Reklama
Řidičův chleba

Teploty pod nulou nepřejí ruční brzdě. Problém může ale nastat i při stání v garáži

Led není jediný viník, který často blokuje brzdy. Dlouho nepojízdná auta ohrožuje ještě rez
Zdroj: Michaela Rubešová, Autosalon.tv

Nezatahovat ruční brzdu v zimě nás učili už v autoškole, ne vždy na to ale při parkování myslíme. Stejně tak u aut, která se často nepoužívají a stojí na místě, reálně hrozí, že se jim ruční brzda zablokuje. Jak tomu nejlépe předcházet a co dělat, když taková situace nastane, řekl Autosalonu automechanik Petr Falta.

Bordel od silnice i vlhkost dělají svoje

Běžně se při jízdě po vozovce dostane mezi brzdové pakny a buben (v případě bubnových brzd) prach a jiné nečistoty. Pokud ještě venku prší nebo sněží, může taková kombinace způsobit při delším odstavení vozu nepříjemnosti. V případě silných mrazů, které se ani Česku nevyhýbají, dochází nejen k běžnému zablokování, ale také často k zamrznutí.

Když je na vině rez, která se vytvoří právě kvůli vlhku a nečistotám, lze problém řešit relativně dobře. „Je potřeba tomu trochu pomoct například kolíbáním, tedy pomalým rozjížděním se na jedničku a zpátečku, kdy by se po krátké době mělo ozvat hlasité lup,“ radí Petr Falta. Přesně tato situace se často stává mně osobně, když stojím venku a s autem dlouho nejezdím. Podle toho také vypadají brzdy plné rzi. Každopádně tento způsob dělejte vždy na bezpečném místě – tedy nejlépe na rovině, v kopci to není zrovna bezpečné, i přes fakt, že si za kola dáte například cihlu.

Není potřeba se bát, že by se při tomto manévru například rozlomila brzdová destička, leč nepříjemný zvuk znamená pouze oddělení povrchů. Pak je ale nutné rez dostat pryč a to nejlépe brzděním. Ideálně častým, ne však prudkým, které by mohlo vést k nečekanému karambolu. Někdy ale ani kolíbání nepomůže a je potřeba přistoupit k razantnějšímu řešení.

„Pak se musí sundat kolo a pomocí kladívka nebo jiného náčiní ťukat na brzdový buben, určitě ne ale na poklici, to nijak nepomůže,“ řekl Falta a dodal: „U garážovaných aut je zas problém, že v zimě jezdí v soli, která v kombinaci s litinovým obložením a vlhkostí působí právě na korozi, takže se to může zablokovat úplně stejně jako u aut stojících v zimě venku,“ vysvětlil Falta.

Dobrý servis je základ

Co může pomoci, aby se jedna ze situací nestala, je pravidelný servis u profesionálů. Pokud totiž máte v pořádku kotouče, destičky i brzdovou kapalinu, pak nemusíte mít strach. „Rozhodně si ale žádnou z těchto komponent nevyměňujte sami doma bez patřičných znalostí,“ varoval Falta. Ve snaze ušetřit můžete například koupit slabou tloušťku destičky. Ta bude následně třeba příčinou vibrací ve volantu a stejně nakonec skončíte v autoservisu, kde v lepším případě zaplatíte za výměnu, v tom horším si můžete svým škudlením zničit i další a dražší komponenty.

Také se zejména v zimě nedoporučuje jezdit příliš často krátké vzdálenosti, kdy se brzdy nemají šanci zahřát, z takových se totiž nemá šanci voda vypařit a nastává tak opět možný problém se zamrznutím nebo zablokováním ruční brzdy.

Reklama

Diskuze

Sam - 23.01.2023 13:20:35
Máte asi auta z minulého století. Můj BMW má ruční brzdu automatickou, která se aktivuje samočinně když je třeba. Např když zastavím v prudším kopci a budete se divit ať stojím do kopce nebo z kopce BMW to pozná.
Joe - 22.01.2023 20:31:20
Zvazty co nemaj obdoby..

Dřív tu vyráběli brzdy pro Favorit, teď pro Rolls-Royce. Navštívili jsme továrnu ZF v Jablonci

Ročně vyprodukují na devět milionů brzd, chtějí ale víc. Také je tu testují v extrémních podmínkách
30.09.2022 15:29
|
2
Reklama

Se zvířecí kůží nebo dřevem bude brzy konec. Kia, Škoda i BMW investují do zpracování odpadů

Recyklované materiály jsou v nových autech čím dál častěji. Přinášíme přehled těch nejzajímavějších
28.07.2022 07:31
|
3

Vůně spálených gum, hořící brzdy a ticho místo řevu motoru. Trápili jsme elektromobil na okruhu

Na autodromu v Mostě proběhla akce pod názvem Track&Safety. My jsme tam dorazili s vozem Kia e-Soul
11.12.2019 19:50
|
4

Nezávislé testy a QR kód na štítku. Při výběru pneumatik se nevyplatí koukat jen na cenu

Důležitými parametry pneumatik jsou hlučnost, spotřeba paliva a především jejich rozměr
27.03.2023 15:27
|
0

Jízda důchodce v protisměru mohla skončit tragédií. Řidič, který ho pomohl zastavit, dostal cenu

Titul Gentleman silnic získal Robin Komárek. Za pomoci policie zastavil nebezpečného seniora
24.03.2023 10:37
|
3
Reklama

Naděje pro majitele aut na LPG. V Česku přibývají garáže, do kterých mohou vjet

V drtivé většině případů to zatím možné není. Nově postavené garáže v Praze už auta na plyn vpustí
23.03.2023 13:36
|
1

Aplikace Waze přináší usnadnění pro majitele elektromobilů. Nově dokáže plánovat dobíjení

Stačí zadat údaje o svém autě, aby aplikace mohla najít správné konektory pro elektromobil
21.03.2023 19:15
|
1
Reklama
Autosalon TV