Reklama
Testy

Do Chorvatska s BMW 218d Active Tourer: Plný kufr, pět cestujících a 1200 kilometrů na jednu nádrž

Rodinné MPV ukazuje vztyčený prostředníček všem elektromobilům. O takovém dojezdu mohou jen snít
Zdroj: Bart Běhal, Autosalon.tv

Pro někoho může být mnohahodinová cesta do Chorvatska autem utrpení, pro mě je to ale vždy zábava a hlavně obrovská výzva. Vždy se snažím najít si nějaký cíl, který během cesty musím splnit. V minulosti to bylo například vyhnutí se zpoplatněným úsekům, ujet ji s nejlevnějším kombi na trhu nebo třeba zdolat tisícikilometrovou trasu v elektromobilu. Tentokrát jsem chtěl ale ještě větší výzvu. A protože jsem měl elektrověcí po krk, rozhodl jsem se pro detox. Vzal jsem úsporné naftové auto, naložil do něj pět lidí, spousty zavazadel a pokusil jsem se dojet z Česka až do Chorvatska, konkrétně do přímořského města Primošten. Na jednu nádrž!

Trefa do černého!

Podobnou výzvu jsem měl v hlavně už dlouho a neoficiálně jsem se ji dokonce několikrát pokusil splnit. Vždy ale neúspěšně, neměl jsem totiž to správné auto. A ani protentokrát nebyl výběr úplně jednoduchý, ačkoli jeden favorit nad ostatními v mých představách přeci jen nakonec vyčníval. Bylo jim za mě nejlepší rodinné MPV současnosti, BMW 218d Active Tourer. Nejenže je na kompaktní rozměry velmi prostorné, variabilní a skvěle se řídí, ale zároveň má přesně to, co jsem hledal. Dvoulitrový turbodiesel o výkonu 110 koní a se spotřebou udávanou výrobcem 4,8 litru. Lehce nervózním mě však nechávala poněkud malá palivová nádrž, 54 litrů mi připadalo jako hraničních. Nebýt fantastické automatické převodovky, pohonu předních kol a balónovitých pneumatik, byly by mé obavy ještě větší.

Na cestu jsme se rozhodl vyrazit k večeru a jet tedy přes noc, abych eliminoval případný hustý provoz a další překážky, které by hon za co nejnižší spotřebou mohly negativně ovlivnit. Zároveň se musím přiznat, nevěřil jsem, že by rodinné BMW zvládlo dojet celou cestu z Prahy do Primoštěnu (cca 1050 kilometrů) na jednu nádrž, a proto jsem chtěl startovat z českých hranic. Konkrétně z Mikulova, kde jsem naposledy vzal plnou. S totálně přeplněným kufrem a pěti lidmi na palubě jsme vyrazili vstříc osmi set kilometrovému dobrodružství.

Jízda díky skvělému naladění podvozku, podmanivému řízení a nesmírně příjemnému interiéru utekla jako voda a za několik hodin jsme byli na místě. Pohled na palubní počítač mě šokoval. Ujeto přesně 810 kilometrů, spotřeba 4,6 litru a v nádrži ještě nafta na 391 kilometrů! A to musím podotknout, že trasa vedla převážně po dálnicích, kde ručička tachometru neklesla pod 130 km/h. Ve výsledku to tedy znamená, že při podobném stylu jízdy bychom zvládli na jednu 54litrovou nádrž absolvovat až 1200 kilometrů! O tom se všem elektromobilů může nechat jen zdát.

Na cestě zpět jsem už byl odvážnější. Palivovou nádrž jsem po okraj naplnil ještě v Primoštěnu a tentokrát jsem věřil, že v pohodě dojedeme i do Prahy. Plný sebevědomí jsem s dotankovaným autem zajel v klidu na nákup a na rozlučkovou vyhlídku. Dojezd na palubním počítači se tak ještě před odjezdem smrskl z 1228 kilometrů na rovných 1200. Zpátky do Prahy jsme bohužel jeli přes den, a tudíž jsme si museli vyčekat fronty na hranicích i mýtných branách. I tak jsme to ale zvládli. BMW 218d Active Tourer jsem nakonec po 1089 ujetých kilometrech předával se zbylým dojezdem 49 kilometrů a spotřebou 4,7 l/100 km s tím, že několik „kiláčků" bylo ještě po městě, kde rodinné MPV samozřejmě „žere" o něco víc.

