Reklama
Řidičův chleba

Pokud to plánujete, kupte si nové auto se spalovacím motorem teď. Může to být vaše poslední!

Volkswagen, Audi a Mercedes celkem brzy skončí s klasickými motory. Nahradí je elektrickými
Zdroj: Bart Běhal

Elektromobilita se postupně stává součástí našich životů, ale faktem je, že z toho všichni nejsou zrovna dvakrát nadšení. Právě ti často říkají, že elektromobil nemají v nejbližších letech v plánu. Jak to tak ale vypadá, i oni budou mít za oněch pár let smůlu a elektrické auto si prostě budou muset koupit. Velké automobilky totiž postupně hlásí, že se spalovacími motory definitivně končí. A zákaz prodeje těchto aut v následujících letech ohlásily třeba Kanada nebo stát Florida v USA.

Mercedes-Benz

Za posledních několik dnů ohlásila hned trojice německých automobilek, že se spalovacími motory končí. Někteří to plánují v následujících třeba až 10 letech, jiné za rok či dva. Mezi značky, které nástup masivní elektromobility hodlají výrazně uspíšit, patří třeba Mercedes-Benz. A tím výrazně myslíme rok či dva. Automobilka totiž ohlásila, že elektrické modely, které byly v plánu na roky 2024 a 2025 budou uvedeny asi o rok dříve.

A jakmile se tak stane, stáhne značka z prodeje jejich ekvivalenty se spalovacími motory, které zároveň přestane vyrábět. K tomu všemu oznámila, že definitivně zastavuje vývoj modelů kabriolet a kupé a finance tím ušetřené investuje do vývoje nových elektrických modelů.

Reklama

Audi

Zrychlený nástup elektromobility hlásí také Audi. Německá prémiová značka má v plánu nejpozději v roce 2033 definitivně zastavit výrobu a tedy i prodej aut se spalovacími agregáty. Navíc potvrdila, že poslední nový model, který bude osazen spalovacím motorem, bude představen za čtyři roky. Pak už na řadu přijdou jen elektromobily. Pokud tedy zákazníci chtějí model značky Audi se spalovacím motorem, budou mít možnost právě jen do roku 2033, přičemž je potřeba počítat s tím, že nabídka bude postupně výrazně omezená.

Spolu s tím ale Audi oznámila, že takto rychlý nástup elektromobility je v plánu hlavně v Evropě. V Číně to tak rychlé nebude a modely se spalovacím motorem tam budou k dispozici o mnoho déle.

Volkswagen

Velmi podobně jako Audi bude s nástupem elektromobility pracovat také značka Volkswagen. Šéf prodeje Klaus Zellmer pro agenturu Reuters před nedávnem potvrdil, že od roku 2035 značka na trh neuvede žádný nový model se spalovacím motorem. Zatím to ale nevypadá, že nebude možné si koupit alespoň už vyrobené skladové kusy. To by i po tomto roce problém být neměl.

Nicméně i Volkswagen přiznal, že tento krok je v plánu hlavně pro Evropu. V Americe nebo Číně se zatím nic měnit nebude a i po roce 2035 tam budou spalovací auta stále k dispozici. Důvod je prostý. Tamní zákazníci se na elektromobilitu moc netváří a nutně ji neprosazují ani úřady a nařízení. V Evropě bude brzy zavedena norma Euro 7 a to je důvod, proč se automobilky spalovacích motorů musí, ať chtějí nebo ne, postupně vzdát.

Reklama

Zákaz v některých zemích

A nejsou to jen samotné automobilky, které dávají sbohem klasickým motorům. Už před časem oznámil stát Florida, že v následujících letech postupně zakáže prodej těchto aut na svém území. Definitivní zákaz by měl přijít po roce 2035. Se stejným datem zakáže prodej nových aut se spalovacími motory také Kanada, která ovšem do toho zákazu přidává i lehká nákladní vozidla a dodávky. Tamní premiér krok vysvětlil tím, že se Kanada zavázala, že do roku 2050 nebude produkovat žádné emise a tak je zákaz nezbytný.

Zároveň ale dodal, že vláda v souvislosti s tím plánuje masivní výstavbu dobíjecích stanic a zároveň řadu podpor a pobídek pro soukromé osoby i podnikatele.


Diskuze

Marian Tajchner - 07.07.2021 10:28:20
jasně a ještě o sněhurce. Je co začnou první automobilky padat na hubu a bude plno nezaměstnaných Soudruzi otočí. A hlavně existuje dál xx značek co budou dělat auta dál, nebo je možný individuální dovoz a homologace.
BaJ - 07.07.2021 12:34:28
Koupil jsem nový Hyundai i20 čtyřválec bez turba. Spotřeba průměr 4,5 lt/100km a včera 60km dle značek omezení rychlosti za 4,2litru. Tak kupujte auta na baterky kašpárci :-)

Elektromobil Škoda Enyaq iV na rok zdarma vyhrál Pavel Nečas. Dostane ho Kluk Puk Jakuba Voráčka

Napínavou soutěž osmi osobností rozhodly vaše hlasy
30.06.2021 09:22
|
1
Reklama

Wrangler do zásuvky? Zvykejte si! Celý Jeep bude v budoucnu elektrický, říká šéfka značky

Nový Jeep Wrangler přijde do Evropy za rok. Elektrifikace všech modelů je nevyhnutelná věc
28.06.2021 15:02
|
2

Elektromobily nehoří častěji než jiná auta. Podle Škodovky jsou stejně bezpečné

Škoda Auto pravidelně spolupracuje s hasiči a pomáhá jim naučit se, jak s hořícím autem pracovat
22.06.2021 10:26
|
1

Záběry, ze kterých mrazí: Řidič srazil tři mladé ženy na přechodu, když jim jiný dával přednost

Chodkyně počkaly, až jim auto v levém pruhu zastaví a pustí je. S dalším ale už vůbec nepočítaly
18.09.2021 18:05
|
4

Bizár ze Zlínska. Koupil si v bazaru auto a po pár metrech ho přetočil na střechu

Řidič ujel jen asi 200 metrů. Podle policie byl pod vlivem alkoholu
17.09.2021 17:53
|
1
Reklama

Poslanci schválili výši pokuty při povinném objíždění cyklistů. Platit bude od ledna

Poslanecká sněmovna původně navrhovala postih podobný jako u alkoholu. Senátu se to nelíbilo
16.09.2021 13:01
|
47

Za nezaplacené pokuty botička nebo zabavená značka. Poslanci schválili přísnou páku na řidiče

Ten, kdo nebude mít uhrazenou starší pokutu, dostane nejprve možnost ji ihned uhradit
16.09.2021 07:36
|
1
Reklama
Autosalon TV