Reklama
Řidičův chleba

Češi si myslí, že elektromobil by měl stát maximálně půl milionu. Elektromobilitě celkově věří

Nákup elektrického auta do budoucna plánuje velká část lidí. Doufají, že přispěje stát
Zdroj: Tiskový servis BMW

Ať se nám to líbí nebo ne, elektromobilita se postupně stává součástí našich životů a už teď je jasné, že v blízké budoucnosti bude naprostým standardem. Ostatně, řada automobilek ohlásila, že za pár let, některé už za rok či dva, postupně přestanou vyrábět a následně i prodávat auta se spalovacím motorem. Volkswagen Financial Services se proto rozhodl udělat mezi Čechy průzkum, který se týká právě elektromobility. Vyplývá z něj, že se k ní v Česku sice nestavíme úplně negativně, ale byli bychom nejraději, kdyby značnou část případného pořízení elektrického auta dotoval stát. Průzkum probíhal v dubnu letošního roku na vzorku 800 dotázaných.

V Pardubicích elektromobily nechtějí

Z průzkumu také vyplynulo, že Češi jsou k případnému nákupu elektrického auta v současné době poněkud obezřetní, ale plány na pořízení má značná část dotázaných. Zatímco během nadcházejících dvou let o pořízení elektromobilu uvažuje nebo je o něm pevně rozhodnuto 19 % řidičů, v horizontu pěti let už jejich podíl vzrostl na 26 %. Zajímavým zjištěním je, že nejčastěji o elektromobilu uvažují řidiči na Vysočině (36 %) a v Olomouckém kraji (34 %), nejméně atraktivní je pak pro motoristy z Pardubického kraje (7 %).

Zajímavé také je, že řada dotázaných by elektrické auto koupila především kvůli nulovým místním emisím. Kvůli tomu by takový vůz koupilo 44 % respondentů. Třetina kvituje nízké provozní náklady a každý dvacátý by elektromobil koupil kvůli svižnější akceleraci nebo prestiží spojenou s vlastnictvím elektromobilu.

58 % dotázaných je přesvědčeno, že elektromobilita je budoucností, ale jedním dechem zmiňují velké problémy s nedostatečnou infrastrukturou dobíjecích stanic. Podle poloviny účastníků průzkumu totiž bude trvat ještě minimálně 10 let, než bude hustota dobíjecích stanic dostatečná. Třetina (34 %) řidičů je pak toho názoru, že na její rozvoj bude stačit šest až deset let. Pouze jeden ze sta dotázaných řidičů počítá s adekvátní dobíjecí sítí v horizontu jednoho až dvou let.

Reklama

Vysoká cena je problém

Podle 37 % dotázaných by byla ideální cena elektromobilu do půl milionu korun. Pro každého šestého by pak maximální limit představovala částka 750 000 Kč. Právě vyšší pořizovací cena patří společně s limitovanou dojezdovou vzdáleností a hustotou dobíjecích stanic k nejčastěji zmiňovaným obavám.

Sedm procent dotázaných by se pak spokojilo s tím, aby stát na nákup elektrického auta přispíval zhruba pětinou, třicetiprocentní dotace by už motivovala každého čtvrtého. Státní příspěvek v hodnotě poloviny pořizovací ceny vozu by pak byl dostatečným argumentem pro 58 % řidičů.

„Průzkumy dlouhodobě ukazují, že Čechy od pořízení elektromobilu odrazuje především jejich vyšší pořizovací cena. Právě dotace jsou dle mého názoru jednou z cest, jak dostat elektromobilitu do hledáčku českých řidičů. Zatímco v západních zemích nebo na Slovensku dosahují státní příspěvky až 9 000 eur (cca 230 000 Kč – pozn. redakce), v Česku žádný dotační program pro občany nenajdeme. Stát pro letošek nechystá dokonce ani dotační program pro firmy, a Česko tak bohužel zaostává za evropskými automobilovými trendy,“ říká jednatel Volkswagen Financial Services Vratislav Strašil.


Diskuze

Tom T - 01.07.2021 14:53:38
Jste na velikém OMYLU pane autore. Češi elektromobily nechtějí, tak jsou jim vnucovány a neustále podsouvány smyšlenými články jako je tento a podobné splácaniny. Je to úplně stejný nesmysl jako oslavné články na tříválce.
Jiří - 02.07.2021 10:29:10
ad "Sedm procent dotázaných by se pak spokojilo s tím, aby stát na nákup elektrického auta přispíval zhruba pětinou" - Proč? Dotace snad rostou na stromech? Přispívá snad stát na nákup Octavie a dalších aut?

Elektrifikace se nevyhýbá ani těm nejvíce terénním vozidlům. Důkazem je výrobce bugin Polaris

Podívejte se na přehled novinek pro rok 2021 od americké značky Polaris
27.06.2021 07:23
|
1
Reklama

Evropská unie rozhodla, že elektrokoloběžky budou muset mít povinné ručení

Záležet ale bude na tom, do jaké kategorie koloběžka patří. Platit budou majitelé těch rychlých
24.06.2021 15:22
|
16

Rychlé zvýhodnění elektromobilů prosazují jen Zelení a TOP09. Ostatní strany jsou proti, nebo mlží

Předvolební dotazník Autosalonu se ptá i na třaskavé téma ekologické dopravy a snižování škodlivin
03.06.2021 22:28
|
2

Řidiči si mohou oddechnout. Pivní kola blokující dopravu zmizí z pražských ulic

O zákazu rozhodl Nejvyšší správní soud a platný je ve většině částí Prahy
27.07.2021 08:03
|
0

TSK Praha má podle ministerstva za zpackanou demolici mostu na D11 platit pokutu

Dálnice měla být plně zprůjezdněna v neděli ráno. Nakonec k tomu nedošlo ani o 24 hodin později
26.07.2021 19:56
|
3
Reklama

V Praze se od srpna výrazně zdraží parkování na P+R. Někde až o 80 korun na hodinu

Parkování na nehlídaných parkovištích ale bude nově na 12 hodin zcela zdarma
26.07.2021 07:27
|
0

Británie donutila BMW stáhnout reklamu na model M4. Stačil jediný zvuk a jediný stěžovatel

Tamní rozhlasové radě si stěžoval jeden jediný posluchač, kterému vadilo to, co jiný ani nepostřehne
22.07.2021 19:23
|
7
Reklama
Autosalon TV