Reklama
Řidičův chleba

Motorkáři kličkující v kolonách jsou nebezpeční sobě i ostatní řidičům. Zákon na ně nemyslí

Motocykly mají nespornou výhodu při jízdě po městě. Přejíždění mezi pruhy je skoro nepostižitelné
Zdroj: Tiskový servis Besip

Používání motocyklu v městském provozu má řadu výhod. Motorky lze zaparkovat na místech, kde by odstavení automobilu možné nebylo, například na chodníku, kde zůstává dostatek prostoru pro chodce, bezpečněji se jimi projíždí úzkými městskými uličkami a umožňují také šikovnější přejíždění mezi jízdními pruhy. Na druhé misce vah je nižší bezpečnost motocyklisty, který je zranitelnějším účastníkem provozu než řidič automobilu. To ale neznamená, že by neměl dodržovat pravidla.

Jako kuna okapem

Jedním z důvodů, kvůli kterému se lidé rozhodují pro koupi motocyklu, je také výhoda v podobě projíždění dopravní zácpou prakticky bez omezení. Vidíme dnes a denně, že řidič motocyklu objíždí klidně kilometr dlouhou kolonu téměř stojících aut a zásadně si tak zkracuje čas dojezdu do svého cíle. Většina řidičů v autech motorkáře akceptuje a dokonce se svým autem pohybují tak, aby motorkářům umožnili bezpečný průjezd.

Ještě na začátek popisu legislativní stránky celé této záležitosti chci poznamenat, že nejsem tak vášnivý motorkář jako někteří moji kamarádi, ale motorky mám rád a vždy jsem doslova nadšený, když mám možnost nějakou testovat. Občas také využívám výhodu v podobě možnosti objíždění kolon aut. Zatím se mi nikdy nestalo, že by mi některý řidič dělal problémy, bránil mi v průjezdu nebo se mě snažil omezit jen proto, že nemám čtyři kola. Řidiči aut jsou většinou opravdu tolerantní a přiměřeně obezřetní. Je to ale právě jen a jen o jejich toleranci, soudnosti motorkáře a benevolenci Policie, protože v zákoně takové počínání motocyklistů žádnou oporu nemá - spíš naopak.
Reklama

Vor v zakoně

Dopravní zácpy nejsou bohužel nic výjimečného a zvlášť ve větších městech se jim čas od času nevyhne žádný motorista. Pokud sedíte v autě, nezbyde vám, než se obrnit trpělivostí a čekat, až se kolona pohne zase kousek dopředu. Jestliže jste ale vyrazili na motorce, nebo na skútru, zdá se být čekání v koloně nehorázným plýtváním časem. Mezi auty se dá s trochou opatrnosti vždycky nějak prokličkovat, tak proč toho nevyužít, že? Není to ale nakonec porušení zákona?

Zákon vyloženě neupravuje problematiku předjíždění motocyklů v kolonách, chce to tedy trochu detektivní práce a dohledávání. V prvé řadě je si třeba ujasnit, co je to vlastně kolona. V zákoně č. 361/2000 Sb., o provozu na veřejných komunikacích, je definována jako souvislý proud více vozidel, u kterého nelze předjíždět každé vozidlo jednotlivě, rozestup mezi jednotlivými vozidly při předjíždění nebo objíždění neumožňuje bezpečné zařazení. Už z této věty vyplývá, že kolona a předjíždění nejde moc dohromady.

Existuje však výjimka, popsaná v paragrafu 57 téhož zákona: „Pohybují-li se pomalu nebo stojí-li vozidla za sebou při pravém okraji vozovky, může cyklista jedoucí stejným směrem tato vozidla předjíždět nebo objíždět z pravé strany po pravém okraji vozovky nebo krajnici, pokud je vpravo od vozidel dostatek místa; přitom je povinen dbát zvýšené opatrnosti.“ Cyklistům je tedy v některých případech předjíždění v koloně povoleno – ne tak motorkářům.

Kdy se tedy smí předjíždět?

Policisté v praxi kličkující motocyklisty nepokutují, protože výklad zákona není jednoznačný a přestupek jako takový ne vždy snadno prokazatelný. Reálně jej vlastně mohou pokutovat pouze jako "nebezpečnou jízdu", kterou dotyčný jedinec ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu. Za takový hřích může výše pokuty činit maximálně 2500 Kč.

