Reklama
Testy

Jezdí jako prémiové auto, ale stojí jako Škoda Karoq. Řídili jsme vylepšený Lexus UX

Stylový crossover dostal výkonnější hybrid i modernější interiér. K mání je se slevou až 366 tisíc
Zdroj: Tiskový servis Lexus

Lexus na úkor jisté prestiže nedávno představil svůj nejlevnější model, který má k japonské luxusní značce opět přilákat nové zákazníky. Kříženec malého hatchbacku a SUV s názvem LBX startuje už na částce 699 tisíc korun. Problém ale je, že pod kapotou má jen hybrid s tříválcem, který ne každému může vonět. I proto se automobilka rozhodla vylepšit a zároveň výrazně zlevnit další, o třídu větší crossover UX. Ten poslouží jako prostornější a motorově zajímavější alternativa k LBX a zároveň jako levnější alternativa k SUV NX. Jak jezdí a kolik tedy stojí?

Prémiovka pro masy

Stylový crossover UX od jeho uvedení na trh v roce 2018 shazovala snad jen jeho vyšší cenovka. S příchodem omlazené verze s výkonnějším hybridem a výrazně nižší pořizovací cenou už mu však nebrání nic v tom, aby se stal bestsellerem v rámci prémiového segmentu. Čeští zákazníci mají aktuálně na výběr ze dvou akčních provedení. Tím prvním je Business Tech se zvýhodněním 306 tisíc za cenu 879 tisíc korun.

Ve výbavě přitom nechybí ani plná konektivita, zatmavená zadní skla, bezdrátová nabíječka, 12,3palcový virtuální kokpit i armáda nejvyspělejších asistenčních systémů Lexus Safety System +3. Samozřejmostí je pochopitelně i výkonnější full hybridní pohon 300h s automatickou převodovkou. Jen pro zajímavost, podobně dnes stojí Škoda Karoq s benzinovou patnáctistovkou. Ještě lákavější nabídku představuje verze F Sport Design se zvýhodněním až 366 tisíc prodávaná za 899 tisíc korun.

Na rozdíl od Business Tech se může pochlubit ještě sportovně laděnými doplňky karoserie, elektricky ovládaným víkem kufru, funkcí přisvěcování do zatáček, 12,3palcovým dotykovým displejem nebo třeba sedadly potaženými jemnou syntetickou kůží. I v tomto případě se pak můžete těšit na přepracovaný full hybridní systém 300h, který v ceníku vystřídal původní 250h. Díky nové lithium-iontové baterii má vyšší výkon - 184 vs 199 koní a s tím spojenou lepší akceleraci z nuly na stovku - 8,5 vs 8,1 sekundy.

V rámci nedávné modernizace si polepšila také čtyřkolka označovaná u Lexusu UX jako E-Four. Ta totiž vsadila na nový motorgenerátor na zadní nápravě, který se k té přední připojuje podle potřeby. A zatímco původně měl výkon pouze 5,3 kW, teď má rovných třicet kilowattů. Spolu s ním se zvýšil i točivý moment z 55 na 84 Nm. Zadní elektromotor slouží také jako generátor elektrické energie při brzdění s tím, že na elektřinu umí jet omlazené UX až do rychlosti 115 km/h.

Jede a nežere!

Od prvního pohledu ale ani nepoznáte, že jde o faceliftované provedení. Lexus UX totiž navenek vypadá úplně stejně jako při uvedení na trh v roce 2018. Za zmínku stojí snad jen několik nových odstínů karoserie včele s titanovou, měděnou či safírovou modrou barvou. Uvnitř už změn najdeme o poznání více, palubní desce nyní dominují větší a modernější displeje, přepracované jsou kaplička přístrojů, volič převodovky i lehce upravený volant.

V rámci mezinárodní dynamické prezentace v okolí francouzského Bordeaux jsme měli možnost otestovat dost možná budoucí bestseller v podobě verze F Sport Design a nestačili se divit, jak honosně v interiéru působí. Člověk má pocit, jako by seděl ve výrazně dražším NX nebo dokonce RX, ne v crossoveru za necelých devět set tisíc korun. Všude kam se podíváte, vidíte jemnou, byť umělou kůži, jiné měkčené materiály i přístroje patřící právě dospělejším sourozencům. Jednoduše řečeno jde o Lexus tělem i duší.

Vedle vysoké pořizovací ceny bojovala verze před modernizací také s horším odhlučněním kabiny, které ne zrovna korespondovalo s jinak velmi povedeným celkem. I to už je ale minulostí, japonský kříženec SUV a hatchbacku totiž přibral několik odhlučňovacích materiálů navíc, čímž se této dětské nemoci prakticky zbavil. Při běžné jízdě po městě vlastně ani nevíte, zda zrovna jedete na elektřinu nebo benzin. Auto si jednotlivé pohony přehazuje zcela logicky a hlavně bez povšimnutí.

