prostor. Cena pak startuje okolo milionu korun bez DPH. eSprinter je k dispozici ve dvou délkách s přípustnou celkovou hmotností až 4,25 tuny. Uvnitř pobere náklad o objemu až 14 metrů krychlových a za sebou utáhne až dvoutunový přívěs. To jsou slušná čísla na elektromobil!

Není tedy divu, že se všemi těmi parametry a cenou od 1 349 000 Kč bez DPH je už nyní eSprinter horkým zbožím pro ekologičtěji smýšlející firmy, jak nám i sám prozradil František Mühlfei. „Zájem je opravdu enormní, je vidět, že přesně takový vůz na trhu chyběl,“ řekl nám s tím, že pro Českou republiku budou mít zatím k dispozici 100 až 150 aut.
Reklama

Diskuze

Pavel - 17.04.2024 19:56:55
tak udělat 250Km po Brně nebo Praze za den je nadlidský ukol :-) Za mě to smysl má.
Epimmetheus - 17.04.2024 09:15:17
U dodávky dojezd 250km je tristní cena též a chválit režim plachtění u dodávky kde řidiči jsou vybičovany k nejlepším výsledkům je zvláštní...

Škodovka i další značky zaznamenaly rekordně nízké prodeje. Dařilo se naopak Volvu

Vůbec největší meziroční propad v měsíci březnu sledujeme u Octavie a Kamiqu. Důvod je celkem prostý
09.04.2024 12:00
|
2
Reklama

Nové osobní dodávky od Fordu osvěžují trh povedeným designem. Potěší i komfortem

Vyzkoušeli jsme nový Ford Tourneo Courier ve dvou verzích a také oblíbený Tourneo Custom
02.04.2024 14:08
|
0
Reklama

Interiér jako umělecké dílo, velký kufr i úsporný hybrid. Prohlédli jsme si nový Peugeot 5008

Třetí generace vlajkového SUV opět cílí spíše na rodiny, kterým nyní nabízí sedm míst bez příplatku
20.03.2024 07:30
|
0

Malé auto z Kolína končí s obyčejnými motory. Zákazníky láká na modernější interiér i akční ceny

V okolí španělské Barcelony jsme mezi prvními redakcemi otestovali modernizovanou Toyotu Yaris
11.02.2024 18:58
|
5

Zámečník ani kámen nejsou potřeba. Na zabouchnutý klíček v autě někdy funguje jednoduchý trik

Nezaplatíte ani korunu a nepoškodíte přitom ani samotný vůz. Ne u každého auta to však jde
26.04.2024 08:01
|
5

Téměř všechny automobilky lžou o spotřebě paliva. Plug-in hybridy jsou na tom nejhůř

Evropská agentura pro životní prostředí zveřejnila reálné hodnoty spotřeby u spalováků i hybridů
24.04.2024 14:00
|
2
Reklama

Nový Peugeot 408 je teď k mání za 8600 korun měsíčně. Včetně pojištění a povinného ručení

Francouzská automobilka spustila mimořádně výhodný operativní leasing na svůj stylový fastback
18.04.2024 10:06
|
0

Až 3500 korun měsíčně na pohonné hmoty. Spousta řidičů má nárok na příspěvek, o kterém neví

Úřad práce uděluje příspěvek na dojížďku do zaměstnání. Nejste mezi těmi, kteří na něj mají nárok?
18.04.2024 08:04
|
23
Reklama
Autosalon TV