Reklama
Řidičův chleba

Začíná sezona podvodníků u silnic. Poznat je lze podle auta, vizáže i typických gest

S uvolňováním hraničních kontrol se do Česka vrací romské gangy zaměřené na řidiče
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

„Sjížděl jsem z Pražského okruhu do Zenklovy ulice. Stálo tam postarší audi s německou registrační značkou a u něj kulatý pán v obleku, který mával, jako by šlo o život. Auto přede mnou mu hned zastavilo. Mě však bylo jasné, o co jde. Přibrzdil jsem, začal troubit jak na lesy a ze staženého okénka křičel: zloději, ujíždějte pryč! Mladíci ve voze naštěstí záhy pochopili a hned za mnou odjeli. Nechápu, jak na tohle ještě někdo může naletět,“ vypráví pětatřicetiletý Honza z Prahy, který nechce uvést své příjmení.

Nebýt jeho duchapřítomnosti, možná by dotčení mladíci naletěl klasickému podvodu, který každoročně zkouší na české řidiče gangy zločinců z Rumunska a Bulharska. Žehrají přitom na gentlemanství řidičů, kteří chtějí ostatním pomoci v nesnázích. Kdo jejich trik nezná, může naletět. Přitom poznat tyto zlodějíčky je velmi jednoduché a pohodlně je lze odlišit i od řidičů, kteří opravdu potřebují pomoc.

Došel nám benzin, ale máme šperky

Nejprve si pojďme popsat, o jaký podvod vlastně jde. Scénář je jednoduchý a nepříliš dobře připravený. Auto stojí u krajnice, jeho řidič zastavuje ostatní a tvrdí, že mu došlo palivo. Čirou náhodou ale nemá ani peněženku a tak potřebuje finanční pomoc od důvěřivého řidiče, který mu zastavil. Peníze samozřejmě druhý den vrátí, stačí mu dát číslo účtu. A na důkaz důvěryhodnosti jako zástavu nabízí zaručeně pravé zlaté šperky v mnohonásobně větší hodnotě, než jakou potřebuje na benzin.

Jde o směšnou historku, která má několik trhlin. Představa, že někomu zároveň dojde benzin, a ještě ke všemu nemá peníze, je bezesporu absurdní. Podvodníci navíc ostatní řidiče zastavují v místech, kde žádná čerpací stanice není. Tak jak pak dojedou pro palivo? Nabídku na dovezení pár litrů v kanystru odmítají. A navíc s sebou v autě mají mnohdy i dalšího kumpána, ženu nebo dítě. A ani ti nemají ani vindru. Když řidič trik prokoukne, začnou být agresivní a vyhrožují, mohou navíc poškodit vůz.

„V žádném případě nedoporučujeme s nimi jakkoliv komunikovat a jelikož často používají zástěrku v podobě žádosti o pomoc s technickým problémem, tak doporučujeme, aby lidé v okamžiku, kdy zjistí, že tyto osoby žádný technický problém nemají, odjeli z místa pryč a kontaktovali linku 158,“ řekl Autosalonu policejní mluvčí Ondřej Moravčík.

Poznáte je na první pohled

Poznat podvodníky je přitom velmi jednoduché. Mají luxusní, ale staré auto, které dnes v autobazarech stojí pár desítek tisíc korun. Jde například o BMW řady 5 (E60), Audi (nejrůznější modely, od starých A4, přes A6 a A8) a samozřejmě Mercedes, obvykle třídu E (W211). Vozy mají vždy západní registrační značku, nejčastěji německou a britskou, ale objevují se třeba i francouzské. Kombinací dříve luxusních vozů a příslušností k západním zemím se podvodníci snaží vyvolat v obětech pocit důvěry.

Kvůli důvěryhodnosti také vždy nosí oblek. K vyvolání lítosti občas slouží žena a dítě na zadních sedadlech. Řidiče zastavuje vždy muž, nicméně bizarním způsobem. Místo zdviženého palce nebo obyčejným máváním dlaní, na sebe upozorňuje velmi rychlými pohyby celé ruky s dlaní otočenou k zemi, jako by chtěli vzletět. Tím se snaží vyvolat dojem naléhavosti. Posledním poznávacím znamením je fakt, že ve všech případech bez výjimky jde o Romy.