Přítomnost spalovacího čtyřválce zaznamenáte jen při prudším sešlápnutí plynu, kdy bezestupňová automatická převodovka vystřelí otáčky motoru do maxima a drží je tam do doby, než pedál opět uvolníte. Ani v tomto případě však nejde o nic, co by narušovalo jinak příjemné prémiové svezení, jako například u některých menších modelů Toyoty. Velmi dobře odhlučněný je ale samozřejmě i zbytek karoserie, Lexus UX nebouchá od podvozku, nerachotí v podbězích a slyšet není skoro ani protékající vzduch kolem oken při vyšších rychlostech. A komu by snad přišlo, že ano, může si připlatit za nejvybavenější verzi Luxury, která má vyztužená akustická skla.

U full hybridní jednotky je pak i v praxi cítit nárůst výkonu. „Lexusí" crossover svižně táhne už od nižších rychlostí a překvapivě neuvadá ani v těch vyšších. Při opačném stylu jízdy se pak auto snaží ždímat elektromotor do maxima, čímž je možné se v kombinovaném provozu dostat hluboko pod pět litrů. My jsme s předokolkou na dálnicích a okreskách jezdili za zhruba 5,3 litru na sto kilometrů, což je u vozu určeného převážně do města, skvělé. Nejen zpracováním a materiály, ale i jízdními vlastnostmi, je omlazený Lexus UX velmi blízký svým větším a dražším sourozencům.

Nic pro české chalupáře

Jediným větším kompromisem tak zůstává především pro někoho nedostačující prostornost. Přeci jen kufr o velikosti 320 litrů a zadní lavice s minimální výškou nad hlavou nemusí stačit každému, kór u auta nižší střední třídy. Naopak kompromisy rozhodně hledat nemusíte u motorizací a výbav, zmíněnými to totiž zdaleka nekončí. I po faceliftu Lexus UX dále pořídíte v čistě elektrické variantě už s větší baterií nebo hned v několika dalších výbavových stupních, například ještě v Elegance, Prestige nebo F Sport s tužším nastavením podvozku. Kompletní přehled cen a technických parametrů najdete zde. A pokud nemáte na nákup auta za hotové, můžete využít operativní leasing Kinto One, který startuje na měsíční částce 10 390 Kč u verze Business Tech. Standardem je nájezd 60 tisíc kilometrů za dobu 48 měsíců.
Reklama

Diskuze

Jan Káňa - 10.05.2024 09:15:18
To jako vážně srovnáváte Lexus se Škodou?
Petr - 09.05.2024 13:33:07
Cena oprav bude taky "prémiová"....

Nový Peugeot 408 je teď k mání za 8600 korun měsíčně. Včetně pojištění a povinného ručení

Francouzská automobilka spustila mimořádně výhodný operativní leasing na svůj stylový fastback
18.04.2024 10:06
|
0
Reklama

Nová elektrická dodávka od Mercedesu je u českých firem k roztrhání. Řídili jsme ji

V okolí Frankfurtu jsme mezi prvními otestovali modernizované elektrické dodávky eVito a eSprinter
16.04.2024 09:58
|
3
Reklama

Nové osobní dodávky od Fordu osvěžují trh povedeným designem. Potěší i komfortem

Vyzkoušeli jsme nový Ford Tourneo Courier ve dvou verzích a také oblíbený Tourneo Custom
02.04.2024 14:08
|
0

Interiér jako umělecké dílo, velký kufr i úsporný hybrid. Prohlédli jsme si nový Peugeot 5008

Třetí generace vlajkového SUV opět cílí spíše na rodiny, kterým nyní nabízí sedm míst bez příplatku
20.03.2024 07:30
|
0

Tesla Model Y jezdí jako nejlevnější auta na trhu. Zato si ale umí pořádně nahlas pšouknout

Málokdo tuší, že crossover Elona Muska je tím nejprodávanějším autem na světě. Otestovali jsme ho
18.05.2024 18:13
|
3

Až 100 tisíc korun na nové auto nebo jeho opravu. Někteří řidiči mají nárok na speciální příspěvek

Stát proplatí 70 procent z celkové pořizovací ceny vozu. Žádat o příspěvek je možné opakovaně
17.05.2024 07:50
|
2
Reklama

Policie už rychlým řidičům zabavuje a draží auta. Mladík kvůli tomu přisel o vzácný vůz

O vůz přijdete, pokud překročíte povolenou rychlost v obci o 80 km/h a mimo obec o 90 km/h a více
15.05.2024 13:58
|
12

Uvnitř vás přivítá mluvící hlava. Vyzkoušeli jsme čínský kombík, pohodlím strčí Teslu do kapsy

Nio ET5 Touring zapadá někam mezi MG5 Electric a Volkswagen ID.7 Tourer, a to rozměrově i cenou
12.05.2024 18:31
|
2
Reklama
Autosalon TV