Reklama
Řidičův chleba

Krádeže katalyzátorů z aut se šíří jako koronavirus. Poznejte metody zlodějů a chraňte se před nimi

S rostoucí bezpečnostní ochranou vozidel jako takových se galerka zaměřuje na jejich cenné součásti
Zdroj: East Bay Express

Když už se nešikovným lapkům nepodaří ukrást celé auto nebo prostě celé auto pro svůj nekalý záměr nepotřebují, ocitají se v krajním ohrožení jednotlivé komponenty, které je možné dobře zpeněžit. Kromě airbagů, litých kol či LED světlometů mezi ně patří také katalyzátory a filtry pevných částic.

Co na nich vidí?

Katalyzátory, nebo celé filtry pevných částic, jsou poměrně lukrativním zbožím na internetu, čehož důkazem jsou četné firmy a také jednotlivci vykupující tyto automobilové díly. Výkup ani prodej katalyzátorů sám o sobě samozřejmě není trestný, naopak jde například o přirozený způsob, jak může majitel rozprodat své auto na náhradní díly.

Podle Libora Kucharského, který se dlouhodobě zabývá ekologickou likvidací vozidel, je skutečným problémem fakt, že výkupci katalyzátorů většinou neověřují jejich původ. Neověřování původu při prodeji a koupi pochopitelně nahrává zlodějům podobně jako u jakéhokoliv jiného zboží.

Takový uloupený katalyzátor je v zásadě upotřebitelný dvěma způsoby: buď je výhodně použit jako funkční náhradní díl jiného vozu, nebo jej povedený výkupčí či přímo pachatel odcizení rozebere na prvočinitele a se získanou platinou, paladiem či rhodiem, což je velmi vzácný kov stříbrné barvy, hurá do sběrných surovin. Budou tam z něj mít radost.  

Prodávají se od pětistovky

Použité katalyzátory se na internetu vykupují a prodávají za ceny, které určuje volný trh. Dají se najít kousky v cenách od 500 do 15 000 Kč v závislosti na výrobci, stavu a poptávce. Neplatí ale obvyklá logika, že čím je automobilka prémiovější, tím dražší jsou ceny náhradních dílů na její auta. Dá rozum, že ceny kradených dílů jsou výrazně nižší než u výrobce.
Reklama

Jde to snadno

Postup zlodějů je podle Kucharskeho obvykle velmi jednoduchý: "Vyhlédnou si požadovaný typ auta, který je vybaven katalyzátorem, dostanou se k němu pravděpodobně vleže bez jakéhokoli zvedání vozidla a pomocí řetězu na potrubí nebo akumulátorové úhlové brusky (flexu) vykrájí katalyzátor z výfukového systému. Zdánlivě hlučný proces ve skutečnosti nemusí být pro nikoho alarmující, protože se jedná jen o nanejvýš desítky sekund."

Ochrana je problematická

Když si odmyslíme absurdní (ale nikoliv nefunkční) způsoby ochrany cenné komponenty výfukového systému, jakým je třeba ochranná klec na titulním snímku, není to se zabezpečením katalyzátoru zrovna jednoduché. Odškrtnout si musíte samozřejmě také relativně snadnou a tedy populární, leč nezákonnou úplnou demontáž zařízení na nízké emise. Přinejlepším majitele vozidla s tímto tuningem "jen" vyhodí z měření emisí.

Co dál? Nic moc. Kdo nemá ze zřejmých důvodů zájem zasahovat do konstrukce podvozku a výfukového systému a chce přesto zvýšit bezpečnost tohoto často kradeného dílu, měl by zvážit instalaci lepšího autoalarmu nebo jednoduše parkovat na místech, z nichž není fyzický přístup k podvozku vozidla - například hned vedle vyšších obrubníků nebo vedle jiných vozidel. Pomůže také určitě parkování na bezpečnějších místech, jakými jsou uzavřená garáž nebo prostor někde pod kamerami.
Reklama

Diskuze

Dana - 20.01.2023 14:10:41
moc děkuji, pane Gala Pavol, dostal jsem od něj půjčku 500 000 Kč, je to tak poctivý a spolehlivý poskytovatel půjčky. Dostal jsem půjčku, nevěřil jsem svým očím, když jsem byl připsán, protože jsem se mnohokrát stal obětí, když jsem se snažil získat půjč
Radek - 21.10.2021 15:40:19
Jakým způsobem tedy funguje vaše zabezpečení auta?

Krádež, nebo zastírání ostudy? Volkswagen Arteon zapadlý v lese pod Jedlovou horou baví internet

Ať už to byl zloděj, nebo majitel, boj s náledím prohrál. Vytáhnout ho nebude úplně jednoduché
29.12.2020 18:14
|
34
Reklama

Zloději mají nový a zdánlivě nesmyslný terč. Stará auta vyrobená v devadesátých letech

Ukrást katalyzátor trvá pár minut. Vykupují se maximálně za tisíce, poškozené auto je ale na odpis
19.10.2020 14:19
|
29

Zloděj v Brně oprášil starou fintu na řidiče. Vždy zpozorněte, když máte nečekaný defekt pneumatiky

Lapka potají propíchl pneumatiku. Pak ukradl při výměně kola šoférovi peníze i platební kartu
11.09.2020 19:17
|
5

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
2

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV