Reklama
Řidičův chleba

Chaos v pražských modrých zónách komplikuje řidičům parkování a hrozí jim tak zbytečně vysoké pokuty

Autosalon oslovil zástupce centrálních pražských částí, aby zjistil, jak určují dobu stání v zónách
Zdroj: Kateřina Nová, Autosalon.tv

Parkování v Praze může být doslova noční můra. Zóny totiž nejsou jednotné. Zatímco například na Praze 7 zaparkujete v klidu na tři hodiny na modré zóně, v centru metropole je to pouze jedna hodina. Zmatky tak mohou zažívat především motoristé, kteří se do Prahy vydávají jednou za čas a o zónovém parkování si dopředu nic nenastudují. Jakmile totiž uplyne zaplacený čas, který se mimo jiné nedá prodloužit, hrozí řidiči pokuta ve výši 500 korun (pokud ho přistihne kontrolující auto s kamerami na střeše). Na Praze 1 jezdí tato auta nepřetržitě od pondělí do neděle. Vychytat tedy hodinu, kdy byste v centru Prahy stáli déle jak hodinu a unikli bez pokuty, je takřka nemožné. Autosalon se ptal městských částí v centru metropole, jak určily délku stání ve svých zónách.

Nadměrné množství aut v ulicích

Odpověď na otázku, proč to někde jde na maximální možnou dobu stání a jinde pouze na 60 minut čistého času, není ani tak zákeřná, jakožto spíš logická. Centrum města je kriticky ohroženo množstvím aut v ulicích. Ráno i odpoledne tu bývají dlouhé kolony a parkování pro nerezidenty je zde spíše sázkou do loterie.

Na druhou stranu se v Praze nachází mnoho zastávek městské veřejné dopravy, které jsou ve špičkách vhodnější a především rychlejší volbou pro přesun z místa A do místa B. „Městská část Praha 2 je jako širší centrum metropole díky husté síti MHD pro návštěvníky lehce dosažitelná,“ odůvodnila otázku tisková mluvčí městské část Praha 2 Andrea Zoulová. A nelze než souhlasit. Přesouvat se člověk může buď metrem nebo tramvají, zatímco automobil ponechá na P+R parkovišti na okraji města, či si najde jiné veřejné, kde zaplatí pár korun.

Kritické stání na Praze 1 a 2

Vít Hofman, tiskový mluvčí magistrátu, se k omezenému stání v centru metropole vyjádřil následovně: „Na žádost Prahy 1 došlo ke zkrácení doby parkování na jednu hodinu. Protože se jednalo o nejpřísnější první tarifní pásmo, bylo toto zkrácení celkem logické, byť omezilo dosah služeb rezidentům. Po čase o stejné zkrácení požádala i Praha 2 a bylo jí také vyhověno.“ Podle jeho slov Praha 1 dokonce uvažovala i o zákazu návštěvnického stání v modrých zónách, což by ale znamenalo velké obtíže nejen v dopravě. Nakonec tak z toho sešlo.

Jak vidno, vše se týká automobilů, kterých je v centru města prostě hodně. Městské části se snaží dbát především na blaho svých obyvatel a samozřejmě také zaktraktivnit městskou hromadnou dopravu. Ostatně koupit si celodenní jízdenku za 120 korun, se vyplatí víc, než zaplatit na modré až 80 korun za hodinu a kvůli překročení času stání ještě navíc pak 500 korun pokutu. 

Místostarosta městské části Praha 3 Ondřej Rut shrnul téma takto: „Délku maximální doby stání pro návštěvníky v modrých rezidentských zónách si stanovuje hlavní město Praha na základě požadavků městských částí. Ty se zřejmě rozhodují na základě vytíženosti a návštěvnické atraktivnosti každé jednotlivé lokality. Pokud je v lokalitě hodně atraktivních návštěvnických cílů je jednou z možností jak omezit dojíždění návštěvníků autem a více chránit místa pro parkování rezidentů právě omezením maximální délky návštěvnického stání.“

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Řidiči se snaží čelit pokutám za parkování přelepováním espézetek. Postih není jednoznačný

V Praze přibývá případů, kdy se řidiči snaží vyzrát nad kamerovými vozy, které kontrolují parkování
24.08.2022 13:31
|
4
Reklama

Parkování kolem pražského letiště se může prodražit. Poradíme, kde to jde levně a bez odtahu

Než riskovat pokutu za neoprávněné stání, zaparkujte chytře na levnějších parkovištích
07.07.2022 14:15
|
2

Koupě ekologického vozu znamená parkování zdarma, slibovali. Teď přichází studená sprcha

Ekologických vozů prý po Praze jezdí už příliš mnoho, reálně ale tvoří naprosto zanedbatelný podíl
01.07.2022 13:30
|
157

Tankování při cestě za mořem vás může vyjít draho. Rozdíly v cenách benzinu a nafty jsou i přes 7 Kč

V Chorvatsku a ve Slovinsku se dá ale ušetřit. Nejdražší jsou pohonné hmoty ve Francii a Itálii
17.06.2024 13:55
|
1

Alpine představil elektrický model A290. Auto pomocí výzev učí řidiče, jak správně jezdit

Auto stojí na základech Renaultu 5 a váží méně než 1,5 tuny. Umí být i pomocníkem v domácnosti
14.06.2024 16:51
|
1
Reklama

Se spolehlivostí je na tom Tesla hůř než Dacia. Model 3 jako mladá ojetina propadl

Do německého TÜV Reportu se dostalo i auto Elona Muska. Skončilo v červených číslech
12.06.2024 12:42
|
1

Do Česka se vrací levný sedan od Renaultu. Má jediný motor, ale vejde se pod půl milionu

Renault Megane GrandCoupé je k dostání ve dvou výbavových stupních Evolution a Techno
11.06.2024 16:40
|
3
Reklama
Autosalon TV