Reklama
Nová auta

První dojmy: Nejsilnější Toyota C-HR Plug-in hybrid 220 ukázala solidní spotřebu i městskou mrštnost

Na jihu Francie jsme projeli nejnovější generaci populárního japonského SUV
Zdroj: Autosalon.tv

Původní verzi C-HR přivedla Toyota na trh před sedmi lety a netřeba asi říkat, že hodně lidí zaskočila. Neotřelý design kompaktního vozu se nedal srovnat asi s žádným jiným autem na trhu, ale zákazníci si ho oblíbili. Ale právě proto, že vzhledem šokoval, se něco podobného od nové generace asi čekat nedalo.

Super-kupé je odvážné

Japonská automobilka ale znovu zaúřadovala, když v létě nové C-HR ukázala veřejnosti, a znovu z toho bylo pozdvižené obočí. Tvar vozu zůstal stejný, ale „super-kupé “  jak ho nazývají v Toyotě, je znovu celkem odvážné. Přední část je ve tvaru současných modelů značky, ale přidejme zapuštěné kliky, dvoubarevné lakování či táhlé zadní světlomety, které jsou na karoserii značně vysoko a nedají se přehlédnout.

Verze Plug-in Hybrid 220, tedy vrchol nabídky, který je díky své síle nazýván v hierarchii dalších možností cedulkou „performance champion “ (celkem jsou k dispozici čtyři pohonná ústrojí, dva hybridy a dva plug-in hybridy), má navíc sportovně působící dvacetipalcová kola, která dodávají autu na důležitosti. A pomáhá si také nejlepší aerodynamika v celém segmentu.

Uvnitř zůstala i klasická tlačítka, řidič se tedy neztrácí v infotainmentu a co je důležité si prostě klasicky odmačká. Jak příjemné to je asi není třeba zdůrazňovat. Skutečně pohodlná byla sportovní sedadla a v porovnání s předchozí generací jsme se lépe cítili i vzadu. Místa tam minimálně pocitově je více, jen pozor na klasický problém, urostlá postava nesmí zapomínat pořádně ohnout hlavu při nástupu a výstupu, to vás jinak rychle vytrestá.

223 koňských sil v akci

C-HR Plug-in Hybrid 220 pohání dvoulitrový spalovací motor o výkonu 152 koní, který doplňuje elektromotor na přední nápravě s výkonem 163 koní a nesmíme zapomenout na baterii Li-ion o kapacitě 13,6 kWh. Systémový výkon ve finále činí 223 koňských sil a jeho dynamika je celkem působivá, když stovku zvládne za 7,4 sekundy.

Jako elektromobil dokáže papírově ujet až 66 kilometrů, a to už je třeba pro českého řidiče se zájmem o snižování emisí celkem dostačující. Z práce - do práce a mezitím třeba na nákup? To zvládne většina na jedno nabití. Pro Toyotu bylo toto číslo velmi důležité, dle statistik totiž průměrný evropský řidič denně autem ujede 42 kilometrů, plně nabité baterie u tohoto modelu tak v klidu pokryjí celou jeho cestu. Navíc, jak je u plug-inu zvykem, po vybití baterie se z C-HR stává klasický hybrid.

Nicméně to všechno byla jen fakta, teď pojďme zjistit, jak to je s využitelností v praxi. V okolí francouzského Marseille na nás čekalo necelých 200 různorodých kilometrů, na kterých jsme měli v úmyslu novou Toyotu řádně potrápit.

C-HR nabízí jízdní módy EV, Auto EV/HEV a HV. My jsme jí svobodu volby nicméně nedali a s plně nabitou baterií jsme odstartovali na hybridní mód. Primárním pohonem byla tedy elektřina a až při vyšším záběru se měla zapojit také spalovací jednotka. To se splnilo, a to možná až nad očekávání dobře.

Potěšila automatická rekuperace

Úvodní část cesty byla sice výrazně městská, jenže brzy nás cesta zavedla do nádherných kopců kolem malebného městečka Cassis, a tam už jsme jeli všude jen ne po rovině. Přesto i tady C-HR poctivě vysílala do akce energii z baterie, spalovací jednotka se nakonec zapojila až po zhruba hodině jízdy. Nutno dodat, že na startu jsme auto nijak nehnali za plynem, jeli jsme spíš stylem rozumného řidiče.

