Reklama
Řidičův chleba

Respirátor je nutný i v kabrioletu, potvrdilo ministerstvo. Motorkáři ho naopak mít nemusí

Na motorce by lidé ochranu dýchacích cest mít neměly. Brání ve výhledu, míní úřad
Zdroj: Tiskový servis Opel

Ačkoliv to tak podle aktuálního počasí příliš nevypadá, sezona kabrioletů a motocyklů je na spadnutí. Proto přichází na řadu otázka, jak se mají jejich řidiči chovat v rámci vládních koronavirových nařízení. Autosalon oslovil ministerstvo zdravotnictví, aby vysvětlilo, kdy je potřeba mít respirátor a kdy nikoliv.

Stáhnout střechu nestačí

Podle aktuálně platného opatření platí povinnost mít zakrytá ústa i nos respirátorem nebo jiným ochranným prostředkem třídy alespoň FFP2 / KN 95 v autě. Existuje několik výjimek. Nejdůležitější z nich je ta, když v autě řidič jede sám, což je zásadní změna oproti nelogickému nařízení z jara loňského roku. Ochranu úst a nosu není třeba mít ani v případě, že v autě sedí lidé, se kterými sdílíte domácnost. Volně mohou dýchat děti do dvou let, do 15 let stačí rouška. Výjimku mají také osoby s mentálními poruchami.

Nařízení platí pro všechny automobily bez výjimky. „V opatření se upravuje povinnost nosit v některých případech ochranu dýchacích cest v motorovém vozidle. Typ automobilu nemá na toto opatření vliv,“ potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

To znamená, že i při jízdě ve voze s cizími lidmi se staženou střechou musíte mít respirátor, ačkoliv venku na ulici stačí rouška. A naopak nemusíte mít ochranu úst, pokud jedete bez střechy sami, ačkoliv na ulici si musíte nelogicky chránit ústa i osamocení. Může tak nastat bizarní situace, kdy budete s kabrioletem v centru města s povolením pro vjezd do pěší zóny projíždět hloučkem lidí a i když budete jen těsně vedle nich, nebudete muset mít přes obličej nic. Nařízení neřeší ani stažená okénka u běžných aut.

Rouška brání motorkářům ve výhledu

Ministerstva jsme se také zeptali, jak je to s povinností zakrývat si ústa a nos v případě motorkářů. „Povinnost nosit ochranu dýchacích cest na motocyklu není, protože by rouška mohla ovlivnit výhled řidiče. Zároveň je její použití v kombinaci s integrální helmou z pohledu možného šíření kapének zbytečné,“ odpověděla Peterová.

Ministerstvo v tomto případě nerozlišuje, co má jezdec na sobě. Bez roušky tak může jezdit i motorkář s otevřenou helmou, kterou používají třeba lidé na skútru nebo někteří příznivci jízdy na chopperu. Stejně tak je možné vyrazit na vyjížďku se spolujezdcem, který s vámi nesdílí domácnost a nemít přitom respirátor ani roušku, ačkoliv jsou oba lidé k sobě během jízdy velmi blízko.

Zajímavé je také vyjádření mluvčí ohledně faktu, že by rouška bránila jezdci na motorce ve výhledu. Ministerstvo to zřejmě myslí tak, že při silném náporu větru může ochranná pomůcka po obličeji „cestovat“ a potencionálně ohrozit motorkáře. To by se ale teoreticky mohlo stát i v některých otevřených vozech.
Reklama

Diskuze

David - 24.05.2021 05:58:47
Jaký je rozdíl v tom, jestli jede člověk na motorce, nebo v kabrioletu? Já nosím respirátor jenom v uzavřených budovách. Venku už dávno ne. Objednal jsem si sice ty černé z www.greenmat.cz/Respiratory-c160_150_2.htm , ale stejně je venku nosit nechci.
NovPav - 12.04.2021 06:33:36
Článek mě obohatil.

Autoservisy drtí vládní nařízení. Mohou sice mít otevřeno, ale policisté jim odklánějí zákazníky

Pokles návštěvnosti je až padesátiprocentní. Jakmile "padnou okresní hranice", očekávají nával
13.03.2021 19:05
|
19
Reklama

Koronavirus mění dopravní předpisy. V Německu platí zákaz řídit se slunečními brýlemi a rouškou

Řidič musí být ze zákona za volantem rozpoznatelný pro kamery. Proto s rouškou nesmí mít ani čepici
22.02.2021 07:52
|
13

Tato značka věstí řidičům zkratku. Projet lze, ale je potřeba mít správný důvod

Řidič nesmí přes dané místo objíždět dopravně složitou situaci. Nemusí ale ani zastavit
16.02.2021 11:43
|
21

Od simulace ozubeného kola po elektromotor. V Plzni vyvíjí a testují součástky aut pro celý svět

Navštívili jsme centrum ZF Engineering, kde se starají o to, aby každý díl nového vozu fungoval
09.02.2023 10:18
|
0

Kia XCeed překvapuje zábavným řízením. Benzinový motor má dost síly a rozumný apetit

Vyzkoušeli jsme povedený crossover z novou výbavou GT-Line. Trápilo nás jen škubání automatu
07.02.2023 17:34
|
4
Reklama

Lamborghini dává sbohem čistému benzinu. Představilo dva poslední modely s motorem V12

Žádná elektrifikace, jen dvanáct válců. To je krédo nových vozů. Příště už bude jen hybrid
06.02.2023 18:15
|
2

Kvíz: Stěrače stírají, klakson troubí. Znáte automobilové hlášky z českých filmů?

Vybrali jsme české filmy od poloviny 70. let až po rok 2003. Odpovíte na všechny otázky správně?
05.02.2023 09:41
|
2
Reklama
Autosalon TV