Reklama
Řidičův chleba

Čtvrt hodiny za 100 korun. Pražské letiště ždímá řidiče, zkrátilo i dobu na rozloučení

Volné parkování je nyní kratší. Kdo se bude chtít déle loučit s rodinou, pořádně si připlatí
Zdroj: Michaela Rubešová, Autosalon.tv

Motoristé, kteří odváží své příbuzné nebo kamarády na letiště, to nově budou muset stihnout v kratším časovém okně. Letiště Václava Havla jim k prvnímu květnu nadělilo řadu novinek. Kromě rozšíření expresního parkoviště o další plochu, se týkají změny také tarifů parkování. Zašli jsme se podívat přímo na letiště, abychom zjistili, jak to s cenami skutečně je.

Příteli, chvátej!

Dosud bylo možné na expresním parkovišti zaparkovat na 15 minut zdarma. To byla dostatečná doba na to vyložit kufry, naposledy se obejmout a pak v poklidu vyrazit k výjezdu. Nově na to řidiči budou mít pouze 10 minut, a to jednou za 24 hodin, při opakovaném vjezdu se platí rovnou za prvních 15 minut 100 korun.

Minuty navíc mohou velmi rychle promrhat, jakmile na výjezdech bude fronta a jiní řidiči budou řešit překročenou dobu parkování zadarmo. Pak nezbyde nic jiného než přiložit platební kartu k bráně a zaplatit. Novinkou totiž je, že nemusíte zdržovat ostatní za vámi při běhu k automatu, ale jde to pohodlně z okénka. V létě si dokonce parkování zaplatíte snadno přes QR kód na lístku.

Najdou se však i řidiči, kterým nevadí setrvat na letišti déle, aby svou rodinu mohli doprovodit, a ještě jí zamávat. Ti, by si ale měli dát pozor, kde parkují. Už totiž neplatí 30minutová prodleva, než se započítá další časový úsek. Od 1. května je zpoplatněno na expresním parkovišti každých 15 minut. Z toho důvodu je možná lepší zastavit na krátkodobém parkovišti, kde zaplatíte za hodinu jen 80 korun, zatímco na expresním vás stejná doba vyjde na 250 korun.

Trolejbusy jezdí často, místa na kufry je ale málo

Pražské letiště je svým způsobem trochu unikátní. Sice tu je dostatek místa na zaparkování, leč vykládka kufrů a rozloučení se musí vejít do pár minut, ale dostat se z letiště může být pro lidi, které nevyzvedává příbuzný nebo kamarád, docela problém.

Nově tu na Nádraží Veleslavín jezdí poměrně v krátkých intervalech trolejbus č. 59. Poslední spoj jede v 23:32, a tak stíháte i poslední metro. První trolejbus pak vyjíždí v 4:22 hodin ráno. Od půlnoci se tedy prakticky nemáte jak dostat pohodlně z letiště, aniž by vás to stálo hromadu peněz. Můžete jet sice nočním autobusem, ale jeho interval je 30 minut, navíc vás čeká přestup na další spoje podle toho, kam míříte. Cesta domů se tak může nemile protáhnout, což po dlouhém letu je to poslední, co chcete.

Linka 59 má navíc ještě jedno negativum, jedná se sice o extra dlouhý autobus, ten je ovšem napěchovaný sedadly. Stali jsme se tak svědkem toho, že se polovina lidí ze zastávky nenarvala do poloprázdného autobusu, jednoduše proto, že neměli kam dát kufry. Ty totiž musí stát běžně v uličce, protože v autobuse není dostatek prostor na jejich odstavení. Sice skupina lidí odjela s dalším spojem, ale postrádá to trochu logiku. Přitom stačilo ubrat pár sedadel, ještě když cesta na metro zabere jen 15 minut.

Taxi? Žádná výhra

Kdo se tedy nebude chtít vydat na noční dobrodružství s několika zastávkami, než dorazí na přestup nebo do svého cíle, může využít ještě smluvní letištní taxi – Uber. Řidiči jezdí v moderních toyotách. Každý si však jednoduše spočítá, že průměrných 650 korun za jízdu do centra Prahy, je stále méně výhodných, než si zavolat levnější službu, třeba Uber X. V noci a ve špičce však na tom nejsou o nic lépe ani jiné konkurenční služby.

Když jsme si naposledy hledali odvoz v noci taxíkem, tak nám aplikace házela samé částky od 800 korun, a to jsme nejeli nikam daleko, prakticky jen 15 kilometrů od letiště. Nakonec jsme to vzdali a počkali na autobus, doma jsme však byli až za další hodinu a půl. Ve finále je to trochu Sophiina volba, protože na pražské letiště nevede metro (a ani nepovede!), ani vlak, a dostat se z něj nebo na něj je občas opravdu oříšek, který může stát spoustu peněz.
Reklama

Diskuze

lol - 16.05.2024 11:10:33
Autobus AE nejezdi v ramci PID jizdne stoji 100,- tedy ctyrclena rodina zaplati 400,-
Viktor - 04.05.2024 13:15:43
Zkušenost z tohoto týdne s taxi Uber airport je velmi negativní. Po zjištění že jedeme pouze na Břevnov a máme malé dítě s sebou nás odmítli odvézt úplně. Prý máme mít vlastní sedačku… Nikdy více. Radeji zvolit jinou moznost.

Radnice Prahy 1 vás přes kamery vidí, časomírou změří dobu parkování a automaticky rozdá pokuty

Systém parkovací časomíry má řešit problémy se stáním na místech pro zásobování
18.03.2024 07:45
|
4
Reklama

Praha mění pravidla parkování. Přinášíme přehled všech změn, které by měli řidiči znát

Magistrát se chystá zavést celou řadu novinek, z nichž některé vypadají docela smysluplně
06.12.2023 13:03
|
7

Koupě ekologického vozu znamená parkování zdarma, slibovali. Teď přichází studená sprcha

Ekologických vozů prý po Praze jezdí už příliš mnoho, reálně ale tvoří naprosto zanedbatelný podíl
01.07.2022 13:30
|
157

Má nejroztomilejší kabát a město si podmaní spotřebou. Na dálnici ale Fiat 600e ztrácí

Otestovali jsme, zda elektromobil zvládne obstát při běžném provozu jen s jedním nabitím za týden
24.06.2024 14:15
|
2

Ojetin zatížených exekucemi přibývá. Kupující může rázem přijít o auto a také o peníze

Proti zabavení vozu se nelze bránit. Kupní smlouva je totiž neplatná
20.06.2024 16:07
|
5
Reklama

Fiat ukázal novou Pandu. Designem odkazuje na původní generaci z 80. let a nebude jen elektrická

Kromě elektromobilu bude k dispozici také hybrid. Italský šmrnc Panda nezapře
20.06.2024 12:06
|
0

Toto je nové BMW X3. Oblíbené SUV prošlo radikální proměnou, ale benzin ještě umí

I tentokrát jsou rozdíly s předchůdcem patrné na první pohled. Potěší nabídka motorizací
19.06.2024 14:48
|
0
Reklama
Autosalon TV