„Tento podvod už vídám na cestách roky. Nenaletěl jsem jim ale ani poprvé. Kombinace starého rádoby luxusního vozu, cizí registrační značky a podezřelého muže v nesnázích ve mně jednoduše důvěru nikdy vyvolat nemohla. Velmi mě ale mrzí, že tihle lidé přispívají k tomu, že pak řidiči nezastaví třeba slušnému člověku, kterému se rozbilo auto. Třeba jen proto, že je Rom. Je to sprosté a bezohledné. Proto se na ně vždy snažím volat policii,“ dodává Honza.

Policie nemá mnoho možností

Policii je bezesporu na podvodníky vhodné volat i tehdy, pokud vás přímo neohrožují. Zamezíte tak tomu, aby se pokusili okrást jiné řidiče. Problém je v tom, že jsou na ně muži zákona poměrně krátcí. Jak proti nim mohou zasáhnout? „Velmi obtížně, protože ve své podstatě se jedná o klasický občanskoprávní spor, jehož předmětem je platba za nekvalitní zboží. V případě, že se jedná o jednoznačný podvod, tak Policie ČR věc řeší. Samozřejmě to platí i v případech pokusů o tento podvod,“ dodal Moravčík.

Řada řidičů proto nad gangstery jen mávne rukou a pokračují dál, což je škoda. Policie jim totiž alespoň může situaci znepříjemnit a postupně je tak odradit. Určitě ale není dobré se do „odboje“ zapojovat sami. Před pár lety se na internetu objevilo video muže s teleskopickým obuškem, který zlodějíčka zbil. V takovém případě se ale z oběti stal pachatel.

Gangy podvodníků z Rumunska a Bulharska, které každoročně přejíždějí přes Česko, se pravidelně zapojují i do dalších podvodů. Kromě zastavování řidičů u silnic se už vydali i do měst a začali oslovovat také chodce, což se stalo i youtuberovi Janku Rubešovi, který o nich před nedávnem natočil reportáž. Ženské členky balkánských gangů se zase přiživují tak, že předstírají hluchotu a od důvěřivých turistů vybírají peníze na smyšlenou charitu. I v těchto případech ničí důvěryhodnost lidí, kteří opravdu potřebují pomoc.
Reklama

Diskuze

Macin - 15.06.2021 11:49:57
Žehrají přitom na gentlemanství řidičů, kteří chtějí ostatním pomoci v nesnázích. Prosím autora, aby zkusil zkistit vylznam slova žehrat. Možná se bude divit..
Michal - 15.06.2021 11:50:13
Bohužel chybí základní informace , jak je poznat /koho to překvapuje, že /jde o rumunské cikány.

Řidič náklaďáku viděl, že ho policie natáčí, přesto nedokázal mobil odložit

Během akce na dálnici D11 vybrali policisté na pokutách 62 tisíc korun
10.06.2021 10:33
|
6
Reklama

Policie u tragické nehody na Strakonické tvrdě zakročila proti čumilům. Rozdala několik pokut

V zahraničí jde o běžný zákrok, v Česku bohužel proti takovým lidem chybí zákon
22.05.2021 20:51
|
4

V brněnském tunelu projel kolem policie o 107 km/h nad limit. Tak moc se mu líbil zvuk jeho auta

Policisté pro jeho nadšení pochopení neměli. Jel tak rychle, že to s ním nemohli vyřešit na místě
11.05.2021 09:28
|
6

SUV, kabriolet a sedan dohromady. Jako když ho nakreslí dítě, vysmál se Clarkson Suzuki

Výstřední auto z konce devadesátých let dnes jezdí i v Česku. K mání je za cenu okolo 70 tisíc
31.07.2021 20:21
|
0

Kdo nadýchá, nejede. Evropská unie chystá přísnější dohled nad řidiči, který si sami zaplatí

Už od příštího roku budou všechny nově uvedené modely aut povinně vybaveny sadou „asistentů“
30.07.2021 20:27
|
3
Reklama

Žluté kříže řidiči často ignorují, protože stání na nich policie málo pokutuje. Je to bezohlednost

Vodorovná dopravní značka se žlutými kříži se objevuje v místech, kde je potřeba volného prostoru
28.07.2021 16:39
|
1

Elektromobily nás nezajímají, ukazují data z českých firem. Jsme pozadu se sítí nabíječek

Protože je málo nabíjecích stanic, je málo elektromobilů. A obráceně. Je to začarovaný kruh
25.07.2021 19:46
|
7
Reklama
Autosalon TV