Reklama
Řidičův chleba

Pokud to plánujete, kupte si nové auto se spalovacím motorem teď. Může to být vaše poslední!

Volkswagen, Audi a Mercedes celkem brzy skončí s klasickými motory. Nahradí je elektrickými
Zdroj: Bart Běhal

Elektromobilita se postupně stává součástí našich životů, ale faktem je, že z toho všichni nejsou zrovna dvakrát nadšení. Právě ti často říkají, že elektromobil nemají v nejbližších letech v plánu. Jak to tak ale vypadá, i oni budou mít za oněch pár let smůlu a elektrické auto si prostě budou muset koupit. Velké automobilky totiž postupně hlásí, že se spalovacími motory definitivně končí. A zákaz prodeje těchto aut v následujících letech ohlásily třeba Kanada nebo stát Florida v USA.

Mercedes-Benz

Za posledních několik dnů ohlásila hned trojice německých automobilek, že se spalovacími motory končí. Někteří to plánují v následujících třeba až 10 letech, jiné za rok či dva. Mezi značky, které nástup masivní elektromobility hodlají výrazně uspíšit, patří třeba Mercedes-Benz. A tím výrazně myslíme rok či dva. Automobilka totiž ohlásila, že elektrické modely, které byly v plánu na roky 2024 a 2025 budou uvedeny asi o rok dříve.

A jakmile se tak stane, stáhne značka z prodeje jejich ekvivalenty se spalovacími motory, které zároveň přestane vyrábět. K tomu všemu oznámila, že definitivně zastavuje vývoj modelů kabriolet a kupé a finance tím ušetřené investuje do vývoje nových elektrických modelů.

Reklama

Audi

Zrychlený nástup elektromobility hlásí také Audi. Německá prémiová značka má v plánu nejpozději v roce 2033 definitivně zastavit výrobu a tedy i prodej aut se spalovacími agregáty. Navíc potvrdila, že poslední nový model, který bude osazen spalovacím motorem, bude představen za čtyři roky. Pak už na řadu přijdou jen elektromobily. Pokud tedy zákazníci chtějí model značky Audi se spalovacím motorem, budou mít možnost právě jen do roku 2033, přičemž je potřeba počítat s tím, že nabídka bude postupně výrazně omezená.

Spolu s tím ale Audi oznámila, že takto rychlý nástup elektromobility je v plánu hlavně v Evropě. V Číně to tak rychlé nebude a modely se spalovacím motorem tam budou k dispozici o mnoho déle.

Volkswagen

Velmi podobně jako Audi bude s nástupem elektromobility pracovat také značka Volkswagen. Šéf prodeje Klaus Zellmer pro agenturu Reuters před nedávnem potvrdil, že od roku 2035 značka na trh neuvede žádný nový model se spalovacím motorem. Zatím to ale nevypadá, že nebude možné si koupit alespoň už vyrobené skladové kusy. To by i po tomto roce problém být neměl.

Nicméně i Volkswagen přiznal, že tento krok je v plánu hlavně pro Evropu. V Americe nebo Číně se zatím nic měnit nebude a i po roce 2035 tam budou spalovací auta stále k dispozici. Důvod je prostý. Tamní zákazníci se na elektromobilitu moc netváří a nutně ji neprosazují ani úřady a nařízení. V Evropě bude brzy zavedena norma Euro 7 a to je důvod, proč se automobilky spalovacích motorů musí, ať chtějí nebo ne, postupně vzdát.

Reklama

Zákaz v některých zemích

A nejsou to jen samotné automobilky, které dávají sbohem klasickým motorům. Už před časem oznámil stát Florida, že v následujících letech postupně zakáže prodej těchto aut na svém území. Definitivní zákaz by měl přijít po roce 2035. Se stejným datem zakáže prodej nových aut se spalovacími motory také Kanada, která ovšem do toho zákazu přidává i lehká nákladní vozidla a dodávky. Tamní premiér krok vysvětlil tím, že se Kanada zavázala, že do roku 2050 nebude produkovat žádné emise a tak je zákaz nezbytný.

Zároveň ale dodal, že vláda v souvislosti s tím plánuje masivní výstavbu dobíjecích stanic a zároveň řadu podpor a pobídek pro soukromé osoby i podnikatele.


Diskuze

pepa - 08.07.2021 23:03:20
Měsíc trvající blackout na vás!
Vlk - 08.07.2021 19:32:55
Baj : Takovouhle spotřebu má téměř většina aut....na dálku, po městě za 4.2 litru je naprostý nesmysl ! Krom toho bez turba čekáte hodinu než se něco rozjede a vytáčíte to jak blázen aby to jelo. To fakt nechci ani zadarmo, to sem si mohl nechat SDI.....

Elektromobil Škoda Enyaq iV na rok zdarma vyhrál Pavel Nečas. Dostane ho Kluk Puk Jakuba Voráčka

Napínavou soutěž osmi osobností rozhodly vaše hlasy
30.06.2021 09:22
|
1
Reklama

Wrangler do zásuvky? Zvykejte si! Celý Jeep bude v budoucnu elektrický, říká šéfka značky

Nový Jeep Wrangler přijde do Evropy za rok. Elektrifikace všech modelů je nevyhnutelná věc
28.06.2021 15:02
|
4

Elektromobily nehoří častěji než jiná auta. Podle Škodovky jsou stejně bezpečné

Škoda Auto pravidelně spolupracuje s hasiči a pomáhá jim naučit se, jak s hořícím autem pracovat
22.06.2021 10:26
|
1

Retro: Zachovalá Jawa Pionýr dnes stojí nesmysl. Kdysi to byl nejrozšířenější dopravní prostředek

Malá padesátka od Jawy bývala snem mladých kluků několika generací. Její kult trvá dodnes
08.06.2024 09:54
|
15

Retro: Karosa Š 11 byla nástupkyní kulatého RTO a předvojem hranaté řady 700. Jezdila i v Mongolsku

V polovině 60. let přinesla „ešema“ či „ešela“ na československé silnice novou kulturu cestování
25.05.2024 09:18
|
4
Reklama

Nová generace čtyřkolek CFMOTO nastavuje měřítka třídy. Velkolepá evropská premiéra se konala v Brně

Novinky CFORCE 850 Touring a CFORCE 1000 Touring jsme otestovali v extrémním terénu i na silnici
20.05.2024 10:09
|
2

Retro: Lancia Thema 8.32 byla Roccem Siffredim mezi důstojnými sedany. Servisovat ji je za trest

Tuctovou čtyřdveřovou limuzínu změnil motor z Ferrari v divoké zvíře. Dnes by tohle nikdo neudělal
18.05.2024 09:33
|
1
Reklama
Autosalon TV