Neohrožený pohyb motorkáře mezi stojícími nebo pomalu popojíždějícími vozidly souvisí s další definicí, resp. typem zákazu předjíždění dle ust. §17 odst. 5, písm. b) zákona č. 361/2000 Sb.: „Řidič nesmí předjíždět…jestliže by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo vozidla, která hodlá předjet…“Z faktické situace v koloně plyne, že předjíždět vedlejším pruhem prakticky nebude možné, protože to je kolona a není tam místo. Řidič motorky by naopak teoreticky v takovém případě musel neomezit a neohrozit auta ve vedlejším pruhu, na což v koloně také nebude nikdy prostor. Další "vidle" do výkladu zákona hází také skutečnost, že ve koloně na víceproudé silnici ve městě nemůže jít ze zákona o klasické předjíždění, nýbrž o "souběžnou jízdu."

Pokud by však mezi vozidly v koloně byl dostatečný prostor, dalo by se říct, že v tu chvíli by nikoho neohrožoval a nemuselo by jít o přestupek. To samé platí v případě, že se motorka s autem vměstná do jednoho pruhu vedle sebe. Motorka ovšem nesmí jet po čáře nebo střídavě přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého, protože v tom případě by řidič musel dávat znamení o změně směru jízdy, jinak by se opět dopouštěl přestupku.

Jde o zdraví

Uražená zrcátka a poškrábané dveře předjížděných aut stojících v koloně jdou většinou na vrub motorkářovi. Jinak je to v situaci, kdy motorce někdo v koloně otevře dveře do cesty, prostě klasická "závora." Pokud by osoba ve vozidle náhle otevřela dveře, její povinností je v první řadě neohrožovat ostatní účastníky silničního provozu. V takové situaci by šlo zřejmě o spoluvinu, která by částečně padla na motorkáře i na řidiče auta.

Ještě je tu jedna sporná situace, při které bohužel dochází k řadě nehod, a to i těch vážných. Na motorce předjíždíte kolonu – samozřejmě tam, kde se předjíždět smí, a z boku se najednou objeví auto, které třeba někdo pustil z vedlejší silnice. Jestliže motorka předjíždí kolonu, musí mít místo, kam se může zařadit. Pokud vozidlo přijíždějící z boku vjede motorkáři do cesty neočekávaně a náhle a vytvoří mu tak překážku, vina leží na straně řidiče vozu.

Zvážíme-li tedy veškerá uvedená fakta, vyjde nám, že řidič motocyklu, předjíždějící v koloně nejedná zcela v souladu se zákonem. A jestliže vám to přece jen nedá a rozhodnete se zariskovat, buďte hlavně opatrní a pospíchejte raději pomalu.
Reklama

Diskuze

Fr_von_Dr - 13.06.2021 21:12:49
Motorkáři kličkuji v koloně proto, že u nás řidiči aut pochopili vytvoření zipu jako zablokováni jednoho i více pruhů rozevírajícím se zipem - auta v pruhu stojí cikcak, že neprojede ani cyklista.
Adam Novotný - 14.06.2021 14:04:09
Motorkáři nutně předjíždí kolonu (a doufám, že většina z nás to dělá pokud možno pomalu a opatrně) z hlavního důvodu - motorka se v koloně neuchladí ! A to jak vzduchem, tak vodou chlazená, leckdy směšně malý ventilátor před chladičem (Ducati) nemá šanci

Motorkářka bez papírů si spletla plyn a brzdu. Srazila malé dítě

Podle policie řidička zazmatkovala a lekla se lidí u krajnice. Dítě je v nemocnici
10.05.2021 17:33
|
1
Reklama

Respirátor je nutný i v kabrioletu, potvrdilo ministerstvo. Motorkáři ho naopak mít nemusí

Na motorce by lidé ochranu dýchacích cest mít neměly. Brání ve výhledu, míní úřad
06.04.2021 16:58
|
4

Konec zpřelámaných končetin? Džíny s airbagem mají chránit motorkáře

Kalhoty fungují podobně jako už známá vesta, po škubnutí za lanko se nafouknou
28.01.2021 07:28
|
1

Útěk z reality až na dřeň: S buggy CFMOTO v brutální rallye napříč nevyzpytatelnou Albánií

Šest dnů v úděsném terénu a krásách albánských hor prověřilo techniku, fyzičku a hlavně morálku
19.09.2021 19:19
|
1

ADAC: S některými elektromobily nehnete, ani když jsou zcela nabité. Příčina je prozaická

Přestože elektromobily používají drahé akumulátorové systémy, stále mají i tradiční 12V baterie
17.09.2021 11:49
|
1
Reklama

Na prodej je Škoda Fabia první generace, ujela jen 2000 km. Za 150 tisíc to je koupě roku

Kvalitnější malé auto už asi nikdo nevyrobí. Vyplatí se pořídit si dvacet let starý "nový" kus?
16.09.2021 19:51
|
10

Tradiční značka Benzina bude brzy minulostí, prohlédněte si fotky z její bohaté historie

Okřídleného českého koně nahradí po více něž šedesáti letech polský orel
16.09.2021 15:12
|
5
Reklama
Autosalon TV