Reklama
Testy

Mercedes EQS SUV je etalon elektromobility. Posádku zahrne pohodlím a rok bude jezdit zadarmo

Měkoučké svezení a absolutní ticho. To jsou hlavní lákadla luxusního elektromobilu pro bohaté
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Elektromobilita zatím není dostupná pro průměrného Evropana, natož Čecha. Zato lidé, kteří nemají hluboko do kapsy, si ji mohou užívat plnými doušky. Příkladem je Mercedes-Benz EQS SUV, auto do zásuvky se základní cenovkou 3,3 milionu korun. Jako elektromobil funguje naprosto skvěle, nabízí navíc plejádu zajímavé elektroniky a extra komfortní svezení. Až se nám z něj v cíli vůbec nechtělo vystupovat. A teď si představte, že k vozu dostanete i roční nabíjení u rychlých stanic Ionity zdarma. Prodat byt a přestěhovat se na palubu EQS SUV? Lákavé, ale začněme redakční test hezky popořadě.

Nezdá se, ale je to obr

Mercedes-Benz šlape silou do elektromobility a rozšiřuje svoje modelové portfolio ve všech směrech pod označením EQ. Před rokem představil zjednodušeně řečeno SUV variantu svého luxusního sedanu EQS, který má být elektrickou alternativou ke klasické S-Klasse. Toto je zase elektrická možnost k luxusnímu rodinnému korábu GLS, jakkoli je o něco menší. Pořád je to ale velký kus auta, i když to umně skrývá svými oblými tvary. Na délku mu totiž naměříte 5125 mm a k mání je i v provedení se třetí řadou sedadel. My měli klasickou pětimístnou verzi.

Nepřekvapí, že design silně navazuje na první EQS, až to vypadá, že jen někdo připojil pumpičku, kabinu nafouknul a tím vyrobil EQS SUV. Desing s hladkou maskou, oblými tvary a elektricky se zapouštějícími klikami má jednoznačný účel, tedy aby bylo auto co nejaerodynamičtější a tím pádem také co nejúspornější. Vedlejším efektem, který posádka jednoznačně ocení, je pak i fakt, že EQS SUV je také velmi tiché. O tom ale až za chvíli.

Mimochodem, testované auto přijelo v nádherném zeleném laku (ano, není černé!), který obdivovali kolegové elektromobilisté při našich zastaveních na nabíječkách. A také stálo na obřích kolech velikosti 22 palců, které překvapivě nezruinovaly pohodlí na palubě. Jen si je třeba uvědomit, na kolik taková kola i pneumatiky přijdou. To je ale u vozu, který nakonec s kompletní příplatkovou výbavou vyšel na 4,1 milionu korun, už vlastně jen nepatrný výdaj. Kompletní ceník Mercedesu-Benz EQS SUV najdete v našem katalogu, stačí kliknout na tento odkaz. Pokud nevíte, zda je pro vás spíš EQS nebo EQS SUV, tak jsme pro vás tyto dva vozy srovnali zde. Zajímavé je, že cenový rozdíl je minimální, jen 61 700 Kč v základu.

Měkoučko a pohodlí

Ledva nám to elektricky výsuvné kliky dovolí, podíváme se do kabiny. Ta na nás dýchne vůní kůže a celkového luxusu. Přes celou palubní desku je samozřejmě roztažený Hyperscreen, tedy sestava tří obrazovek (přístrojový štít, zábavní systém a displej pro spolujezdce) skrytá pod jedním velkým sklem. A tak okamžitě lovíme v našem pouzdru na brýle hadřík, protože je jasné, že ho budeme pravidelně potřebovat.

Sedadla vpředu jsou přímo epochální. Nabízí neuvěřitelně měkké sezení, které snese srovnání s prvotřídní sedací soupravou v nóbl hotelu. Navíc vás ale hýčkají nejen masáží, ale i vyhříváním, a chlazením. Bonusem navíc v našem voze byly opravdu měkoučké polštářky pro hlavu, až si člověk musel dát pozor, aby za volantem neusnul. Naštěstí ho sleduje elektronika a jen se podívá na chvíli někam stranou nebo trochu změní polohu, už mu na displeji píše, že má sledovat tečky na obrazovce a podle toho si nastavit svou polohu za volantem.

Kabina EQS SUV je obrovská, ale projevuje se to hlavně přebytkem místa ve druhé řadě. Vpředu jsme se cítili hodně obklopeni masivní palubní deskou, která stoupala hodně vysoko a zároveň dělila prostor mezi řidičem a spolujezdcem velkým středovým tunelem. Je praktický – vejde se sem velká skříňka na cokoliv, přihrádka s gumovým držákem třeba na kabelky a k tomu ještě sada držáků na nápoje a bezdrátové nabíjení telefonu a klíčku. Na druhou stranu to tu nepůsobí tak vzdušně jako na velmi otevřené palubě úhlavního konkurenta jménem BMW iX, který jsme testovali na konci loňského roku a jehož recenzi najdete vlevo nad tímto textem.

