Reklama
Testy

Mercedes-Benz EQS je první elektromobil, který dojede opravdu daleko. Tak jsme se svezli

Usedli jsme za volant modelu EQS 450+, který slibuje 780 km dojezdu. Jaká je realita?

Když Mercedes-Benz před pár měsíci zveřejnil parametry svého dlouho očekávaného luxusního elektromobilu EQS, mnohým se zatajil dech. Jeho varianta EQS 450+ totiž slibuje dojezd 780 kilometrů. To je víc než zvládne drtivá většina benzinových aut. Já jsem vyrazil přesně s tímto autem na české silnice. Pokud se jeho dojezd potvrdí, stane se nejlepším elektromobilem, který si můžete aktuálně pořídit.

Čistý design

Auto jsme si zevrubně představili na konci července po jeho statické premiéře v Praze. Článek najdete jako odkaz u tohoto odstavce. V tomto textu se tedy zaměřím hlavně na dojmy z jízdy, které jsem získal za tři dny za volantem tohoto elektrického obra.

Design vozu je jednoduchý a promyšlený. Testovaná základní verze EQS 450+ ale vypadala o něco obyčejněji než třeba výraznější dvoubarevné modely. Jednolitá lesklá maska chladiče, aerodynamická kola nebo kliky, které se automaticky zapouštějí do dveří, propůjčují vozu futuristický střih. Auto nebylo vybaveno elektrickými dveřmi, které se umí otevřít, pokud se řidič přiblíží k vozu a po sešlápnutí brzdového pedálu se zase zavřou. Ano, přesně tak jako u Tesly.

Když usednete do kabiny, která přímo vyzařuje naprostý komfort, napoprvé vás šokuje obří skleněná palubní deska. Je složena ze tří samostatných displejů pod prohnutým sklem, z nichž největší je středový. Dívat se na něm na mapu navigace je impozantní. Na druhou stranu – pokud připočítáte ještě obrazovku před řidičem a velký head-up displej, je tu až příliš velká porce informací, které se řidič snaží byť podvědomě sledovat a dost ho od jízdy ruší. Přiznám se, že jsem po dni za volantem ocenil zjednodušený režim, který obrazovku uklidní do jednolitého pozadí. Pak jsem vypnul head-up displej a hned bylo lépe.

Trocha kritiky neuškodí

To samozřejmě nemění nic na tom, že to, co Mercedes umí, je opravdu úctyhodné. Hlasem ovládaný systém MBUX i po letech v provozu ohromuje. Výborná je funkce vložené reality do navigace nebo zobrazení semaforů na displeji, aby se člověk nemusel nejrůzněji ohýbat. Masážní sedadla osobně nemusím, ale tady byla velmi komfortní. K tomu měkký polštářek na hlavu, který je tak pohodlný, až se člověk bojí toho, že usne. Naštěstí je tu kompletní asistence v podobě adaptivního tempomatu i vedení v pruzích.

Příliš nechápu integraci dalšího dotykového displeje před spolujezdce. Má stejné funkce jako ten středový. Tedy navíc tu je třeba tetris nebo pexeso, ale působí to spíš jako zbytečnost nasazená kvůli „wow efektu“. Totéž se dá říci o poměrně agresivním ambientním osvětlení interiéru. Někdy trochu připomíná jistou čtvrť v Amsterdamu.

A když už máme kritickou, musím si vzpomenout na inovované ovládání elektrických sedadel. Ta se nastavují stejně jako u jiných mercedesů pomocí tlačítek na dveřích vozu ve tvaru křesla. Nejsou ale posuvná, nýbrž dotyková. A někdy nereagují úplně přesně. Větší poslušnost bych ocenil i od dotykových ploch na volantu. Zkrátka se ukazuje, že obyčejná fyzická tlačítka jsou pořád to nejlepší.

Tiše po městě i mimo něj

Mercedes-Benz EQS se mi tedy z uživatelského hlediska nezdá být nejpřívětivější, obavy ale okamžitě končí v momentu, kdy s ním vyrážím na silnici. Zabořen do pohodlného křesla vykružuji cestu směrem z města. Auto je nabité na maximum a ukazatel dojezdu zobrazuje pro mě neuvěřitelné číslo: 710 km. EQS 450+ je tak v reálném světě jen o 60 km za údajem z tabulky a tím pádem i elektromobilem s nejdelším dojezdem na trhu. Tedy alespoň to tvrdí palubní počítač.

Městský provoz vozu svědčí. Délku dobře skrývá díky natáčení zadní nápravy. Jen tiše pluje dopravou. Opravdová zkouška ale přijde na 200 km dlouhé cestě, která kromě Prahy zahrnuje i dálnici na Karlovy Vary, okresky mezi Rakovníkem a Berounem a následně cestu zpět po dálnici do města. Tady se ukáže, zda si palubní počítač úplně nevymýšlí. Dálnice a vyšší rychlost jsou přece známou slabinou aut do zásuvky!

EQS funguje obdobě tiše ve městě i na dálnici. Také má vynikající aerodynamiku! Rekuperaci energie můžete nastavit v několika stupních, když ji zcela vypnete, auto plachtí. A vzduchem prolétává jako nůž máslem, rychlost i ve 130 km/h klesá jen velmi pomalu. Úplně nadšený ale nejsem z automatického režimu rekuperace, kdy se její intenzita řídí podle aktuální situace včetně dopravních značek. V jeden moment totiž čtečka hlásí 60 km/h, ačkoliv jsem na dálnici (nevšiml jsem si, zda jsem míjel náklaďák s touto značkou na zádi nebo sjezd). Auto nasazuje maximální rekuperaci a brzdí mi. To chce také ještě doladit.

