Reklama
Řidičův chleba

Radnice Prahy 1 vás přes kamery vidí, časomírou změří dobu parkování a automaticky rozdá pokuty

Systém parkovací časomíry má řešit problémy se stáním na místech pro zásobování
Zdroj: Michaela Rubešová, Autosalon.tv

Na místech určených pro zásobování často stojí auta déle, než by skutečně měla. Navíc nemusí jít nutně právě o zásobovací vozy. Tuto situaci se rozhodla řešit Praha 1, která na vytipovaných místech instalovala časomíry s kamerami. Informace o nové detekci nám poskytl radní pro Prahu 1 Richard Bureš. Zašli jsme se tedy podívat na Národní třídu, jak moc jsou řidiči motivováni k dodržování lhůty stání.

Postrachem jsou červená čísla na tabuli

V době naší návštěvy zde stály čtyři vozy, z toho tři už neoprávněně. Dokazovaly to červeně zbarvené číslice. Jedno vozidlo navíc nebylo označeno ani jako zásobování a na místě stálo 143 minut. Nicméně detekce stání, včetně veškerého příslušenství, dokáže poskytovat informace o volných místech, zaznamenávat dobu stání, a především detekovat přestupky a tím vytvářet podklady pro správní řízení.

„Od druhé poloviny roku budou přestupky automaticky zpracovány obdobně, jako to bývá za neoprávněné parkování v parkovacích zónách. Policie zatím aktivně na všech místech hříšníky pokutuje, nasazuje jim botičky a provedla už stovky odtahů,“ uvedl radní pro Prahu 1 Richard Bureš a dodal: „Systém umí zaevidovat přestupek s kompletní dokumentací.“ Znamená to, že kamery a specializovaný software zaznamenají přesný čas příjezdu auta, dobu, od které se jedná už o přestupek, jak dlouho vůz na místě stál a kdy odjel. K tomu je navíc k dispozici fotodokumentace a na některých nasazených místech i automatické čtení registrační značky.

„Plnohodnotný systém je v rámci projektu Řešení optimalizace dopravní obslužnosti implementován v 6 lokalitách obsahujících 20 parkovacích míst vyhrazených pro zásobování,“ řekl Richard Bureš  a dodal: „Technologie je v těchto místech v běžném provozu a aktuálně se dokončuje napojení systému enforcementu. Již aktuální výsledky vykazují výrazné zlepšení situace.“ 

Městská část by ráda eliminovala současnou situaci, kdy řidiči často nerespektují dopravní značení, ani maximální povolenou dobu stání. Z míst na zásobování si prakticky dělají běžná parkovací místa. „Na rozdíl od ostatních úseků je v Palackého ulici nainstalován pouze testovací systém této časomíry, který není napojen na systém enforcementu. Městská policie tu ale za dobu provozu aktivně pokutovala a nařídila odtah u několika stovek vozidel,“ komentoval situaci pro Autosalon Richard Bureš.  

Mezi řidiči se najdou výjimky

Ač má nově zavedená technologie úspěch, nikdo nepopírá, že existují jedinci, kteří dobu stání na zásobování mají spíše "na háku". Podle Bureše se však jde o malé množství řidičů, navíc trestu neuniknou. Časomíry ukázaly, že mají skutečně efekt na zkrácení doby parkování a zvýšené obrátkovosti vozů.

„S pomocí městské policie a poté, až proběhne zapojení a plné spuštění systému enforcementu, se bude logicky situace dále zlepšovat,“ uvedl radní pro Prahu 1. S tvrzením souhlasí i Vojtěch Ryvola, který je současným radním pro dopravu v Praze 1: „Chceme stávající vyhrazená místa pro zásobovací vozidla efektivně využívat a vrátit jim jejich účel, aby tedy sloužila podnikatelům a obyvatelům Prahy 1, pro které je zásobování zásadní.“
Reklama

Diskuze

Fr_von_Dr - 18.03.2024 12:46:38
Bohumile, je to stejný jako se zónama. Nejde o uvolnění parkovacích míst pro místní obyvatele, ale o vybrání za parkování od kohokoli. Hříbek musí trestat hlavně ty, kteří vlastní vozidlo, moc nejezdí a využívají na pojíždění po Praze mhd!
Bohumil krucky - 18.03.2024 11:23:42
Tohle opatreni je nazorný příklad, že o těchto věcech rozhodují lidé, kteří o tom městě nic nevědí a netuší co se v něm děje. Ne každé "moderní" řešení je změna k lepšímu

Řidiči se při parkování dopouští i několika přestupků současně. Zapomínají na základní pravidla

Nesledují značky, stojí opačným směrem nebo najíždí na chodník. Na to řidiči doplácí nejčastěji
15.11.2023 08:03
|
23
Reklama

Paříž chce, aby SUV platila víc za parkování, protože jsou těžká. Elektromobily ale nevadí

Magistrát města očekává omezení počtu velkých aut. Mělo by se tak ulehčit životnímu prostředí
13.07.2023 10:35
|
0

Chaos v pražských modrých zónách komplikuje řidičům parkování a hrozí jim tak zbytečně vysoké pokuty

Autosalon oslovil zástupce centrálních pražských částí, aby zjistil, jak určují dobu stání v zónách
07.09.2022 07:38
|
0

Má nejroztomilejší kabát a město si podmaní spotřebou. Na dálnici ale Fiat 600e ztrácí

Otestovali jsme, zda elektromobil zvládne obstát při běžném provozu jen s jedním nabitím za týden
24.06.2024 14:15
|
2

Ojetin zatížených exekucemi přibývá. Kupující může rázem přijít o auto a také o peníze

Proti zabavení vozu se nelze bránit. Kupní smlouva je totiž neplatná
20.06.2024 16:07
|
5
Reklama

Fiat ukázal novou Pandu. Designem odkazuje na původní generaci z 80. let a nebude jen elektrická

Kromě elektromobilu bude k dispozici také hybrid. Italský šmrnc Panda nezapře
20.06.2024 12:06
|
0

Toto je nové BMW X3. Oblíbené SUV prošlo radikální proměnou, ale benzin ještě umí

I tentokrát jsou rozdíly s předchůdcem patrné na první pohled. Potěší nabídka motorizací
19.06.2024 14:48
|
0
Reklama
Autosalon TV