Všechny funkce Mercedesu nejde snad ani rozepsat a znáte je už z jiných modelů. Nás bavilo hlavně hlasové zadávání navigace do MBUX. Vynikající je head-up displej s vloženou realitou, který toho dokáže zobrazit opravdu hodně. Zároveň se navigační příkazy promítají na střední displej, kde se míchají s obrazem z kamery. Ta vždy při čekání na křižovatce zabírá semafory, abyste se nemuseli vyklánět. A kromě toho dává i rozumný pokyn k vytvoření záchranářské uličky při zácpě na dálnici. Nemělo by to chybu, nebýt velmi zmatečné čtečky dopravních značek, která málokdy ukázala správnou hodnotu. To by nevadilo, nebýt v EU už povinného systému, který vám pípá pokaždé, když překročíte rychlost. Naštěstí jde velmi rychle vypnout dlouhým podržením tlačítka pro ztlumení na volantu. Díky Mercedesu, že na tohle myslel.

Jak to na palubě Mercedesu EQS SUV vypadá a také některé další funkce najdete v přiložené fotogalerii:

Nabíjení bez starostí

Merecedes-Benz EQS SUV dokáže ze svých elektromotorů vyrobit výkon 360 koní a maximální točivý moment 800 Nm, posílá ho přitom na všechna čtyři kola. To jsou bezesporu impozantní hodnoty, nicméně je potřeba počítat s tím, že tohle auto není žádný střízlík. Váží totiž 2,8 tuny a s posádkou se snadno dostane přes tři. I tak je ale jízda potěšením. Už jen proto, že akcelerace nepřichází prudce a ostře, ale jemně s příjemným nástupem, který tak trochu připomíná vozy Rolls-Royce. A připomíná je i neskutečné ticho na palubě. Nejde jen o to, že řídíte elektromobil, ale i o izolaci, která je na špičkové úrovni. Ve vysokých rychlostech zase pomáhá skvělá aerodynamika a tak lze i při držení dálničního maxima hovořit šeptem, kdyby se vám chtělo. A okolní svět zase působí jen jako tichý film, který pluje kolem vás.

Velikosti a hmotnosti je úměrná spotřeba. Pod 20 kWh je možné jezdit, ale jen po městě, maximálně klidně po okresce. Obvyklejší hodnota je 22 kWh na 100 km. Na dálnici při svižnějším tempu pak pojedete za 25 kWh a v Německu klidně za 30. Na druhou stranu má EQS SUV kapacitu baterie 107,8 kWh, což zaručuje velmi rozumný dojezd a pomáhat si můžete i rekuperací, kterou lze nastavit ve třech krocích včetně automatického přibržďování. Při klidném cestování jsme byli schopni dosáhnout na dojezd okolo 500 kilometrů, normálně ježdění znamená nutnost dobíjení každých 400 kilometrů.

Palubní nabíječka je ale dostatečně rychlá. Umí 22 kW AC, ale hlavně 200 kW DC, na které pohodlně dosáhnete na HPC stanicích, zejména pokud si je zadáte do navigace a auto tak díky aktivnímu termomanagementu baterie přivede články na ideální teplotu. Po 80 procentech rychlost dobíjení rapidně klesá, a tak opravdu doporučujeme jezdit hlavně tak mezi 10 až 80 procenty. Navigace vám samozřejmě ukáže, kolik procent bude zbývat v cíli a lze si i nastavit, kolik byste chtěli, aby zbývalo. Přece jen je jiné jet domů k wallboxu nebo někam na český venkov s jedinou 50kW stanicí v okresním městě. Z tohoto hlediska je ježdění s EQS SUV zcela bez starostí a ani jednou jsme na zhruba 1000 testovacích kilometrech (včetně jedodenní otočky z Prahy do Berlína a zpět) nepociťovali úzkost z nedostatečného dojezdu.

