Reklama
Řidičův chleba

Policie už rychlým řidičům zabavuje a draží auta. Mladík kvůli tomu přisel o vzácný vůz

O vůz přijdete, pokud překročíte povolenou rychlost v obci o 80 km/h a mimo obec o 90 km/h a více
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Jestli se někde vyplatí sundat nohu z plynu, tak je to v Rakousku. Policie tu od 1. března letošního roku může za příliš vysoké překročení rychlosti zabavovat a následně posílat do dražby auta provinilých řidičů. Na vlastní kůži se teď o tom přesvědčil i majitel unikátního Volkswagenu Polo R WRC. Malý sportovní hatchback, kterého se vyrobilo pouhých 2500 kusů, tak v současné době čeká, zda se vrátí ke svému řidiči, nebo půjde do dražby. Kolik s ním jel?

I doživotní zákaz řízení

Zatímco v Česku vám policie může zabavit a následně vydražit auto jen pokud je použito ke spáchání trestného činu nebo je kradené, v Rakousku je o něj od letošního roku možné přijít i ve chvíli, kdy překročíte maximální povolenou rychlost. Samozřejmě vám ho ale nevezmou, jakmile pojedete o pár kilometrů v hodině rychleji. „Podle novely zákona o silniční dopravě by řidič musel povolenou rychlost v obci překročit o 80 km/h a více a mimo obec o 90 km/h a více," informovala rakouská tisková agentura OTS.

V praxi to tedy znamená, že byste museli jet minimálně 130 km/h v obci, 190 km/h mimo obec a 220 km/h na dálnici, aby policie měla pravomoc vaše auto zabavit. O něco nižší limity jsou pak nastaveny pro piráty silnic, kteří mají záznam v trestním rejstříku například za účast na ilegálních automobilových závodech. Jejich vozidla jsou v ohrožení už při překročení rychlosti o 60 km/h v obci a o 70 km/h mimo obec, respektive nad 110 km/h v obci, nad 170 km/h mimo obec a nad 200 km/h na dálnici.

Teprve čtyřiadvacetiletý řidič z Vídně sice žádný předchozí záznam v trestním rejstříku neměl, ale i tak si vysloužil nové sankce se vším všudy. Ono se není čemu divit, když se kolem policejního radaru prohnal rychlostí 184 km/h, přičemž maximální povolená rychlost byla 80 km/h. Informoval o tom rakouský portál Heute.at. Po odečtení tolerance se dostal na 165 km/h, což ale nezměnilo nic na tom, že mladík musel na místě odevzdat řidičský průkaz, vysednout z auta, protože jeho limitovaná edice Pola byla úředníky zabavena a odtažena.

Když se policisté zeptali, proč tak spěchal, mladík upřímně odpověděl: „Chtěl jsem jen vyzkoušet můj volkswagen.“ Ten je však prozatím pryč a úřady v příštích týdnech rozhodnou, zda ho 24letý řidič někdy dostane zpět, nebo zda bude vydražen. Pro případného závodníka je na stole i doživotní zákaz řízení, píše Heute.at.

Ve Švýcarsku rovnou šrotují

Zabavení a vydražení auta zdaleka nehrozí pouze v Rakousku. V takové Itálii stačí, aby hladina alkoholu v krvi překročila 1,5 promile a o svého čtyřkolového miláčka přijdete, upozornil na to německý autoklub ADAC. V Polsku je zabavení aut obecně možné od 1,5 promile až po 0,5 promile, pokud řidič způsobí nehodu. V Dánsku byste pak museli uhánět rychlostí vyšší než 100 km/h a překročit tak povolenou rychlost o více než 100 procent. Nebo jet o více jak 220 km/h více bez ohledu na limit. V Německu zase zabavení a vydražení auta hrozí účastníkům nelegálních automobilových závodů.

Králem tvrdých sankcí je ale pochopitelně Švýcarsko, kde nejen, že vám vůz zabaví, oni ho i sešrotují! Bez ohledu na to, jestli ho vlastníte vy nebo třeba leasingová firma. Řidiči pak může jít do vězení.
Reklama

Diskuze

Karel - 19.05.2024 17:40:14
Zabavit auto praseti je ok. Papíry na na pár let taky. To šrotování je moc. Auto za to nemůže. Klidně bych to vydražil a peníze použil třeba do oprav silnic nebo dobročinnost. Ten kdo jezdí jako prase si takovej trest zaslouží.
Imrich - 19.05.2024 15:24:16
Jaké zabavování auta. Odevzdal ho dobrovolně. Proto jel rychle. Věděl že ho odevzdá, a proto jel rychle. Kdy by si ho chtěl nechat, tak bude dodržovat předpisy . Se sešrotováním nesouhlasím. Auto nemůže za majitele,

Křižovatka s jedenácti ostrůvky má ochránit chodce a cyklisty. Řidiče přivádí k šílenství

Takzvaná holandská křižovatka zpomaluje řidiče v úseku, kde často dochází k překročení rychlosti
08.05.2024 09:23
|
11
Reklama

Čtvrt hodiny za 100 korun. Pražské letiště ždímá řidiče, zkrátilo i dobu na rozloučení

Volné parkování je nyní kratší. Kdo se bude chtít déle loučit s rodinou, pořádně si připlatí
03.05.2024 08:08
|
11

Do levého pruhu ve zúžení někdy nesmí vjet ani škodovka. Řidiči přitom neriskují jen pokutu

Spousta moderních SUV či luxusních sedanů měří na šířku víc, než dovoluje dopravní značení
02.05.2024 08:00
|
23

Evropská unie zařízla už i nejlevnější auto s pohonem všech kol. Příznivci značky smutní

Úspěšný mini crossover Suzuki Ignis se nyní doprodává i za ceny hluboko pod 400 tisíc korun
23.05.2024 16:30
|
0

Tesla Model Y jezdí jako nejlevnější auta na trhu. Zato si ale umí pořádně nahlas pšouknout

Málokdo tuší, že crossover Elona Muska je tím nejprodávanějším autem na světě. Otestovali jsme ho
18.05.2024 18:13
|
3
Reklama

Až 100 tisíc korun na nové auto nebo jeho opravu. Někteří řidiči mají nárok na speciální příspěvek

Stát proplatí 70 procent z celkové pořizovací ceny vozu. Žádat o příspěvek je možné opakovaně
17.05.2024 07:50
|
2

Uvnitř vás přivítá mluvící hlava. Vyzkoušeli jsme čínský kombík, pohodlím strčí Teslu do kapsy

Nio ET5 Touring zapadá někam mezi MG5 Electric a Volkswagen ID.7 Tourer, a to rozměrově i cenou
12.05.2024 18:31
|
2
Reklama
Autosalon TV