Reklama
Řidičův chleba

Záchranářská ulička v kolonách jako rébus. I když je povinná, řidiči při jejím vytváření tápou

Pomoci může navigace nebo jednoduchý trik s palcem pravé ruky
Zdroj: prima.iprima.cz

Vypadá to jako banální pravidlo, které pomáhá zachraňovat lidské životy i majetek. Jenže v praxi je vytváření uličky pro záchranáře taková lidová tvořivost. Někteří řidiči ji vytvářejí už při dojezdu do kolony, jiní až když slyší houkání. A najdou se i takoví, kteří prostě neví, na jakou stranu uhnout. Proti chaosu se už rozhodli bojovat i vývojáři GPS navigací návodem, jak se chovat při dojíždění do kolony.

Pětiletka záchranářské uličky

Povinnost vytvořit záchranářskou uličku u nás platí už od podzimu roku 2018. Zákon doslova říká: „Není-li dálnice nebo silnice pro motorová vozidla s nejméně dvěma jízdními pruhy volně průjezdná z důvodu kolony stojících nebo pomalu jedoucích vozidel, jsou řidiči vozidel povinni vytvořit mezi jízdními pruhy prostor pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy. Přitom smějí vjet na krajnici nebo na střední dělící pás.“

A přestože se to v praxi příliš často nestává, policie může řidiče, který tento předpis porušuje, sankcionovat. Za „jiné porušení povinnosti“, pod které se dá prohřešek „schovat“, může udělit pokutu na místě do 2000 Kč, ve správním řízení pak řidiči hrozí sankce 1500 až 2500 korun. Pokud se najde chytrák, který záchranářskou uličku zneužije, může na místě dostat pokutu 2500 korun.

Jak na to?

Na klasických dvouproudých silnicích vychází vytváření záchranářské uličky z logiky, že vozidla v každém směru zajedou doleva ke krajnici. A to už ve chvíli, kdy kolonu dojíždějí. Nikoli, až když slyší houkání majáků. A tím se uvolní bezpečné místo pro záchranáře uprostřed. Ulička by měla mít alespoň tři metry, aby mohly v případě potřeby projet i velké hasičské vozy.

Na dálnicích se třemi a více pruhy je to ale složitější. A tady už někteří řidiči tápou. Stejně jako například v sousedním Německu se záchranářské ulička vytváří mezi levým a k němu přiléhajícím pruhem. Jinými slovy, auta v levém (rychlém) pruhu zajíždějí k levé krajnici (svodidlům) a všechna v ostatních pruzích naopak směrem doprava. Pomoci vám také může pohled na vaši pravou ruku. Představte si, že palec je levý pruh dálnice a mezera mezi ním a dalšími prsty znázorňuje záchranářskou uličku.

Jako výborná pomůcka může sloužit vaše pravá ruka. Palec v takovém případě zobrazuje nejrychlejší levý pruh. Mezera mezi ním a ukazováčkem představuje záchranářskou uličku. Ostatní pruhy dálnice či silnice pro motorová vozidla (zbylé prsty) se v koloně řadí doprava.

Pomůže i navigace

Vývojáři GPS navigací se inspirovali zákonnou povinností řady evropských zemí vytvořit záchranářskou uličku a přidali speciální upozornění, které uživatele upozorňuje na možné nehody na dálnicích. „Ve skupinové diskuzi jsme zjistili, že většina řidičů pravidlo záchranářské uličky nezná. Začlenění vzdělávacích informací do navigace je tedy nezbytné, aby tohle upozornění zapůsobilo správně,“ upřesňuje vedoucí produktového oddělení společnosti Sygic Lukáš Dermek.

Funkce“ kolona“ se aktivuje, pokud se provoz zpomalí na určitou úroveň. Navigace v takovou chvíli upozorní řidiče na možnou nehodu před vozidlem a poskytne mu pokyny, kam má s vozidlem zajet.

Povinnost záchranářské uličky platí v různých evropských zemích: v Rakousku, Belgii, Chorvatsku, České republice, Německu, Maďarsku, Lucembursku, Polsku, Slovinsku, na Slovensku a ve Švýcarsku. V ostatních členských státech EU řidiči povinnost vytvořit záchranářskou uličku nemají.

Reklama

Diskuze

Fr_von_Dr - 18.08.2023 09:08:15
Mám mnho záběrů palubní kamery, kdy stojím v koloně (s uličkou) a za mnou stojí auto celou šíří v uličce, aby řidič/ka/ko viděl/la/lo, co se v předu děje. A nejlepší je to v tunelech Blanka... Lidi, co se s vámi děje?!
Georg - 17.08.2023 22:53:24
Bohužel v ČR je pro většinu řidičů záchranářská ulička cizí slovo. A když se zadaří a ulička se vytvoří při projíždějí složek IZS, tak po jej projetí ji ihned zavřou bez ohledu, zda nejede další vozidlo IZS

Příteli chvátej SOS! Zkuste kvíz o škodovkách, které nejen za socialismu zachraňovaly životy

Škodovky jsou u nás přes 100 let nedílnou součástí vozových parků policie, záchranky i hasičů
28.04.2024 08:58
|
0
Reklama

Nejvytíženější úsek dálnice D1 už není dálnicí. Do Průhonic se jezdí zdarma, ale jen 110 km/h

Jedním z důvodů je fakt, že kolem dálnice je v tomto úseku naplánována další výstavba
02.01.2023 16:24
|
5

Ne všechny dálnice v Česku jsou zpoplatněné známkou. Toto je přehled všech úseků, které jsou zdarma

Ve vybraných úsecích řidičům nehrozí žádná pokuta. Musí však pozorně sledovat dopravní značení
06.09.2022 07:48
|
1

Škoda Favorit by dnes stála přes milion korun. Nová auta byla před revolucí těžko dosažitelný sen

Nejžádanější byla Škoda Favorit. Za bony se dalo koupit i Daewoo Racer, ale to bylo pro zelináře
10.05.2024 08:29
|
5

Jízda motorkářů mezi kolonou po čáře je přestupek. Existují ale možnosti, jak projet bez sankce

Díky novému značení mohou motocykly a skútry v hlavním městě využívat vyhrazené pruhy pro autobusy
06.05.2024 14:15
|
7
Reklama

Supervýkonný pick-up Tesla Cybertruck míří do Evropy. Brzy se objeví i v České republice

Americká automobilka představí novinku na evropském turné se zastávkou v Praze
30.04.2024 12:30
|
0

Elektromobily se mohou dlouho po nehodě samovznítit. Často musí i v servisu do karantény

U oprav vozů na elektřinu se servisy řídí přísnými předpisy. Mají bezpečné místo pro vychladnutí
23.04.2024 14:12
|
1
Reklama
Autosalon TV