Při následné cestě z kopců dolů se nám v plné kráse ukázala automatická rekuperace. Adaptivní řídící logika pro jízdu v kopcích dokázala usnadňovat práci zapojením elektromotoru, vůz si také sám dobržďoval do zatáček a dobíjel. A hlavně, žádné nepříjemné cukání a nejisté chování, bylo vidět, že auto používá mozek a s tímto systémem je sžité.

Po přesunu na dálnici se tentokrát prezentoval podvozek, je trochu tvrdší (napomáhala ale určitě i zmiňovaná dvacetipalcová kola), ale řidič v něm má oporu. Dá se určitě říci, že C-HR Plug-in hybrid je mírně sportovně naladěné, čemuž odpovídalo i solidní chování 1695 kilogramů vážícího vozu při ostřejším projíždění zatáček.

V praxi se výtečně projevila aerodynamika vozu, na kterou jsou v Toyotě náležitě pyšní. I během dálničních rychlostí bylo uvnitř příjemné ticho. Pomáhal také dobře naladěný motor, při optimálních otáčkách o něm takřka nebylo slechu.

Na závěr projížďky jsme si ještě ověřili, že C-HR neztratilo nic ze své obratnosti a mrštnosti. Na úzkých uličkách francouzského venkova se mnohdy v cestě objevily kruhové objezdy s trochou nadsázky „velikosti mexického tolaru “ , ale snadné ovládání a ideální velikost auta pomohly k hladkému překonání této nástrahy. Potvrdilo se, že řízení je lehké a obratnost velmi dobrá.

Takový byl i výsledek spotřeby paliva. Ve chvíli, kdy vozidlo spoléhá hlavně na plug-in hybridní pohon jsme se dostali na 2,1 litru. Jakmile se vybila baterie a do akce přišel klasický hybrid, zvýšila se na 2,6 litru a zhruba na 3,1 litru při dynamičtější jízdě.

Závěr a shrnutí

Vedení značky si mimochodem představuje, že prodej této motorické verze v Evropě zabere zhruba 25 % z prodejů modelu C-HR. V Česku už se pomalu začíná prodávat a v základu stojí 1 039 900 Kč. Komu to bude moc, základní hybrid bude startovat na 699 900 Kč. Už po krátkém svezení lze říci, že znovu půjde na odbyt.

Reklama

Diskuze

Fr_von_Dr - 07.03.2024 16:05:20
Zkuste si zaťukat zvenku na dveře; je to zvuk jak u Š100L, plech jak z konzervy od olejovek. Zadní světla si někdo urazí při nakládání nákupu do kufříku(ne do kufru)!

Toyota stále sází na sedany. Nová Camry se objeví už v létě

Japonská automobilka představuje novou tvář svého globálního sedanu, který dostane hybridní pohon
16.01.2024 12:05
|
0
Reklama

Toyota nabízí pick-up za méně než 300 tisíc korun. Majitel si ho ale musí sám dodělat

Model se jmenuje Toyota Hilux Champ. Jde o užitkové auto, které slouží jako základ pro nástavby
25.12.2023 16:32
|
12

Dojezd 1200 kilometrů a nabití za 10 minut. Toyota chce do tří let změnit svět elektromobilů

Japonská automobilka dlouho s nástupem elektromobilů váhala. Teď se chce stát lídrem
21.12.2023 10:10
|
1

Za volantem obrněné Audi Q7: Přibrala desítky kilo, ale na jízdní vlastnosti to téměř nemá vliv

Na první pohled je změna na oblíbeném SUV k nepoznání. Pocítíte ji, až když vezmete poprvé za dveře
16.05.2024 12:00
|
1

Subaru Crosstrek nabízí pro každého něco, ale nejsilnější je v terénu. Škoda jen vyšší spotřeby

Japonská značka opět sází na konzervativní pojetí interiéru včetně klasických analogových budíků
19.03.2024 10:30
|
0
Reklama

Omlazený Volkswagen Touareg je králem wolfsburské džungle. Šestiválec si udržel své přednosti

Touareg prošel drobnými optickými změnami. To klíčové včetně naftového motoru zůstalo nedotčené
27.12.2023 16:44
|
4

Nová Toyota Land Cruiser poprvé na vlastní oči. Retro s moderní tváří je nádherně hranaté

Nejdéle vyráběný vůz značky Toyota zamíří do Evropy v roce 2024. Kulatá světla nebudou pro každého
15.09.2023 12:59
|
5
Reklama
Autosalon TV