Reklama
Řidičův chleba

Zasněžené dopravní značení není propustkou pro přestupky. Pokuty hrozí i při kalamitě

Když není vidět podélné značení, bývá viditelné to svislé. V potaz je potřeba brát i šířku silnice
Zdroj: Tiskový servis Magistrátu Hlavního města Prahy

Venku to sice zatím na žádnou velkou sněhovou kalamitu nevypadá, ale zima ještě ani pořádně nezačala, a tak je potřeba se sněhovou nadílku počítat. Může se snadno stát, že nasněží a nebude vidět některé dopravní značení. I v takovém případě ale řidiči musí dodržovat pravidla a myslet i na takové věci, jako je šířka silnice, blízkost křižovatky nebo přechod pro chodce.

Pravidla platí pořád

Je vcelku nepravděpodobné, že by došlo k takové kalamitě, že by nebylo vidět ani vodorovné a ani svislé dopravní značení. Stát se to ale může a v takovém případě opravdu platí, že když není vidět žádné značení, řidič se jím nemůže řídit. To ale neznamená, že si řidiči mohou dělat co chtějí! Pokud je zasněžená plná prostřední čára, a i značka zákazu předjíždění, měl by se řidič chovat tak, jako kdyby o zákazu věděl. Zjednodušeně řečeno, nejsou-li značky vidět a je tedy tak špatná sjízdnost, nepředjíždím, dodržují standardní maximální povolenou rychlost a jedu ohleduplně.

Je všeobecně známo, že některé značky, jako třeba stopka nebo přednost v jízdě, mají naprosto charakteristický tvar a je potřeba na ně brát ohled i ve chvíli, kdy jsou pokryté sněhem. Ostatně, právě proto svůj tvar mají.

„Pokud není vodorovná dopravní značka kvůli sněhu vidět, nemůže řidič porušit povinnost či zákaz z takové značky plynoucí. Stále je však třeba mít na mysli, že platí obecná úprava provozu, a že svislé dopravní značky jsou nadřazené vodorovným dopravním značkám,“ řekla Autosalonu vrchní policejní komisařka Hana Rubášová.

Reklama

Modré zóny se sněhem nezmizí

Především v centrech měst se asi nemůže stát, že by svislé dopravní značení nebylo kvůli sněhu vidět. U vodorovného už je to ale jinak. Mezi řidiči panuje přesvědčení, že pokud nevidí modrou čáru na zemi, značka upozorňující na parkovací zónu neplatí. To ale není pravda. Znovu je potřeba říct, že svislé značení je nadřazeno tomu vodorovnému. „Pokud nejsou viditelné vodorovné dopravní značky, řídí se řidič svislými dopravními značkami a obecnou úpravou provozu,“ zdůraznila Hana Rubášová.

Může se ale stát, že si řidič kvůli sněhu nebude jistý, jestli má stát šikmo, podélně nebo kolmo. V tom případě pomůže jak parkování ostatních, tak třeba obecná úprava provozu a parkování. To znamená, že je vesměs jedno, jestli řidič zaparkuje kolmo nebo rovně. Důležité ale je, aby bral v potaz například blízkost křižovatky. Řidič totiž nesmí stát v okruhu pěti metrů od křižovatky. Stejně tak je potřeba brát v potaz, že při parkování musí zůstat třímetrový prostor pro průjezd. A i to, že není možné parkovat v okruhu pěti metrů kolem přechodu.


Diskuze

Tom - 10.11.2022 12:00:38
článek zbytečně dlouhý. víme: svislé značky jsou nadřazené a platí, i když není vodorovná vidět. Mě jako řidiči jde o to, že pokud nebude žádná svislá značka a žlutá čára nebo šrafování je pod sněhem tak nedostanu pokutu.
Pe.Pr - 21.04.2022 18:48:46
...pokr ...,tak nebudu předjíždět. Ale to nemá co dělat s hádáním, co je na značce. Když tam bude omezená rychlost, já ji překročím a zastaví mě policajt, že jsem měl moc rychle, tak mu mám říct, že jsem hádal, že je tam zákaz předjíždění?

Zastavit u cizí dopravní nehody coby svědek je povinnost. Za její nedodržení hrozí i vězení

Svědek nehody by měl ale dbát i na svou bezpečnost. Vše je dobré konzultovat se záchranáři
05.06.2021 07:20
|
4
Reklama

Úřad nesmí vymáhat více pokut za špatné parkování, pokud řidič stojí delší dobu v modré zóně

Rozhodující pro udělení pokuty je časová kontinuita páchání přestupku. S autem se nesmí hnout
23.11.2020 07:13
|
9

Na této silnici teorie globálního oteplování neplatí. Sněhovou kalamitu nachystá klidně v srpnu

Někdo se na konci prázdnin pekl u moře, jiný v autě čelil sněhové vánici a nemusel být v Antarktidě
19.09.2019 09:48
|
0

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV