Reklama
Motorky

Test motocyklu Indian FTR 1200 Sport: Konečně mašina, kterou chceme parkovat v garáži!

Vyzkoušeli jsme novinku z Ameriky, na které se jen těžko hledají chyby. Jen škoda té ceny
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.TV

Indian Motorcycle, první americká motocyklová značka, před nedávnem odhalila v České republice novou verzi svého modelu FTR 1200. Pár měsíců po premiéře jsme si mohli stylový motocykl osedlat a zjistit, jak vlastně jezdí. Od svých sourozenců se liší převážně doplňky, přesto se podle nás jedná o nejkrásnější FTR, které kdy Američané postavili.

"Chuligánský" design táhne

Než se vrhneme na samotné dojmy z motocyklu, pojďme si kompaktního naháče podrobně popsat. Indian FTR Sport nahradil v nabídce verzi FTR S. Není třeba smutnit, jelikož novinka je výrazně zajímavější než předchůdce. Její dominantou je upravený design, který se inspiroval závodními speciály Super Hooligans. Hlavním poznávacím znamením nového sportu je přední štítek a spodní kryt motoru. Pozorný motorkář si také všimne pozměněného výfukového systému, držáku poznávací značky, sportovní kapotáže, krytu sedla nebo nového kulatého displeje s integrovanou navigací a systémem Ride Command, který podporuje zrcadlení mobilního telefonu.

O pohon se pak stará osvědčený kapalinou chlazený vidlicový dvouválec o objemu 1203 kubíků, který motocyklu s trubkovým rámem a hmotností 221 kilogramů propůjčuje výkon 120 koní a 115 Nm točivého momentu. Síla se pak na zadní kolo přenáší za pomoci řetězu a 6stupňové převodovky. Samozřejmostí je také vyspělá elektronika s třemi jízdními módy (Rain, Normal a Sport), náklonovou kontrolou trakce a skvěle fungující systémem ABS.

Hyperaktivní motorka potřebuje zvyk

Při prvním usednutí na Indiana nás překvapily jeho kompaktní rozměry a krátký rozvor (1525 mm). Ze začátku jsme se na "FTRku" necítili zrovna nejlépe. Přišlo nám hrozně hyperaktivní a dost jsme se s ním prali. Nicméně motorka není auto a je potřeba se s ní sžívat. Proto jsme se hned po vypůjčení mašiny vydali na poznávací jízdu. Každým dalším kilometrem jsme Indiana chápali víc a víc až se nám svým charakterem zcela dostal pod kůži.

Z nervózní motorky se najednou stal extrémně hbitý stroj, který rychle padal do náklonů a zatáčel pouhým pomyšlením. Díky lehce sportovnímu posedu za řídítky a skvěle odladěnému podvozku byl Indian krásně čitelný a neskutečně zábavný. Ovšem kvůli vyšší hmotnosti (230 kilo bez kapalin) jsme se s americkou mašinou báli jít na hranu. Věříme, že odvážnější motorkáři by si s Indianem FTR Sport určitě „kolínko“ dali, ale my to teda nedokázali.

Indian FTR je vhodný na každodenní používání

Spoustu lidí si může myslet, že označení „Sport“ na nádrži bude znamenat extrémně tvrdé odpružení a motor vyladěný tak, že se s motorkou bude dát jezdit pouze na hladkých okreskách mimo metropoli. Nicméně opak je pravdou. Nový model FTR je naprosto univerzální náčiní a městská džungle mu není cizí. Podvozek je sice v továrním nastavení tužší, ale nerovnosti dokáže žehlit více než obstojně.

Největším překvapením pro nás byl vodou chlazený vidlicový dvouválec, který měl neskutečně silný „spodek“, hodný „střed“ a ve vysokých otáčkách nepolevující dynamiku. Díky velkému kroutícímu momentu se motor bez problému sbíral z nízkých otáčkách, takže jsme mohli jezdit na vysoký převodový stupeň a měli jsme jistotu, že v případě potřeby bude motorka okamžitě akcelerovat. Což bylo výhodou například ve městě nebo při předjíždění. 

Indian má skvěle zpracovaný infotainment

Nové „FTRko“ musíme pochválit i za velmi povedený multimediální systém, který je součástí kulatého 4palcového dotykového displeje. Systém Ride Command má několik možností zobrazení (s méně nebo více informacemi) a jeho ovládání je velmi intuitivní. Krom toho disponuje zabudovanou navigací a umí se spárovat s mobilním telefonem.

Nového Indiana chceme parkovat v naší garáži

Když to shrneme, tak nový Indian FTR Sport se řadí mezi ty motocykly, do kterých je v podstatě nemožné se nezamilovat. Americká mašina je krásná na pohled a díky vidlicové dvanáctistovce má i obrovský charakter. Celkově je těžké na Indianu hledat chyby, protože nás bavil v každém ohledu, ať to bylo designem, zpracováním, výkonem nebo jízdními vlastnostmi. Jediné, co bychom mohli novince vytknout, je kombinace vysoké spotřeby (okolo 6 až 8 l/100 km) s malou palivovou nádrží (13 litrů) nebo vyšší pořizovací cena, která se v našem případě vyšplhala na bezmála 450 tisíc korun.
Reklama

Diskuze

Zajoch - 04.06.2023 09:12:16
Hyperaktivní motorka, krátký rozvor, kompaktní motorka? Doporučuji před psaním porovnat s konkurencí minimálně tabulkově...

Indian představil sportovní edici svých motocyklů. Nabízejí úchvatný výkon a zcela nový zážitek

Modely FTR a legendární Chief dostaly novou verzi zaměřenou na sportovní jízdu
02.03.2023 17:11
|
2
Reklama

Indian představil investiční motorky s označením Elite. Do Evropy se jich dostane jen 45 kusů

Americký výrobce uvedl na trh limitovanou edici modelů Challenger a Chieftain
09.06.2022 16:35
|
1
Reklama

Nový motocykl Indian je tu! Nese označení Scout Rogue a přináší ještě agresivnější design

Americký výrobce rozšířil svou řadu Scout o nejsportovnější model inspirovaný Club stylem
01.02.2022 18:00
|
0

Motocykly Indian přichází s příslušenstvím, se kterým chtějí zatopit legendární Hondě Goldwing

Americký výrobce motocyklů představil modelovou řadu pro rok 2022, krom barev přibudou doplňky
18.11.2021 13:30
|
1

Lásku k autům přenáší na malířské plátno. Mladá umělkyně otevřela novou výstavu v pražské kavárně

Nelly Pacourková vyobrazila na malířská plátna automobilové ikony. Teď je vystavuje v Praze
17.04.2024 08:06
|
0

BMW M3 Touring je moje nové nejoblíbenější auto. Je zábavnější než M4 a má kufr o objemu 500 litrů

Vyzkoušel jsem nadupaný kombík se střešním boxem, který poutá pozornost více než kdejaký supersport
11.04.2024 18:02
|
0
Reklama

První dojmy: Škoda Kodiaq jezdí pohodlněji než dříve. Naftové motory se zbavily nepříjemné prodlevy

Poprvé jsme usedli za volant dlouho očekávaného mladoboleslavského SUV s cenovkou milion korun
10.04.2024 12:15
|
0

První dojmy: Aprilia RS 457 je tou nejzábavnější motorkou pro 18leté. Na závodním okruhu umí divy

Italský výrobce představil svůj první motocykl kategorie A2. Vypadá a chová se jako dospělá mašina
08.04.2024 10:00
|
0
Reklama
Autosalon TV