Elektrická dovolená

Zpět ale k tomu, jak EQS SUV jezdí. Podobně jako sedadla jízdu charakterizuje jediné slovo: měkoučko. Opravdu, pokud necháte vůz v komfortním režimu, bude vás jeho aktivní vzduchový podvozek houpat jako matka své nemluvně. Tohle auto nejezdí, to pluje na vlnách blahobytu. Ale upřímně, někdy to je až moc. Zdá se, že je Mecedes postavený pro kvalitní německé cesty, protože na těch českých se musí vypořádat s lepenicí, vlnami a dírami. A to vše vyvolá takové rozhoupání měkkého podvozku, že lidé na zadních sedadlech chytnou mořskou nemoc. K tomu si ještě připočítejme fakt, že auto je vysoké a tak na křivých cestách citelně přešlapuje, což je společný efekt pro všechna obří SUV. Inu, nikdy jsme v takto měkce nastaveném autě nejeli. Naštěstí je tu možnost přepnout do sportovního režimu nebo si nastavit individuální. To jsou pak tlumiče jen přirozeně měkké, ale auto už tolik nehoupe a nehrozí nevolnosti. Proto jsme polovinu času trávili právě ve Sportu.

Další zajímavostí je natáčecí podvozek, v našem případě se zadní kola umí otočit až o 10 stupňů při pomalé jízdě. Výsledkem je manévrovatelnost vozu, kterou váš mozek není schopen ze začátku vůbec pochopit. Ví totiž, že se nachází ve velkém SUV, ale nečeká, že se otočí na pětníku. Několikrát se nám stalo, že jsme málem v garáži štrejchli do sloupku nebo museli opakovat parkovací manévr pozadu, protože jsme netušili, jak málo stačí volantem otočit, aby auto poslušně zajelo na místo. Jakmile jsme si ale po několika dnech zvykli, museli jsme ocenit neskutečnou mrštnost, kterou na malých prostorech tohle velké a těžké auto předvádí.

Celkově tedy z Mercedesu EQS SUV máme pocit, že jde o dokonalou luxusní plachetnici určenou hlavně na dlouhé cesty, které díky svému vynikajícímu managementu teploty baterie, její velikosti a nabíjecího výkonu zvládá dokonale. Klidně tak můžete vyrazit na elektrickou rodinnou dovolenou.

Nic pro masy

Vlastně jsme byli z auta nadmíru nadšeni, nevadilo ani pár zmíněných drobných nedostatků. Jen jsme si pořád museli uvědomovat, že elektromobil za cenu menšího bytu opravdu není pro každého. A že takto pohodlně a bezproblémově vypadá elektromobilita zatím jen na té cenově prakticky nedostupné straně spektra.

Tam je ostatně třeba i BMW iX, i když je o něco dostupnější. Jak si proti sobě stojí Mercedes-Benz EQS SUV a BMW iX, to jsme zjišťovali v našem porovnávači. Najdete ho zde.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Mercedes EQS SUV je na světě. Obr do zásuvky uveze sedm cestujících a ujede přes 600 km

Auto dostane základní bohatou výbavu, samozřejmostí bude vzduchový podvozek i čtečka otisků
19.04.2022 15:50
|
1
Reklama

Mercedes-Benz EQS je první elektromobil, který dojede opravdu daleko. Tak jsme se svezli

Usedli jsme za volant modelu EQS 450+, který slibuje 780 km dojezdu. Jaká je realita?
25.08.2021 08:08
|
12
Reklama

Mercedes přivezl do Prahy nový elektromobil EQS. Ujede 780 km na nabití, baterie má záruku 10 let

Auto se začne prodávat ještě letos koncem léta, ceny se tají. Chystá se i sportovní provedení AMG
27.07.2021 19:38
|
4

Video ukazuje skutečnou velikost displeje v Mercedesu EQS. Jedná se o úžasný zážitek

Obrovský displej napříč celou palubní deskou - to je nová kratochvíle pro zákazníky Mercedesu
01.04.2021 08:02
|
5

Voyah Dream je nečekaně rychlý a pohodlný obr pro sedm. S cenovkou to ale trochu přehnal

Čínský styl zdvihá nejedno obočí. Skvělý vzduchový podvozek ale budou závidět i evropské vozy
25.06.2024 14:03
|
0

SEAT láká na levný operativní leasing u skladových vozů. Leon se vejde pod pět tisíc měsíčně

Zajímavé ceny má kompletní modelové portfolio, součástí je i servis. Přinášíme detaily nabídky
24.06.2024 17:08
|
0
Reklama

Kvíz: Hvězda východního bloku i vysmívaný vůz pro chudé. Vyznáte se v historii Dacie?

Slavná Dacia 1300 přežila i přelom tisíciletí. Dnes rumunská značka vyrábí dostupné vozy
23.06.2024 08:39
|
0

Reálný stav baterie i dojezdu. Autobazar chce lidi zbavit strachu z ojetých elektromobilů

AAA Auto otevřelo centrum elektrických vozů v Čestlicích. Na webu nabízí unikátní funkce
21.06.2024 16:15
|
3
Reklama
Autosalon TV