Reklama
Řidičův chleba

Za dopravní zácpy si mohou řidiči často sami, říká dopravní expert. Stačilo by dodržovat pár zásad

Prudké brzdění, nesledování okolí i neplynulá jízda mohou být příčinou, proč lidé stojí v kolonách
Zdroj: Tiskový servis MDČR

Dopravní zácpy nejsou v Česku nic ojedinělého, ne všechny ale vznikají ze zjevné příčiny. Pokud jste někdy přijeli do kolony aut, která se dlouhé minuty ani nehnula, mohli jste posléze zjistit, že nikde není žádná dopravní událost, která by jízdu blokovala. Stali jste se tak účastníky „fantomové kolony“. Co to znamená a jak by se řidiči měli správně na silnicích chovat, řekl Autosalonu Roman Budský, expert na dopravní bezpečnost z Platformy VIZE 0.

Každý musí začít u sebe

Zcela vymýtit kolonu bez zjevné příčiny je zřejmě nereálné, protože hlavním hybatelem jsou právě motoristé. Stačí, aby jeden porušil některé ze základních silničních pravidel a kolona je na světě.

Největším problémem je obecně dodržování bezpečné vzdálenosti od vozidla před vámi. „Stačí, aby jeden přibrzdil a nastává řetězová reakce. Další řidič musí zabrzdit ještě více, a tak to pokračuje, až třeba osmé auto zabrzdí úplně. Najednou proud vozidel stojí, nikdo neví proč, žádná nehoda, a do toho přijíždějí další auta, která musí také zcela zastavit,“ vysvětlil princip kolon Roman Budský.

Důležité proto je, aby řidiči sledovali okolí a včas reagovali na události, snažili se jezdit plynule bez prudkého brzdění, které by mohlo vést právě ke vzniku další kolony bez příčiny. Při předjíždění na dálnici je rovněž vhodné dostatečně akcelerovat, aby se zbytečně nezdržoval levý pruh a tím se nehromadila auta za vámi.

„Nemá smysl se také někomu lepit na zadek, to je pouze psychologická berlička. Když se řidič na někoho nalepí, myslí si, že dělá maximum proto, aby jel dopředu rychleji, což není pravda. Navíc hrozí, že se řidič před ním zachová nepředvídatelně a ten druhý nestihne včas zareagovat, je to tedy nesmírně stresující,“ dodává Budský. Ohledy by tak lidé měli brát i na ostatní řidiče, které mohou i nevědomky přivádět do nekomfortních situací.

Problém dělá i pravidlo zipu

Někteří řidiči stále nepochopili, jak se zipuje, a často jsou to právě oni, kdo jsou viníky zašpuntování dopravy. „Kolony bez příčiny vznikají i při zipování. Stane se to tak, protože se lidé neumí správně a včas zařadit. Je důležitá jak spolupráce řidiče, který se připojuje, tak toho, který v pruhu už jede,“ řekl expert na bezpečnost na silnicíc.

„Ve skutečnosti se ale často lze setkat s tím, že se někdo nacpe do pruhu dřív než má a pak nechce pustit vozidlo, které je na řadě z připojovacího pruhu. Ten se sice chce připojit správně, ale řidič v průjezdném pruhu si myslí, že ho chce pouze předběhnout, což není pravda,“ doplňuje Budský. Přitom kdyby zipování fungovalo jak má, tedy řidiči by se připojovali do průběžného pruhu střídavě až před zúžením, tak se doprava nemá téměř šanci zastavit.
Reklama

Diskuze

Olda - 17.10.2023 13:52:07
Problém ve městech je na křižovatkách - takzvané "ještě jsem se vecpal"! Auto zůstane stát na křižovatce a brání průjezdu zprava. Tak se v tomto směru tvoří kolony. A město je zacpané možná ze všech stran. Nebýt tohoto nešvaru projedeme městem 2-3x rychle
Richard - 13.10.2023 09:27:56
A druhý problém je pomalé rozjíždění z kolony. Když už se někde stojí a na člověka se dkstane řada aby se rozjel, tak někteří zaspí, nebo si prostě zvykli na pomalé popojíždění a rozjíždí se taaak strašně pomalu...

Záchranářská ulička v kolonách jako rébus. I když je povinná, řidiči při jejím vytváření tápou

Pomoci může navigace nebo jednoduchý trik s palcem pravé ruky
16.08.2023 16:22
|
2
Reklama

Motorkáři kličkující v kolonách jsou nebezpeční sobě i ostatní řidičům. Zákon na ně nemyslí

Motocykly mají nespornou výhodu při jízdě po městě. Přejíždění mezi pruhy je skoro nepostižitelné
13.06.2021 09:00
|
18

Živá zvířata naložená v kamionech trpí v dlouhých kolonách. Pomáhají jim policisté

Na Slovensku ale pomoc zneužívají i ti řidiči, kterým stání v kolonách problémy nezpůsobí
18.03.2020 14:00
|
5

Lada Niva se vrací v nové formě. Dostane EPS a zbaví se motorů splňujících emisní normu Euro 2

Válečný konflikt omezil dodávky některých bezpečnostních prvků. Rusko si s tím poradilo po svém
05.12.2023 18:01
|
1

V městě motorů umí nabíjet elektromobily ze silnice. Zatím se testuje čtvrtkilometrový úsek

Indukční nabíjení ve vozovce by se v budoucnu mohlo rozšířit
04.12.2023 13:33
|
0
Reklama

Nový Opel Corsa láká na úspornější jízdu. Vůbec poprvé se bude prodávat jako hybrid

Z nabídky motorizací zmizí naftová jedna-pětka. Benziny a elektromobil však zůstávají
01.12.2023 15:44
|
0

Do kufru lano a do nádrže natankovat plnou. V zimě mohou zachránit i zdánlivé maličkosti

Odklidit sníh z auta a jezdit bezpečně je důležité. Existují další věci, které mohou jízdu usnadnit
01.12.2023 13:38
|
6
Reklama
Autosalon TV