Reklama
Testy

Audi RS e-tron GT je výkladní skříní technologií a má nejhezčí zadek na světě. Jenže stojí jako dům

Teleportovací schopnosti, dvoustupňová automatická převodovka i nejrychlejší dobíjení na světě

Pět metrů na délku, minimální odpor vzduchu a nejhezčí zadek na světě! I to je Audi RS e-tron GT

Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Audi RS e-tron GT působí velkolepě už od prvního pohledu. S délkou 4,99 šířkou 1,96 a výškou 1,41 metru je vyvedené ve futuristickém střihu, který působí výrazně sportovněji než u podobně velké A7. Díky nízké siluetě a aktivním aerodynamickým prvkům se může pochlubit skvělou hodnotou odporu vzduchu, konkrétně Cx 0,25, což prospívá nejen akustickému komfortu na palubě, ale i spotřebě elektrické energie při rychlé jízdě.

Vůbec nejpřitažlivější částí na Audi RS e-tron GT je bezpochyby záď, která se dle našeho názoru povedla mnohem lépe než u sourozeneckého Taycanu. Nad rozšířenými blatníky spolu s nadčasovými propojenými světly a obřím difuzorem jsme doslova slintali. Uff, na tenhle zadek bychom se fakt vydrželi dívat celý den! O moc horší pak není pohled zboku, kde člověka okouzlí nízko posazená karoserie s uhlazenými liniemi a nasávacími otvory pro chlazení brzd. Sci-fi design nakonec krášlí ještě obří jednadvacetipalcová litá kola, která jsou však součástí volitelné výbavy. Asi nejméně nás zaujala příď vozu, použitá maska chladiče totiž působí jako by byla vytvořena z laciného plastu.

Naopak uvnitř to je zase jiná písnička. Designéři zde použili vytříbené materiály a jednotlivé prvky vyladili k dokonalosti. Ať se budete snažit sebevíc, žádný nedostatek či chybu tu prostě nenajdete. Celkově je interiér zabalen do moderně-sportovního hávu, který působí velmi antistresově, útulně a zároveň velmi atraktivně. Za volantem se pak sedí téměř jako v bestiální Audi R8, tedy hodně nízko a v hlubokém objetí celé paluby. Paráda!
Reklama

Křídlo u Audi RS e-tron GT neslouží k létání. Naopak jej tlačí silně k zemi

Zdroj: Audi

Většina automobilů má zadní spoiler spíše jako estetický doplněk. U těch opravdu sportovních, nebo dokonce závodních však plní úplně jiný účel. Slouží ke zvýšení přítlaku vozidla k silnici, což umožňuje přenést vyšší hnací sílu, zlepšuje stabilitu a ovladatelnost auta ve vyšších rychlostech. Obdobně funguje i u Audi RS e-tron GT. V tomto případě je dokonce řízený elektronicky a sám se vysouvá do dvou poloh podle aktuálních potřeb (brzdění, vysoká rychlost, ostré průjezdy zatáčkami). Křídlo je však možné nastavovat i svépomocí skrze tlačítko v multimediálním displeji.
Reklama

I auto s výkonem téměř 650 koní může parkovat v centru Prahy zdarma

Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Takzvaně "elektrická" registrační značka s sebou přináší řadu výhod. Majitel vozidla smí využívat české dálnice úplně zdarma, stejně tak i parkovat na modrých a fialových zónách v centru Prahy. Ne každý na ně má ale nárok. Automobil nesmí produkovat více jak 50 gramů CO2 na kilometr. Tohle kritérium tak bez problému splňují čistě elektrická vozidla, ale i některá plug-in hybridní. Vtipné je, že ač má Audi RS e-tron GT technické parametry supersportovních aut, neprodukuje vlastně žádné emise, čímž má nárok na registrační značky s písmeny "EL". Jen pro představu, podobně výkonný spalovací model ze stáje Audi, tedy R8 Coupé V10 performance quattro vypouští do ovzduší 297 gramů CO2 při každém ujetém kilometru.
Reklama