Závěr

Tímto počínáním mě BMW 218d Active Tourer jen utvrdilo v tom, že je opravdu tím nejlepším rodinným MPV na českém trhu. A jaká je škoda, že o tento segment aut pomalu, ale jistě přicházíme. Naftové vozy tohoto typu nám dávají jakousi svobodu a otevírají dveře cestování na dlouhé vzdálenosti bez kompromisů. To nám bohužel ani z části nedokáže prozatím vynahradit žádný hybrid, plug-in hybrid ani elektromobil. Svět se prostě zbláznil a my jen můžeme smutně přihlížet, jak nám berou to, co tolik milujeme.

Pro porovnání BMW 218d s konkurencí klikněte zde.
Reklama

Diskuze

Volič ODS - 19.09.2022 20:49:21
Kdo má na toto auto, nejezdi do Chorvatska! Do Chorvatska jezdí jen koblihy ve svých fóbiích a hnůjdejích dělat ostudu s rizkama a pastikama! *****!
to:jarda - 19.09.2022 15:03:09
Octavka mozna za 4 litry, ale to neni auto se kterym bych jel do vedlejsiho okresu, natoz na dovolenou.. maximalne tak ve dvou. Shity od skodofky se chlubi litrami zavazadelniku, ale jizda ve 4 je vice jak par desitek km nemyslitelna!

Test Fordu Mustang California Special: Poslední cválající kůň svého druhu přichází ve velkém stylu

Vyzkoušeli jsme limitovanou edici amerického sporťáku se stahovací střechou
09.09.2022 18:45
|
4
Reklama

Test Audi RS 4 Avant: Superkombík zatím předjíždí konkurenci, ale nechá si za to královsky zaplatit

Šestiválcový motor s objemem 2,9 litru a dvěma turby vůbec nepotřebuje elektřinu. A září
08.09.2022 19:15
|
0
Reklama

Test: Jezdit na motorce s automatem není ostuda. Honda NT1100 vsadila na komfort, má jen pár chyb

Automat motor trochu dusí, sportovní mód je ale lahůdka. Honda hýčká jezdce vyladěným podvozkem
04.09.2022 18:35
|
3

Test Volkswagenu Polo GTI: K dokonalosti mu chybí jen málo. Třeba manuál nebo příznivější cena

Vyzkoušeli jsem nejzábavnější vůz s označením GTI na kapotě. Muší váha mu sluší
01.09.2022 17:52
|
0

Nový Peugeot 408 je teď k mání za 8600 korun měsíčně. Včetně pojištění a povinného ručení

Francouzská automobilka spustila mimořádně výhodný operativní leasing na svůj stylový fastback
18.04.2024 10:06
|
0

Až 3500 korun měsíčně na pohonné hmoty. Spousta řidičů má nárok na příspěvek, o kterém neví

Úřad práce uděluje příspěvek na dojížďku do zaměstnání. Nejste mezi těmi, kteří na něj mají nárok?
18.04.2024 08:04
|
19
Reklama

Nová dopravní značka je pro řidiče záhadou. Přitom jim může urychlit čekání na semaforu

Značka s rychlostí a symbolem zelené vlny je jednou z nejvzácnějších, které můžete na silnici potkat
16.04.2024 14:06
|
11

Nová elektrická dodávka od Mercedesu je u českých firem k roztrhání. Řídili jsme ji

V okolí Frankfurtu jsme mezi prvními otestovali modernizované elektrické dodávky eVito a eSprinter
16.04.2024 09:58
|
3
Reklama
Autosalon TV