Reklama
Řidičův chleba

Zákaz spalovacích motorů v EU od roku 2035 není definitivní. V návrhu lze najít důležité detaily

Ambiciózní plán EU směřující ke klimatické neutralitě v roce 2050 zásadně ovlivní osobní dopravu
Zdroj: ADAC

Od včerejška se v motoristické branži nemluví o ničem jiném, než o radikálním návrhu Evropské komise dotýkajícího se osobní automobilové dopravy, především pak faktického znemožnění prodeje vozů se spalovacím motorem od roku 2035, od kdy by měly jít přihlásit pouze vozy s "nulovými" emisemi. Téma je to skutečně velmi obšírné, plné čísel, statistik, analýz a odhadů, my jsme se nejprve podívali trochu detailněji na samotný návrh. A našli jsme v něm několik poměrně důležitých detailů.

Zákaz prodeje, ne provozu

Důležité je hned na úvod vyjasnit, že v emisních plánech Evropské komise (EK) týkajících se osobní automobilové dopravy je pro rok 2035 uvedeno, že půjde přihlásit k provozu vůz s nulovými emisemi. To fakticky znamená nemožnost přihlásit nové auto se spalovacím motorem, což se dotkne i hybridů a plug-in hybridů, k nimž se řada řidičů upínala jako k akceptovatelnému řešení mobility. Na druhou stranu nebude platit zákaz provozu aut se spalovacím motorem přihlášených před tímto datem, jakkoliv lze očekávat stupňování snahy znepříjemnit jejich majitelům život, ať už formou rostoucích cen za palivo či různých ekologických daní.

V plánu EK je uvedeno, že se týká osobních aut (od malých až po velká SUV) a lehkých užitkových do 3,5 tuny, dotkne se tak třeba i spedičních firem, živnostníků a pravděpodobně třeba obytných vozů. Plány pro těžší vozidla jsou předmětem jiných návrhů, ale samozřejmě se řeší také.

Nabíječka každých 60 km, vodík 150 km

Plán EK samozřejmě netlačí pouze na výrobce a koncové uživatele, ale uvědomuje si, že dostatečně rozvinutá infrastruktura je nedílnou součástí úspěchu celého záměru. Proto definuje, že by majitelé elektromobilů měli mít  v EU možnost dobíjet každých maximálně 60 km, vodíkové plnicí stanice by pak měly být maximálně po 150 kilometrech. Obojí zní s přihlédnutím k současnému stavu jako utopie, ale na druhou stranu 14 let je docela dlouhá doba na změnu. Zejména u vodíkových stanic je výstavba dost složitá... tedy, ne že by se dnes u nás dobíjecí elektrostanice stavěly kdovíjak rychle.

Nepodléhejme iluzi, že se nás to netýká

V momentě, kdy bude plán finálně schválen, nemá smysl jej odmítat či vytvářet iluzi, že nás v Česku se nedotkne. Naopak - trend přechodu k elektromobilitě nezvrátíme, automobiloví výrobci radikálně promění své modelové portfolio a u zemí, které "zaspí" v oblasti výstavby infrastruktury reálně hrozí vážné problémy. Nepomohou ani hlasy o vystoupení z EU - kvůli nám nikdo auta se spalovacím motorem ve výrobě udržovat nebude, tím spíše, že zákaz prodeje spalovacích motorů není výmyslem jen z pera bruselských úřadníků, ale vyhlašuje ho stále více zemí i mimo EU, a to často ještě s mnohem dřívějšími daty. V našem zájmu by tak naopak mělo být maximální využití investičních pobídek (v rámci EU se hovoří o 15 mld eur), které by usnadnily výstavbu dobíjecích, resp. vodíkových plnicích stanic, aby se nám tady s novými druhy pohonu jezdilo co možná nejkomfortněji.

Každé dva roky revize vývoje situace

Jakkoliv je rok 2035 ve všech pádech skloňován jako rok zákazu prodeje nových aut se spalovacím motorem, není to tak úplně pravda. V samotném návrhu se totiž hovoří o pravidelných dvouletých revizích stavu s možností posunu zmíněného zákazu. Jinými slovy, pokud se Evropě nebude dařit jet podle harmonogramu, bude muset dojít k posunutí zmíněného roku 2035. Na rok 2028 je kromě toho naplánována velká revize stavu, opět s možností změny vytčených cílů a letopočtů.

Stejně tak je nutné mít stále na paměti, že se zatím jedná jen o návrh, jakkoliv již finální, který teprve čeká schválení v Evropském parlamentu. I zde lze očekávat zajímavý vývoj, jak už naznačily státy hodně závislé na automobilovém sektoru - tedy Německo a Francie.

Hledání odpovědí na spoustu otázek

Tématu, které už nějaký čas rezonuje automobilovým světem se samozřejmě budeme věnovat i nadále. I my jsme si vědomi toho, že problematika přechodu k elektromobilitě je velmi složitá a komplexní a tudíž přináší celou řadu jednoduchých otázek, na které se relevantní a ověřené odpovědi nehledají vůbec snadno - Zohledňuje se způsob výroby elektrické energie? Hrozí black-outy? A co ekologická zátěž při výrobě baterií? Co jejich recyklace či zbytková hodnota elektromobilu třeba po deseti letech? A jak moc vůbec osobní auta znečišťují životní prostředí?
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dacia Duster možná v budoucnu přijde o pohon všech kol i o diesel. Na vině jsou úspory i emise

Příští generace rumunského bestselleru bude stát na nové podvozkové platformě
26.10.2020 16:32
|
0
Reklama

Obloha je plná letadel bez cestujících, která vypouštějí emise. Proč mají planetu šetřit jen auta?

Říká se jim lety duchů. Létají hlavně proto, aby letecké firmy neztratily drahé letištní sloty
20.03.2020 11:42
|
3

Škodovky a hyundaie jdou letos na dračku, dacie padají. Boj s emisemi zamával s prodeji nových aut

Podívejte se na největší skokany a propadáky v žebříčku nových vozů při porovnání s loňským rokem
11.03.2020 19:00
|
0

Komentář: Trpký konec pohádek. Investoři elektromobilitě nevěří a spousta výrobců proto krachuje

Emoce a nadšení opadly a „slibotechny“ dostihl neúprosný svět čísel, který znamená jejich konec
28.03.2024 08:01
|
6

České silnice jsou poprvé bezpečné jako evropský průměr. Rychlost na dálnici s usmrcenými osobami nesouvisí

Podle dat Evropské komise jsou nejbezpečnější silnice ve Švédsku, Česko se postupně zlepšuje
22.03.2024 07:30
|
0
Reklama

BMW ukázalo svou budoucnost v podobě Neue Klasse X a prozradilo detaily o cenové politice

V rámci sledování výroční konference byla možnost vyzpovídat i českého ředitele Macieje Galanta
21.03.2024 12:55
|
0

Když Kachna rozdávala radost. Zkuste si kvíz o historii legendárního Citroënu 2CV

Motoristé toto ikonické auto milovali. Vždyť rozhýbalo Francii a dostalo se i k nám
10.03.2024 09:30
|
2
Reklama
Autosalon TV