Sedadla patří k těm vůbec nejlepším

Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Aby se cestující na palubě cítili co nejlépe, je zapotřebí zvolit správná sedadla. Ne všem automobilkám se to však daří, z některý v zatáčkách vypadáváte, u jiných člověka zase bolí záda. Audi se ale podařilo do modelu RS e-tron GT nainstalovat sedačky, které jsou ve všech ohledech příkladné. Nejenže vypadají díky koženému čalounění prostě skvěle, ale zároveň ideálně podpírají tělo jak v zatáčkách, tak i na dlouhých dálničních trasách. Za celou dobu testu jsme nepocítili jediné bodnutí v zádech, nic takového. Zároveň se nám líbilo, že v sedadlech dokážeme perfektně vnímat vozovku, po které jedeme. I díky tomu pak cítíte z auta větší jistotu. Oproti běžným sedadlům ty volitelná přidávají například masážní funkce, odvětrávání nebo mnohem výraznější tvarování.
Reklama

Kde ostatní elektromobily umírají, Audi RS e-tron GT znovu ožívá. Stačilo přidat jeden převod navíc

Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

U většiny novodobých elektromobilů je hnací síla na jednotlivé nápravy přenášena skrze jednostupňovou automatickou převodovku, což leckdy bohatě stačí. Na rozdíl od vozidla se spalovacím motorem je totiž maximální točivý moment u elektrického auta dostupný okamžitě a zůstává konstantní v širokém rozsahu využitelných otáček. Kdežto u "spalováků" točivý moment nejprve stoupá, ale od určitého bodu zase klesá, tudíž se mění, proto je potřeba vícestupňových převodovek.

V případě sportovní Audi RS e-tron GT by však jeden rychlostí stupeň byl málo. Hned vysvětlíme proč. Obrovský kroutící moment a vysoký výkon by auto okamžitě katapultovaly vpřed. Jenže v případě jednostupňové převodovky by se rozjelo třeba jen na 150 km/h. V tu chvíli by byly otáčky pohonné jednotky na maximu a vůz už by jednoduše neakceleroval. Proto má RS e-tron GT ještě druhý stupeň, na který přeřadí přibližně při 130 km/h a rychlostí blesku zase pokračuje dále až do elektronicky omezené nejvyšší rychlosti 250 km/h.

Zajímavostí ještě je, že v jízdním režimu Efficiency se elektrické audi pohybuje zpravidla na druhý rychlostní stupeň, to aby motory zbytečně nevytáčelo, a dosáhlo tak co nejnižší spotřeby energie. Naopak v módu Comfort a Dynamic začíná klasicky na "jedničce" a až ve vyšších rychlostech přeřazuje na "dvojku".
Reklama

Flash je proti Audi RS e-tron GT slimák. Elektromobil z Ingolstadtu připomíná teleport

Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Na světě je spousta extrémně rychlých spalovacích aut, jenže žádné z nich nedokáže akcelerovat tak, jako Audi RS e-tron GT a jeho električtí sokové. Zatímco u výkonných benzinových či naftových vozů čekáte při "kickdownu" na práci převodky a nástup motoru do otáček, u čistě elektrické Audi prostě jen zamáčknete plyn do podlahy, auto se zaryje drápy do asfaltu a vmžiku vystřelí kupředu.

Ta akcelerace je tak mohutná, že se na ni nelze připravit. Pokaždé jsme se uhodili hlavou do opěrky, náš žaludek se protočil naruby a tvář se zploštila. Největší sranda ale přichází v momentu, kdy se jako řidič pohybujete nízkou rychlostí, třeba 50 km/h a z ničeho nic dáte plný plyn. To se pak v autě dějí věci! Doporučujeme to vychytat tak, aby nikdo z cestujících zrovna nepil nebo nejedl.

Audi RS e-tron GT má s nadsázkou řečeno "teleportovací" schopnosti, stačí se jen podívat na hodně vzdálené místo před vámi, šlápnout na plyn a jste tam! Je to opravdu neuvěřitelný zážitek, který nelze k ničemu přirovnat. U spalovacích aut totiž vysokou rychlost vnímáte i díky zvuku motoru, jenže u elektromobilů to tak vůbec není. Neslyšíte nic, jen úplné ticho. Jako byste byli zavření v nějakém tubusu a cestovali časem.
Reklama

Z 5 do 80 % se dobije během 23 minut

Audi RS e-tron GT disponuje baterií o kapacitě 93,4 kWh (využitelných je 85 kWh) a především systémovým napětím 800 V (běžné elektromobily mají 400 V). Díky tomu zvládne nabíjet výkonem až  275 kW. Takovou hodnotou se pak může pochlubit už jen sourozenecké Porsche Taycan. Žádný jiný sériový elektrický vůz na světě takový výkon nenabízí. Problémem jsou ale dobíjecí stanice, jen na dvou místech v České republice totiž zvládnou tento výkon přenést - stanice Ionity v Berouně a na dálnici D1 u Nupak. V tomto případě by mělo Audi stačit pouhých 23 minut, aby se dobilo z pěti na 80 procent své kapacity. V případě pomalejšího nabíjení střídavým proudem je standardem 11kW palubní dobíječka, připlatit si ale lze i za 22kW, která auto nabije z nuly do 100 procent za 4 hodiny.
Reklama

Až 90 % brzdění přemění zpět na energii

Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Co je vlastně rekuperace?