Jaká je realita?

Nejen polštářek na opěrce hlavy, i podvozek je tím, co vás za jízdy bude maximálně uklidňovat. Vzduchové odpružení je měkoučké a vše nasvědčuje tomu, že EQS je hlavně autem na překonávání dlouhých vzdáleností. Elektromobil na dálky. Není to protimluv? V případě tohoto vozu rozhodně ne.

Spotřeba sice po vyjetí z města stoupla, ale není to tak dramatické. V průměru se dostávám na 20,1 kWh na 100 km. A to je velmi dobrý výsledek na 2,5 tuny těžké auto. A to jsem jel z části hodně svižně, testoval chování vozu na okreskách a několikrát se nechal unést ostrou akcelerací. Ne, není to stíhačka jako Taycan nebo Tesla Model S Plaid, ale i tak vás dokáže přitlačit do sedadel. Elektromotor na zadní kola posílá 245 kW výkonu a točivý moment 568 Nm. Stovka padne za 6,2 sekundy bez jakéhokoliv přerušení zátahu.

I při vyšší spotřebě odhaduje palubní počítač velmi zajímavý dojezd. Baterie je na kapacitě 85 procent a auto slibuje 570 kilometrů. Vzhledem k tomu, že je ale využitelná kapacita baterie 107,8 kWh, dostal bych se při udržení stejné spotřeby na plně nabitý článek 540 kilometrů daleko. To už je o 230 km méně než podle tabulky. Jenže auto zřejmě počítá i s tím, že nebudu celou dobu divočit. Nakonec se tak může spotřeba opět vylepšit a spolu s ní i dojezd. Například švýcarští novináři hlásí 17 kWh na 100 km v jejich klidném provozu.

Nejpoužitelnější elektromobil

I kdyby to ale nakonec bylo „jen“ 540 kilometrů, nenajdete aktuálně elektrický vůz s lepším dojezdem než je právě EQS 450+. S cenou 3 085 500 korun sedí v polovině mezi Teslou Model S Long Range a Plaid. Nabízí ovšem více komfortu, lepší kvalitu zpracování a použitelnější dojezd. Auto využije až 200 kW z ultrarychlé nabíječky. Já jsem dobíjel na stojanu Ionity výkonem 81 kW, ale baterie v tu chvíli byla na 80 procentech. Při nižší kapacitě by se energie doplňovala výrazně rychleji. Mimochodem, v tuto chvíli dostanete k vozu kartu me Charge, která vám zajistí dobíjení asi u 400 nejrůznějších dodavatelů po celé Evropě. V Česku jsou to všichni kromě ČEZ, ale i tam se snad brzy prolomí ledy.

Každopádně, po několika dnech za volantem Mercedesu EQS 450+ jsem přesvědčen, že na české silnice konečně dorazil elektromobil, který může nahradit běžný vůz se spalovacím motorem. Už jen stačí na něj mít peníze.
Reklama

Diskuze

Jarda Novak - 27.05.2023 08:25:26
Ficku a nalozenym vozejkem daleko nedojedes, vlastne i bez nej :D
Jan - 20.12.2021 16:21:28
Jednoznačně nejlepší EV na trhu.

Šéf Volkswagenu Diess: Elektromobily není nutné zlevňovat, stačilo by zdražit naftu

Podobně jako ostatní výrobci vsadil Volkswagen vše na elektromobilitu. Růžový sad to ale zatím není
13.08.2021 07:03
|
67
Reklama

Škodě Enyaq iV přijíždí další velký soupeř. Češi elektromobil Kia EV6 kupují, aniž by v něm seděli

Na rozdíl od technicky příbuzného vozu Hyundai Ioniq 5 bude mít Kia EV6 i sportovní verzi GT
09.08.2021 09:31
|
4

Zahodíme v době elektromobilů vozíky? Většina těch současných kouli nemá. Když už, tak moc neutáhnou

Prošli jsme technická data 36 elektromobilů prodávaných v Česku. Tahat vozík nebo přívěs umí jen 15
03.08.2021 07:40
|
8

Poprvé za volantem nové Dacie Duster: Nejlépe jezdí, když si můžete řadit sami

Nové SUV je o poznání tišší a komfortnější. Budete si ale muset zvyknout na šišatý volant
25.04.2024 14:00
|
0

Až 400 předjížděcích manévrů a pokaždé jiný vítěz. Byli jsme v zákulisí závodů formule E

Tým DS nás pozval do boxů v italském Misanu. Je to drama, které by mohla formule 1 závidět
25.04.2024 08:00
|
0
Reklama

S jarem se na české silnice vrátili podvodníci. Řidiče zastaví typickým gestem, pak ho okradou

Sami jsme narazili na jednoho na okraji Prahy. Policie na něj ale byla krátká. Než přijela, zmizel
23.04.2024 08:02
|
15

Voyah Dream už jezdí po českých silnicích. Posádku hýčká luxusem a šokuje rychlostí

Podle výrobce jde o nejrychlejší elektrické MPV na světě. Na palubu se vejde až sedm lidí
22.04.2024 10:00
|
0
Reklama
Autosalon TV