Reklama
Testy

Devět míst k sezení, obří kufr a úsporný motor. Hyundai Staria je ideál na rodinnou dovolenou

Hyundai Staria vypadá jako elektromobil, přitom jezdí na naftu. Vyrazili jsme s ní do Chorvatska
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Když už to vypadalo, že pomalu přicházíme o všechna ryze rodinná auta, seslal Hyundai dar z nebes. Naprosto futuristickou osobní dodávku zvanou Staria, která svým pohonem mate i ostatní účastníky provozu. Tohle totiž není velkoprostorový elektromobil určený k transferu mezi letištěm a hotelem. Tohle je zhmotnění rodinných tužeb! Až devět míst k sezení, obří kufr, cena pod milion a k tomu všemu ještě naftový motor se slušnou spotřebou. Zní to prostě báječně, jak si ale ve skutečnosti povede? To jsme zjišťovali na cestě do Chorvatska a zpět.

Kamera na šmírování

Každý rok za posledních 23 let pravidelně vyrážíme do chorvatského přímořského městečka Primošten. Letos jsme však řešili jeden zásadní problém. Jelo nás totiž šest, jaké auto tedy vezmeme? Pětimístné kombíky rozhodně ne, sedmimístná SUV taky ne, protože do kufru už bychom nic nedali, a to stejné platilo i pro osobní verze malých dodávek typu Citroën Berlingo. Jedinou hratelnou volbou byly tedy větší dodávky s více místy pro sezení. Bohužel ale i těch pomalu ubývá, takže sehnat na poslední chvíli podobné auto nebylo vůbec jednoduché. Nakonec se to ale povedlo. Svůj zbrusu nový rodinný koráb nám totiž přislíbil Hyundai.

Byli jsme nadšení, protože Staria Tour, jak se osobnímu provedení říká, je opravdu pořádný kus auta. Na délku měří 5253 milimetrů a uvnitř nabízí sezení pro devět cestujících. Pokud si tedy nezvolíte vrcholnou variantu Luxury, která je sedmimístná nebo Van, která má jen tři sedadla vpředu a vzadu nákladní prostor. I u osobního devítimístného provedení je však vzadu místa na rozdávání. Vleze se sem až 1303 litrů a pokud vyjmete poslední tři sedačky, dostanete sem až 2890 litrů nákladu. My jsme si je ponechali všechny, a i tak jsme bez větších problémů naložili zavazadla všech šesti cestujících, menšího psa a ještě dva paddleboardy.

Potěší, že sedadly je možné v kolejnicích také různě pohybovat nebo je sklápět. V kabině nechybí ani spousta přihrádek na uložení menších věcí. Na druhou stranu si musíme přiznat, že sedadla druhé a třetí řady byla i přes kožené čalounění výbavy Style poněkud tvrdší. Při popojíždění ve městě nám to ani nepřišlo, projevilo se to až při cestě do Chorvatska, kdy si někteří cestující stěžovali na mírnou bolest zad. To vpředu na místě řidiče a spolujezdce byla větší pohoda. Sedačky byly krásně měkké, elektricky nastavitelné a za příplatek dokonce ventilované.

V rámci balíčku Premium, ve které najdeme mimo jiné i zmíněné ventilované sedačky, je zahrnuta velmi zajímavá funkce. Výrobce ji nazývá video komunikace s cestujícími na zadních sedadlech a jak asi chápete, jde o kameru, která promítá obraz ze zadních sedadel na displej infotainmentu. Rodiče tak mohou například sledovat své děti, jestli spí. Za tento balíček si však připlatíte nemalé peníze, stojí totiž 60 tisíc korun. Obsahuje ale i další položky, které jsme nezmiňovali.

Asistent šikanátor

Byť je Hyundai Staria sebevíc futuristického vzhledu, stále jde v uvozovkách o normální auto. Pod kapotou totiž nedřímá žádný elektromotor ani plug-in hybridní ústrojí, tak jako třeba u nového Volkswagenu Multivan, ale ukrývá se tu naftový čtyřválec o objemu 2,2 litru. Někteří to však nevědí, a tak Starii okamžitě odsuzují. Nám se dokonce při zpáteční cestě z Chorvatska stalo, že nám nějaký zastánce spalovacích motorů ve Volkswagenu Caddy ukázal prostředníček. A ano, opravdu to muselo být kvůli této mylné myšlence. V tu chvíli jsme si byli jistí, že jsme se ničeho špatného nedopustili. Navíc jsme se s touto praxí nesetkali poprvé.

Vznětový motor poskytuje výkon 130 kW a lze jej kombinovat jak s pohonem předních a všech kol, tak se šestistupňovou manuální či osmistupňovou automatickou převodovkou. My jsme na cestu dlouhou 2300 kilometrů dostali předokolku s automatem. Nutno říci, že motor není žádný dravec. V šesti na palubě a s plným kufrem jsme si museli každé předjíždění dost dopředu plánovat. Na dálnici je však výkon dostačující, na 130 km/h se rozjede poměrně svižně a pokračovat může až do 185 km/h. Chvíli jsme si zvykali na hlučnější projev naftového čtyřválce, hlavně ve vyšších otáčkách vydává to typické chrochtání.