Rekuperace je proces přeměny kinetické energie dopravního prostředku zpět na využitelnou elektrickou energii při brzdění.

Audi RS e-tron GT v automatickém režimu rekuperuje podle sebe, jak právě uzná za vhodné. V manuálním režimu si pak řidič skrze pádla na volantu určuje sám stupeň rekuperace, na výběr je mezi třemi. V prvním vůz nerekuperuje vůbec, ve druhém mírně a v tom třetím silně. I tak ale není výkon takový, jako při klasickém brzdění pedálem. Společně s Taycanem se Audi RS e-tron GT chlubí nejvýkonnějším výkonem rekuperace, konkrétně 265 kW. V praxi to znamená, že při brzdění z 200 km/h na nulu Audi dobije energii na další čtyři kilometry jízdy. Zajímavostí také je, že až 90 % všech zpomalení dokáže přetvořit zpět na využitelnou energii.
Reklama

Širší pneumatiky než Audi Q7

Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Některé ektromobily jezdí na extrémně úzkých kolech, a to z jednoho prostého důvodu. Úzká kola rovnají se malý odpor vzduchu, tudíž delší dojezd na jedno nabití a nižší spotřeba elektrické energie. Audi RS e-tron GT ale na tyhle čísla úplně nehraje, proto vpředu najdeme pneumatiky s rozměry 265/35 R21, a vzadu pak dokonce 305/30 R21. Jen pro představu, největší SUV od Audi, tedy model Q7 má všechny čtyři pneumatiky s maximální šíří 285 milimetrů. V tomto případě jde o příplatková 22palcová kola, která vyjdou až na 126 300 Kč. Široká kola u RS e-tron GT zaručují vyšší přilnavost k vozovce, ale zároveň horší komfort. Standardně "ereso" vyjíždí na 20" litých kolech s pneumatikami 245/45 vpředu a 285/40 R20 vzadu.
Reklama

V zatáčkách stačí supersportovní Audi R8. Komfortem odpovídá superluxusní Audi A8

Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Být rychlý v přímé lince je sice hezké, ale k ničemu, pokud se auto sesype v první zatáčce. Audi e-tron GT se vyrábí v manufaktuře nedaleko německého Neckarsulmu spolu se supersportovní Audi R8. Je vidět, že od ní mnoho pochytilo a možná jezdí ještě lépe. Vděčí za to nesmírně tuhé platformě s bateriemi uloženými pod podlahou a karbonovou střechou. Výsledkem je extra nízké těžiště, rozložení hmotnosti 50:50 mezi nápravy a jízdní vlastnosti, které jsou obdobné jako u špičkových supersportů.

Elektromotory se starají o pohon všech kol, zadní náprava je zároveň natáčecí. Pokud byste do audi přesedli z běžného vozu, budete mít pocit jako tehdy, když jste přezuli ze starých sjezdových lyží na carvingové. Auto se v zatáčkách chová, jako by se nerovnalo hmotností gigantickým SUV. Řízení je lehké, ale chirurgicky přesné a komunikativní. Stačí malé natočení volantem a elektrická stíhačka poslušně prokličkuje šikanami. Plný plyn za apexem pak vykouzlí řidičskou nirvánu. Svezení připomíná sportovní vozy s motorem uloženým uprostřed, třeba dravé Lamborghini Huracán, Audi R8 nebo Ferrari 458 Italia. Tedy minus ten zvuk.

Zároveň ale dokáže Audi RS e-tron GT nabídnout nevídaný komfort, o kterém by se podobně laděným autům mohlo jen zdát. Jednotlivé nerovnosti žehlí s grácií a ladností jako luxusní limuzíny typu Audi A8, Mercedes třídy S a podobně. Auto se jen tak lehce pohupuje, skoro jakoby plulo po moři. Vůz je navíc standardně osazen vzduchovými tlumiči, které pohodlí na palubě ještě podporují. Jde tedy nejen o sportovní elektromobil, ale zároveň o pohodlné auto na každodenní jezdění ve městě.
Reklama
Reklama
Autosalon TV