Na druhou stranu díky za něj! S velkou nádrží (75 litrů) bez problému ujede i 700 až 800 kilometrů, samozřejmě záleží na spotřebě. Nám se povedlo cestu dlouhou 2300 kilometrů zdolat se spotřebou 8,7 l/100 km, což je s ohledem na celkové zatížení auta fantastický výsledek! Fantastické je také samotné naladění podvozku. Na mamutí rozměry a krabicoidní tvary jezdí Hyundai Staria překvapivě komfortně. Podvozek se na dálničních nerovnostech jen ladně pohupuje a pohlcuje většinu nežádoucích vibrací i otřesů. Cítit jsou pouze větší díry.

Také kabina je sama o sobě velmi dobře odhlučněná. Do 130 km/h prakticky neslyšíte žádný aerodynamický šum. Jediné, s čím musíte počítat, jsou větší náklony do zatáček, které jsou ale pro takto postavené auto samozřejmostí. V neposlední řadě musíme vyzdvihnout osmistupňovou automatickou převodovku, která řadí hladce a to tak, že na ni zapomenete a na manuální řazení páčkami na volantu také. Ideální je i účinnost posilovače, řízení totiž není přehnaně přeposilované, jak tomu bývá u dodávek zvykem. Co jsme celou cestu naopak proklínali, byl asistent udržování v jízdním pruhu. Neustále nás šikoval svým otravným varovným zvukem a jen stěží šel vypnout. Po každém nastartování se navíc znovu aktivoval. Strašné! Jinak ale všechny ostatní asistenty fungovaly na jedničku.

Kam se hrabe konkurence

Musíme se přiznat, že Hyundai Staria nám za dobu dovolené v Chorvatsku velmi přirostl k srdci. Jasně, podobných aut je na trhu ještě poměrně dost, ale buď stojí majlant, a nebo jsou z líhně koncernu Stellantis, který už prakticky zanevřel na spalovací motory. Staria svým designem elektrifikaci jen předstírá, ve skutečnosti má ale pod kapotou to, bez čeho si většina z nás neumí představit jezdit tisíce kilometrů - klasický naftový motor. K tomu všemu ještě přimíchejte až devět míst k sezení, variabilní interiér, spoustu prostoru i přihrádek a máte dokonalý dovolenkový koktejl. Za velmi přijatelnou částku od 949 990 Kč. Testovaný kousek s automatem a vyšší výbavou Style pak přišel na 1 199 990 Kč.

V tomto odkaze se můžete podívat, jak si Hyundai Staria stojí proti konkurenci.
Reklama

Diskuze

Cyril - 10.07.2023 20:14:33
Puerto, cena/výkon. Přesně jste to pojmenovala. Za tu cenu nezle očekávat nic, takže pokud 20 let starém auto , převlečené do lepšího kabátu, vám vyhovuje, proč né. Vzhledem,že se skoro neprodává, tak je jasné, jaký šunt to je. Navoněná bída. Bez urážky.
Petra - 10.07.2023 08:58:22
Dnes jsme se vrátili se Starií z Itálie. V autě 6 lidí, auto plně naložené. Cesta celkem cca 1800 km a spotřeba skončila na 7,7 l/100 km. A k příspěvku pana Cyrila. Měli jsme nová VW, Suzuki, Citroen, Peugeot, teď dva Hyundai a Staria cena/výkon je TOP.

Překvapení v dlouhodobém testu: Renault Trafic nežere a jede jako pila. Odpadávají z něj ale plasty

Převeze nejen ztracené bednění, ale i rodinu s bicykly na dovolenou. Poslouží rovněž jako hotel
28.06.2023 19:10
|
5
Reklama

Test motocyklu Indian FTR 1200 Sport: Konečně mašina, kterou chceme parkovat v garáži!

Vyzkoušeli jsme novinku z Ameriky, na které se jen těžko hledají chyby. Jen škoda té ceny
02.06.2023 17:08
|
1
Reklama

Test Fordu Ranger: V terénu je jako doma a na silnici potěší pohodlím

Nový americký pick-up sází na praktičnost i výkonný motor. Cenou základní verze překvapí
29.05.2023 07:31
|
0

Test Audi Q8 e-tron Sportback: Modernizované SUV je sportovnější a ujede přes 550 kilometrů

Rozsáhlý facelift přinesl větší baterii a rychlejší nabíjení. Také vylepšil chování motorů a ESP
20.05.2023 09:23
|
0

Zámečník ani kámen nejsou potřeba. Na zabouchnutý klíček v autě někdy funguje jednoduchý trik

Nezaplatíte ani korunu a nepoškodíte přitom ani samotný vůz. Ne u každého auta to však jde
26.04.2024 08:01
|
5

Téměř všechny automobilky lžou o spotřebě paliva. Plug-in hybridy jsou na tom nejhůř

Evropská agentura pro životní prostředí zveřejnila reálné hodnoty spotřeby u spalováků i hybridů
24.04.2024 14:00
|
2
Reklama

Nový Peugeot 408 je teď k mání za 8600 korun měsíčně. Včetně pojištění a povinného ručení

Francouzská automobilka spustila mimořádně výhodný operativní leasing na svůj stylový fastback
18.04.2024 10:06
|
0

Až 3500 korun měsíčně na pohonné hmoty. Spousta řidičů má nárok na příspěvek, o kterém neví

Úřad práce uděluje příspěvek na dojížďku do zaměstnání. Nejste mezi těmi, kteří na něj mají nárok?
18.04.2024 08:04
|
23
Reklama
Autosalon TV